Dzielnica Fabryczna – najbardziej zielona część Wrocławia
Data publikacji: 06.01.2023, Data aktualizacji: 23.10.2024
Średnia ocen 5/5 na podstawie 4 głosów
Fabryczna to stale rozwijająca się dzielnica Wrocławia, której nazwa pochodzi od funkcjonujących dawniej zakładów przemysłowych. Na jej terenie panuje względny spokój i cisza, ale nie brakuje atrakcji. Dzielnica zapewnia dostęp do rozbudowanej sieci połączeń komunikacyjnych, terenów zielonych i rekreacyjnych, placówek edukacyjnych oraz opieki zdrowotnej.
Z tego artykułu dowiedz się m.in.:
- dlaczego wzrasta zainteresowanie mieszkaniami na Fabrycznej
- czy dzielnica spodoba się miłośnikom aktywnego stylu życia
- jakie są atuty i minusy tej lokalizacji
Dzielnica Fabryczna – informacje ogólne
Fabryczna była dawniej największą dzielnicą administracyjną Wrocławia. Od 1991 roku miasto zostało podzielone na mniejsze jednostki pomocnicze. Obecnie nazwa dzielnicy jest wciąż przywoływana do celów statystycznych i zachowała się w świadomości większości mieszkańców. Fabryczna jest podzielona na następujące jednostki administracyjne.
- Pilczyce-Kozanów-Popowice Pn. – to jedno z większych osiedli Wrocławia, które znajduje się z zachodniej jego części. W zabudowie dominują tu niskie domy wielorodzinne.
- Gądów-Popowice Południowe – sąsiaduje m.in. z os. Szczepin, Muchobór Mały, Nowy Dwór. Na tym obszarze przeważa zabudowa z „wielkiej płyty”, która pochodzi z lat 70.
- Muchobór Mały – osiedle znajduje się na terenie dawnej wsi i otoczone jest z trzech stron ogródkami działkowymi. Na jego terenie dominuje zabudowa bliźniacza oraz szeregowa.
- Muchobór Wielki – usytuowany jest na obrzeżach miasta. Powstaje tu coraz więcej nowoczesnych osiedli.
- Maślice – obszar ten dzieli się na dwie części. Można tu znaleźć wiele domków jednorodzinnych i niskich budynków wielorodzinnych z lat 80.
- Gajowice – osiedle położone jest w południowej części Wrocławia. Dominuje tu zabudowa wielokondygnacyjna powstała w powojennej Polsce.
- Grabiszyn-Grabiszynek – sąsiaduje między innymi z Krzykami oraz os. Muchobór Mały i Wielki. Nie brakuje tu nowoczesnych inwestycji deweloperskich.
- Oporów – w zachodniej części wyznacza granicę miasta. Na tym osiedlu zabudowa jest zróżnicowana. Składa się z wilii, domów jednorodzinnych i szeregowych oraz nowoczesnych budynków wielorodzinnych.
- Nowy Dwór – od zachodu graniczy z Parkiem Tysiąclecia. W przeważającej części składa się ze zmodernizowanych budynków wielorodzinnych.
- Kuźniki – osiedle położone jest w zachodniej części miasta. Na tym obszarze nie brakuje czteropiętrowych bloków, domków jednorodzinnych i szeregowych.
- Żerniki – sąsiaduje z osiedlem Kuźniki, Nowy Dwór, Osiniec oraz Strachowice. Na przeważającym obszarze znajdują się domki jednorodzinne i niskie budynki w zabudowie wielorodzinnej.
- Pracze Odrzańskie – położone są w rejonie ujścia Bystrzycy do Odry. Dominuje tu zabudowa bliźniacza.
- Jerzmanowo-Jarnołtów-Strachowice-Osiniec – obszar ten został włączony do Wrocławia w 1973 roku. Na osiedlu dominuje zabudowa jednorodzinna.
- Leśnica (Mokra, Żar, Żerniki Pn., Ratyń, Stabłowice) – znajduje się na zachód od centrum Wrocławia. Przede wszystkim usytuowane są tutaj budynki komunalne, kamienice oraz wille.
Zobacz mieszkania na sprzedaż w Dzielnicy Fabryczna we Wrocławiu
Położenie dzielnicy Fabryczna na mapie Wrocławia
Fabryczna położona jest w zachodniej i południowo-zachodniej części miasta. Dzielnica zajmuje obszar prawie 120 kilometrów kwadratowych.
Planowany rozwój dzielnicy Fabryczna
Fabryczna przyciąga coraz więcej inwestorów. Deweloperzy budują tutaj kolejne osiedla mieszkaniowe, centra handlowe oraz biznesowe. Nowo powstałe inwestycje wyróżniają się podwyższonym standardem wykonania i zostały zaprojektowane z najwyższą starannością. Fabryczna jest wciąż rozbudowywana oraz stanowi komfortowe miejsce do życia. W 2023 roku zostaną oddane do użytkowania inwestycje mieszkaniowe na os. Nowy Dwór, Kuźniki, Żerniki i Maślice.
Na terenie Fabrycznej planowana jest realizacja projektu „113 na Sportowo” (etap 2). Na osiedlu Nowy Dwór w pobliżu Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 ma powstać wielofunkcyjne boisko, które posłuży dzieciom, młodzieży oraz dorosłym. Projekt został pozytywnie zaopiniowany w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Ostateczny zakres prac ustali z wykonawcą Zarząd Inwestycji Miejskich.
Atrakcje i miejsca warte zobaczenia
Dzielnica Fabryczna położona jest w sąsiedztwie lasów, rzeki Bystrzycy, zbiorników wodnych oraz terenów zielonych. Można tu znaleźć wiele historycznych kamienic i zabytkowych budowli. Na obszarze Fabrycznej organizowane są ciekawe wydarzenia, m.in. warsztaty świętojańskie czy jarmarki jadwiżańskie. Wiele plenerowych imprez odbywa się w otoczeniu Zamku Leśnickiego.
Na obszarze Fabrycznej nie brakuje atrakcji oraz miejsc do wypoczynku na łonie natury. Najlepiej zagospodarowane są miejsca położone wzdłuż Bystrzycy oraz Kąpieliska Glinianka.
- Zamek Leśnicki we Wrocławiu – został wybudowany w XII w. i pierwotnie był siedzibą książęcą. Wewnątrz zabytkowego budynku mieści się obecnie Centrum Kultury Zamek, na terenie którego organizowane są różnorodne zajęcia, festiwale, warsztaty i wystawy. Obiekt można zwiedzać codziennie razem z licencjonowanym przewodnikiem miejskim.
- Centrum Historii Zajezdnia – zostało otwarte jako muzeum w 2016 roku. Miejsce to stanowi świadectwo strajków robotniczych, jakie odbyły się w 1980 r. Na terenie obiektu odbywają się liczne wydarzenia kulturalne, lekcje muzealne, konkursy dla dzieci i młodzieży. Szczególną popularnością cieszą się eventy związane z opozycją antykomunistyczną oraz wystawy „Wrocław 1945-2016”.
- Dolina Bystrzycy – to park krajobrazowy, który zajmuje powierzchnię ponad 8,5 ha. Przebiega tędy ścieżka edukacyjna o długości 32 km. W okresie letnim działa tutaj kąpielisko oraz wypożyczalnia sprzętu wodnego. Ścieżka turystyczna w Dolinie Bystrzycy rozpoczyna się w Jarnołtowie.
- Stadion Miejski (Tarczyński Arena) – jest nowoczesnym i wielofunkcyjnym obiektem. Na jego terenie odbywają się nie tylko imprezy sportowe, ale też koncerty, widowiska, bankiety, konferencje i szkolenia. W tym miejscu znajduje się m.in. taras widokowy, tyrolka, Dream Jump, tor kartingowy, lodowisko.
- Port Lotniczy Wrocław-Strachowice – usytuowany jest 10 km na zachód od centrum miasta. Międzynarodowe lotnisko realizuje zarówno loty regularne, jak i czarterowe.
Bezpieczeństwo w dzielnicy Fabryczna
Wrocławianie czują się dość pewnie na tutejszych ulicach. Na terenie dzielnicy znajduje się Komisariat Policji Wrocław-Fabryczna oraz Komenda Miejska – Rewir II, Wrocław-Grabiszynek oraz Wrocław-Leśnica. Rzadko dochodzi tu do groźnych przestępstw. Fabryczna jest uznawana za miejsce bezpieczne i pełne życia. Pod tym względem konkuruje jedynie z Psim Polem.
Oferta dla dzieci
Na obszarze Fabrycznej znajduje się wiele atrakcyjnych miejsc przeznaczonych do kreatywnej zabawy. Dużym zainteresowaniem wśród najmłodszych mieszkańców cieszą się zajęcia i cykliczne warsztaty organizowane przez Centrum Kultury Zamek.
Rodziny z dziećmi chętnie też korzystają z oferty stadionu Tarczyński Arena. W tej części miasta nie brakuje też klubów malucha oraz rozrywki dla dzieci w różnym wieku. Na wyróżnienie zasługują place zabaw, które usytuowane są w Parku Grabiszyńskim, Mamuta, Strachowickim oraz Zachodnim. Moc wrażeń zapewni też Jump Hall Park Trampolin, który znajduje się przy ulicy Szybowcowej.
Komunikacja w dzielnicy Fabryczna
Organizatorem publicznego transportu zbiorowego na terenie stolicy Dolnego Śląska jest MPK Wrocław. Przez obszar Fabrycznej biegnie wiele linii tramwajowych i autobusowych. Niektóre z nich kursują również w nocy. Przez dzielnicę przebiega droga krajowa nr 94 oraz część obwodnicy miasta. Oprócz tego funkcjonuje Międzynarodowy Port Lotniczy im. Mikołaja Kopernika. To sprawia, że mieszkańcy mają łatwy dostęp do najbardziej odległych zakątków Wrocławia i wielu polskich miast.
Ile zajmuje dojazd do centrum?
Podróż samochodem z osiedla Strachowice zajmuje średnio 20 minut. Autobusem miejskim można dotrzeć do centrum miasta w około 30 min. Na dojazd z os. Pilczyce trzeba przeznaczyć od 10 do 35 min. Natomiast podróż z Leśnicy do centrum miasta nie powinna zająć dłużej niż 45-50 minut.
Tramwaje
Dzielnica posiada dobrze rozwiniętą sieć tramwajową. Tramwaje na Fabrycznej zapewniają połączenia w różne części Wrocławia. Do najważniejszych linii tramwajowych w tym rejonie zalicza się:
- 3 – (Leśnica – Złotnicka – Księże Małe);
- 4 – (Oporów – Grabiszyńska – Biskupin);
- 10 – (Leśnica – Tarczyński (Aleja Lotnicza) – Biskupin);
- 20 – (Oporów – Dworzec Świebodzki – Leśnica)
Autobusy
Komunikacja autobusowa na Fabrycznej stanowi doskonałe uzupełnienie połączeń tramwajowych. W znacznym stopniu usprawnia komunikację z centrum i pozostałymi dzielnicami. Do najważniejszych linii autobusowych na Fabrycznej można zaliczyć:
- 106 – (Dworzec Główny – Strachowice General Aviation – Port Lotniczy);
- 107 – (Plac Solidarności – Nowy Dwór – Muchobór Wielki – Krzyki);
- 142 – (Kuźniki – Nowodworska – Dolnośląska Szkoła Wyższa – Karłowice);
- 148 – (Leśnica – Złotnicka – Żernicka – Dworzec Główny);
- 243 – (Leśnica – Oławska – Księże Wielkie).
Dworce/ zajezdnie
Na terenie Fabrycznej znajduje się stacja kolejowa Wrocław Nowy Dwór, Wrocław Leśnica, Wrocław Muchobór, Wrocław Zachodni, Wrocław Kuźniki, Wrocław Leśnica, Wrocław Pracze, Wrocław Żerniki oraz Wrocław Stadion. Oprócz tego funkcjonuje pętla autobusowo-tramwajowa Wzgórze Oporowskie.
Ścieżki rowerowe
Fabryczna jest miejscem przyjaznym rowerzystom. Przez ten obszar przebiega wiele malowniczych szlaków turystycznych. Jeden z najatrakcyjniejszych łączy Muchobór Wielki z parkiem Dolina Bystrzycy. Po zakończeniu prac związanych z budową odcinka TAT na Nowy Dwór mieszkańcy zyskają ponad 7 kilometrów ścieżek dla cyklistów. Będą mogli przejechać rowerem w okolice pl. Orląt Lwowskich. Natomiast wzdłuż obwodnicy Leśnicy ma powstać ok. 10 km dwustronnych dróg rowerowych.
Korki – gdzie najczęściej występują?
Najbardziej zatłoczone są główne osie komunikacyjne, które przebiegają na odcinku obwodnicy Wrocławia oraz w pobliżu drogi krajowej nr 94. Najbardziej korkują się ulice, takie jak: Strzegomska, Grabiszyńska oraz Legnicka. W 2020 roku zakończył się remont ul. Fabrycznej, która stanowi połączenie Wrocławskiego Parku Przemysłowego z Technologicznym. Po przebudowie poprawił się ruch w całej okolicy, szczególnie na korkującej się często Strzegomskiej, która prowadzi na Nowy Dwór.
Planowane inwestycje drogowe
Trwa budowa kolejnego odcinka Trasy Autobusowo-Tramwajowej (TAT), która ma połączyć Plac Orląt Lwowskich z Nowym Dworem. Od kwietnia 2022 r. prowadzone są intensywne prace przy budowie torowiska wzdłuż Strzegomskiej. Na ulicy Rogowskiej zostały już ułożone pierwsze szyny. Planowana jest przebudowa kanalizacji oraz systemu drenażu na skrzyżowaniu z Zemską. Prace z tym związane powinny zakończyć się w I kw. 2023 roku.
Edukacja w dzielnicy Fabryczna
Najmłodsi mieszkańcy mogą korzystać z bogatej oferty edukacyjnej. Na terenie dzielnicy Fabryczna znajduje się spora liczba żłobków, przedszkoli oraz szkół podstawowych. Dość zróżnicowana jest także oferta liceów i techników. Na Fabrycznej funkcjonuje ponad 20 placówek edukacyjnych dla młodzieży oraz kilka uczelni wyższych.
Żłobki i przedszkola
Na terenie Fabrycznej znajduje się kilkadziesiąt placówek dla najmłodszych dzieci. Funkcjonuje tutaj 7 żłobków publicznych i ok. 30 niepublicznych. Ponadto działa ponad 40 przedszkoli publicznych i ok. 20 prywatnych. Do popularnych placówek w dzielnicy Fabryczna można zaliczyć:
- Żłobek nr 1 przy ul. Lwowskiej;
- Żłobek nr 2 przy ul. Zemskiej;
- Żłobek nr 3 przy ul. Białowieskiej;
- Żłobek nr 4 przy ul. Kłodnickiej;
- Żłobek nr 5 przy ul. Dokerskiej (w remoncie do 15.01.2023);
- Wrocławski Zespół Żłobków – filia Żłobka nr 5 przy ul. Barskich;
- Żłobek nr 15 przy ul. Łukowej.
- Publiczne Przedszkole Elfiki 2;
- Publiczne Przedszkole „Wesołe Małpki”;
- Publiczne Przedszkole „Mały Podróżnik”;
- Publiczne Przedszkole Prymusek i Prymusek II;
- Publiczne Przedszkole „Smerfowa Załoga”;
- Przedszkole nr 8 z Oddziałami Integracyjnymi;
- Przedszkole nr 26 Sportowa Kraina;
- Przedszkole Specjalne nr 152 dla Dzieci Niesłyszących i Słabosłyszących;
- Przedszkole Integracyjne nr 93 im. Jana Brzechwy;
- Przedszkole nr 104 Na Misiowej Polanie.
Szkoły podstawowe
Na Fabrycznej znajduje się ok. 50 placówek edukacyjnych dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Funkcjonuje 30 publicznych szkół podstawowych, w tym specjalne i z oddziałami integracyjnymi. Na liście dostępnych placówek w dzielnicy Fabryczna znajduje się m.in.:
- Szkoła Podstawowa nr 5 im. Hugona Dionizego Steinhausa;
- Szkoła Podstawowa nr 25 im. Franciszka Juszczaka;
- Szkoła Podstawowa nr 26 im. Piastów Śląskich;
- Szkoła Podstawowa nr 28 im. Generała Leopolda Okulickiego;
- Szkoła Podstawowa nr 33 im. Tradycji Herbu;
- Szkoła Podstawowa nr 43 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Kaczmarka;
- Szkoła Podstawowa nr 75 z Oddziałami Integracyjnymi im. Henryka Sienkiewicza;
- Szkoła Podstawowa Specjalna nr 86 Dla Niedostosowanych Społecznie;
- Szkoła Podstawowa Integracyjna nr 103 z Oddziałami Specjalnymi.
Licea i technika
Na Fabrycznej znajduje się ponad 20 szkół średnich. Na terenie dzielnicy działa 15 liceów ogólnokształcących. Oprócz tego funkcjonuje 9 techników. Spośród dostępnych placówek warto wymienić:
- VI Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Prusa;
- XX Liceum Ogólnokształcące (przy Nowodworskiej);
- VII LO im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego;
- Liceum Ogólnokształcące Integracyjne i Specjalne (przy ul. ks. Marcina Lutra);
- LO nr XV im. Mjr Piotra Wysockiego;
- Liceum Ogólnokształcące dla Uczniów Niesłyszących i Słabosłyszących;
- Liceum Ogólnokształcące Specjalne nr XXXII;
- Dwujęzyczne Liceum Ogólnokształcące Ekola;
- Liceum Ogólnokształcące Dialogu Kultur Etz Chaim;
- Społeczne Liceum Ogólnokształcące ALA.
Uczelnie wyższe
Na obszarze Fabrycznej usytuowane są także uczelnie wyższe. W tej części miasta znajdują się prywatne placówki edukacyjne. Do popularnych uczelni na Fabrycznej można zaliczyć:
- Uniwersytet SWPS Wrocław;
- Wyższa Szkoła Bankowa (WSB);
- Wrocławska Akademia Biznesu;
- Dolnośląska Szkoła Wyższa.
Rekreacja w dzielnicy Fabryczna
Na tym obszarze nie brakuje terenów zielonych. Fabryczna jest uznawana za najbardziej zielony rejon Wrocławia. Na terenie dzielnicy znajduje się ogromna ilość parków i lasów. Powodów do narzekań nie mają też miłośnicy aktywnego wypoczynku. Mogą korzystać z licznych terenów rekreacyjnych, które zostały odpowiednio zagospodarowane. Na Fabrycznej funkcjonuje wiele obiektów sportowych, boisk, siłowni plenerowych i stacjonarnych.
Tereny zielone
Niezwykle popularnym miejscem jest Las Oporowski, który zajmuje powierzchnię 8,3 ha. Stosunkowo niewielki kompleks leśny znajduje się pomiędzy os. Oporów i Muchobór Mały oraz rzeką Ślęza a Grabiszynem. Mieszkańcy mogą też pospacerować po Parku Grabiszyńskim, który funkcjonuje jako teren miejski położony na powierzchni 48 ha. Na tym obszarze znajduje się wiele okazałych drzew, rozległych polan oraz atrakcyjnych alejek. Na Fabrycznej mieści się także Las Leśnicki i Ratyński.
Miejsca przeznaczone do rekreacji
Na terenie dzielnicy znajdują się liczne obiekty sportowo-rekreacyjne. Mieszkańcy mogą korzystać z oferty „California Fitness Siłownia”, „Projekt Fabryczna” czy „Klubu Fitness Academy Szybowcowa”. W tej części Wrocławia funkcjonuje "Lodowisko Tarczyński Arena”, „Camper Park” oraz tor kartingowy na Stadionie Miejskim. Przy ulicy Wejherowskiej funkcjonuje Hala Sportowo-Widowiskowa „Orbita”, MOSiR Pilczyce, KS Sporting Wrocław oraz Tor Rolkarski Spartan Wrocław.
Gastronomia i kultura
Na Fabrycznej szczególnie atrakcyjna jest oferta gastronomiczna. Na obszarze dzielnicy znajduje się szeroki wybór klimatycznych kawiarni, restauracji oraz kameralnych bistro. Wiele lokali gastronomicznych oferuje menu lunchowe i dania z dowozem. Dzielnica słynie też z bogatej oferty kulturalnej. Na jej terenie odbywają się różnorodne wydarzenia, jak również organizowane są ciekawe zajęcia i warsztaty.
Gdzie zjeść w dzielnicy Fabryczna?
Doskonałym miejscem na przyjęcie rodzinne lub spotkanie biznesowe jest „Restauracja Fabryczna”, która znajduje się w otoczeniu Wrocławskiego Parku Przemysłowego. Lokal serwuje pyszne śniadania, lunche oraz domowe obiady. Regionalne dania oferuje kawiarnia „Warsztat - Food & Garden” przy ulicy Niedźwiedziej. Mieszkańcy os. Myślice mogą skorzystać z oferty nowo powstałej restauracji „Kulinarny Park”, która posiada urozmaicone menu. Różnorodne dania kuchni włoskiej są dostępne m.in. w „Dobra Pizza Ristorante & Pizza”.
Rozrywka w dzielnicy Fabryczna
Szczególną popularnością wśród mieszkańców cieszy się oferta MDK Fabryczna. W Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Zemskiej organizowane są różnorodne zajęcia artystyczne i sportowe dla dzieci oraz młodzieży. W miejscu tym można również wynająć salę, studio nagrań lub skorzystać z oferty Siłowni Atlas. Na terenie dzielnicy Fabryczna funkcjonuje też Magiczny Teatr Muzyczny, Wrocławski Teatr Współczesny im. Marii i Edmunda Wiercińskich oraz Teatr Tańca Dawnego Invenzione. Oprócz tego działa Kino Helios Wrocław Magnolia.
Gdzie wybrać się na zakupy?
Infrastruktura handlowo-usługowa na Fabrycznej jest doskonale rozwinięta. Na terenie dzielnicy funkcjonuje wiele supermarketów oraz hipermarketów. Nie brakuje też osiedlowych sklepików, w których dostępne są regionalne i dobrej jakości produkty. Mieszkańcy mogą też skorzystać z oferty Centrum Handlowego Astra, Wrocław Fashion Outlet oraz Magnolia Park. W tej części miasta działa również Targowisko Niedźwiedzia i Targowisko obok Astry.
Zdrowie na Fabrycznej – oferta dzielnicy
Na tym obszarze funkcjonuje kilkanaście placówek medycznych. Na terenie Fabrycznej znajdują się zarówno przychodnie publiczne NFZ, jak i prywatne. Mieszkańcy mogą skorzystać z oferty placówek POZ oraz poradni specjalistycznych. W tej części miasta działa też doskonale rozwinięta sieć aptek. Niektóre placówki są czynne przez całą dobę.
Jakość powietrza i wody
Na terenie Fabrycznej praktycznie nie występuje problem smogu. Przekroczenie norm pyłów odnotowywane jest niezwykle rzadko. Jakość powietrza jest oznaczana jako dobra przez większość roku, dlatego mieszkańcy chętnie spędzają czas wolny na zewnątrz. Wysokiej jakości i w bezpieczna dla zdrowia jest wrocławska kranówka. Można ją spożywać bez przegotowania i filtrowania.
Oferta placówek medycznych
Mieszkańcy Fabrycznej są zadowoleni z poziomu opieki zdrowotnej. Nie zgłaszają większych problemów z dostaniem się do lekarza POZ czy specjalisty. Do grona popularnych placówek medycznych w dzielnicy Fabryczna zalicza się:
- Opti-Med NZOZ Przychodnia Specjalistyczna;
- Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Przychodnia Nowy Dwór;
- Wrocławskie Centrum Zdrowia. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej;
- Przychodnia Grabiszyn. Wrocławskie Centrum Zdrowia SPZOZ;
- Wrocławskie Centrum Zdrowia Ogrodowa;
- Przychodnia Kosmonautów - Poradnia Zdrowia Psychicznego;
- Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka - Centrum Medycyny Ratunkowej;
- EuroMediCare Szpital Specjalistyczny z Przychodnią.
Warto wiedzieć o dzielnicy Fabryczna
To obszar z ogromnym potencjałem, który stale się rozwija pod wieloma względami. Bez wątpienia spodoba się miłośnikom aktywnego stylu życia i osobom doceniającym bliskość terenów zielonych oraz rekreacyjnych. Na terenie dzielnicy Fabryczna można odpocząć od zgiełku miasta. Dodatkowo warto skorzystać z rozbudowanej infrastruktury handlowo-usługowej, dobrej opieki zdrowotnej oraz ciekawej oferty edukacyjnej. Do często wymienianych wad Fabrycznej zalicza się brak pubów i klubów nocnych, jak również zaniedbane tereny peryferyjne.
Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ:
KATEGORIE: