Zalety zakupu domu / mieszkania od dewelopera
Data publikacji: 21.11.2017, Data aktualizacji: 19.03.2019
Średnia ocen 4/5 na podstawie 7 głosów
1. Lokalizacja. Jednym z podstawowych czynników oraz korzyści przy zakupie nieruchomości od dewelopera jest ich lokalizacja. Pojedynczy inwestor nie byłby w stanie zakupić gruntów w ścisłym centrum miasta pod budowę domu. Grunty położone poza granicami miast również cechuje zabudowa kilkoma segmentami budynków w zabudowie bliźniaczej lub szeregowej, rzadziej wolnostojących co przekłada się na niższy wydatek pieniężny w przeliczeniu na metr kwadratowy.
2. Gwarancja i rękojmia. Kupując dom lub mieszkanie od dewelopera, przysługują nam wszelkie korzyści wynikające z ustawy deweloperskiej. Obowiązkowe jest udzielenie rękojmi (obecnie wobec prawa pięcioletniej) na zakup takiego dobra. Należy pamiętać, iż udzielenie gwarancji nie jest obowiązkowe. Aby takie świadczenie nam przysługiwało, powinno ono być zawarte w umowie wraz z wszelkimi warunkami jej obowiązywania.
3. Brak zbędnych formalności. Zakup gotowego produktu wiąże się również z brakiem wszelkich formalności związanych z budową oraz projektami. Unikamy w tym przypadku poszukiwania gruntu pod budowę, sprawdzania jego stanu prawnego wraz ze sprawdzeniem wszelkich formalności związanych z możliwością przeprowadzenia inwestycji na takiej działce. Kolejnym krokiem jej uniknięcie czasochłonnych zezwoleń związanych z uzyskaniem prawomocnej decyzji o pozwoleniu na budowę oraz w późniejszym czasie na użytkowanie.
4. Oszczędność czasu. Wynika ona już z poprzedniego punktu. Dodatkowo podczas samodzielnego prowadzenia budowy musimy sprostać wszelkim obowiązkom, jakie nakłada prawo budowlane na inwestora. Musimy odpowiednio wydzielić i oznaczyć teren budowy, zapewnić kierownika budowy, wybrać firmę budowlaną, w większości przypadków również zadbać o dostarczenie materiałów na plac budowy oraz zapewnić poprawne wykonanie wszelkich czynności wraz z rozliczeniem finansowym.
5. Koszty, które mogą być niższe od kosztów budowy we własnym zakresie. Kupno gotowego mieszkania lub domu od dewelopera nie oznacza również większych kosztów budowy. Należy pamiętać, iż deweloperzy mają w wielu przypadkach wypracowane duże upusty czy to od firm budowlanych, czy też na zakup materiałów budowlanych. Budując samodzielnie również wszelkie materiały, kupujemy z większym podatkiem VAT. Oczywiście deweloper również narzuca swoją marżę, ale często zdarza się, iż samodzielna budowa z zatrudnieniem ekipy budowlanej może kosztować więcej.
6. Sprawdzone rozwiązania. Deweloperzy niechętnie "testują" rozwiązania na swoich inwestycjach. Starają się zapewnić i stosować sprawdzone rozwiązania, których są pewni, oraz nigdy nie mieli problemów i usterek związanych z ich stosowaniem. Budując samodzielnie, bardzo często uczymy się na własnych błędach. Jak wiemy, błędy mogą dużo kosztować. Nie znamy różnych technologii i korzystamy z opinii wielu pseudo doradców.
7. Wykwalifikowany nadzór budowy. Zatrudniając samodzielnie ekipy budowlane oraz kierowników budowy nie mamy pewności co do ich doświadczenia, skuteczności czy poprawności wykonywanych prac. Przecież to oni są po to, aby nam pomóc. Dlatego często ich słowa są dla nas bardzo cenne. Niestety czasami ich doradztwo wynika z faktu uniknięcia dodatkowych prac na ich rzecz.
8. Zorganizowane części wspólne. Deweloperzy, budując swoje osiedla czy to jedno, czy wielorodzinne planują również części wspólne. Mogą to być place zabaw, tereny rekreacyjne lub dobrze urządzona zieleń z ławkami. Budując samodzielnie, musimy o to wszystko zadbać osobiście. Pamiętajmy, iż większe inwestycje posiadają własną wspólnotę. Takie przypadki są idealne dla osób leniwych. Wówczas ktoś za nas dba o koszenie trawy, organizowanie potrzebnych przeglądów budowlanych oraz konserwacje urządzeń.
Jak widać zakup gotowego lokum to uniknięcie wielu problemów. W zamian za to otrzymamy gwarancję i rękojmię. Zaoszczędzimy czas i wiele nerwów związanych z realizacją inwestycji.
Pracowałem w urzędzie i firmie deweloperskiej; byłem inżynierem; tworzyłem projekty.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ:
KATEGORIE: