Wakacje kredytowe w PKO BP: jak złożyć wniosek i jakie są warunki?

Daniel Grzegorzek
Daniel Grzegorzek

Data publikacji: 21.02.2024, Data aktualizacji: 26.02.2024

4 minuty czytania

Średnia ocen 3/5 na podstawie 6 głosów

Wakacje kredytowe w PKO BP: jak złożyć wniosek i jakie są warunki?
Chcesz zawiesić spłatę kredytu hipotecznego w banku PKO BP? Sprawdź, jak złożyć wniosek o wakacje kredytowe.

Kredytobiorcy z przejściowymi problemami ze spłatą kredytu mogą wnioskować o wakacje kredytowe. PKO BP to jeden z banków, które pozwalają korzystać swoim klientom z takiego rozwiązania.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jak złożyć wniosek o wakacje kredytowe PKO BP,
 • jak wziąć za pośrednictwem aplikacji iPKO wakacje kredytowe,
 • czy wakacje kredytowe PKO są płatne.

Wakacje kredytowe PKO BP – zasady

W Banku PKO wakacje kredytowe są dostępne dla osób, które mają przejściowe problemy ze spłatą kredytu hipotecznego. Tacy kredytobiorcy mogą złożyć wniosek o wakacje od kredytu. PKO zawiesza miesięczną ratę kapitałowo-odsetkową.

Wakacje kredytowe 2023 i 2024: od kiedy, dla kogo i czy warto postawić na nowe zasady? Sprawdź również

Wakacje kredytowe w PKO SA Banku Polskim nie skutkują wydłużeniem okresu kredytowania ani naliczaniem dodatkowych opłat czy prowizji. Zmienia się natomiast harmonogram spłaty, a także wysokość rat po zakończeniu zawieszenia. Nie tylko osoba spłacająca kredyt hipoteczny może wziąć wakacje kredytowe PKO BP. Kredyt gotówkowy również dopuszcza taką możliwość, lecz bank nalicza w tym przypadku prowizję 3% (minimum 100 zł) od kwoty rat, których spłata zostanie zawieszona.

W okresie zawieszenia rat klient nie spłaca rat kapitałowo-odsetkowych, a także nie ponosi dodatkowych opłat związanych z kredytem – z wyjątkiem ubezpieczenia. Jeśli kredytobiorca wykupił ubezpieczenie spłaty kredytu od utraty pracy i skorzystał z wakacji kredytowych, wtedy nie otrzyma świadczenia z tego tytułu w okresie zawieszenia kredytu.

Wakacje kredytowe PKO – ile razy można skorzystać?

W Banku Polskim PKO SA wniosek o wakacje kredytowe można złożyć jeden raz w ciągu każdego roku kalendarzowego. Zawieszeniu podlega spłata tylko jednej raty kapitałowo-odsetkowej kredytu hipotecznego.

PKO BP – jak złożyć wniosek o wakacje kredytowe?

Jeśli chcesz wziąć wakacje kredytowe PKO, wniosek możesz złożyć:

 • elektronicznie w serwisie iPKO – wniosek o wakacje kredytowe prześlesz bez wychodzenia z domu,
 • w dowolnej placówce PKO Banku Polskiego.

Aby uzyskać w Banku PKO wakacje kredytowe, wniosek należy złożyć w terminie nie późniejszym niż 3 dni robocze przed ustaloną w harmonogramie datą zapłaty miesięcznej raty. W przypadku przekroczenia tego terminu wakacje kredytowe PKO będą obowiązywać dopiero od następnego miesiąca.

Wakacje kredytowe w PKO BP mogą być wzięte online.

Jak złożyć wniosek o wakacje kredytowe w iPKO?

Nie musisz wychodzić z domu, aby wnioskować o wakacje kredytowe. IPKO to internetowy serwis, który umożliwia wysłanie wniosku online. W tym celu:

 1. zaloguj się na swoje konto w serwisie iPKO,
 2. przejdź do zakładki Oferty i wnioski, a następnie Dyspozycje / Zaświadczenia,
 3. wybierz opcję Nowa dyspozycja, rodzaj wniosku: Dyspozycja, kategorię: Kredyty hipoteczne i podkategorię: Zawieszenie spłaty kredytu,
 4. wskaż swój kredyt z rozwijanej listy,
 5. wybierz sposób powiadomienia przez bank o przyznanych wakacjach kredytowych – mailowo lub w wiadomości SMS,
 6. zatwierdź dyspozycję – potrzebna będzie autoryzacja danych osobowych w banku.

PKO BP – rządowe wakacje kredytowe

W 2022 i 2023 roku kredytobiorcy mogli wnioskować o rządowe wakacje kredytowe PKO BP. Aby uzyskać w Banku PKO BP wakacje kredytowe, wniosek można było złożyć najwcześniej 29 lipca 2022 roku. Możliwość zawieszenia rat dotyczyła kredytów mieszkaniowych i pożyczek hipotecznych przyznanych w polskiej walucie.

W przypadku osób, które wzięły rządowe wakacje kredytowe PKO BP, kredyt hipoteczny został wydłużony o liczbę miesięcy zawieszenia spłaty. Jeśli klient złożył wniosek o wakacje kredytowe, bank PKO SA BP przysłał potwierdzenie złożenia dyspozycji w terminie 21 dni.

Wniosek o ustawowe wakacje kredytowe można było składać w oddziale banku, poprzez serwis internetowy iPKO oraz tradycyjną pocztą. Rządowe wakacje kredytowe iPKO były dostępne pod następującą ścieżką:

 • Moje sprawy – Dyspozycje i zaświadczenia – wnioski dla kredytu hipotecznego: Rządowe zawieszenie spłaty kredytu (rządowe wakacje kredytowe 2022-2023) – kredyt.

PKO – wakacje kredytowe 2020

W związku z epidemią COVID-19, klienci banku PKO BP mogli wnioskować w 2020 roku o wakacje kredytowe do kredytu hipotecznego i gotówkowego. Można było zawiesić maksymalnie 3 kolejne miesięczne raty w ciągu roku. Bank zawieszał całą ratę (część kapitałową i odsetkową). Kredytobiorcy mogli składać wniosek online, a decyzję otrzymywali w ciągu 14 dni.

Wakacje kredytowe w PKO BP: jak złożyć wniosek i jakie są warunki?

Rządowe wakacje kredytowe PKO BP – od kiedy w 2024 roku?

Według wstępnego projektu rządowego ustawowe wakacje kredytowe Bank PKO BP (podobnie jak inne polskie banki) wprowadzi ponownie do swojej oferty od początku marca 2024 roku.

Wakacje kredytowe PKO SA Bank Polski a zdolność kredytowa

Gdy kredytobiorca weźmie w PKO BP wakacje kredytowe, bank powiadomi o tym Biuro Informacji Kredytowej (BIK). Adnotacja jednak nie wpłynie negatywnie na scoring kredytowy. 

Bank Polski PKO SA – wakacje kredytowe a marża banku

Jeśli kredytobiorca chce zawiesić spłatę rat i złoży wniosek, wakacje kredytowe PKO BP mogą spowodować, że wzrośnie naliczana przez bank marża. Stanie się tak np. w przypadku, gdy jej wysokość była uzależniona od otrzymywanych wpływów na konto w PKO.

Wakacje kredytowe w PKO BP: podsumowanie

Po przeczytaniu artykułu już wiesz, jak złożyć wniosek o wakacje kredytowe PKO SA. Najszybszą i najwygodniejszą metodą jest jego przesłanie online – w serwisie iPKO.

Daniel Grzegorzek
Daniel Grzegorzek

Copywriter z niespełna 10-letnim doświadczeniem, były pracownik agencji badawczej, z wykształcenia socjolog. Specjalizuje się w tworzeniu treści o tematyce biznesu, finansów, nieruchomości i marketingu. Pisanie artykułów poprzedza głębokim researchem. Skomplikowane zagadnienia przedstawia w przystępny sposób.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: