Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Jak radzić sobie z upałem?

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 01.07.2019, Data aktualizacji: 18.06.2021

Średnia ocen 4/5 na podstawie 7 głosów

Sposoby na upał
Jak się skutecznie ochłodzić w upalne dni? Sprawdźcie porady Anety Filipczak!

W tym roku lato dosyć wcześnie zaskoczyło nas falą upałów. A jak gorąco na zewnątrz, to i w domu. Mieszkanie w bardzo szybkim tempie nagrzewa się do nieprzyjemnie wysokiej temperatury. Jest to niezwykle uciążliwe, szczególnie dla osób starszych, małych dzieci i domowych zwierzaków. Najprostszym rozwiązaniem jest zainstalowanie klimatyzacji, ale nie wszyscy mamy takie możliwości.

Podpowiadamy, jak ochłodzić mieszkanie innymi, często tańszymi sposobami. 

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • czy podczas upałów powinniśmy otwierać okna
  • czy rośliny wpływają na wysokość temperatury w pomieszczeniu
  • jak schłodzić mieszkanie bez klimatyzacji

Najpopularniejszy wiatrak

W upalne dni chyba każdy w domu posiada wiatrak. Ich niewątpliwą zaletą jest cena, ponieważ możemy go zakupić już za kilkadziesiąt złotych. W dodatku jest to rozwiązanie, które pracuje dużo ciszej niż przenośny klimatyzator. Ustawiony w odpowiednim miejscu przynosi ulgę dla spragnionych odrobiny chłodniejszego powietrza.

Gdy mimo wszystko wciąż jest ono za gorące, możemy je nieco obniżyć poprzez postawienie obok wiatraka miski z lodem, kilku plastikowych butelek z zamrożoną wodą, a nawet powieszenie zwilżonego prześcieradła. Skutecznie wzmocni to chłodzenie.

Domowe sposoby na upał

Najlepszym domowym sposobem na upał jest przede wszystkim zamknięcie wszystkich okien. To właśnie przez nie wpada najwięcej rozgrzanego powietrza oraz promieni słonecznych, potęgujących nagrzewanie się pomieszczeń. Wietrzenie podczas upałów ma jedynie sens o świcie oraz nocą, ponieważ są one zwykle chociaż trochę chłodniejsze niż samo południe.

Warto również zwrócić uwagę na to, czy wszystkie elektryczne urządzenia w naszym domu są wyłączone. Wbrew pozorom komputery, telewizory i inne gadżety elektroniczne skutecznie podwyższają temperaturę w pomieszczeniach.

Niektórzy polecają również zwilżenie prześcieradła lub ręcznika w chłodnej wodzie, a następnie położenie się na wilgotnym materiale i spanie.

Ci którzy mają miejsce w domu na hamak, są prawdziwymi szczęściarzami w upalne dni. Wprawiając go w ruch naturalnie się chłodzimy, a brak styczności z materacem, kołdrą czy kocem dodatkowo nas nie ociepla.

Idealnie w cyklu domowe sposoby na upał sprawdzą się zielone dodatki, czyli rośliny. Powietrze wysuszone, przez co nieprzyjemne jest skutecznie przez nie nawilżane. Wpływa to także na chłodzenie. Jeśli mamy taras, balkon lub ogródek warto zadbać o zieloną „barierę” w postaci np. pnączy.

Dla wielbicieli basenów również mamy dobrą wiadomość. Nawet mały basen ogrodowy może zapewnić odrobinę ochłodzenia, gdy zmoczymy tylko nogi w letniej wodzie.

I co najważniejsze! Rekomendujemy ograniczenie gotowania i używania piekarników czy kuchenek podczas najgorętszych pór dnia.

Jak schłodzić pomieszczenie bez klimatyzacji?

Jeśli z jakiś przyczyn nie możemy zakupić klimatyzatora, warto zastanowić się nad oczyszczaczem powietrza z funkcją chłodzenia. Jest to zdecydowanie droższa inwestycja niż poprzednie sposoby, ale przydaje się we wnętrzu przez cały rok. Jeśli do oczyszczacza z funkcją chłodzenia do pojemnika z wodą dodamy kostki lodu, spotęgujemy chłodzenie. Przynosi to rzeczywistą ulgę podczas upałów. Zimą natomiast skutecznie radzi sobie z zanieczyszczeniami, które trafiają do naszych domów przez dobrze znany wszystkim smog.

Skutecznie zablokują dostęp promieni słonecznych do naszego mieszkania również rolety typu blackout, które blokują aż w 95 procentach dostające się do pokoju słońce. Powoduje to, że pomieszczenie może uzyskać temperaturę niższą nawet o 10 stopni od tej zewnętrznej. Z tego typu tkaniny możemy również zamówić specjalne zasłony.

Najważniejsze jest natomiast stopniowe przyzwyczajanie się do wysokich temperatur. Musimy dać swojemu organizmowi czas, aby przystosował się do nowych warunków atmosferycznych.

wykończenie mieszkania z architektem
Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Życie bez długoterminowych zobowiązań finansowych jest znacznie prostsze. Dlatego wielu kredytobiorców decyduje się na spłacenie długu przed wyznaczonym terminem. Kto najczęściej dokonuje częściowej lub całkowitej spłaty kredytu? Dlaczego warto o tym pomyśleć? Czy można uzyskać zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu? Wyjaśniamy.

      29 lutego 2024

      Daniel Grzegorzek

    • Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Garderoba jest miejscem, do którego zaglądamy codziennie. Coraz częściej zastępuje duże szafy i komody w nowocześnie zaprojektowanych mieszkaniach i domach. Takie pomieszczenie powinno być zaaranżowane w przemyślany sposób, tak by wszystko, co potrzebne znaleźć nawet w pośpiechu. Czym charakteryzuje się funkcjonalna garderoba? Jak urządzić stylowe pomieszczenie o niewielkim metrażu? Wyjaśniamy.

      07 lutego 2024

      Dagmara Osińska

    • Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Sprzedać czy nie sprzedać? Oto jest pytanie. Decyzja o zbyciu własnej nieruchomości nigdy nie należała do najprostszych. Uzyskanie satysfakcjonującej ceny zależy bowiem od wielu czynników. Istotny jest popyt na rynku, wielkość oferty mieszkaniowej, dostęp do kredytów hipotecznych czy ogólna sytuacja gospodarcza. Zatem czy aktualna sytuacja na rynku nieruchomości to dobry moment na sprzedaż nieruchomości? Tego dowiesz się w naszym tekście.

      26 stycznia 2024

      Marcin Moneta

    • Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Zadbany ogród powinien być starannie pokryty trawą w soczyście zielonym kolorze. Utrzymanie pięknej zieleni wymaga jednak sporych nakładów pracy oraz cierpliwości. Jak dbać o trawnik wiosną, latem i w okresie jesienno-zimowym? Przedstawiamy najważniejsze zasady pielęgnacji.

      19 stycznia 2024

      Dagmara Osińska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023