Rynek najmu w Częstochowie
Data publikacji: 16.03.2021, Data aktualizacji: 06.06.2022
Średnia ocen 4/5 na podstawie 7 głosów
Częstochowa jest miastem, które w Polsce ma jednoznaczne skojarzenie: Jasna Góra i pielgrzymki. Tak specyficzny rodzaj turystyki nadaje charakter temu ponad dwustutysięcznemu miastu. Pod względem inwestowania w mieszkania na wynajem, większość inwestorów na pewno patrzy na Częstochowę z punktu widzenia najmu krótkoterminowego. Okazuje się jednak, że można tu znaleźć bardzo dobre okazje inwestycyjne idealne pod najem długoterminowy, z wysoką stopą zwrotu, porównywalną z pozostałymi, bardziej popularnymi wśród inwestorów, miastami Śląska.
Pierwszą ważną grupą najemców w Częstochowie są studenci. Sama Politechnika Częstochowska posiada na terenie miasta duży campus, rozproszony w wielu budynkach. Inne duże uczelnie to na przykład Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza, Akademia Polonijna oraz Wyższa Szkoła Zarządzania. Dzielnice, w których kumulują się uczelniane budynki i ich kampusy, czyli Tysiąclecie i Śródmieście, są naturalnie najlepszymi miejscami do poszukiwań mieszkania pod studencki najem. W nich osiągane są najniższe pustostany, więc warto je wziąć pod uwagę szukając inwestycji w mieszkanie na wynajem dla studentów.
Kolejną grupą najemców częstochowskich są pracownicy dużych firm, korporacji i zakładów przemysłowych. Okazuje się, że dla wielu firm to miasto oferuje konkurencyjne warunki i chętnie instalują tu swoje siedziby. Przykładem jest ZF Automotive, filia globalnego koncernu technologicznego, w Częstochowie skupiająca się na produkcji na potrzeby rynku motoryzacyjnego, wyposażenia samochodów i systemów do BMW i Audi. Poza tym znajdziemy tu też między innymi hutę stali Huta Częstochowa, oraz Guardian, hutę szkła. Zakłady te i firmy, zlokalizowane w fabrycznych i przemysłowych dzielnicach miasta, dają zatrudnienie pracownikom lokalnym, jak i ze Wschodu, którzy chętnie wynajmują mieszkania w okolicy zakładu pracy.
Często zdarza się, że w turystycznych miastach, ze względu na obniżony komfort życia w centrum spowodowany aktywnością turystyczną, mieszkańcy preferują inne dzielnice. Podobnie do tej pory działo się w Częstochowie. Starówka miała tutaj dość kiepską renomę, również ze względu na słabą jakość zabudowy. Obecnie jednak przechodzi silną rewitalizację i można zauważyć tam wzmożoną działalność deweloperską, więc jest to być może ostatni dzwonek, aby skorzystać cenowo i nabyć nieruchomość na częstochowskiej starówce, ze względu na jej potencjał wzrostu wartości w czasie. Osoby poszukujące spokojnych dzielnic z dużą ilością terenów zielonych, powinny rozważyć inwestycję w okolicach dzielnicy Lisiniec lub rejony północne miasta.
Szukasz atrakcyjnego M? Sprawdź Osiedle Neonowe w Częstochowie
Częstochowa jest miastem dobrze skomunikowanym za pomocą transportu miejskiego. Poza siecią połączeń autobusowych działa tu też linia tramwajowa, łącząca północ miasta z południem. Najlepszą drogą dojazdową pozostaje krajowa 1, jednak ostatnie oddanie do użytku obwodnicy Częstochowy A1 znacznie poprawiło komunikację miasta.
Najpopularniejsze wśród najemców mieszkania to kawalerki, skierowane głównie do studentów, jednak w dobie pandemii i spadku ilości studentów wynajmujących w miastach, dało się zauważyć wzrost popularności mieszkań dwupokojowych, głównie wśród pracowników firm i zakładów obecnych w Częstochowie. Czynsze są tu nadal niskie, więc osoby pracujące na przykład zdalnie, są w stanie znaleźć tanie, wygodne mieszkanie.
Ceny mieszkań do remontu są bardzo konkurencyjne, można znaleźć kawalerki i mieszkania o powierzchni około 25 metrów kwadratowych za mniej więcej 70 tysięcy złotych, co jest całkiem dobrym wynikiem, konsekwentnym dla Śląska. Do ceny tej należy doliczyć oczywiście koszt remontu: 30.000 do nawet 50.000, jeśli weźmiemy pod uwagę wzrost cen usług i materiałów budowalnych w dobie pandemii. Warto jednak wziąć pod uwagę staranny remont i doposażenie mieszkania, ponieważ w Częstochowie mieszkania w dobrym standardzie pozwalają konkurować na rynku i zdecydowanie szybciej znajdują najemców. Mieszkania o powierzchni około 30 metrów kwadratowych wychodzą więc w granicach cenowych 160 – 170 tys. zł, te mniejsze, około 20 metrów kwadratowych, już od 120 – 130 tys. zł. Gotowce inwestycyjne w Częstochowie znajdziemy już w okolicach 200 tysięcy złotych, co jest wynikiem porównywalnym nawet do Katowic. Jeśli chodzi o rentowność inwestycji, dobrą wartością dla Częstochowy jest wynik od 5,8%, lecz z reguły znajdywane okazje inwestycyjne oferują ROI od 6% do 7%. Podane zwroty liczone są już po kosztach zarządzania, z uwzględnieniem opłat i pustostanów.
W ramach Grupy Mzuri kompleksowo wspieramy naszych klientów w inwestowaniu w nieruchomości na wynajem i ich zarządzaniu.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ:
KATEGORIE: