Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Jak zabrać się za porządki w domu na wiosnę?

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 30.03.2022, Data aktualizacji: 11.05.2022

5 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 5 głosów

Wiosenne porządki w domu
Jak nie dać się zwariować i jak zaplanować sprzątanie domu, żeby się nie zniechęcać? Jak przygotować wnętrza na nadejście wiosny? Podpowiadamy, jak zorganizować wiosenne sprzątanie domu.

Kiedy dni są dłuższe, a do wnętrza wpada coraz więcej promieni słonecznych, zaczynamy dostrzegać, jak bardzo potrzebne są wiosenne porządki. W domu zauważamy nawet najmniejsze drobinki kurzu, smugi - i od razu w głowach rodzi nam się plan sprzątania. Mycie okien, rolet, parapetów, podłóg, mebli, sprzętów… może się tego nazbierać.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jakie prace warto wykonać podczas wiosennych porządków
  • kiedy zacząć sprzątanie
  • jak samodzielnie wykonać ekologiczne środki czyszczące 

Plan wiosennych porządków – od czego zacząć sprzątanie? 

Plan sprzątania domu, czy też plan sprzątania mieszkania może znacznie ułatwić pracę. Zwłaszcza, jeśli organizacja nie jest naszą dobrą stroną. Harmonogram porządków domowych powinien obejmować każde pomieszczenie. Sprzątanie domu to w końcu nie tylko mycie mebli w kuchni i płytek w łazience, ale także uprzątnięcie garderoby, sypialni czy biura. Pracy jest dużo, jednak nie można się zniechęcać. Efektywne sprzątanie w domu sprawi, że szybko będziemy cieszyć się odświeżonym wnętrzem.

Jak dokładnie powinien wyglądać plan porządków domowych? Najlepiej, kiedy jest to kartka podzielona na tyle części, ile mamy pomieszczeń.

Plan porządków wiosennych

Tutaj jeszcze raz trzeba wspomnieć, że na wiosnę warto podejść do tematu kompleksowo. Perfekcyjne sprzątanie domu nie jest niczym trudnym, wystarczy tylko być odpowiednio zorganizowanym.

Harmonogram porządków domowych powinien uwzględniać nie tylko pracę, ale i odpoczynek. Od czego zacząć sprzętanie? Najlepiej od strychu czy też piwnicy, oczywiście, jeśli je posiadamy. Dlaczego? Po pierwsze, zazwyczaj są to najbardziej zakurzone i zabałaganione pomieszczenia w całym domu a po drugie, po zimie musimy przygotować w nich miejsce do przechowywania ciepłych ubrań i świątecznych ozdób.

Jak posprzątać mieszkanie? Wiosenne porządki – lista prac 

Kiedy dni robią się dłuższe, to pytanie nurtuje wielu z nas. Jak już wspomnieliśmy, wiosenne czy świąteczne sprzątanie w domu nie jest trudne. Wystarczy wziąć w rękę plan porządków domowych i do dzieła. Kiedy już uporamy się z piwnicą, strychem czy garażem przychodzi pora na wnętrza, w których codziennie spędzamy czas, czyli kuchnię, łazienkę, salon, sypialnię, biuro i oczywiście korytarz. Co dokładnie powinny obejmować wiosenne porządki?

Lista najważniejszych prac w każdym z pomieszczeń:

  • mycie okien i czyszczenie rolet,
  • pranie firan i zasłon,
  • mycie kaloryferów,
  • obmiatanie pajęczyn,
  • wycieranie punktów oświetleniowych,
  • czyszczenie kratek wentylacyjnych,
  • mycie drzwi i ościeżnic,
  • mycie boazerii, płytek i paneli ściennych,
  • odkurzanie,
  • wycieranie mebli,
  • mycie i pastowanie podłóg.

Ile czasu zajmuje sprzątanie domu? Na to pytanie trudno odpowiedzieć. Wszystko zależy od wielkości i liczby pomieszczeń oraz od tempa pracy. Plan wiosennych porządków musi uwzględniać odpoczynek. Nie sztuką jest wykonać wszystkie prace jednego dnia, a potem zmagać się z bólem kręgosłupa czy ramion. Kiedy się przeforsujemy trudno jest nam dojść do siebie, a porządek już tak nie cieszy.

Kiepskim pomysłem jest także sprzątanie w domu raz w tygodniu. O wiele lepiej wykonywać mniejsze prace codziennie, niż całą sobotę zastanawiać się od czego zacząć sprzątanie.

Wiosenne porządki - akcesoria

Wiosenne porządki – kiedy zacząć i jak sprzątać? Praktyczne porady 

Wiosenne porządki w domu nie muszą być skomplikowane. Dzięki organizacji i kilku praktycznym poradom, wnętrza będą lśniły w mgnieniu oka. Jak efektywnie sprzątać? Z pomocą przychodzą patenty, które w większości były stosowane przez nasze mamy i babcie. Nieocenione są także akcesoria do sprzątania domu, których na rynku jest coraz więcej.

Kiedy powinniśmy zacząć o myśleć o wiosennych porządkach? Niektórzy plan sprzątania robią już w marcu. Dużo jednak zależy od pogody. Perfekcyjne sprzątanie domu wiąże się z jego dokładnym wietrzeniem, a więc najlepiej zacząć je, kiedy temperatura na dworze utrzymuje się powyżej 10°C.

Akcesoria do sprzątania domu – co może się przydać?

Do posprzątania domu na pewno niezbędny jest odkurzacz, mop i ściereczki. Jeśli chodzi o detergenty, mogą zastąpić je naturalne, ekologiczne środki czystości

Pozostałe akcesoria do sprzątania domu, które mogą się przydać to:

  • ściereczki z mikrofibry,
  • szczotka ryżowa,
  • druciany zmywak,
  • szczotka do naczyń z długą rączką,
  • ściągaczka do okien,
  • myjka parowa,
  • aplikacja sprzątanie domu.

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek pracy należy zaopatrzyć się w rękawiczki.

Jak myć okna bez smug i jak wyczyścić rolety?

Jak myć okna? Jak wyczyścić rolety? Smugi na szybach to prawdziwa zmora. Jak się ich pozbyć? Płyn idealny niestety nie istnieje. Niemniej jednak popularne detergenty czy domowy płyn do szyb z octu sprawdzą się, jeśli użyjemy dobrej ściągaczki.

Dobrym patentem, chociaż mało ekonomicznym i ekologicznym, jest także stosowanie jednorazowych ręczników papierowych. Jeśli chodzi o rolety, te najlepiej czyścić suchą ściereczką z mikrofibry. Po zastosowaniu wody lub innego płynu mogłyby pozostać na nich plamy.

przybory do sprzątania

Jak sprzątać kuchnię i jak wyczyścić piekarnik

Podczas sprzątania często zastanawiamy się, jak usunąć tłuste plamy z płytek i innych powierzchni w kuchni. Tutaj najlepszym sposobem jest zakup specjalnego detergentu. Do umycia mocno zabrudzonego piekarnika warto kupić płyn przeznaczony do czyszczenia grilla. Ten samoczynnie usuwania zapieczony tłuszcz, co znacznie przyśpiesza kuchenne porządki.

Jak sprzątać łazienkę i jak wyczyścić fugi?

Zanim zabierzemy się do sprzątania łazienki koniecznie trzeba zrobić przegląd kosmetyków. Często zdarza się nam trzymać kremy czy płyny, których już dawno nie używamy lub - co gorsza - są przeterminowane. Kiedy pozbędziemy się zbędnych bibelotów, zyskamy przestrzeń i o wiele łatwiej wyczyścimy wszelkie powierzchnie. Jak wyczyścić fugi? Najlepiej na dłuższy czas pozostawić na nich detergent, a później całość dokładnie przetrzeć szczoteczką.

Jak szybko posprzątać salon i jak wyczyścić dywan? 

Sprzątanie salonu nie powinno zając wiele czasu. Pod warunkiem, że wcześniej wyniesiemy z niego zbędne rzeczy. Zabawki dzieci i inne drobiazgi znacznie utrudniają wycieranie kurzu. Sprzątanie salonu warto zacząć od tekstyliów. W wyczyszczeniu dywanu pomocny będzie specjalny spray lub proszek, który wystarczy nanieść na dywan, a kiedy wyschnie - dokładnie go odkurzyć.

Czyszczenie dywanu

Jak wyczyścić kanapę i jak wyczyścić materac?

Kanapę, podobnie jak dywan, możemy wyczyścić czy odświeżyć sięgając po wcześniej wspomniany spray lub proszek. Trzeba wybrać taki, który nadaje się do tapicerki. Materac należy porządnie odkurzyć. Przedtem można go dodatkowo posypać sodą oczyszczoną, która zniweluje brzydkie zapachy.

Eko sprzątanie domu – naturalne środki czyszczące 

Jak sprzątać mieszkanie bez chemii? Jest na to kilka sposobów. Na pewno sprawdzi się mycie okien parownicą czy też mycie okien wodą z octem. Jakie są dodatkowe, domowe sposoby na sprzątanie? Znane jest także mycie okien sodą oczyszczoną. Trzeba tylko pamiętać o jej dokładnym rozpuszczeniu, w przeciwnym razie granulki mogą doprowadzić do powstania mikrouszkodzeń na szybach.

Jakie środki warto znać, jeśli chodzi o naturalne sprzątanie domu? Oprócz octu i sody sprawdzi się kwasek cytrynowy, sok z cytryny, różnego rodzaju olejki eteryczne i mydło roślinne. Warto pamiętać, że ekologiczne sprzątanie domu to nie tylko stosowanie naturalnych detergentów, ale także rezygnacja z ręczników papierowych i oszczędność wody. Zamiast jednorazowych ściereczek lepiej używać tych z mikrofibry, które świetnie radzą sobie z zabrudzeniami nawet bez użycia środków czyszczących.

Jak zrobić ekologiczne środki czystości? Czytaj

Eko sprzątanie - naturalne detergenty
Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Życie bez długoterminowych zobowiązań finansowych jest znacznie prostsze. Dlatego wielu kredytobiorców decyduje się na spłacenie długu przed wyznaczonym terminem. Kto najczęściej dokonuje częściowej lub całkowitej spłaty kredytu? Dlaczego warto o tym pomyśleć? Czy można uzyskać zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu? Wyjaśniamy.

      29 lutego 2024

      Daniel Grzegorzek

    • Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Garderoba jest miejscem, do którego zaglądamy codziennie. Coraz częściej zastępuje duże szafy i komody w nowocześnie zaprojektowanych mieszkaniach i domach. Takie pomieszczenie powinno być zaaranżowane w przemyślany sposób, tak by wszystko, co potrzebne znaleźć nawet w pośpiechu. Czym charakteryzuje się funkcjonalna garderoba? Jak urządzić stylowe pomieszczenie o niewielkim metrażu? Wyjaśniamy.

      07 lutego 2024

      Dagmara Osińska

    • Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Sprzedać czy nie sprzedać? Oto jest pytanie. Decyzja o zbyciu własnej nieruchomości nigdy nie należała do najprostszych. Uzyskanie satysfakcjonującej ceny zależy bowiem od wielu czynników. Istotny jest popyt na rynku, wielkość oferty mieszkaniowej, dostęp do kredytów hipotecznych czy ogólna sytuacja gospodarcza. Zatem czy aktualna sytuacja na rynku nieruchomości to dobry moment na sprzedaż nieruchomości? Tego dowiesz się w naszym tekście.

      26 stycznia 2024

      Marcin Moneta

    • Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Zadbany ogród powinien być starannie pokryty trawą w soczyście zielonym kolorze. Utrzymanie pięknej zieleni wymaga jednak sporych nakładów pracy oraz cierpliwości. Jak dbać o trawnik wiosną, latem i w okresie jesienno-zimowym? Przedstawiamy najważniejsze zasady pielęgnacji.

      19 stycznia 2024

      Dagmara Osińska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023