Czy warto szukać mieszkania na Wilanowie?

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 27.05.2019, Data aktualizacji: 15.11.2021

4 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 23 głosów

Czy warto zamieszkać na Wilanowie?
Wilanów to piękna dzielnica o estetycznej willowej architekturze. Mieszkańcy czują się tu bezpiecznie i mają mnóstwo możliwości spędzenia wolnego czasu.

Bogaty Wilanów - to pierwsze skojarzenie przychodzące do głowy, kiedy myślimy o tej części Warszawy. To spójna architektoniczne, o niskiej zabudowie jedna z najbardziej zadbanych dzielnic stolicy. Na początku mieszkańcy byli zachwyceni krajobrazem, który tworzy. Mieszkania kupowali tutaj celebryci, a ceny za metr były jednymi z najwyższych. Niestety przeszkodą okazała się zbyt słabo rozwinięta infrastruktura. Jak jest teraz?

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jaka jest historia Wilanowa
 • jak prezentuje się rynek mieszkaniowy w tej części miasta
 • ile kosztują mieszkania w tej dzielnicy

Krótka historia

Wilanów, niegdyś Milanów to bardzo stara osada, której początki sięgają nawet czasów między 150 a 50 rokiem p.n.e. Pierwsze dokumenty na jego temat pochodzą z XIII wieku. Wtedy osada była w rękach benedyktynów z Płocka. Co ciekawe w połowie XIV wieku, za niezwykłe czyny wojenne, rycerz Stanisław ze Strzelczykowa otrzymał Milanów od mazowieckiego księcia Kazimierza w nagrodę.

Potem Milanów przechodził z rąk do rąk. Dopiero w 1677 roku kupił go wojewoda ruski i podskarbi wielki koronny Marek Matczyński. Był to przyjaciel króla Jana Sobieskiego, który chciał mieć tutaj swoją podmiejską siedzibę. Pragnął również, aby to było miejsce godne europejskiego władcy, czyli wymarzył sobie włoską willę otoczoną ogrodem i rozbudowanym folwarkiem. Nazwał to z włoska - Villa Nova. Tak właśnie powstała nazwa Willanów, dzisiejszy Wilanów. Do miasta Warszawa został przyłączony w 1951 roku.

Źródło: Wikipedia/Adrian Grycuk

Nowe inwestycje na Wilanowie

Dziś dzielnica Warszawy, jaką jest Wilanów dynamicznie się rozwija. Pięknie zbudowane osiedla zaczynają wypełniać sklepy, kawiarenki i lokale gastronomiczne. Wszystkie inwestycje powstające na Wilanowie są wpisane w obecny krajobraz i doskonale z nim współgrają. Charakteryzuje je elegancka willowa zabudowa. Na pewno pokochają to miejsce wielbiciele estetyki.

Dynamiczny rozwój

Jak wskazuje Urząd Statystyczny Wilanów to najbardziej atrakcyjna do życia warszawska dzielnica. Dodatkowo to właśnie tutaj rodzi się najwięcej dzieci w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców. Znacznie zwiększyła się również oferta żłobków, przedszkoli, aptek czy przychodni. Na Wilanowie odnotowano także największą liczbę mieszkań oddawanych do użytku w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców. Jest to dowód na stały popyt na mieszkania i dynamicznie rozwijającą się populację dzielnicy.

Źródło: Wikipedia/Adrian Grycuk

Komunikacja miejska

Na przestrzeni ostatnich lat komunikacja Wilanowa z resztą Warszawy zdecydowanie się poprawiła. Często kursują autobusy, szczególnie w kierunku metra Wilanowska. Dzięki temu z łatwością dostaniemy się w dowolne miejsce w mieście.

Nowy ośrodek kulturalny

Mimo iż jeszcze nie tak dawno temu mieszkańcy narzekali na małą atrakcyjność dzielnicy pod względem kulturalnym i rozrywkowym władze dzielnicy zdecydowanie to poprawiły. Obecnie staje się ona oddzielnym centrum warszawskiego życia, gdzie znajdziemy wiele propozycji kulturalnych. Znajdują się tu dwa duże i ciekawe muzea, jak np. Muzeum plakatu. Organizowanych jest tu również mnóstwo festiwali i koncertów.

Źródło: Wikipedia/Wistula 

Jest co zwiedzać

Mieszkając na Wilanowie mamy mnóstwo możliwości wybrania się na spacer, w miejsca do których zjeżdżają mieszkańcy z całej Warszawy. Warto wymienić tu Pałac Sobieskiego czy Potockich w Natolinie. Warty uwagi jest także Ogród Botaniczny w Powsinie.

Źródło: Wikipedia/T.D.

Zieleń

Wilanów wyróżnia się nie tylko krajobrazem osiedli, które są budowane w jednym schemacie, ale także terenami zielonymi. Mieszkańcy mają tutaj liczne rzeczki, rezerwaty przyrody czy cały zespół ogrodowy przy Pałacu w Wilanowie. Można śmiało powiedzieć, że jest to miasteczko ogród. Zdecydowanie znajdą tutaj coś dla siebie wszyscy miłośnicy zarówno aktywnego wypoczynku, jak i przeróżnych form relaksu na świeżym powietrzu.

Źródło: Wikipedia/Przemysław Jahr 

Z dala od zgiełku miasta

Zdecydowanym plusem mieszkania na przedmieściach Warszawy jest cisza i spokój. W weekendy spotkamy tutaj mnóstwo spacerujących rodzin z dziećmi, które odpoczywają od zgiełku miasta.

Ceny mieszkań

Średnia cena za mkw. mieszkania na Wilanowie na rynku pierwotnym jest zbliżona do średniej wyliczonej dla całej Warszawy. Wynosi ona około 9 700 zł, kiedy w stolicy średnio 9 300 zł. Wynika to z zakupu mieszkania w prestiżowej dzielnicy, która jest równie chętnie odwiedzana przez turystów.

Jak wskazują dane portalu RynekPierwotny.pl deweloperzy na Wilanowie stawiają głównie na większe mieszkania. Znajdziemy tutaj najwięcej ofert lokali 3-pokojowych (33%), 4-pokojowych (29%) oraz 2-pokojowych (23%). Co ciekawe dzielnicę wyróżnia bogata oferta mieszkań posiadających 5 i więcej pokoi, które stanowią 14% oferty. Kawalerek jest natomiast znikoma liczba, ponieważ tylko 1%. Najpopularniejsze są mieszkania o powierzchni od 60 do 80 mkw., ponieważ stanowią ponad 36% całej oferty.

Zbliżone zainteresowanie dotyczy lokali o powierzchni od 80 do 100 mkw. oraz wyższych – po około 19%. Mniej atrakcyjne są mieszkania poniżej 60 mkw.

Według rankingu portalu widać słabnące zainteresowanie tą dzielnicą. Jest ona mniej popularna niż choćby niegdyś źle oceniania Białołęka. Zapytań o mieszkania i domy w tej części miasta spływa nawet 9 razy mniej niż o Mokotów i 4 razy mniej niż o wspomnianą Białołękę. Wynika to zapewne z dość wysokiej ceny mieszkań oraz ich wielkości.

Warto?

Tak zwane "miasteczko Wilanów" to doskonała propozycja dla osób, które szukają połączenia historii z nowoczesnością. W tle z pięknym pałacem możemy przejść się do kawiarni, odwiedzić nowoczesną wystawę czy obejrzeć park świateł. Po wszystkim wrócić do nowego mieszkania w spokojnej dzielnicy, która jest jedną z najbezpieczniejszych w Warszawie. W dodatku jest tutaj silnie rozwinięta społeczność, która bardzo dba o czystość na swoich eleganckich osiedlach. Dodatkowo w planach jest budowa linii tramwajowej oraz galerii handlowej. Czego chcieć więcej?

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim. Pisze o tym co modne, ale i klasyczne. Zawodowo związana z branżą public relations, gdzie obsługuje znane marki oraz te, które dopiero wchodzą na rynek.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: