Wakacje kredytowe w Alior Bank: jak złożyć wniosek i jakie są warunki?
Średnia ocen 5/5 na podstawie 13 głosów
Obecnie Alior Bank nie oferuje swoim klientom typowych wakacji kredytowych, lecz w poprzednich latach mogli oni wnioskować o ustawowe zawieszenie rat – w związku z pandemią COVID-19 i wysokimi stopami procentowymi.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- czy ustawowe wakacje kredytowe w Alior Banku będą przedłużone w 2024 roku,
- czy można złożyć w banku Alior wniosek o wakacje kredytowe online,
- jakie wakacje kredytowe Alior Bank przyznawał w poprzednich latach,
- co powinien zawierać wniosek o wakacje kredytowe w Alior Banku.
Zawieszenie spłaty rat kredytowych w Alior Banku
Wniosek o zawieszenie rat w Alior Banku mogą obecnie złożyć jedynie klienci, którzy korzystają z kredytu preferencyjnego zabezpieczonego na nieruchomości „Megahipoteka”. Bank może zawiesić im obowiązek spłaty kapitału przez maksymalnie 60 miesięcy w trakcie całego okresu spłaty – do 6 miesięcy w ciągu jednego roku.
Wakacje kredytowe 2023 i 2024: od kiedy, dla kogo i czy warto postawić na nowe zasady? Czytaj więcej
Wakacje kredytowe Alior Bank – wniosek uproszczony w związku ze skutkami COVID-19
Alior Bank przyjmował od swoich klientów wnioski o zawieszenie rat w związku ze skutkami pandemii koronawirusa COVID-19. Wniosek o wakacje kredytowe mogli oni składać w trybie uproszczonym, a bank nie pobierał z tego tytułu żadnych opłat. Kredytobiorca mógł ubiegać się o zawieszenie spłaty rat:
- kapitałowo-odsetkowych – maksymalnie przez 3 miesiące,
- kapitałowych – maksymalnie przez 6 miesięcy.
Klienci Alior Banku mogli skorzystać z wakacji od rat zarówno w przypadku konsumenckiego kredytu hipotecznego, jak i pożyczki. Aby otrzymać w banku Alior wakacje kredytowe, należało spełnić podstawowy warunek, jakim była utrata pracy albo innego głównego źródła dochodu po 13 marca 2020 roku. Jednocześnie kredytobiorca nie mógł mieć żadnych zaległości w spłacie zobowiązań wobec Alior Banku.
Wakacje kredytowe w PKO BP: jak złożyć wniosek i jakie są warunki? Sprawdź również
Po zakończenie okresu zawieszenia Alior Bank ustalał nowy harmonogram spłaty rat. Skorzystanie z wakacji kredytowych w ramach uproszczonego wnioskowania skutkowało wydłużeniem okresu kredytowania – następowało przedłużenie o okres zawieszenia. Informacja o wykorzystaniu wakacji kredytowych w Alior Banku trafiała do Biura Informacji Kredytowych. Obecnie taka adnotacja nie wpływa negatywnie na zdolność kredytową.
Co powinien zawierać uproszczony wniosek o wakacje kredytowe w Alior Bank?
We wniosku o wakacje kredytowe klient miał obowiązek umieścić następujące informacje:
- własne dane osobowe: imię, nazwisko, PESEL,
- numer telefonu i adres e-mail,
- oświadczenie na temat swojej obecnej i przewidywanej sytuacji finansowej.
Jak klient mógł wysłać uproszczony wniosek o zawieszenie kredytu?
Jeśli kredytobiorca chciał skorzystać z wakacji kredytowych w związku z pogorszeniem swojej sytuacji finansowej na skutek COVID-19, mógł złożyć wniosek o zawieszenie rat na jeden z czterech sposobów:
- osobiście w placówce Alior Banku,
- podczas rozmowy z konsultantem infolinii Alior Banku,
- poprzez formularz online – w serwisie bankowości internetowej,
- korespondencyjnie – wydrukować, wypełnić i wysłać na adres banku.
Alior Bank rozpatrywał wniosek w terminie 15 dni roboczych od dnia jego złożenia.
Wniosek o zawieszenie wykonania umowy kredytowej
30 września 2020 roku Alior Bank przestał przyjmować wnioski o wakacje kredytowe z uwzględnieniem warunków uproszczonego wnioskowania. Klienci nadal mogli jednak korzystać (na nieco innych warunkach) z zawieszenia wykonania umowy kredytowej – zawartej przed 13 marca 2020 w związku z finansowymi skutkami pandemii COVID-19.
Wakacje kredytowe w Pekao S.A.: jak złożyć wniosek i jakie są warunki? Sprawdź również
Maksymalny okres zawieszenia spłaty rat wynosił odtąd 3 miesiące. Wniosek o wakacje kredytowe mógł złożyć kredytobiorca lub dowolny współkredytobiorca. W deklaracji powinny były znaleźć się następujące informacje:
- imię i nazwisko,
- PESEL,
- nazwa banku,
- numer umowy kredytu lub numer rachunku kredytowego,
- okres zawieszenia w miesiącach,
- oświadczenie o utracie pracy lub innego głównego źródła dochodu po 13 marca 2020 roku, a także o byciu świadomym odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań,
- podpisy kredytobiorcy i wszystkich pozostałych współkredytobiorców.
Klient mógł złożyć wniosek:
- w dowolnym oddziale Alior Banku lub placówce partnerskiej,
- mailowo.
Bank podejmował decyzję w ciągu 14 dni roboczych od złożenia wniosku i powiadamiał kredytobiorcę mailem, telefonicznie lub zwykłym listem. W okresie wakacji kredytowych kredytobiorca opłacał składki ubezpieczenia kredytu na dotychczasowych zasadach.
Ustawowe wakacje kredytowe Alior Bank od 2022 roku
Od 29 lipca 2022 roku klienci mogli wnioskować o przyznawane przez Alior Bank wakacje kredytowe. Opinie o tej formie wsparcia były pozytywne wśród wielu kredytobiorców. Bank nie naliczał swoim klientom żadnych opłat za złożenie wniosku. Skorzystanie z wakacji skutkowało wydłużeniem okresu kredytowania – o okres zawieszenia rat.
Wniosek o ustawowe zawieszenie kredytu musiał zawierać następujące dane:
- nazwę kredytodawcy,
- imię i nazwisko kredytobiorcy,
- numer umowy,
- numer karty klienta (CIF),
- okres zawieszenia rat,
- oświadczenie o obowiązku dalszego opłacania składek ubezpieczenia kredytu w okresie wakacji kredytowych,
- oświadczenie o świadomości podleganiu odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.
Klient mógł złożyć dyspozycję o ustawowe zawieszenie kredytu na dwa sposoby:
- po zalogowaniu w serwisie bankowości internetowej Alior Online – w zakładce Moje sprawy – Dyspozycje, opinie i potwierdzenia,
- w dowolnym oddziale banku – w obecności wszystkich współkredytobiorców.
Bank podejmował decyzję w ciągu 21 dni roboczych od otrzymania wniosku. W okresie zawieszenia klient nadal płacił składki ubezpieczenia kredytu. Rządowe wakacje kredytowe w Alior Banku obowiązywały w 2022 i 2023 roku – prawdopodobnie będą kontynuowane od marca 2024 roku.
Wakacje kredytowe w Alior Bank: podsumowanie
Klienci Alior Banku mogli w ostatnich latach korzystać z ustawowych wakacji kredytowych – w związku z pandemią COVID-19, a następnie wysokimi stopami procentowymi. Na ten moment kredytobiorcy tego banku mogą składać jedynie wnioski o zawieszenie spłaty kapitału w ramach oferty kredytu hipotecznego „Megahipoteka”. Prawdopodobnie już od marca 2024 roku Alior Bank wznowi przyznawanie ustawowych wakacji kredytowych.
Wakacje kredytowe w mBank: jak złożyć wniosek i jakie są warunki? Sprawdź również
Copywriter z niespełna 10-letnim doświadczeniem, były pracownik agencji badawczej, z wykształcenia socjolog. Specjalizuje się w tworzeniu treści o tematyce biznesu, finansów, nieruchomości i marketingu. Pisanie artykułów poprzedza głębokim researchem. Skomplikowane zagadnienia przedstawia w przystępny sposób.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ:
KATEGORIE: