Rynek najmu w Warszawie

Mzuri
Mzuri

Data publikacji: 14.04.2021, Data aktualizacji: 12.05.2022

Średnia ocen 4/5 na podstawie 10 głosów

Rynek najmu w Warszawie
Czy opłaca się inwestować w mieszkania na wynajem w Warszawie? Jakie są perspektywy inwestycyjne Warszawy? Czytaj więcej na RynekPierwotny.pl

Wielu inwestorów zadaje sobie pytanie czy warto kupować nieruchomości na wynajem  w Warszawie. Warszawa, jak każda stolica europejska wyróżnia się wysokimi cenami nieruchomości, zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym. Relatywnie czynsze najmu także są wysokie, jednak generowane zwroty z inwestycji są niższe niż w miastach o agresywnym profilu inwestycyjnym. Dlaczego więc inwestować w Warszawie?

Nasza stolica to przede wszystkim rynek o bezpiecznym profilu inwestycyjnym. Miasto o zrównoważonym charakterze gospodarczym. Ludność Warszawy to 1,79 ml osób i jest największym miastem w Polsce, drugi w Europie.

To największy w Polsce ośrodek akademicki, bardzo popularna lokalizacja wśród biznesu, zwłaszcza firm związanych z nowymi technologiami. Już te dane pozwalają przypuszczać, że rynek nieruchomości będzie chłonny, a popyt  na mieszkania do wynajęcia duży. W Warszawie duża część ludności to ludność napływowa, studenci, osoby pozostające po studiach w pierwszej pracy, ale także specjaliści poszukujący lepszych warunków zatrudnienia czy szerszej ścieżki kariery. Jest to także popularne miasto wśród obcokrajowców.

Warto wspomnieć, że w 2020 roku liczba mieszkańców Warszawy wzrosła o 12 tysięcy mieszkańców, co jest najlepszym wynikiem w Polsce. Poza stolicą wzrosty odnotowały jedynie cztery miasta, a łączna liczba mieszkańców naszego kraju skurczyła się o 18,5 tysiąca. Jeżeli nawet spodziewamy się, że dane demograficzne przełożą się na ogólny spadek popytu na nieruchomości w Polsce, Warszawa prezentuje się tutaj o wiele bezpieczniej od większości pozostałych miast.

inwestowanie w Warszawie

Warszawa stale w rozbudowie

Miasto nadal się rozbudowuje; w styczniu 2021r w budowie znajdowało się 13,8 tyś nowych mieszkań, 400tyś m2 powierzchni biurowych (np. Varso Tower, najwyższy biurowiec w UE). Obecnie co czwarta z spośród stu najbogatszych firm w Polsce posiada siedzibę w Warszawie.  

Cechą charakterystyczną Warszawy jest rozmieszczenie ośrodków akademickich i biurowych w różnych dzielnicach miasta, co podnosi znaczenie sieci komunikacji miejskiej, przy wyborze mieszkania do wynajęcia lub zakupu. W czasie widoczny jest wzrost cen nieruchomości, w dzielnicach, w których poprawia się infrastruktura drogowa, dociera metro, czy kolejka. Linia metra nadal pozostaje w rozbudowie - trwa rozbudowa II i planowana jest budowa III linii. 

Atutem miasta jest także rozbudowana sieć kolei, lotnisko oraz rozbudowywana sieć dróg szybkiego ruchu, łączących Warszawę z innymi ośrodkami miejskimi oraz „sypialniami miasta”.

Gdzie i w jakie mieszkania w Warszawie warto inwestować?

Na podstawie dostępnych statystyk można przyjąć, że ok 40% mieszkań to mieszkania 2-pokojowe, blisko 40% stanowią kawalerki, a pozostała część to mieszkania większe a także takie wynajmowane na pokoje. Najpopularniejsze wśród inwestorów dzielnice to Wola, Ochota, Śródmieście, Praga-Południe, Mokotów, Ursynów. Biorąc pod uwagę planowaną rozbudowę sieci metra, możemy założyć, że w perspektywie 5 lat wzrosną ceny oraz popularność dzielnic takich jak Ursus czy Targówek. Wzrost wartości mieszkań na końcowych odcinkach planowanej trzeciej linii metra to raczej perspektywa kilkunastu lat, jednak dla inwestorów o długoterminowej strategii może być to dobry moment by zdążyć z zakupem po relatywnie niższych cenach.

w jakie mieszkania warto inwestować?

Bezpieczne typy mieskzań

Wpływ pandemii najmocniej zaznaczył się na wynajmie mieszkań „na pokoje”, co ma związek z powrotem dużej części studentów do rodzinnych miejscowości, ponieważ to studenci stanowią w Warszawie największą grupę osób wynajmujących pokoje. O tym, czy mieszkania na pokoje będą atrakcyjne na rynku najmu można będzie wyrokować po ogłoszeniu przez uczelnie w jaki sposób będzie prowadzone nauczanie w następnym roku akademickim. Powrót studentów na uczelnie będzie oznaczał wzrost zainteresowania najmem pokoi oraz mieszkań w sąsiedztwie uczelni wyższych.

Nadal najpopularniejsze inwestycyjnie są kawalerki, w tym także mieszkania o powierzchni poniżej 25m2. Na popularności zyskują inwestycyjnie dzielnice ze starą zabudową, gdzie możemy znaleźć samodzielne mieszkania o mniejszej powierzchni. Pandemia nie wpłynęła negatywnie na wynajem mikrokawalerek (16-20m2). A biorąc pod uwagę cenę metra mieszkania zakup kawalerki 20m2 pozwala na oszczędność rzędu ok 50 tys zł, a czynsze najmu z mieszkań 20 i 25m2 w tej samej lokalizacji będą zbliżone.

w co inwestować w Warszawie

Na popularności zyskują także małe mieszkania 2-pokojowe. Pandemia i przeniesienie sporej części pracy do home office pokazała, że dodatkowe pomieszczenie w mieszkaniu jest cenną przestrzenią. Odpowiedzią na to okazała się możliwość wydzielenia sypialni w małych przestrzeniach. Spotykamy się z zaadaptowanymi w ten sposób kawalerkami o powierzchni 25-27m2. Dodatkowe pomieszczenie, nawet przy tak małym metrażu pozwala na uzyskanie wyższego czynszu najmu.

Zaobserwować też można wzrost popularności najmu mieszkań o niższym standardzie, ponieważ mieszkanie takie w przyszłości – po ustabilizowaniu sytuacji gospodarczej - może po podniesieniu standardu generować wyższe czynsze. Obecnie jednak z uwagi na to iż część najemców odczuła pogorszenie sytuacji materialnej, mieszkania takie można z powodzeniem wynajmować. Mam tu na myśli mieszkania w dobrym stanie technicznym, ale wykończone lub wyremontowane i wyposażone w standardzie lat 90tych.

Alternatywą dla wysokich cen pojedynczych mieszkań jest inwestowanie w zakup całych budynków. Mieszkania w takich budynkach przynoszą relatywnie wyższe zwroty z najmu, niż zbliżone nieruchomości dostępne w pojedynczym zakupie na rynku.

Oferta apartamentów inwestycyjnych na RynekPierwotny.pl

RYNEK NIERUCHOMOŚCI OKIEM INWESTORA

Warszawa jest miastem, które najmocniej odczuło spadek cen najmu mieszkań (ok 8%), oraz wzrost czasu trwania pustostanów. Duży wpływ na tą sytuacje miał odpływ studentów z miasta oraz przeniesienie mieszkań funkcjonujących w najmie krótkoterminowym do regularnego najmu długoterminowego. Równocześnie średnia cena metra nieruchomości wzrosła (tutaj widoczne jest zróżnicowanie między cenami dużych mieszkań i kawalerek oraz rynkiem pierwotnym i wtórnym). Co za tym idzie rentowność inwestycji w stolicy uległa obniżeniu. Jednak Warszawa nadal jest atrakcyjnym i prestiżowym rynkiem inwestycyjnym. Miasto posiada zróżnicowany profil najemców, perspektywy demograficzne i ekonomiczne dla stolicy są optymistyczne, co pozwala przewidywać utrzymujący się popyt na mieszkania do wynajęcia. Śmiało możemy podsumować, że rynek nieruchomości w Warszawie jest stabilny  i pozwala na bezpieczne inwestowanie. 

rynek nieruchomości inwestycyjnych
Mzuri
Mzuri

W ramach Grupy Mzuri kompleksowo wspieramy naszych klientów w inwestowaniu w nieruchomości na wynajem i ich zarządzaniu.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: