Rynek najmu w Szczecinie

Mzuri
Mzuri

Data publikacji: 17.09.2020, Data aktualizacji: 17.09.2020

Średnia ocen 5/5 na podstawie 8 głosów

Rynek najmu w Szczecinie
Czy opłaca się inwestować w mieszkania na wynajem w Szczecinie? Czytaj więcej na RynekPierwotny.pl!

Szczecin w ostatnich latach staje się ciekawą alternatywą dla inwestorów szukających mieszkań na wynajem. To miasto o dużym potencjale, posiadające wszelkie udogodnienia, które mają większe lokalizacje, takie jak Warszawa, Kraków czy Wrocław, jednak oferujące o nieruchomości o znacznie niższych cenach. Jego niezwykła architektura w centrum miasta, opierająca się na klasycznym geometrycznym układzie ulic w szachownicę oraz charakterystycznych gwiaździstych placach, przywodzi na myśl place i ulice paryskie. Z tego właśnie powodu Szczecin nazywany bywa „Paryżem Północy”.

Charakterystyka inwestycyjna

Stolica województwa zachodniopomorskiego charakteryzuje się wyjątkowym położeniem, pomiędzy Morzem Bałtyckim, rzeką Odrą i jeziorem Dąbie, tuż przy granicy polsko – niemieckiej. Szczecin jest najdalej oddalonym od Warszawy miastem wojewódzkim. Mimo tego jest siódmym pod względem ludności miastem w Polsce, oraz jedną z ośmiu największych aglomeracji w naszym kraju. 

Główną gałęzią gospodarki w mieście jest oczywiście gospodarka morska, znajduje się tu port dwóch przedsiębiorstw żeglugowych: Polskiej Żeglugi Morskiej i Euroafrica, choć przemysł stoczniowy jako taki, poza stoczniami remontowymi i rzecznymi w zasadzie już nie funkcjonuje. Pracę zapewniają za to dwie specjalne strefy ekonomiczne, Specjalna Strefa Ekonomiczna Euro-Park Mielec oraz Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Przedsiębiorcy podejmujący działalność gospodarczą na terenie podstref ekonomicznych mogą skorzystać ze zwolnienia z części podatku dochodowego CIT lub części dwuletnich kosztów pracy. 

Z racji swojego położenia miasto przyciąga również oczywiście turystów, co ułatwia w znacznej mierze międzynarodowy Port Lotniczy Szczecin-Goleniów im. NSZZ „Solidarność”, zapewniający zarówno loty krajowe, jak i zagraniczne, głównie do Norwegii i Wielkiej Brytanii. Prężnie rozwijające się zakłady pracy, w połączeniu z atrakcyjną lokalizacją oraz wciąż konkurencyjnymi cenami, przyciągają osoby, zainteresowane zakupem mieszkania w Szczecinie

szczeciński rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości

Szczecin zapewnia wysoką różnorodność dostępnych mieszkań. Jego położenie nad Bałtykiem i nad Odrą, liczne tereny zielone i dobrze rozwinięta infrastruktura miejska sprawiają, że zainteresowani kupnem mieszkania klienci i inwestorzy znajdą oferty zarówno w nowym budownictwie, luksusowe i o wysokim standardzie, jak i świetne okazje inwestycyjne w starych kamienicach i blokach z wielkiej płyty, świetnie nadające się na flipping.
Według raportu NBP średnie ceny zakupu za m2 w Szczecinie kształtują się okolicach 7 069 zł/m2 dla rynku pierwotnego i 6 218 zł/m2 dla rynku wtórnego. Ciekawą inwestycją, która wytycza nowe standardy dla szczecińskich nieruchomości jest Hanza Tower, budynek, który w swoich 104 metrach wysokości pomieści 480 mieszkań. Na ostatnim piętrze planowany jest taras widokowy, dający wyjątkową możliwość podziwiania panoramy miasta, na który mieszkańcy będą mogli dostać się superszybką, nowoczesną windą w 30 sekund! Budynek ten stanowi wyjątek wśród typowych inwestycji w Szczecinie, pod względem koncepcji, standardów i cen. 

W co warto zainwestować?

O ile kupujący mieszkania konsumenckie zdecydowanie bardziej cenią sobie dzielnice, w których powstają nowe osiedla w okolicach terenów zielonych, jak Warszewo, Pogodno i Krzekowo, najlepsze mieszkania pod inwestycje w najem znajdują się w centrum miasta. 

Optymalnym mieszkaniem, dającym największy zwrot z inwestycji jest w Szczecinie kawalerka właśnie w centrum Szczecina. Powstaje tam co prawda dużo apartamentowców z mieszkaniami o wysokim standardzie, jednak najemcy w Szczecinie zdecydowanie poszukują małych kawalerek. Duże, luksusowe mieszkania w apartamentowcach ciężko jest wynająć i szczeciński najemca nie jest jeszcze przygotowany na wynajem tego typu mieszkania. Dostępne bardzo często w Szczecinie małe lokale w starszych budynkach i blokach mogą być świetnym rozwiązaniem dla tych inwestorów, którzy szukają okazji cenowych. 

Niski koszt zakupu mieszkania do remontu pozwala na przeprowadzenie remontu na dowolną skalę, tak, aby dostosować go do potrzeb najemców i osiągnąć optymalny zwrot z inwestycji. Średnia cena za pokój w Szczecinie to ok. 700 zł (ceny kształtują się od 500 do 1000 zł), kawalerkę wynajmiemy za kwotę średnio 1450 zł, natomiast mieszkanie dwupokojowe za ok. 2000 zł, w zależności od lokalizacji i standardu. 

stare miasto w Szczecinie

Profil najemcy

Kim jest typowy szczeciński najemca? Można zaobserwować, iż w dużej części mieszkania w Szczecinie wynajmują pracownicy z Ukrainy, licznie obecni nawet na naszej zachodniej granicy. Wynajmujący mogą też liczyć na studentów osiemnastu szczecińskich uczelni, między innymi Akademii Morskiej w Szczecinie, Uniwersytetu Szczecińskiego, czy Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, oraz pracowników biur i zakładów pracy. 

 apartamenty inwestycyjne rynek pierwotny

Mzuri
Mzuri

W ramach Grupy Mzuri kompleksowo wspieramy naszych klientów w inwestowaniu w nieruchomości na wynajem i ich zarządzaniu.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: