Salon kąpielowy: aranżacje i pomysły na wannę w salonie
Średnia ocen 4/5 na podstawie 5 głosów
Wanna w innym pomieszczeniu niż łazienka to w polskich aranżacjach nadal stosunkowo duża ekstrawagancja. Jednak projektów, w których znajduje się ona w sypialni czy salonie, pojawia się coraz więcej. Czy aby na pewno są to pomysły bardzo modernistyczne? Pokój kąpielowy to idealne rozwiązanie, by stworzyć stylową strefę relaksu, która pozwoli się odprężyć. Czy jest to jednak praktyczne? Czy warto zdecydować się na pokój kąpielowy? Jak go zaprojektować? Podpowiadamy!
Poniżej kilka ciekawostek związanych z wanną w salonie, jej historią oraz ówczesnymi rozwiązaniami i aranżacjami. Czym różni się salon kąpielowy od zwykłej łazienki?
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- jaka jest historia wanny,
- w jaki sposób urządzić salon kąpielowy,
- jakie dodatki wybrać do domowego SPA.
Salon kąpielowy – krótka historia
O wannie po raz pierwszy można było usłyszeć w XVI wieku p.n.e., w okresie panowania kultury minojskiej. To właśnie w Knossos na Krecie, w jednym z bogatych pałaców królowa oddawała się długim kąpielom w kamiennej i bogato zdobionej misie. Co ciekawe, znaczenie wanny różniło się w zależności od szerokości geograficznej.
Japończycy przypisywali kąpielom funkcje przede wszystkim zdrowotne, w Indiach zaś niezwykłą wagę przywiązywano do higieny, która była jednym z elementów okazywania czci wobec bogów. Starożytna Grecja kontynuowała tradycje rozpoczęte na Krecie, choć tylko wśród bogatej części społeczeństwa. Starożytny Rzym to z kolei początki kąpieli rytualnych, ale też publicznych. To właśnie do tego okresu wrócić należy w poszukiwaniu pierwowzorów dzisiejszych salonów SPA, a także pokoi kąpielowych z wanną.
W XVIII wieku długie kąpiele zaczęły wracać na salony. Wszystko to za sprawą Marii Antoniny, pełniącej między innymi funkcję królowej Francji w latach 1774-1793. Charakteryzowało ją uwielbienie do relaksu, któremu oddawała się podczas długich kąpieli. Jak podają źródła, jedną z jej ulubionych, codziennych czynności było śniadanie w wannie, które nakazywała sobie przynosić, aby móc oddawać się czynnościom odprężającym bez potrzeby jej opuszczania. To także w tym okresie do salonów wstawiano wanny wolnostojące, których wodę pudrowano lub przysłaniano narzutą, aby dama nie epatowała wśród obecnych nagością.
Domowe SPA – kiedy rozważyć stworzenie pokoju kąpielowego?
Decydując się na łazienkowe SPA, jakim jest salon z możliwością kąpieli, trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę rozmiar pomieszczeń. To rozwiązanie dla właścicieli dużych domów bądź apartamentów, z uwagi na odpowiedni metraż. Na salon kąpielowy można postawić także wówczas, gdy dysponujemy już tradycyjną łazienką, gdzie możemy schować detergenty i inne środki czystości. Jest to wtedy o wiele praktyczniejsze. Taki projekt wiąże się jednak z większymi kosztami, dlatego aranżacja salonu kąpielowego jest polecana szczególnie osobom, które cenią rytuał kąpielowy. Dlaczego?
Duża łazienka to synonim luksusu, w którym znajdują się elementy drogie oraz nietypowe. Inwestuje się w piękne baterie, ozdobne lampy, specjalne dodatki, wanny z hydromasażem czy te nowoczesne, wykonane z konglomeratu. Do adaptacji takiej przestrzeni relaksu idealnie sprawdza się poddasze. Salon kąpielowy na poddaszu można zaaranżować w stylu retro czy nowoczesnym. Spełniając podstawowe zasady, będzie to doskonałe miejsce relaksu. Jak je urządzić?
Salon kąpielowy – aranżacje. Jak urządzić miejsce relaksu?
Salon kąpielowy – właściwie zaprojektowany i urządzony – może stać się oazą spokoju i odprężenia, gdzie zmysły poddane są błogiemu ukojeniu. Podczas aranżacji trzeba wziąć pod uwagę dwa najważniejsze aspekty. Zwróćmy uwagę na to, aby pomieszczenie było praktyczne, ale też pozwalało stworzyć atmosferę sprzyjającą wyciszeniu i regeneracji. Aby ułatwić sobie zadanie, możemy skorzystać z porady architekta.
Wybór kolorów o stonowanych tonacjach, takich jak pastele czy odcienie bieli, może stworzyć spokojną bazę, natomiast dodatki w postaci roślin, świec czy delikatnych tekstyliów wprowadzą do wnętrza świeżość i przytulność. Ważnym elementem są również funkcjonalne rozwiązania, takie jak praktyczne szafki na kosmetyki i czy ergonomiczna wanna. Ostateczny efekt uzyskamy oświetleniem, które nada wnętrzu przytulności.
Minimalistyczny design czy szykowny przepych?
Zanim rozpoczniemy ustawianie armatury i dodatków, warto pomyśleć, w jakim stylu ma być nasz salon kąpielowy. Łazienki to świetne miejsce na ceramiczne płytki w różnych wzorach i kolorach, które same w sobie nadadzą niepowtarzalnego charakteru. Poza ceramiką sprawdzą się także wzorzyste tapety. Salon kąpielowy w stylu glamour to z kolei marmur i żyrandol z kryształkami. W stylu industrialnym natomiast świetnie sprawdzi się kolor czarny – zarówno w kontekście gresu na ścianie, jak i samej armatury.
Wanna gra główną rolę
Urządzając pokój kąpielowy, należy pamiętać, że jego najważniejszym elementem jest oczywiście wanna. Powinna się znajdować w samym centrum. Dlatego tak ważne jest, aby była to duża łazienka, która umożliwi swobodne poruszanie się i korzystanie z dobrodziejstw naszego miejsca luksusu i odpoczynku. Najczęściej wybierane modele to te wolnostojące, ponieważ pięknie się prezentują i dodają pomieszczeniu rangi.
Można je umieścić we wnęce, wykuszu lub na stopniu. To je wyróżni i zapewni intymność w tej strefie. Innym pomysłem jest duża wanna narożna. Nie mniej istotna jest bateria wannowa, która swoim kolorem i kształtem powinna wpisywać się w styl wnętrza łazienki salonowej. Jeśli ilość miejsca na to pozwala, warto wygospodarować przestrzeń na saunę, która dopełni rytuał relaksu.
Umywalka i toaletka
Oprócz wanny umywalka również stanowi niezbędny sprzęt w salonie kąpielowym. Najlepiej, jak będzie podwójna, ponieważ w takim pomieszczeniu spokojnie powinny móc przebywać co najmniej dwie osoby. Przyda się również toaletka i ogromne lustro. To idealne miejsce do pielęgnacji twarzy czy porannego makijażu.
Inne ważne elementy czy udogodnienia to np. bidet, który znacznie ułatwia codzienną higienę oraz oczywiście odpowiednio osłonięte WC. W takiej luksusowej łazience można postawić również na kabinę prysznicową i odpowiedniej wielkości brodzik. Jest to natomiast rozwiązanie mniej komfortowe i nieco odbiegające od idei tego typu salonów.
Miejsce do siedzenia
Niektórzy stawiają w salonie kąpielowym również na miejsce do siedzenia. Łazienka w stylu nowoczesnym to z pewnością przepiękne rattanowe krzesła, a nawet huśtawki wieszane przy suficie. Świetnie sprawdzi się też szezlong, a w stylu glamour – pikowany puf. Zapewniają relaks i pozwalają odpocząć podczas oczekiwania, aż maseczka się wchłonie.
Ważne dodatki
Tego typu pomieszczenie nie sprawdzi się, jeśli nie będzie w nim zieleni, która koi zmysły i żywej roślinności. W nowoczesnych wnętrzach często stawia się na ogrody wertykalne czy zielone ściany. Żywe kwiaty mają szanse na piękny rozkwit, jeśli tylko do pomieszczenia wpuścimy światło dzienne. Ale równie ważne są świece, olejki zapachowe czy nastrojowa muzyka. To wszystko jest idealnym uzupełnieniem całości i tworzy niezapomnianą atmosferę.
Salon kąpielowy: podsumowanie
Łazienka w stylu salonu kąpielowego to idealne miejsce przeznaczone do odpoczynku. Już na etapie projektowania wnętrza warto postawić na rozwiązania, które zwiększą komfort. Świetnym wyborem może okazać się grzejnik podłogowy, który zapewni ciepło pod stopą zarówno przed, jak i po relaksującej kąpieli. Estetyczny salon łazienkowy, jako część pokoju dziennego, może być także interesującym elementem aranżacyjnym wnętrza. Możemy zdecydować się na elementy wyposażenia o wysokiej jakości, które dodadzą stylu naszemu pomieszczeniu. Warto podświetlić najważniejsze z nich, aby nadać ciepłego klimatu. Wybór naturalnych materiałów do wykończenia, takich jak drewno czy kamień, wprowadzi do wnętrza przyjemną harmonię z naturą. Dzięki tym szczegółom przekształcamy zwykłą łazienkę w pełen elegancji salon relaksacyjny.
Copywriterka i korektorka z kilkuletnim doświadczeniem i zamiłowaniem do komunikacji w intrenecie. Zawodowo i hobbystycznie uczestniczy w prowadzeniu kilku blogów branżowych. Lubi podejmować trudne tematy i przedstawiać je w sposób przystępny.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ: