Sprzedać mieszkanie z pośrednikiem, czy bez?
Data publikacji: 04.10.2016, Data aktualizacji: 14.06.2017
Średnia ocen 2/5 na podstawie 7 głosów
Sprzedaż na własną rękę
Wiele osób podejmuje się sprzedaży mieszkania na własną rękę. Zwykle schemat tego procesu przedstawia się tak samo. Zaczyna się od odświeżenia lokalu, posprzątania, naprawienia usterek – generalnie doprowadzenia mieszkania do stanu, który zwiększy jego wartość. Następnie przygotowuje się ogłoszenie, które zostanie umieszczone na jednym z popularnych portali. Niestety sprzedający często popełniają standardowy błąd - opis nie zawiera konkretów, a jedynie przymiotniki jak zadbane, nowoczesne, klimatyczne itd. Brakuje informacji rzeczowych, a potencjalni nabywcy się nie zgłaszają. Powoduje to, że proces sprzedaży może trwać w nieskończoność. W rzeczywistości właściwa transakcja jest trochę bardziej skomplikowana.
Może się jednak okazać, że scenariusz wygląda następująco. Sprzedający bez posiadania wystarczającej wiedzy wycenił nieruchomość niekorzystnie i sprzedaje ją za dużo niższą cenę, niż jest w rzeczywistości warta. Otrzymuje mnóstwo zapytań i telefonów. Udziela tysiąca takich samych informacji potencjalnym kupcom. Przepuszcza przez mieszkanie mnóstwo osób. Następnie dochodzi do podpisania umowy i zaczynają się schody, ponieważ nie ma odpowiednich dokumentów, a przy załatwianiu spraw związanych ze sprzedażą mieszkania należy pamiętać, że nie można pominąć niezbędnych formalności.
Na wstępie warto przygotować dokumenty poświadczające prawo własności nieruchomości, czyli akt notarialny oraz wpis do księgi wieczystej. Takim dokumentem dla spółdzielczych mieszkań własnościowych jest przydział spółdzielczy. Tutaj potrzebne będzie również zaświadczenie o gotowości lokalu do sprzedaży. Jeśli w prawie spółdzielczym ustanowiona została księga wieczysta, również należy o niej pamiętać. Warto także dysponować wypisem i wyrysem z miejscowego planu zagospodarowania terenu. I teraz pojawiają się pytania gdzie możemy to wszystko załatwić? Ile będziemy potrzebowali czasu? Może jednak lepiej zatrudnić pośrednika nieruchomości?
Co może zrobić pośrednik?
Podstawowym zadaniem pośrednika nieruchomości jest przeprowadzenie transakcji kupna i sprzedaży lub wynajmu nieruchomości. Najważniejsza dla potencjalnych klientów jest pomoc przy czynnościach prawnych oraz przy sporządzaniu i kompletowaniu odpowiednich dokumentów. Poza tym pośrednik wycenia mieszkanie, profesjonalnie promuje ogłoszenia i dopełnienia wszystkie formalności zgodnie z przepisami. Zadaniem takiej osoby jest również doprowadzenie do transakcji i podpisanie aktu notarialnego. Dużym plusem jest także to, że pośrednik ma za zadanie weryfikację każdego potencjalnego nabywcy. Sprawdza jego tożsamość, co zmniejsza ryzyko, że dom obejrzą przypadkowi ludzie, którzy mogą okazać się złodziejami.
Zwykle prowizja biura nieruchomości mieści się w przedziale 1,5 - 3 proc. ceny transakcyjnej, co wynosi około kilkudziesięciu tysięcy złotych. Czasami stanowi to trudność, ponieważ koszt pośrednika ponoszą obie strony – zarówno sprzedający, jak i kupujący. Podpisując umowę z pośrednikiem powinniśmy zwrócić uwagę na takie elementy umowy jak wysokość prowizji, czas trwania i okres wypowiedzenia umowy oraz jego warunki.
Co lepiej wybrać?
Wbrew powszechnej opinii Polacy coraz częściej korzystają z usług pośredników nieruchomości, ponieważ w wielu przypadkach zaoszczędzają nie tylko czas, ale również pieniądze. Na całym świecie jest to szanowany zawód, który zyskuje coraz lepszą opinię. Dziś od pośrednika nieruchomości wymaga się nie tylko wiedzy i doświadczenia, ale głównie umiejętności efektywnej obsługi oraz wizerunku profesjonalnego agenta. Jest to rozwiązanie idealne dla osób, które wolą przekazać proces transakcji profesjonalistom bez tracenia czasu na wszelkie czynności związane z procesem sprzedaży. Ci, którzy natomiast sprzedają nie pierwszy raz poradzą sobie sami zarówno z transakcją, jak i przygotowaniami. Warto jednak pamiętać, że wymaga to dużego zaangażowania i poświęcenia czasu, którego po prostu często nam brakuje.
Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ:
KATEGORIE: