Najpiękniejsze parki w Warszawie

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 22.12.2020, Data aktualizacji: 29.09.2022

3 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 24 głosów

Najpiękniejsze parki w Warszawie - Top 5
Najpiękniejsze parki w Warszawie – co warto o nich wiedzieć? Sprawdzisz na RynekPierwotny.pl.

Warszawa, stolica Polski. Mogłoby się wydać, że widać tutaj tylko nowoczesne budynki, biurowce korporacji i stare betonowe osiedla. Jednak wyróżnia ją również piękna zabytkowa architektura i mnóstwo zieleni. Samo Miasto Stołeczne Warszawa jest we władaniu 79 parków o łącznej powierzchni ok. 762 ha, które pochodzą z różnych epok historycznych. W tym artykule przedstawiamy najładniejsze parki w Warszawie.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jakie atrakcje znajdziemy w Łazienkach Królewskich
 • czym wyróżnia się Ogród Saski
 • gdzie znajduje się Królikarnia 

Łazienki Królewskie

Myśląc o parkach w Warszawie, nie sposób nie wspomnieć Łazienkach Królewskich. Nazywane są "najszczęśliwszym miejscem w Warszawie”. Tworzy je letnia rezydencja króla Stanisława Augusta oraz klasycystyczne zabytki i historyczne ogrody. To piękny kompleks chętnie odwiedzany przez turystów.

Można tutaj odpocząć, obserwując przyrodę oraz pogłębić znajomość oświeceniowych idei. Umożliwia to odwiedzenie pereł europejskiej architektury, jak: Pałacu na Wyspie, Starej Oranżerii, Pałacu Myślewickiego, Białego Domu oraz Wodozbioru. Przez ogrody Łazienek Królewskich można spacerować ścieżkami oraz alejkami wśród drzew, krzewów i kwiatów. Podzielone zostały na Ogród Królewski, Romantyczny i Modernistyczny.

Latem dostępna jest również strefa leżakowania, mieszcząca się nieopodal Nowej Oranżerii, a w wybrane dni można posłuchać koncertów z muzyką Fryderyka Chopina. W samych Łazienkach Królewskich odbywa się również mnóstwo wydarzeń kulturalnych.

Łazienki Królewskie

Ogród Saski

Ogród Saski położony jest niemal w samym centrum stolicy. Jego początki wiążą się z nieistniejącym obecnie pałacem Saskim, dziś jest częścią osi saskiej. To też pierwszy publiczny park w stolicy. 27 maja 1727 roku otworzyła się żelazna brama, zdobiona dwoma białymi, w piaskowcu rzeźbionymi koronami: królewską i brandenburską. Wtedy do parku mogli wejść również mieszkańcy i turyści.

Wcześniej było to miejsce wyłącznie spotkań wyższych sfer. Sam Ogród Saski to przede wszystkim zabytkowy, barokowy park, ale przy tym prezentujący bezpretensjonalny, luźny klimat. W samym centrum znajduje się piękna fontanna. Spacerowicze przechodzą odnowionymi alejkami z wygodną i bezpieczną nawierzchnią imitującą drogi spacerowe występujące w ogrodach zabytkowych.

Ogród Saski

Nieistniejące budynki Warszawy Sprawdź

Ogród Krasińskich

Ogród Krasińskich jest po niedawnej rewitalizacji. Znajduje się w samym sercu stolicy, stanowiąc doskonałe miejsce na relaks. To miejsce, które ma swój urok. Nigdy nie jest tutaj tłoczno, jak w Łazienkach Królewskich. Ogród Krasińskich nie jest tak zadbany jak Park Dreszera ani taki ogromny jak Ogród Saski, jednak cieszy się dużą popularnością.

Spacerując po nim można trafić na fontannę, staw z wyspą i kaczkami, różnokolorowe rabaty przed Pałacem Krasińskich, głazowisko z kaskadą wodą czy stare i rzadkie gatunki drzew, jak np. orzech czarny czy tulipanowiec amerykański. To idealne miejsce na spacery z rodziną. Niegdyś był pierwszym parkiem miejskim w Warszawie i do czasu założenia Ogrodu Saskiego – największym (jego powierzchnia pierwotnie wynosiła 3,4 ha). 

Królikarnia

Królikarnia znajduje się na warszawskim Mokotowie. Swoją nazwę zawdzięcza czasom saskim. Niegdyś urządzono tu zwierzyniec i modnym wówczas zwyczajem polowano na króliki. Pałac zbudowano w latach 80-tych XVIII wieku. Na terenie Królikarni znalazły się browar, cegielnia, karczma, młyn i stodoła, a także położona na zboczu wąwozu kuchnia, w której w wieku XIX znajdowała się biblioteka.

To przepiękne miejsce, w którym do tej pory organizowane są wystawy, spektakle, spotkania, konferencje, pokazy filmowe, koncerty oraz imprezy plenerowe odbywające się w otaczającym pałac romantycznym parku. 

Pole Mokotowskie

Park Pole Mokotowskie położony jest w centralnej części Warszawy. Zajmuje obszar trzech dzielnic – Ochoty, Mokotowa i Śródmieścia. Rozpościera się na ponad 68 ha urozmaiconego terenu, poprzecinanego licznymi asfaltowymi ścieżkami. To bardzo popularne miejsce odpoczynku warszawiaków. Park kusi miejscami do poleżenia na trawie, ochłodzenia się w cieniu starych drzew, pobiegania, pojeżdżenia na rowerze, popływania wypożyczoną łódką po stawie czy po prostu do dłuższych spacerów na świeżym powietrzu.

Co ciekawe tutaj, Stanisław Wokulski, bohater Lalki Bolesława Prusa, obstawiał gonitwy. Na granicy parku z Trasą Łazienkowską stoi pomnik jazdy polskiej, ponieważ teren ten wykorzystywany był również przez wojsko, a szczególnie przez kawalerię. Tutaj przyjmował defiladę marszałek Józef Piłsudski. Pamiątkowy głaz przypomina również, że właśnie tu defilowano z jego trumną zanim przewieziono ją na Wawel do Krakowa. Na Polu Mokotowskim odbyły się pierwsze wzloty balonów i samolotów. To właśnie w tym parku znajdowało się pierwsze warszawskie lotnisko.

Obecnie na Polu Mokotowskim odbywają się liczne imprezy kulturalne i sportowe, jak np. zawody biegowe, koncerty muzyczne, weekendowe warsztaty jogi. Powstaje także strefa kibica czy kino letnie. Możemy spotkać się tutaj również ze znajomymi w słynnych pubach Bolek i Lolek – naprzeciwko tego drugiego stoi pomnik psa.

Pole Mokotowskie
Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: