Z jakich powodów Polacy kupują mieszkania?
Data publikacji: 14.11.2022, Data aktualizacji: 17.02.2023
Średnia ocen 3/5 na podstawie 9 głosów
Marzeniem wielu z nas jest kupić mieszkanie. Może być ciasne, ale ważne by było własne. Potwierdzają to dane zgodnie, z którymi ponad 80 proc. Polaków ma dom lub mieszkanie na własność. Dlaczego zakup nieruchomości jest dla nas tak istotny? Sprawdziliśmy to!
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- jak aktualnie wygląda sytuacja na rynku mieszkaniowym
- dlaczego Polacy uważają, że warto zainwestować w mieszkanie
- czy warto zwlekać z zakupem nieruchomości
Sytuacja na rynku mieszkaniowym
Rynek nieruchomości zmaga się w ostatnim czasie z wieloma trudnościami. Rosnące oprocentowanie kredytów i szalejąca inflacja sprawiły, że dostępność mieszkań zaczęła się wyraźnie kurczyć. Sytuacja nie jest łatwa, szczególnie dla osób, które liczyły na zakup mieszkania z kredytem hipotecznym. W lepszym położeniu są natomiast osoby dysponujące własnym budżetem, które obecne warunki mogą wykorzystać na swoją korzyść.
Warto bowiem zaznaczyć, że w ostatnich miesiącach wzrost cen zaczął powoli hamować. W październiku w Warszawie mieszkania potaniały średnio o 1% w przeliczeniu na metr kwadratowy. W Krakowie, Gdańsku i Poznaniu średnia cena utrzymała poziom z września. Niewielką podwyżkę (o 1-2%) odnotowaliśmy w Łodzi i Wrocławiu.
W praktyce obniżki cen mogą być większe niż 1-2%. Coraz więcej firm deweloperskich proponuje kupującym rabaty, atrakcyjny harmonogram płatności, czy różnego rodzaju bonusy takie, jak wyposażenie kuchni lub miejsce garażowe w cenie mieszkania.
Dlaczego kupujemy mieszkania?
Rosnące ceny nieruchomości, czy podwyższone stopy procentowe nie sprawiły, że Polacy przestali marzyć o zakupie M. Własna nieruchomość to dla większości Polaków jeden z najważniejszych życiowych celów. Punkt na liście marzeń konieczny do odhaczenia. Dlaczego jeszcze tak wielu z nas uważa, że warto kupić mieszkanie?
Jak wynika z badania przeprowadzonego przez portal RynekPierwotny.pl i GetHome.pl, Polaków chcących mieć własne mieszkanie jest zdecydowanie więcej, niż tych, którzy preferują najem. Dlaczego tak bardzo zależy nam na zakupie własnych czterech ścian?
Dla 36% osób biorących udział w ankiecie motywacją do kupna mieszkania jest bezpieczna i stabilna sytuacja mieszkaniowa. 21% pytanych zakup wymarzonego M traktuje jako wkład w budowę własnego majątku.
15% procent użytkowników portalu RynekPierwotny.pl przyznało, że zakup mieszkania to dla nich niezależność np. w aranżacji wnętrza. Część osób nabywa nieruchomości w celach zarobkowych (14%), a niektórzy robią to po to, by podnieść swój status społeczny (9%). Pozostałe 5% osób wskazało inne czynniki wpływające na ich motywację do zakupu M.
Z przeprowadzonego badania wynika, że posiadanie mieszkania to dla wielu z nas synonim stabilizacji. Wynajmując lokum, nie możemy być pewni, że za jakiś czas właściciel nie podniesie nam czynszu albo z innych powodów nie wypowie umowy. Własne M to gwarancja tego, gdzie będziemy mieszkać za miesiąc, dwa itd. To także sposób na budowanie majątku. Nieruchomości są doskonałą opcją na lokowanie kapitału. W ten sposób chronimy pieniądze przed inflacją, a gdy zajdzie taka potrzeba możemy sprzedać lokal i wykorzystać spieniężony kapitał na inny cel.
Co więcej, wiele osób chce inwestować w nieruchomości, ponieważ w ten sposób mają możliwość uzyskania przychodu z wynajmu. Takie dodatkowe i co najważniejsze stałe źródło dochodu jest bardzo kuszącą opcją.
Od najemcy do właściciela
Z badania przeprowadzonego przez portal RynekPierwotny.pl i GetHome.pl wynika, że co piąta osoba, która szuka własnego M, obecnie wynajmuje mieszkanie. Planuje jednak zmienić status najemcy na właściciela, ponieważ nie chce płacić za coś, co nigdy nie stanie się jej własnością. Inwestycja w mieszkanie jest sposobem na budowanie majątku.
Co ciekawe, na decyzję o zakupie własnego M coraz mniej wpływa presja otoczenia. Tylko 9% badanych przyznało, że chce zamienić najem na własność, ponieważ czuje taki “zewnętrzny przymus”.
Dawniej uważało się, że prywatne mieszkanie to synonim sukcesu. W obecnych czasach inaczej już patrzy się na tę kwestię. Obecnie cenimy sobie swobodę i nie chcemy przywiązywać się do jednego miejsca. Część osób, mimo dobrych zarobków, nie kupuje mieszkań, ponieważ chce być bardziej mobilna, na przykład ze względu na częste przeprowadzki, czy pracę zdalną.
Mieszkanie z rodzicami - opcja czy konieczność?
Wysokie oprocentowanie kredytów sprawia, że wielu Polaków odkłada decyzję o zakupie nieruchomości. Problemem jest także wysokość wkładu własnego. Nie tak łatwo uzbierać wymaganą przez banki kwotę. W konsekwencji młodzi ludzie, zwłaszcza w wieku 25-34 lat, mieszkają z rodzicami. Odsetek takich osób wzrósł od 2005 roku z ok. 36% do 48%.
Takie rozwiązanie jest jeszcze częstszą praktyką w Bułgarii, Włoszech, Portugalii, Słowacji, Grecji. Z kolei w Chorwacji, aż 65% “młodych dorosłych” mieszka pod jednym dachem z rodzicami.
Czy warto zwlekać z decyzją o zakupie M?
Większość ekspertów podkreśla, że "tanio już było". Ceny nieruchomości drastycznie nie spadną, dlatego warto przemyśleć zasadność odkładania decyzji o zakupie własnego M. Jeżeli posiadamy odpowiednią ilość gotówki to warto ją ulokować właśnie w nieruchomościach, zamiast zamrażać na koncie bankowym.
A co z osobami, które nie posiadają odpowiedniej ilości gotówki i chcą kupić M na własne cele mieszkaniowe na kredyt? Dom Development uważa, że koszty kredytu powinny spadać wraz z malejącą inflacją, z kolei koszty najmu będą cały czas rosły. Chcąc zachęcić kupujących do podjęcia decyzji o nabyciu wymarzonego mieszkania, w dwóch warszawskich inwestycjach zaproponował harmonogram płatności, który ma pomóc w wysokiej inflacji.
Polega on na tym, że nabywca może wpłacić 70% ceny mieszkania dopiero przy jego odbiorze. Dla tego, kto korzysta z kredytu, oznacza to realną korzyść. Nie musi bowiem uruchamiać całej kwoty kredytu w momencie zakupu i płacić od całości odsetek.
Deweloperzy zgodnie argumentują, że długoterminowa oszczędność, wynikająca z zakupu mieszkania na kredyt w stosunku do najmu to nie jedyna korzyść. Dodatkową jest posiadanie mieszkania, którego wartość z czasem wzrośnie.
Podsumowanie
Kupno własnego mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. To także marzenie, które znajduje się na szczycie listy wielu Polaków. Własne M to dla nas synonim stabilizacji, to sposób na budowanie kapitału. I choć dla wielu z nas kupno nieruchomości jest równoznaczne z zaciągnięciem dużego kredytu hipotecznego, podejmujemy takie zobowiązanie. Chcemy cieszyć się osobistym lokum. Czy jest to mieszkanie z rynku pierwotnego, czy nieruchomość z rynku wtórnego, ważne jest, aby uwić swoje gniazdo.
Wynajem zazwyczaj traktowany jest jako etap przejściowy. W obecnych czasach ten okres przejścia może się wydłużyć. Nie oznacza to jednak, że Polacy przestali uważać, że warto kupić własne mieszkanie. Własność prywatna jest wśród Polaków mocno zakorzeniona i wielu z nas wciąż chce sprawdzić jak to jest mieszkać na swoim.
Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ: