Wypowiedzenie umowy najmu okazjonalnego: wzór wypowiedzenia przez wynajmującego, najemcę i za porozumieniem stron
Średnia ocen 4/5 na podstawie 298 głosów
Zastanawiasz się, czy jest możliwe wcześniejsze rozwiązanie umowy najmu okazjonalnego? Najemca zalega Tobie z czynszem, ale umowę zawarto na czas oznaczony? A może korzysta z wynajętego lokalu w sposób inny od umówionego? Czy w tych przypadkach umowa najmu okazjonalnego może zostać wypowiedziana?
Jeżeli interesuje cię temat wypowiedzenia umowy najmu okazjonalnego, koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- jak wypowiedzieć umowę najmu okazjonalnego,
- jakie są umowne przesłanki wypowiedzenia umowy najmu okazjonalnego,
- jakie są umowne przyczyny rozwiązania umowy najmu okazjonalnego.
Najem okazjonalny jako umowa terminowa
Dla przypomnienia warto wskazać już na samym wstępie, że umowa najmu okazjonalnego jest umową najmu lokalu mieszkalnego, którego właściciel, będący osobą fizyczną, nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie wynajmowania lokali oraz która została zawarta na czas oznaczony, nie dłuższy niż 10 lat. W kontekście tematu niniejszego artykułu kluczowe znaczenie ma ostatni fragment cytowanej definicji.
Co to jest najem okazjonalny? Sprawdź również
Umowa najmu okazjonalnego i jej wypowiedzenie podlegają bowiem regułom zarezerwowanym dla tzw. umów terminowych, czyli zawartych na z góry określony czas.
Jeżeli czas trwania najmu jest oznaczony, zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem w wypadkach określonych w umowie (zob. art. 673 §3 Kodeksu cywilnego). W umowie okazjonalnej nie możemy zawrzeć postanowienia, w myśl którego najem rozwiązuje się za wypowiedzeniem, bez podania przyczyny. Tego typu rozwiązania zarezerwowane są bowiem wyłącznie dla umowy najmu zawartej na czas nieoznaczony.
Przedterminowe rozwiązanie umowy najmu okazjonalnego możliwe będzie zatem jedynie w dwóch grupach przypadków. Pierwszą stanowić będą przyczyny wskazane wprost w treści umowy, drugą natomiast przypadki przewidziane w przepisach prawa.
Kiedy umowa najmu okazjonalnego jest nieważna?
Obie strony, zarówno wynajmujący, jak i najemca, powinny pamiętać o tym, że umowa najmu okazjonalnego będzie nieważna bez notarialnego oświadczenia najemcy o poddaniu się egzekucji. Konieczne jest też wskazanie przez najemcę lokalu, w którym będzie mógł zamieszkać w razie eksmisji, oraz oświadczenie osoby dysponującej tytułem prawnym do tej nieruchomości, potwierdzające, że najemca faktycznie będzie mógł tam zamieszkać.
Umowa najmu okazjonalnego: co to jest i ile kosztuje umowa najmu okazjonalnego? Czytaj więcej
Warto jednak podkreślić, że część interpretacji wskazuje na to, że umowę najmu okazjonalnego bez oświadczeń notarialnych należy traktować jak zwykłą umowę najmu.
Rozwiązanie umowy najmu okazjonalnego – przyczyny określone w umowie
Co prawda, cytowany powyżej przepis Kodeksu cywilnego nakazuje zawarcie w umowie najmu katalogu przyczyn jej wypowiedzenia i to pod rygorem niemożności skrócenia umowy najmu okazjonalnego. To brak jest szczegółowych wytycznych w przedmiocie tego, w jaki sposób owe przesłanki wypowiedzenia powinny zostać opisane. Ustawa pozostawia tu znaczną swobodę woli stron.
Możliwe jest zatem wzorowanie się na przypadkach ustawowych, np. związanych z zaniedbywaniem lokalu, powstaniem zaległości czynszowych itp. A także wprowadzenie warunków odmiennych, takich jak, chociażby:
- pogorszenie się sytuacji finansowej najemcy,
- brak ubezpieczenia ruchomości wniesionych do wynajmowanego lokalu,
- zakłócanie porządku domowego w sposób rażący, bądź wielokrotny.
Co ciekawe, ze względu na skromną regulację ustawową, za wystarczające uznaje się wprowadzenie zapisu, w myśl którego umowa najmu okazjonalnego może zostać rozwiązana z ważnych powodów. Bez ich uszczegółowiania w treści umowy.
Pamiętać wszakże należy, iż im mniej jednoznaczne są zapisy umowy, tym większe jest późniejsze ryzyko sporów na ich tle. Lepszym rozwiązaniem będzie zatem wprowadzenie katalogu przyczyn uzasadniających wypowiedzenie umowy najmu okazjonalnego.
Od przesłanki wypowiedzenia należy odróżnić okres, po którym zaistnieje skutek wygaśnięcia umowy. Poza ustawowymi wyjątkami, o których będzie mowa niżej, okres wypowiedzenia strony mogą uregulować samodzielnie.
Możliwe jest także postanowienie, iż we wskazanych przypadkach umowa najmu okazjonalnego rozwiązuje się ze skutkiem natychmiastowym, bez okresu wypowiedzenia.
Rozwiązanie umowy najmu okazjonalnego przez najemcę
Należy jednocześnie zaznaczyć, że niekiedy wcześniejsze rozwiązanie umowy najmu okazjonalnego jest możliwe również ze strony najemcy – o ile strony umieszczą odpowiednie zapisy w umowie. Najemca musi jednak liczyć się z tym, że w takim wypadku przepadnie wpłacona przez niego kaucja lub że będzie musiał zapłacić określoną karę finansową. Niektórzy wynajmujący godzą się na wcześniejsze rozwiązanie umowy najmu ze strony najemcy dopiero w sytuacji, gdy ten znajdzie lokatora na swoje miejsce.
Ustawowe przesłanki wypowiedzenia umowy najmu okazjonalnego
Ustawa o ochronie praw lokatorów i mieszkaniowym zasobie gminy zezwala na przedterminowe rozwiązanie omawianej umowy w następujących przypadkach. Możliwe jest zarówno wypowiedzenie najmu okazjonalnego, jak i zwykłej umowy najmu.
Najemca, w razie utraty możliwości zamieszkania w lokalu wskazanym w oświadczeniu notarialnym przekazanym wynajmującemu, ma obowiązek w terminie 21 dni od dnia powzięcia wiadomości o tym zdarzeniu wskazać inny lokal, w którym mógłby zamieszkać w przypadku wykonania egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu. Jeżeli tego nie uczyni, właściciel lokalu może wypowiedzieć na piśmie umowę najmu okazjonalnego lokalu, z zachowaniem co najmniej siedmiodniowego okresu wypowiedzenia,
Najem okazjonalny – okres wypowiedzenia
Nie później niż na miesiąc naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego, właściciel może wypowiedzieć stosunek prawny, jeżeli najemca:
- pomimo pisemnego upomnienia nadal używa lokalu w sposób sprzeczny z umową lub niezgodnie z jego przeznaczeniem, lub zaniedbuje obowiązki, dopuszczając do powstania szkód, lub niszczy urządzenia przeznaczone do wspólnego korzystania przez mieszkańców albo wykracza w sposób rażący, lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokali, lub
- jest w zwłoce z zapłatą czynszu, innych opłat za używanie lokalu lub opłat niezależnych od właściciela pobieranych przez właściciela tylko w przypadkach, gdy lokator nie ma zawartej umowy bezpośrednio z dostawcą mediów lub dostawcą usług, co najmniej za trzy pełne okresy płatności pomimo uprzedzenia go na piśmie o zamiarze wypowiedzenia stosunku prawnego i wyznaczenia dodatkowego, miesięcznego terminu do zapłaty zaległych i bieżących należności, lub
- wynajął, podnajął albo oddał do bezpłatnego używania lokal lub jego część bez wymaganej pisemnej zgody właściciela.
Najem okazjonalny – wypowiedzenie przez najemcę
Kiedy najemca może wypowiedzieć umowę najmu okazjonalnego? Wiadomo, jakie przesłanki pozwalają na wypowiedzenie umowy przez wynajmującego; są one określone przez przepisy prawa. Jeśli chodzi o jednostronne wypowiedzenie umowy najmu przez najemcę, możliwe jest to tylko wtedy, jeśli wystąpiła przesłanka zawarta w umowie.
Strony mogły na przykład umówić się, że w razie otrzymania przez najemcę pracy czy stażu poza miejscem zamieszkania (np. w odległości przekraczającej 50 km) najemca jest uprawniony do wypowiedzenia umowy z zachowaniem określonego okresu wypowiedzenia. Warto przy tym podkreślić, że co do zasady przesłanki wypowiedzenia powinny być istotne (chociażby jak wspomniana wyżej konieczność przeprowadzki do zupełnie innego miasta). Dodatkowo przesłanki muszą być skonkretyzowane – nie wystarczą ogólne zapisy.
Rozwiązanie umowy najmu okazjonalnego za porozumieniem stron - wzór
Niezależnie od wyżej wskazanych okoliczności, umowa najmu okazjonalnego może zostać rozwiązana w każdym czasie, za porozumieniem stron. Umowa w takim wypadku rozwiąże się z chwilą zawarcia porozumienia albo w dniu wskazanym w jego treści. Brak jest tu obligatoryjnych okresów wypowiedzenia.
Reasumując, umowa najmu okazjonalnego – jako umowa zawarta na czas oznaczony – może zostać rozwiązania przed umówionym terminem, o ile w jej treści wskazano sytuacje uprawniające do jej wypowiedzenia, a także w przypadkach przewidzianych w przepisach prawa. Dodatkowo strony mają możliwość wcześniejszego zakończenia umowy najmu okazjonalnego za porozumieniem.
Wcześniejsze rozwiązanie umowy najmu okazjonalnego a urząd skarbowy
Wiadomo powszechnie, że zadaniem wynajmującego jest zgłoszenie najmu do urzędu skarbowego. Co jednak w sytuacji, gdy umowa zostanie rozwiązana wcześniej? Niezależnie od okoliczności, w jakich do tego doszło, nie ma obowiązku informowania urzędu skarbowego o wcześniejszym zakończeniu umowy.
Wypowiedzenie umowy najmu okazjonalnego – wzór: podsumowanie
Jeśli chodzi o wypowiedzenie umowy najmu okazjonalnego przez wynajmującego, wzór znajduje się na dole strony – można go pobrać, klikając w link. Podobnie jest, jeśli chodzi o rozwiązanie umowy najmu okazjonalnego za porozumieniem stron – wzór można znaleźć poniżej.
Materiał powstał we współpracy z radcą prawnym Michałem Koralewskim.
Dziennikarka i copywriterka z dziesięcioletnim doświadczeniem w tworzeniu treści dla mediów online, agencji reklamowych i klientów indywidualnych. Specjalizuje się w treściach z zakresu nieruchomości, finansów i prawa.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ: