Warszawski rynek mieszkaniowy - II kw. 2020

Paulina Bartkowska
Paulina Bartkowska

Data publikacji: 19.08.2020, Data aktualizacji: 20.07.2022

Średnia ocen 4/5 na podstawie 36 głosów

Warszawski rynek mieszkaniowy - II kw. 2020
Eksperci portalu RynekPierwotny.pl opracowali raport podażowy dla Warszawy za II kw. 2020 roku. Sprawdź, ile zapłacisz za mieszkanie w stolicy!

Drugi kwartał 2020 roku na pewno na długo zapisze się w historii krajowej mieszkaniówki ze względu na kryzys wywołany epidemią koronawirusa. Zwiększone wymagania kredytowe banków oraz wprowadzone przez nie ograniczenia znacząco wpłynęły na zakup mieszkań na rynku pierwotnym i w perspektywie czasu mogą przyczynić się do większego zainteresowania mieszkańców stolicy lokalami zlokalizowanymi w najtańszych dzielnicach.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jakie metraże cieszą się największą popularnością
 • ile kosztują mieszkania w Waszawie
 • w jakiej stołecznej dzielnicy lokale są najtańsze

Sytuacja na stołecznym rynku mieszkaniowym

Podobnie jak w poprzednim kwartale liczba realizowanych inwestycji deweloperskich wynosiła 329. Nie oznacza to jednak, że na mapie Warszawy brakowało istotnych zmian. Obecnie najwięcej projektów powstaje na terenie Białołęki oraz Mokotowa. Z kolei najmniejszą ofertę nowych inwestycji znaleźć można w Wesołej, na Rembertowie, Żoliborzu oraz Ochocie. 

Jeśli zaś chodzi o liczbę dostępnych mieszkań na terenie całej Warszawy, to obecnie analitycy odnotowali kwartalny wzrost podaży z 12 010 lokali (pod koniec I kw. 2020 roku) do 12 711 lokali (pod koniec II kw. 2020 roku).

Oferta warszawskich deweloperów jest bardzo zróżnicowana. Świadczyć o tym mogą m.in. średnie ceny mieszkań. W II kwartale 2020 roku najtańsze lokum można było kupić na Rembertowie za nieco ponad 350 000 zł, a najdroższe w Śródmieściu za ok. 1 330 500 zł.

Dysproporcje dotyczyły również przeciętnej powierzchni nowych lokali. Pod koniec czerwca najmniejszy średni metraż odnotowano na terenie Rembertowa oraz Pragi-Północ - 47 mkw., a największy na Wilanowie - 99 mkw.

Rynek mieszkaniowy w Warszawie - raport na temat cen mieszkańCeny w warszawskich dzielnicach

Wiele osób planujących zakup mieszkania liczyło, że lockdown wpłynie na obniżenie cen metrażu. Niestety w omawianym kwartale nie były widoczne znaczące spadki. Dzielnicą, w której najbardziej spadła średnia cena 1 mkw. były Włochy (-2,5 proc.). Największe kwartalne podwyżki cen metrażu, odnotowano na Wawrze, gdzie średnia cena mkw. wzrosła aż o 11,2 proc. Lokale podrożały również m.in. na Pradze-Północ (o 10,8 proc.) oraz na Woli (4,3 proc.). Pod koniec II kwartału br. średnia cena 1 mkw. wyniosła 10 343 zł. Co ciekawe w tym samym czasie w 2019 roku wynosiła ona 9 558 zł/mkw. 

Najtańsze i najdroższe dzielnice 

Zdominowany przez zabudowę jednorodzinną Wawer staje się ciekawą alternatywą dla Białołęki. To między innymi w tej peryferyjnej dzielnicy swoje przyszłe lokum mogą znaleźć mniej zamożni nabywcy. Obecnie zakup nowego mieszkania za mniej niż 7500 zł/mkw. jest osiągalny tylko w Wesołej (7174 zł/mkw). Do innych “tańszych” dzielnic należą: Białołęka (7610 zł/mkw.), Rembertów (7681 zł/mkw.) oraz wspomniany wcześniej Wawer (7840 zł/mkw.).

Zaskoczenia nie wzbudzają „najdroższe” warszawskie dzielnice jak Śródmieście, Wola, Ochota, Mokotów, Praga-Północ i Żoliborz. W tych częściach Warszawy, średnia cena za 1 mkw. nowego lokalu wynosi ponad 12 000 zł, jest to związane m.in. z bardzo dobrym skomunikowaniem nowo powstających inwestycji z centrum, bogatym zapleczem handlowo-usługowym, edukacyjnym oraz obszarami biurowo-biznesowymi.

Rynek mieszkaniowy w Warszawie - raport na temat cen mieszkań

Najchętniej wybierane metraże

Niezmiennie w większości dzielnic największą popularnością kupujących cieszą się mieszkania dwu- i trzypokojowe. Co w takim razie z kawalerkami? Inwestorzy oraz single powinni zainteresować się ofertą mieszkań jednopokojowych na Woli, Pradze-Południe oraz Mokotowie. Małe lokale nie cieszą się zbyt dużą popularnością na obrzeżach Warszawy, co spowodowane jest nieco niższymi cenami 1 mkw., które zachęcają nabywców do inwestycji w mieszkania o większej powierzchni.

Informacja prasowa przygotowana na podstawie raportu eksperckiego “Rynek mieszkaniowy w Warszawie II kw. 2020 r.” udostępnionego przez analityków portalu RynekPierwotny.pl.

 

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: