Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Zabytki architektury sakralnej w Polsce

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 31.03.2017, Data aktualizacji: 15.12.2021

5 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 179 głosów

Zabytki architektury sakralnej w Polsce
W artykule przedstawiamy zestawienie najciekawszych zabytków sakralnych w Polsce. Sprawdź!

W każdym zakątku świata możemy spotkać się z dziedzictwem jakie zostawili po sobie przodkowie. Mogą to być różnego rodzaju przedmioty, dzieła sztuki czy budowle. Szczególnym przykładem takich obiektów są zabytki sakralne. Można w nich zaobserwować jak łączą się tradycje kulturowe z dawnymi stylami architektonicznymi. Wiele z nich znajduje się w Polsce i stanowi nieodłączny element naszej kultury, często doceniany na całym świecie.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • czym są zabytki sakralne
  • jakie są najważniejsze tego typu zabytki w Polsce
  • jakie niezwykłe dzieło znajdziemy w Kościele Mariackim w Krakowie 

Czym są zabytki sakralne?

Przeważnie są to świątynie, które powstały na pamiątkę objawienia czy w celu oddania czci postaciom religijnym. Stanowią miejsca kultu, dlatego też stały się ośrodkami ruchu pielgrzymkowego. Dzieli się je na: sanktuaria maryjne, pańskie oraz związane z kultem świętych.

W XV w. na terenach Polski dominował kult maryjny, co spowodowało, że rozwinęło się pątnictwo do sanktuariów z cudownymi wizerunkami maryjnymi. Są one najliczniejszą grupą wszystkich tego typu obiektów w Polsce, ponieważ stanowią prawie 80 procent – jest ich ponad 200. Natomiast głownie w XVII w. wznoszono podobieństwa jerozolimskiej Drogi Krzyżowej. Ku czci Męki Pańskiej powstają kalwarie, czyli zespoły kościoła i grupy kaplic.

Sanktuarium Matki Bożej Jasna Góra

Sanktuarium Marki Bożej na Jasnej Górze to ośrodek pielgrzymkowy, który zyskał międzynarodowy charakter. My natomiast od setek lat uznajemy go za duchową stolicę Polski. Jasna Góra to wzgórze w Częstochowie z zespołem klasztornym zakonu paulinów. Znajduje się w nim najsłynniejszy obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. To miejsce szczególnego znaczenia dla pielgrzymów z Polski zyskało 1 kwietnia 1656, gdy Jan II Kazimierz Waza złożył śluby lwowskie.

Prawie rok później właśnie w tym miejscu modlił się o uratowanie Rzeczypospolitej przed protestanckimi wojskami szwedzkimi i węgierskimi. Tak się stało, że to właśnie tego samego dnia skutecznie obroniono Krosno. Śluby te zostały powtórzone w 1956 roku, a napisał je Stefan Wyszyński.

Budowle na Jasnej Górze powstawały w różnym czasie. Najstarszymi są bazylika, prezbiterium Kaplicy Cudownego Obrazu i zakrystia. Pielgrzymi zwiedzanie rozpoczynają od placu Przyklasztornego, na którym znajduje się pomnik Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego dłuta Jana Kucza.

Warto wspomnieć, że twarz kardynała celowo zwrócono w kierunku klasztoru. Okrągły placyk na lekkim podwyższeniu, w którego centralnej części znajduje się ułożony z kostki herb paulinów poprzedza cztery bramy na Jasną Górę.

Więcej informacji na oficjalnej stronie sankutarium na Jasnej Górze na stronie - jasnagora.pl

Kościół Mariacki w Krakowie

Kościół Mariacki to nie tylko jeden z najważniejszych symboli Krakowa, który od zawsze był świątynią krakowskiego mieszczaństwa, ale także perła polskiej architektury sakralnej. Ten gotycki, zabytek został wybudowany w XIV i XV wieku. Kościoł Mariacki odwiedzany jest przez tłumy turystów z całego świata. Kościół ten jest położony na szlaku Romańskim.

W jego wnętrzach koniecznie trzeba zwrócić uwagę na słynny, gotycki Ołtarz Mariacki Wita Stwosza. Zbudowany jest w formie tryptyku, a w głównej scenie przedstawia Zaśnięcie Matki Bożej i jej Wniebowzięcie.

Uczestnicy krakowskiego rynku nie mogą się obyć bez hejnału, który co godzinę rozlega się z Wieży Kościoła Mariackiego, zwanej Hejnalicą.

Więcej informacji o Kościele Marciacki w Krakowie na oficjalnej stronie mariacki.com

Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu

Sanktuarium w Licheniu to przede wszystkim największa świątynia w Polsce, która powstała w latach 1994 – 2004. Porównywalna jest do największych budowli sakralnych na świecie. Ważnym faktem jest, że istnieje dzięki ofiarności pielgrzymów. Sanktuarium w Licheniu rocznie odwiedza około 1,5 mln turystów.

W bazylice znajduje się wprowadzony w 2006 r. cudowny obraz Matki Boskiej Licheńskiej. Pochodzi on z XVIII wieku, a namalowany został na cienkiej modrzewiowej desce. Obecnie znajduje się na głównym ołtarzu bazyliki.

W centralnej części Sanktuarium w Licheniu znajduje się góra wysokości 25 metrów. Została ona wybudowana z betonu i kamieni przywożonych z całego świata. Znajduje się w niej labirynt przejść, grot, kapliczek, figur i stacje Drogi Krzyżowej.

Więcej informacji na oficjalnej stronie Sanktuarium w Licheniu - www.lichen.pl

Zabytek sakralny w Licheniu

Klasztor w Lubiążu

W Lubiążu znajduje się drugi co do wielkości na świecie obiekt sakralny, który jest jednocześnie największym opactwem cysterskim. Natomiast fasada barokowa jest najdłuższą w Europie. Klasztor w Lubiążu nazywany jest arcydziełem śląskiego baroku, a w 2014 roku uznany został jednym z 7 Cudów Polski.

W jego skład wchodzi Bazylika Wniebowzięcia NMP, Klasztor, Pałac opatów z przełomu XVII i XVIII wieku, kościół świętego Jakuba oraz zabudowanie gospodarcze z Karczmą Cysterską. 

Więcej informacji o Klasztorze w Lubiążu na oficjalnej stronie miasta - www.lubiaz.pl

Sanktuarium Golgoty Wschodu w Będzinie

Sanktuarium Golgoty Wschodu to pomnik martyrologii Polaków na Wschodzie, który był pierwszą w Polsce tego typu świątynią. Przed wejściem do obiektu znajduje się wkomponowany w fundamenty kościoła krzyż z wizerunkiem Matki Bożej Katyńskiej. Na nim wypisane są miejsca kaźni. Nad wnętrzem góruje olbrzymi 11-metrowy krzyż, na którym znajduje się ponad trzymetrowy wizerunek Chrystusa.

Więcej informacji Sanktuarium Golgoty na oficjalnej stronie sanktuarium w Będzinie - sanktuariumbedzin.pl

Ostrów Tumski we Wrocławiu

Ostrów Tumski to najstarsza, zabytkowa część Wrocławia otoczona wodami Odry. Dawny ogród skrywa liczne perełki architektoniczne. Najokazalsze z nich to gotycka katedra św. Jana Chrzciciela oraz kościół Świętego Krzyża. Zostały one odbudowane po wojennych zniszczeniach.

Ostrów Tumski we Wrocławiu - atrakcja turystyczna

Turyści mogą również odwiedzać Muzeum Archidiecezjalne, które jest najstarszą, zachowującą ciągłość historyczną placówką muzealną we Wrocławiu. Gromadzone są w nim zabytki sztuki sakralnej. Wycofane były one z użytku kultowego, ale mają ogromną wartość historyczną i artystyczną. Gromadzone są od ponad 100 lat. Znajdziemy wśród nich Księgę Henrykowską z XIII–XIV wieku, z pierwszym zdaniem zapisanym w języku polskim.

Więcej informacji o Ostrowie Tumskim na oficjalnym serwisie turystycznym miasta Wrocław - visitwroclaw.eu

Kaplica Czaszek w Kudowie Zdroju

Kaplica Czaszek w Kudowie Zdroju wybudowana została w 1776 roku przez księdza Wacława Tomaszka. Jest to wielki wspólny grobowiec ofiar wojen Śląskich z lat 1740-1742 oraz lat 1744-1745, a także chorób zakaźnych z XVIII wieku. Stanowi niezwykły symbol kruchości i przemijalności człowieka.

Budowa kaplicy, zbieranie szczątków oraz uch układanie, dezynfekcja, impregnacja zajęły osiem lat. Ściany i sufit wyłożone są 3 tysiącami czaszek i kośćmi ludzkimi. Pod podłogą znajdują się kolejne szczątki ludzi (około 20-30 tys.).

Więcej informacji o Kaplicy Czaszek na oficjalnej stronie miasta Kudowa Zdrój - www.kudowa.pl

Sprawdź oferty architektów na RynekPierwotny.pl

Architekt Warszawa Architekt Kraków

Architekt Poznań Architekt Wrocław 

Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Domy modułowe: ceny, opinie, projekty i pozwolenia

      Domy modułowe: ceny, opinie, projekty i pozwolenia

      Całoroczne domy modułowe są ciekawą alternatywą dla tradycyjnego budownictwa. To ekonomiczne i optymalne rozwiązanie dla osób, które chcą wybudować budynek mieszkalny w krótkim czasie. Ile kosztuje projekt nowoczesnego domku modułowego w Warszawie i innych polskich miastach? Jak kształtują się ceny montażu konstrukcji drewnianych, kontenerowych czy keramzytobetonowych? Czy warto inwestować w modułowe domy? Sprawdź na RynekPierwotny.pl.

      13 września 2024

      Dagmara Osińska

    • Nowy Ursus: blisko 1,5 tys. mieszkań po starej fabryce Ursusa od Ronson

      Nowy Ursus: blisko 1,5 tys. mieszkań po starej fabryce Ursusa od Ronson

      Niegdysiejsza duma Warszawy, a dzisiaj opuszczona i zaniedbana Fabryka Ursus, ma już wkrótce stać się domem dla blisko 2773 mieszkańców nowego osiedla. Nowy Ursus, projekt deweloperski firmy Ronson Development ma połączyć historię z nowoczesnością i powołać do życia niemal samowystarczalną, zieloną enklawę.

      25 lipca 2024

      Ewelina Zajączkowska-Klec

    • Osiedle Portowo w Poznaniu: rusza budowa 1800 mieszkań od Vastint Poland i Mostostal Warszawa

      Osiedle Portowo w Poznaniu: rusza budowa 1800 mieszkań od Vastint Poland i Mostostal Warszawa

      Osiedle Portowo, mające powstać w okolicy ulicy Hetmańskiej i Ronda Starołęka, zapowiada się na prawdziwy hit Poznania. Nowa inwestycja Vastint Poland, licząca łącznie blisko 1800 mieszkań ma zmienić oblicze dzielnicy i starego portu, który dotąd był jedynie domem dla zardzewiałych barek. Jakie są plany, co do budowy osiedla nad rzeką Wartą na Starołęce?

      24 lipca 2024

      Ewelina Zajączkowska-Klec

    • Aquamarina Dąbki: nowe apartamenty wakacyjne od SABE Investments tuż przy plaży

      Aquamarina Dąbki: nowe apartamenty wakacyjne od SABE Investments tuż przy plaży

      Dąbki są wyjątkowym miejscem na turystycznej mapie Polski — szerokie plaże, drobny, jasny piasek i świetnie zagospodarowane okolice jeziora Bukowo. To wszystko składa się na obraz wspaniałego letniego wypoczynku. Podobnego zdania jest deweloper SABE Investments, który właśnie w tym miejscu postanowił zrealizować swoją najnowszą inwestycję: Aquamarina Dąbki.

      24 lipca 2024

      Ewelina Zajączkowska-Klec

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023