Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Warszawski Mokotów – dlaczego warto kupić tu mieszkanie?

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 19.07.2022, Data aktualizacji: 24.10.2024

8 minut czytania

Średnia ocen 5/5 na podstawie 45 głosów

Warszawski Mokotów – dlaczego warto kupić tu mieszkanie?
Mokotów to dzielnica zlokalizowana w południowej części Warszawy. Lokalizacja słynie z wysokich apartamentowców oraz kompleksu biurowców. Dlaczego warto tu zamieszkać? Sprawdź.

Mokotów to jedna z najstarszych dzielnic Warszawy. Jak o niej myślimy to widzimy stare kamienice, mnóstwo zieleni, ale i Mordor. Warto tu mieszkać?

Z lektury tego artylułu dowiesz się m.in:

  • dlaczego warto zamieszkać na Mokotowie
  • jak prezentuje się infrastruktura w dzielnicy
  • jakie inwestycje powstaną na terenie Mokotowa 

Mokotów to bardzo atrakcyjna dzielnica Warszawy. Przez wielu uznawana jest za prestiżową. Charakteryzuje ją przede wszystkim bliskość do centrum, rozbudowana infrastruktura zarówno komunikacyjna, jak i handlowo-usługowa oraz dużo zieleni. Ta część stolicy od lat jest jedną z najpopularniejszych i bardzo często znajduje się na podium miejsc, w których Warszawiacy chcieliby mieszkać najbardziej. 

Głównymi wadami są natomiast wysokie ceny lokali, częste korki, zanieczyszczone powietrze, a także stosunkowo niski poziom bezpieczeństwa.

Mokotów – co warto wiedzieć?

Przez wiele wieków Mokotów zajmował tereny dzisiejszego Ursynowa. Podczas czasów osadnictwa wzdłuż Potoku Służewieckiego na jego bazie powstały nowe dzielnice Warszawy, czyli Włochy i Ochota. Nazwa Mokotów pochodzi prawdopodobnie od imienia pruskiego właściciela wsi Mokoto (lub Mokot). Po raz pierwszy pojawia się w dokumentach w roku 1367.

Mokotów włączono do Warszawy w 1916 r. Liczył wówczas ok. 28 000 mieszkańców. Wtedy też nastąpił rozwój dzielnicy. Powstawały gmachy wyższych uczelni, urzędów, instytutów naukowych czy szpitali i szkół. Natomiast od początku XX w. z przedmieścia o charakterze letniskowym Mokotów przeistaczał się w nowoczesne centrum mieszkaniowo-usługowe. Stale rosnąca liczba mieszkańców w 1939 r. zwiększyła się aż do 89 tys., obecnie liczy ponad 220 tys. osób, co sprawia, że jest najludniejszą dzielnicą stolicy.

Dzisiejszy Mokotów wyróżnia zróżnicowana zabudowa, sąsiadują tu ze sobą przedwojenne kamienice, betonowe bloki i nowoczesne apartamentowce.

Znajduje się tutaj wiele ambasad oraz siedzib ważnych firm i instytucji, jak choćby Polskie Radio, Telewizja Polska czy Szkoła Główna Handlowa.

Ulica DomaniewskaUlica Domaniewska na Mokotowie 

Położenie Mokotowa na mapie Warszawy

Mokotów to dzielnica zlokalizowana w południowej części Warszawy, na lewym brzegu Wisły. Graniczy z następującymi dzielnicami – Włochami, Wilanowem, Pragą Południe, Śródmieściem, Wawrem, Ochotą i Ursynowem.

W dzielnicy obowiązuje podział MSI na 12 osiedli – Stary Mokotów, Służew, Służewiec, Sadyba, Augustówka, Czerniaków, Siekierki, Wierzbno, Wyględów, Sielce, Stegny i Ksawerów.

Atrakcje i miejsca warte odwiedzenia

Mokotów oferuje wiele ciekawych atrakcji dla mieszkańców i odwiedzających. Warto odwiedzić powstały w latach 1772-1775 pałac Szustra, wybudowaną z końcem XIX wieku Żółtą Karczmę czy Królikarnię – pałac znajdujący się na Skarpie Warszawskiej.

Ważnymi atrakcjami dzielnicy są również:

  • rogatki mokotowskie
  • tereny nad Jeziorem Czerniakowskim
  • Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej
  • Muzeum Geologiczne
  • Park Arkadia
  • Tor Wyścigów Konnych Służewiec.

Jeziorko CzerniakowskieJeziorko Czerniakowskie

Bezpieczeństwo

Ta część miasta od wielu lat jest postrzegana jako jedna z najniebezpieczniejszych w całej Warszawie. Znajduje to potwierdzenie w statystykach policyjnych, które notują wiele zdarzeń o charakterze przestępczym, w tym pobicia, włamania, kradzieże i rozboje.

W 2021 roku znacząco podniósł się poziom bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych. Ich widoczność na drodze poprawiły inwestycje w sygnalizację, a przejście przez pasy ułatwiły nowe azyle dla pieszych i skrócone przejścia. Na Mokotowie jest realizowany program poprawy stanu bezpieczeństwa „Bezpieczne osiedle”.

Komunikacja na Mokotowie

Komunikacją miejską z Mokotowa dojedziemy w każdy zakątek Warszawy. Do dyspozycji mamy metro, autobusy i tramwaje, czyli wszystko co oferuje stolica. Wybór samochodu z reguły oznacza stanie w korku.

Ile zajmuje dojazd do centrum?

Ze względu na częste zatory drogowe, dojazd samochodem z Mokotowa do centrum w godzinach szczytu zwykle zajmuje około 40 minut. Szybciej można dojechać autobusem lub tramwajem, a bajszybszym sposobem na pokonanie trasy do Śródmieścia jest rower lub metro.

Transport publiczny na Mokotowie

W tej części miasta znajduje się wiele przystanków autobusowych, z których realizowane są połączenia na następujących liniach: 504, 401, 402, 317, 365, 165, 189, 138, 218 i 136.

Mieszkańcy mogą także korzystać z licznych połączeń tramwajowych, m.in.

  • 41 (PKP Służewiec-Żerań Wschodni),
  • 14 (Metro Wilanowska-Banacha),
  • 18 (PKP Służewiec-Żerań FSO),
  • 31 (Metro Wierzbno-PKP Służewiec),
  • 35 (Wyścigi-Nowe Bemowo)
  • 17 (PKP Służewiec-Tarchomin Kościelny).

Na Mokotowie znajduje się 5 stacji metra linii M1 – Wilanowska, Służew, Racławicka, Pole Mokotowskie i Wierzbno.

Metro SłużewStacja Metra Służew

Ścieżki rowerowe

Na Mokotowie znajduje się najbardziej rozbudowana w całej stolicy sieć ścieżek dla rowerzystów. Mogą oni także korzystać z licznych wypożyczalni rowerów miejskich oraz stojaków.

Do najważniejszych tras rowerowych zalicza się licząca przeszło 20 km ścieżka Ursynów-Żoliborz. Rowerzyści mogą także pokonać dystans 55 km pętlą po Warszawie, której początek znajduje się w Parku Szczęśliwickim.

W ostatnim czasie powstały w dzielnicy nowe ścieżki rowerowe – jedna biegnie wzdłuż ulicy Idzikowskiego, a druga równolegle do ulicy Konstruktorskiej.

Korki na Mokotowie - gdzie występują?

Zatory drogowe najczęściej powstają w okolicy Mordoru – skupiska biurowców w rejonie ulicy Domaniewskiej. Spore utrudnienia w ruchu występują także w okolicach ulicy Rakowieckiej, Puławskiej oraz Alei Niepodległości.

Ulica RakowieckaUlica Rakowiecka na Mokotowie

Oferta edukacyjna na Mokotowie

Lokalizacja zapewnia bogatą ofertę edukacyjną zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Jest to atrakcyjne miejsce zwłaszcza do studiowania.

Żłobki i przedszkola

Do dyspozycji mieszkańców jest około 50 placówek przedszkolnych oraz 20 żłobków – w tym 6 publicznych. Pomimo stosunkowo dużej liczby żłobków, miejsc w nich jest nadal zbyt mało w stosunku do zapotrzebowania.

Szkoły podstawowe

Na Mokotowie funkcjonują 24 publiczne szkoły podstawowe. Do najpopularniejszych z nich zaliczają się Szkoła Podstawowa nr 69, Szkoła Podstawowa nr 115 i Szkoła Podstawowa nr 190. Rodzice mogą także posłać swoje dzieci do szkół prywatnych, w tym Szkoły Podstawowej Montessori im. św. Urszuli Ledóchowskiej.

Licea i technika

W dzielnicy znajduje się 18 publicznych liceów i 5 prywatnych, a także 5 publicznych techników – mechatroniczne, ogrodnicze, ekonomiczne, hotelarsko-turystyczno-gastronomiczne, a także odzieżowe i fryzjerskie.

Za jedne z najbardziej prestiżowych szkół licealnych w stolicy uznawane są VI LO im. Tadeusza Reytana i XXVIII LO im. Jana Kochanowskiego. W rankingu serwisu Perspektywy.pl w 2022 roku placówki te zajęły odpowiednio 15. i 18. miejsce. 

Szkoły wyższe

Na Mokotowie swoje główne siedziby mają dwie cenione uczelnie – Szkoła Główna Handlowa i Uczelnia Łazarskiego. W dzielnicy znajdują się także wydziały Politechniki Warszawskiej oraz Uniwersytetu Warszawskiego.

Gmach SGHGmach SGH na Mokotowie

Rekreacja w dzielnicy

Mokotów to część miasta, która ma sporo do zaoferowania. 

Tereny zielone

Dzielnica wyróżnia się obecnością licznych terenów zielonych o łącznej powierzchni około 150 ha, w tym parków, ogrodów działkowych czy zieleńców. Najbardziej znanymi terenami obfitującymi w zieleń są Pole Mokotowskie, rezerwat przyrody Jeziorko Czerniakowskie, park Sielecki, park Dreszera, park Morskie Oko i park Arkadia.

Pole Mokotowskie
Pole Mokotowskie

Miejsca przeznaczone do rekreacji

W tej części miasta znajdują się liczne baseny, w tym w Parku Wodnym Warszawianka czy basen na Służewie. Do dyspozycji mieszkańców są również korty tenisowe, siłownie, hale sportowe i inne obiekty, w których można aktywnie spędzić czas.

Bogatą ofertę zajęć rekreacyjnych dla osób w różnym wieku zapewnia Ośrodek Sportu i Rekreacji m.st. Warszawy w Dzielnicy Mokotów. Wolny czas można także spędzać na Skwerze Przyjaznym Mieszkańcom, zlokalizowanym przy Galerii Mokotów. Atrakcyjnym miejscem do rekreacji dla seniorów jest klubokawiarnia Pora na Seniora.

Czy Mokotów jest przyjazny zwierzętom?

Dzielnica jest przyjaznym miejscem dla psów i innych zwierząt. Znajduje się tutaj wiele przeznaczonych dla nich stref, m.in. skwer przy OSIR oraz liczne wybiegi, zlokalizowane przy ulicach Kaspijskiej, Sardyńskiej, Arciszewskiego, Ludwika Narbutta. 

Dla zwierząt powstały także przychodnie i lecznice weterynaryjne czy salony fryzjerskie.

Gastronomia i kultura

Na Mokotowie znajdziemy dosłownie wszystko. Możemy zjeść sushi, burgera czy włoską pizzę. Znajduje się tutaj mnóstwo kawiarenek i restauracji, zarówno w historycznych lokalizacjach, jak i nowoczesnych obiektach.

Gdzie zjeść w dzielnicy?

Smaczne posiłki są serwowane przez restauracje, bary i kawiarnie znajdujące się w różnych częściach dzielnicy. Bogata oferta lokali gastronomicznych znajduje się w Galerii Mokotów. Miłośnicy kuchni bliskowschodniej mogą odwiedzić restaurację Mezze, a fani kuchni polskiej zjedzą smacznie w restauracjach Stary Dom, Różana czy Akademia.

Nie brakuje również miejsc dla wegetarian i wegan, m.in. Vegan Ramen Shop. Sporo jest również lokali z tradycyjnymi daniami kuchni włoskiej, w tym pizzą i makaronami – popularne miejsca to np. Quattro Piatti czy Semolino. Warta polecenia jest także japońska restauracja Izumi Sushi.

Rozrywka w dzielnicy

W tej części miasta można oglądać seanse filmowe w wielu kinach, m.in. Kinie Iluzjon czy Cinema City. Dla miłośników sztuki czekają lokalne galerie, w tym Limited Edition i Etnica.

Na spektakl teatralny można wybrać się do Teatru Druga Strefa, Nowego Teatru czy do Teatru Dramatycznego Scena Przodownik.

W lokalizacji tej znajdują się także liczne domy i ośrodki kultury, w tym Służewski Dom Kultury, gdzie organizowane są koncerty, recitale, wieczory kabaretowe czy spotkania literackie.

Gdzie wybrać się na zakupy?

Najpopularniejszym centrum handlowym w dzielnicy jest  Westfield Mokotów, która od września 2022 roku będzie miała nową nazwę – Westfield Mokotów. Mieszkańcy często robią także zakupy w galerii handlowo-rozrywkowej Sadyba Best Mall.

W lokalizacji tej znajdują się zarazem liczne hipermarkety, dyskonty i centra budowlane. Na zakupy można się również wybrać na tutejsze bazary i targi, w tym Bazar Olkuska, Bazar Polna czy Pchli Targ na ulicy Wałbrzyskiej.

Galeria MokotówGaleria Mokotów

Zdrowie

Mieszkańcy Mokotowa mogą zadbać o zdrowie, spędzając aktywnie czas w lokalnych parkach, obiektach sportowych czy na ścieżkach rowerowych. Mają również możliwość korzystania z bogatej oferty placówek służby zdrowia. 

Jakość powietrza i wody

Powietrze w dzielnicy jest mocno zanieczyszczone, czego potwierdzeniem są niepokojące dane z punktów pomiarowych. Smog tworzy się ze względu na bardzo duże natężenie ruchu drogowego. Jakość wody pitnej nie budzi natomiast zastrzeżeń, dlatego można bezpiecznie pić ją prosto z kranu.

Oferta placówek medycznych

W dzielnicy znajdują się liczne apteki, przychodnie i szpitale, w tym Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego, Szpital Czerniakowski czy Szpital św. Elżbiety. Placówki te są dobrze zaopatrzone w nowoczesny sprzęt medyczny.

Warto wiedzieć o dzielnicy

Mokotów to dogodnie zlokalizowana i świetnie skomunikowana dzielnica Warszawy, znajdująca się niedaleko od centrum. Do jej zalet można zaliczyć m.in. spory obszar terenów zielonych i ścieżek rowerowych. Warto tutaj zamieszkać także ze względu na bogatą ofertę edukacyjną, gastronomiczną, rozrywkową czy kulturalną.

W lokalizacji tej swoje siedziby ma wiele międzynarodowych firm, m.in. w popularnym Mordorze. Najważniejsze wady dzielnicy to zła jakość powietrza, częste korki i problemy z parkowaniem, spora liczba przestępstw oraz wysokie ceny nieruchomości.

Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • FSO Park Żerań w Warszawie: Jagiellońska 88 zyskuje nowe życie

      FSO Park Żerań w Warszawie: Jagiellońska 88 zyskuje nowe życie

      Projektanci z WXCA i SAWAWA przedstawili masterplan 62-hektarowej działki po Fabryce Samochodów Osobowych (FSO) przy ulicy Jagiellońskiej 88 na warszawskiej Pradze Północ. Inwestycją FSO Park (funkcjonującą również pod nazwą Okam City) zajmuje się spółka OKAM CAPITAL, która planuje rozpocząć prace budowlane w 2025 roku. Koniec prac nad kompleksem datowany jest na rok 2050.

      14 września 2023

      Redakcja

    • Mieszkanie przy metrze

      Mieszkanie przy metrze

      Dobre skomunikowanie nieruchomości mieszkaniowej, wygodny dojazd do centrum miasta, transport publiczny, sąsiedztwo przystanków komunikacji miejskiej - to ważne zalety, brane pod uwagę przez kupujących mieszkania. O tym, jak wielkie znaczenie mają kwestie komunikacyjne dla atrakcyjności i wartości nieruchomości może świadczyć rynek warszawski. Bliskość metra potrafi skutecznie podwyższyć cenę mieszkania.

      26 maja 2021

      Dominika Perkowska

    • Raport cenowy grudzień 2024

      Raport cenowy grudzień 2024

      Sytuacja na rynku nieruchomości jest bardzo ciekawa. Według danych BIG DATA RynekPierwotny.pl w grudniu 2024 roku w wielu miastach odnotowano stabilizację cen mieszkań.

      13 stycznia 2025

      Redakcja

    • Najtańsze mieszkania w Polsce – gdzie i za ile?

      Najtańsze mieszkania w Polsce – gdzie i za ile?

      Gdzie znajdziemy najtańsze mieszkania? Sprawdziliśmy, w których miastach wojewódzkich można kupić stosunkowo tanie lokale. Doradzimy także na co uważać, szukając okazyjnych ofert mieszkań i odpowiemy na pytanie, czy kupując kawalerkę rzeczywiście płacimy mniej i oszczędzamy. Jeżeli nie chcesz przepłacać czytaj dalej!

      18 grudnia 2024

      Marlena Rzepniewska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023