Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Sprzedać mieszkanie z pośrednikiem, czy bez?

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 04.10.2016, Data aktualizacji: 14.06.2017

Średnia ocen 2/5 na podstawie 7 głosów

Sprzedać mieszkanie z pośrednikiem, czy bez?
Sprzedaż mieszkania zwykle zaczyna się od wcześniejszego wizualnego liftingu lokalu i umieszczenia oferty w internecie. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że poza tymi czynnościami z tym procesem wiąże się również sporo formalności, które zostawione na ostatnią chwilę mogą znacznie wydłużyć całą transakcję. Niektórzy w celu zaoszczędzenia czasu i dla pewności prawidłowego przeprowadzenia sprzedaży korzystają z pomocy biura nieruchomości. Część klientów jest zadowolona, inni wręcz przeciwnie. Jest to zależne od kompetencji i podejścia konkretnego pośrednika. Co więc się bardziej opłaca?

Sprzedaż na własną rękę

Wiele osób podejmuje się sprzedaży mieszkania na własną rękę. Zwykle schemat tego procesu przedstawia się tak samo. Zaczyna się od odświeżenia lokalu, posprzątania, naprawienia usterek – generalnie doprowadzenia mieszkania do stanu, który zwiększy jego wartość. Następnie przygotowuje się ogłoszenie, które zostanie umieszczone na jednym z popularnych portali. Niestety sprzedający często popełniają standardowy błąd - opis nie zawiera konkretów, a jedynie przymiotniki jak zadbane, nowoczesne, klimatyczne itd. Brakuje informacji rzeczowych, a potencjalni nabywcy się nie zgłaszają. Powoduje to, że proces sprzedaży może trwać w nieskończoność. W rzeczywistości właściwa transakcja jest trochę bardziej skomplikowana.

Może się jednak okazać, że scenariusz wygląda następująco. Sprzedający bez posiadania wystarczającej wiedzy wycenił nieruchomość niekorzystnie i sprzedaje ją za dużo niższą cenę, niż jest w rzeczywistości warta. Otrzymuje mnóstwo zapytań i telefonów. Udziela tysiąca takich samych informacji potencjalnym kupcom. Przepuszcza przez mieszkanie mnóstwo osób. Następnie dochodzi do podpisania umowy i zaczynają się schody, ponieważ nie ma odpowiednich dokumentów, a przy załatwianiu spraw związanych ze sprzedażą mieszkania należy pamiętać, że nie można pominąć niezbędnych formalności.  

Na wstępie warto przygotować dokumenty poświadczające prawo własności nieruchomości, czyli akt notarialny oraz wpis do księgi wieczystej. Takim dokumentem dla spółdzielczych mieszkań własnościowych jest przydział spółdzielczy. Tutaj potrzebne będzie również zaświadczenie o gotowości lokalu do sprzedaży. Jeśli w prawie spółdzielczym ustanowiona została księga wieczysta, również należy o niej pamiętać. Warto także dysponować wypisem i wyrysem z miejscowego planu zagospodarowania terenu. I teraz pojawiają się pytania gdzie możemy to wszystko załatwić? Ile będziemy potrzebowali czasu? Może jednak lepiej zatrudnić pośrednika nieruchomości?

Co może zrobić pośrednik?

Podstawowym zadaniem pośrednika nieruchomości jest przeprowadzenie transakcji kupna i sprzedaży lub wynajmu nieruchomości. Najważniejsza dla potencjalnych klientów jest pomoc przy czynnościach prawnych oraz przy sporządzaniu i kompletowaniu odpowiednich dokumentów. Poza tym pośrednik wycenia mieszkanie, profesjonalnie promuje ogłoszenia i dopełnienia wszystkie formalności zgodnie z przepisami. Zadaniem takiej osoby jest również doprowadzenie do transakcji i podpisanie aktu notarialnego. Dużym plusem jest także to, że pośrednik ma za zadanie weryfikację każdego potencjalnego nabywcy. Sprawdza jego tożsamość, co zmniejsza ryzyko, że dom obejrzą przypadkowi ludzie, którzy mogą okazać się złodziejami.

Zwykle prowizja biura nieruchomości mieści się w przedziale 1,5 - 3 proc. ceny transakcyjnej, co wynosi około kilkudziesięciu tysięcy złotych. Czasami stanowi to trudność, ponieważ koszt pośrednika ponoszą obie strony – zarówno sprzedający, jak i kupujący. Podpisując umowę z pośrednikiem powinniśmy zwrócić uwagę na takie elementy umowy jak wysokość prowizji, czas trwania i okres wypowiedzenia umowy oraz jego warunki.

Co lepiej wybrać?

Wbrew powszechnej opinii Polacy coraz częściej korzystają z usług pośredników nieruchomości, ponieważ w wielu przypadkach zaoszczędzają nie tylko czas, ale również pieniądze. Na całym świecie jest to szanowany zawód, który zyskuje coraz lepszą opinię. Dziś od pośrednika nieruchomości wymaga się nie tylko wiedzy i doświadczenia, ale głównie umiejętności efektywnej obsługi oraz wizerunku profesjonalnego agenta. Jest to rozwiązanie idealne dla osób, które wolą przekazać proces transakcji profesjonalistom bez tracenia czasu na wszelkie czynności związane z procesem sprzedaży. Ci, którzy natomiast sprzedają nie pierwszy raz poradzą sobie sami zarówno z transakcją, jak i przygotowaniami. Warto jednak pamiętać, że wymaga to dużego zaangażowania i poświęcenia czasu, którego po prostu często nam brakuje. 

Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Życie bez długoterminowych zobowiązań finansowych jest znacznie prostsze. Dlatego wielu kredytobiorców decyduje się na spłacenie długu przed wyznaczonym terminem. Kto najczęściej dokonuje częściowej lub całkowitej spłaty kredytu? Dlaczego warto o tym pomyśleć? Czy można uzyskać zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu? Wyjaśniamy.

      29 lutego 2024

      Daniel Grzegorzek

    • Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Garderoba jest miejscem, do którego zaglądamy codziennie. Coraz częściej zastępuje duże szafy i komody w nowocześnie zaprojektowanych mieszkaniach i domach. Takie pomieszczenie powinno być zaaranżowane w przemyślany sposób, tak by wszystko, co potrzebne znaleźć nawet w pośpiechu. Czym charakteryzuje się funkcjonalna garderoba? Jak urządzić stylowe pomieszczenie o niewielkim metrażu? Wyjaśniamy.

      07 lutego 2024

      Dagmara Osińska

    • Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Sprzedać czy nie sprzedać? Oto jest pytanie. Decyzja o zbyciu własnej nieruchomości nigdy nie należała do najprostszych. Uzyskanie satysfakcjonującej ceny zależy bowiem od wielu czynników. Istotny jest popyt na rynku, wielkość oferty mieszkaniowej, dostęp do kredytów hipotecznych czy ogólna sytuacja gospodarcza. Zatem czy aktualna sytuacja na rynku nieruchomości to dobry moment na sprzedaż nieruchomości? Tego dowiesz się w naszym tekście.

      26 stycznia 2024

      Marcin Moneta

    • Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Zadbany ogród powinien być starannie pokryty trawą w soczyście zielonym kolorze. Utrzymanie pięknej zieleni wymaga jednak sporych nakładów pracy oraz cierpliwości. Jak dbać o trawnik wiosną, latem i w okresie jesienno-zimowym? Przedstawiamy najważniejsze zasady pielęgnacji.

      19 stycznia 2024

      Dagmara Osińska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023