Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Wykańczanie wnętrz - samemu czy z firmą?

Paweł Gutowski  - Deconova
Paweł Gutowski - Deconova

Data publikacji: 25.06.2018, Data aktualizacji: 20.05.2021

Średnia ocen 3/5 na podstawie 29 głosów

Wykańczanie wnętrz - samemu czy z firmą?
Inwestycja w nowe mieszkanie to nie tylko zakup odpowiedniego lokum, ale także jego remont oraz wyposażenie wnętrza w odpowiednie sprzęty.

Nie ma znaczenia czy mieszkanie będzie wynajmowane czy sam masz w planach tam zamieszkać, proces urządzania mieszkania jest zawsze czasochłonny. Niestety prace wykończeniowe wymagają od właściciela dużego zaangażowania. Nie każdy z nas posiada możliwość oraz odpowiednią wiedzę by zrobić to samodzielnie. Kiedyś tego typu sprawy musieliśmy załatwiać sami dla siebie. Dzisiaj jednak rynek podsuwa nam dodatkowe rozwiązanie. Pojawiły się firmy, które oferują usługi kompleksowego projektowania i wykańczania mieszkań pod klucz.

Metoda gospodarcza czy zlecenie dla firmy wykończeniowej? Wady i zalety.

Powszechnie uważa się, że wykonanie wszystkiego samemu będzie dużo tańsze, jednak okazuje się, że metoda gospodarcza tańsza jest tylko o około 20%. W Polsce jest to nadal najpopularniejszy sposób wykańczania wnętrz. W krajach skandynawskich, USA, a także w Niemczech wszystkim zajmują się wykwalifikowane w tym kierunku firmy. Można zmniejszyć koszty jeśli wszystkie prace wykonuje się własnoręcznie lub z pomocą najbliższych.

Wynajęcie specjalnie w tym celu odpowiedniej ekipy budowlanej stwarza dodatkowe opłaty. Na naszych barkach spoczywa także zakup materiałów budowlanych i wykończeniowych w odpowiednich ilościach oraz ich transport do mieszkania. Stwarza to pewien problem ponieważ w tym celu powinniśmy mieć większy samochód, a dowóz oferowany przez sklep, często dla mniejszych ilości materiałów jest dodatkowo płatny. Gdy zajmuje się tym firma wykończeniowa, która długo utrzymuje się na rynku, często na ceny potrzebnych materiałów otrzymuje rabaty z powodu hurtowych zamówień, co redukuje automatycznie koszty.

W metodzie gospodarczej trudne jest rozpracowanie wszystkich prac logistycznie oraz oszacowanie wstępnych kosztów. Zawsze pojawią się prace dodatkowe, które trudno jest przewidzieć osobie, która nie zajmuje się budownictwem na co dzień. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami, a tym samym wciąż będziemy przekraczać nasz ustalony budżet na inwestycję. Po podpisaniu umowy pod klucz z firmą, inwestor, czyli właściciel mieszkania nie odpowiada za dodatkowe koszty, ponieważ na początku zapoznał się ze wstępnym kosztorysem, który nie ma prawa znacząco różnić się od końcowego.

Trudno jest zdobyć fachową wiedzę czytając fora internetowe lub strony poświęcone budownictwu. W mieszkaniu często dochodzi do uszkodzeń ścian oraz materiałów, które wcześniej zostały już ukończone. Czasem wynika to z nieuwagi ekipy. Jeśli sami wykonujemy wykończenia, wtedy spadają na nas dodatkowe koszty, jednak w przypadku wykończenia pod klucz wszelkie tego typu poprawki firma wykończeniowa pokrywa z własnej kieszeni.

System gospodarczy wymaga od właściciela szerokiej wiedzy z różnych dziedzin takich jak budownictwo, odpowiedni i fachowy nadzór ekipy, czy logistyczne rozpracowanie prac oraz ustawienie wszelkich sprzętów. Istnieje możliwość by skorzystać z pomocy projektanta lub architekta wnętrz. Jednak na wykonaniu projektu mieszkania ich pomoc się kończy, ponieważ często nie posiadają oni uprawnienia oraz umiejętności przy nadzorze budowlanym.

Firma wykończająca zapewnia nadzór budowlany nad własnymi ekipami, dla przykładu jedna z wiodących marek na rynku świadcząca wykańczanie wnętrz - Deco Nova. W interesie takiej firmy jest by wykonana inwestycja była wysokiej jakości po to aby nie było konieczności inwestowania środków dodatkowych na serwis gwarancyjny. Dodatkowo zapewnia ona gwarancję na wykonanie całościowej inwestycji. Wynajęta przez właściciela mieszkania ekipa budowlana także powinna takiej gwarancję udzielić. Zdarza się jednak, że po ponad pół roku może ona już zwyczajnie nie istnieć. Wtedy w żaden sposób nie możemy zareklamować powstałych uszkodzeń.

Kiedy więc metoda gospodarcza ma sens?

Podczas wykonywania wszystkich prac musimy bardzo się zaangażować i poświęcić dużo własnego czasu. Jeśli posiadamy wiedzę budowlaną i potrafimy rozpracować wszystkie prace logistycznie oraz mamy możliwość by wygospodarować czas na dokonanie wykończenia, wtedy na pewno uda nam się zredukować koszty i zapłacimy za wykończenie mieszkania znacznie mniej niż w przypadku umowy z firmą wykończeniową. Jednak, gdy nasza wiedza w tym zakresie nie jest zbyt szeroka, lepiej jest zlecić wykończenie odpowiedniej firmie. W ten sposób nie poniesiemy dodatkowych kosztów oraz zaoszczędzimy swój czas.

wykończenie mieszkania z architektem
Paweł Gutowski  - Deconova
Paweł Gutowski - Deconova

Firma Deco Nova działa na rynku warszawskim z powodzeniem od kilku lat. Zajmujemy się projektowaniem i wykończeniem apartamentów i domów pod klucz. W naszym portfolio mamy wiele ciekawych i zrealizowanych projektów.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

2 Komentarze

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
  • Paweł

    My uznaliśmy, że szkoda nerwów i czasu na samodzielne wykańczanie. Siostra poleciła nam firmę Budo-dekoracja, skorzystaliśmy z jej usług i nie żałujemy - wyszło przepięknie, wszytko idealnie dopracowane

    18 grudnia 2019, 12:15
  • Kuraś

    Samemu wykonywałem część prac wykończeniowych i nie powiem da radę jeśli ktoś ma trochę umiejętności manualnych, ale są rzeczy nie do przeskoczenia. Musiałem w końcu wynająć firmę (Complete Home) żeby ogarnęli mi kompleksowo niektóre rzeczy. Dobrze, że nie robiłem całości;)

    12 listopada 2019, 15:12

Artykuły powiązane

  • Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

    Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

    Życie bez długoterminowych zobowiązań finansowych jest znacznie prostsze. Dlatego wielu kredytobiorców decyduje się na spłacenie długu przed wyznaczonym terminem. Kto najczęściej dokonuje częściowej lub całkowitej spłaty kredytu? Dlaczego warto o tym pomyśleć? Czy można uzyskać zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu? Wyjaśniamy.

    29 lutego 2024

    Daniel Grzegorzek

  • Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

    Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

    Garderoba jest miejscem, do którego zaglądamy codziennie. Coraz częściej zastępuje duże szafy i komody w nowocześnie zaprojektowanych mieszkaniach i domach. Takie pomieszczenie powinno być zaaranżowane w przemyślany sposób, tak by wszystko, co potrzebne znaleźć nawet w pośpiechu. Czym charakteryzuje się funkcjonalna garderoba? Jak urządzić stylowe pomieszczenie o niewielkim metrażu? Wyjaśniamy.

    07 lutego 2024

    Dagmara Osińska

  • Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

    Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

    Sprzedać czy nie sprzedać? Oto jest pytanie. Decyzja o zbyciu własnej nieruchomości nigdy nie należała do najprostszych. Uzyskanie satysfakcjonującej ceny zależy bowiem od wielu czynników. Istotny jest popyt na rynku, wielkość oferty mieszkaniowej, dostęp do kredytów hipotecznych czy ogólna sytuacja gospodarcza. Zatem czy aktualna sytuacja na rynku nieruchomości to dobry moment na sprzedaż nieruchomości? Tego dowiesz się w naszym tekście.

    26 stycznia 2024

    Marcin Moneta

  • Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

    Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

    Zadbany ogród powinien być starannie pokryty trawą w soczyście zielonym kolorze. Utrzymanie pięknej zieleni wymaga jednak sporych nakładów pracy oraz cierpliwości. Jak dbać o trawnik wiosną, latem i w okresie jesienno-zimowym? Przedstawiamy najważniejsze zasady pielęgnacji.

    19 stycznia 2024

    Dagmara Osińska

Nagrody i wyróżnienia

Nagroda Forbes 2022
Nagroda Forbes 2021
Nagroda Digital Excellence Awards 2022
Nagroda Laur Klienta 2023
Nagroda Dobry Pracodawca 2023
Nagroda Gazele Biznesu 2023