Warszawski rynek mieszkaniowy - II kw. 2020

Paulina Bartkowska
Paulina Bartkowska

Data publikacji: 19.08.2020, Data aktualizacji: 20.07.2022

Średnia ocen 4/5 na podstawie 36 głosów

Warszawski rynek mieszkaniowy - II kw. 2020
Eksperci portalu RynekPierwotny.pl opracowali raport podażowy dla Warszawy za II kw. 2020 roku. Sprawdź, ile zapłacisz za mieszkanie w stolicy!

Drugi kwartał 2020 roku na pewno na długo zapisze się w historii krajowej mieszkaniówki ze względu na kryzys wywołany epidemią koronawirusa. Zwiększone wymagania kredytowe banków oraz wprowadzone przez nie ograniczenia znacząco wpłynęły na zakup mieszkań na rynku pierwotnym i w perspektywie czasu mogą przyczynić się do większego zainteresowania mieszkańców stolicy lokalami zlokalizowanymi w najtańszych dzielnicach.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jakie metraże cieszą się największą popularnością
 • ile kosztują mieszkania w Waszawie
 • w jakiej stołecznej dzielnicy lokale są najtańsze

Sytuacja na stołecznym rynku mieszkaniowym

Podobnie jak w poprzednim kwartale liczba realizowanych inwestycji deweloperskich wynosiła 329. Nie oznacza to jednak, że na mapie Warszawy brakowało istotnych zmian. Obecnie najwięcej projektów powstaje na terenie Białołęki oraz Mokotowa. Z kolei najmniejszą ofertę nowych inwestycji znaleźć można w Wesołej, na Rembertowie, Żoliborzu oraz Ochocie. 

Jeśli zaś chodzi o liczbę dostępnych mieszkań na terenie całej Warszawy, to obecnie analitycy odnotowali kwartalny wzrost podaży z 12 010 lokali (pod koniec I kw. 2020 roku) do 12 711 lokali (pod koniec II kw. 2020 roku).

Oferta warszawskich deweloperów jest bardzo zróżnicowana. Świadczyć o tym mogą m.in. średnie ceny mieszkań. W II kwartale 2020 roku najtańsze lokum można było kupić na Rembertowie za nieco ponad 350 000 zł, a najdroższe w Śródmieściu za ok. 1 330 500 zł.

Dysproporcje dotyczyły również przeciętnej powierzchni nowych lokali. Pod koniec czerwca najmniejszy średni metraż odnotowano na terenie Rembertowa oraz Pragi-Północ - 47 mkw., a największy na Wilanowie - 99 mkw.

Rynek mieszkaniowy w Warszawie - raport na temat cen mieszkańCeny w warszawskich dzielnicach

Wiele osób planujących zakup mieszkania liczyło, że lockdown wpłynie na obniżenie cen metrażu. Niestety w omawianym kwartale nie były widoczne znaczące spadki. Dzielnicą, w której najbardziej spadła średnia cena 1 mkw. były Włochy (-2,5 proc.). Największe kwartalne podwyżki cen metrażu, odnotowano na Wawrze, gdzie średnia cena mkw. wzrosła aż o 11,2 proc. Lokale podrożały również m.in. na Pradze-Północ (o 10,8 proc.) oraz na Woli (4,3 proc.). Pod koniec II kwartału br. średnia cena 1 mkw. wyniosła 10 343 zł. Co ciekawe w tym samym czasie w 2019 roku wynosiła ona 9 558 zł/mkw. 

Najtańsze i najdroższe dzielnice 

Zdominowany przez zabudowę jednorodzinną Wawer staje się ciekawą alternatywą dla Białołęki. To między innymi w tej peryferyjnej dzielnicy swoje przyszłe lokum mogą znaleźć mniej zamożni nabywcy. Obecnie zakup nowego mieszkania za mniej niż 7500 zł/mkw. jest osiągalny tylko w Wesołej (7174 zł/mkw). Do innych “tańszych” dzielnic należą: Białołęka (7610 zł/mkw.), Rembertów (7681 zł/mkw.) oraz wspomniany wcześniej Wawer (7840 zł/mkw.).

Zaskoczenia nie wzbudzają „najdroższe” warszawskie dzielnice jak Śródmieście, Wola, Ochota, Mokotów, Praga-Północ i Żoliborz. W tych częściach Warszawy, średnia cena za 1 mkw. nowego lokalu wynosi ponad 12 000 zł, jest to związane m.in. z bardzo dobrym skomunikowaniem nowo powstających inwestycji z centrum, bogatym zapleczem handlowo-usługowym, edukacyjnym oraz obszarami biurowo-biznesowymi.

Rynek mieszkaniowy w Warszawie - raport na temat cen mieszkań

Najchętniej wybierane metraże

Niezmiennie w większości dzielnic największą popularnością kupujących cieszą się mieszkania dwu- i trzypokojowe. Co w takim razie z kawalerkami? Inwestorzy oraz single powinni zainteresować się ofertą mieszkań jednopokojowych na Woli, Pradze-Południe oraz Mokotowie. Małe lokale nie cieszą się zbyt dużą popularnością na obrzeżach Warszawy, co spowodowane jest nieco niższymi cenami 1 mkw., które zachęcają nabywców do inwestycji w mieszkania o większej powierzchni.

Informacja prasowa przygotowana na podstawie raportu eksperckiego “Rynek mieszkaniowy w Warszawie II kw. 2020 r.” udostępnionego przez analityków portalu RynekPierwotny.pl.

 

Subskrybuj RynekPierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Regionalne

  Rynek nieruchomości

  Wiadomości

  Wnętrza

  Inne

  Udostępnij
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: