Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Rozliczenie po zakończeniu najmu - procedura

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 09.08.2022, Data aktualizacji: 10.01.2023

5 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 243 głosów

Rozliczenie po zakończeniu najmu
Zastanawiasz się, jakie masz obowiązki zdając lokal wynajmującemu? Jak rozliczyć się po zakończeniu najmu? Szukasz informacji, jakie wydatki powinieneś rozliczyć z najemcą? Czytaj.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie zmiany zostały wprowadzone w kwestii rozliczenia najmu z urzędem skarbowym
  • jak przepisy prawa regulują rozliczenie najmu lokali mieszkalnych i użytkowych
  • jakie prawa przysługują najemcy, a jakie właścicielowi nieruchomości

Najem lokali mieszkalnych - rozliczenie

Aby rozliczyć najem mieszkania, konieczne jest zastosowanie się zarówno do przepisów Kodeksu cywilnego, jak i ustawy o ochronie praw lokatorów i mieszkaniowym zasobie gminy. Inną kwestią jest jednak rozliczenie po zakończeniu najmu z najemcą, a inną - rozliczenie wynajmującego z urzędem skarbowym.

Jeśli chodzi o rozliczenie najmu prywatnego z urzędem skarbowym to warto wiedzieć, że już od przyszłego roku zasady rozliczania mają ulec zmianie. Do końca 2022 r. wciąż można rozliczać się na zasadach ogólnych. Alternatywą jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, który jednak nie jest opłacalny dla wszystkich wynajmujących. Przez zmiany w ramach Polskiego Ładu osoby fizyczne osiągające przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnych charakterze, będą musiały obligatoryjnie rozliczać się ryczałtem. Na ten moment nowe przepisy mają wejść w życie od 1 stycznia 2023 r. Pierwotnie zmiany planowano już od 2022 r.

Przejdź do artykułu o podatku od wynajmu mieszkania i pobierz infografikę o rozliczaniu ryczałtem od 2023 r.

Dla wielu wynajmujących przymusowy ryczałt od najmu jest złą wiadomością. Ryczałt ewidencjonowany należy zapłacić od przychodu, co oznacza z kolei, że wynajmujący nie może pomniejszyć swojej podstawy podatkowania o koszty uzyskania przychodu.

W kwestii podatku od najmu i zmiany przepisów, ważne są również odpisy amortyzacyjne. Amortyzacja nieruchomości mieszkalnych jest nadal możliwa (do końca 2022 r.), ale jedynie dla nieruchomości nabytych lub wybudowanych przed 1 stycznia 2022 r.

Jak pobierać opłaty za wynajem mieszkania? Sprawdź

Lepsze wiadomości czekają wynajmujących, którzy prowadzą działalność gospodarczą i to w jej ramach rozliczają dochody z najmu. Przedsiębiorcy nadal będą mogli rozliczać najem według skali podatkowej, a także ryczałtem czy podatkiem liniowym. Dla przedsiębiorców zmienia się jedynie kwestia odliczania składki zdrowotnej od podstawy opodatkowania, przez co część wynajmujących prawdopodobnie nie włącza już rozliczenia najmu prywatnego do działalności gospodarczej.

najem lokali mieszkalnych - rozliczenie

Ustawa o ochronie praw lokatorów

Z punktu widzenia najemcy, wyjątkowo istotne będą przepisy ustawy o ochronie praw lokatorów. Ustawa reguluje m.in. kwestię kaucji, ale i ulepszenia czy odnowienia lokalu.

Jak rozliczać wynajem od 2023 r.? Pobierz infografikę

Odnowienie lokalu i dokonanie napraw

Najemca musi być przygotowany na to, że zgodnie z prawem, po opróżnieniu lokalu i zakończeniu najmu musi odnowić lokal, dokonać obciążających go napraw (wynikających również wprost z umowy najmu mieszkania) oraz zwrócić równowartość zużytych elementów wyposażenia technicznego, które znajdowały się w lokalu, gdy został on wydany najemcy. To dość restrykcyjne przepisy, jednak warto zauważyć, że ustawa zabezpiecza nie tylko interesy najemców, ale i właścicieli nieruchomości.

Zwrot kaucji

Zgodnie z przepisami, zwrot kaucji następuje w kwocie równej iloczynowi kwoty miesięcznego czynszu obowiązującego w dniu zwrotu kaucji i wielokrotności czynszu przyjętej przy pobieraniu kaucji, jednak w kwocie nie niższej, niż kaucja pobrana. W praktyce oznacza to, że jeżeli podczas okresu trwania umowy najmu czynsz uległ podwyższeniu, to kaucję, którą wynajmujący musi zwrócić najemcy, oblicza się z uwzględnieniem tej podwyżki. Kaucja podlega zwrotowi w ciągu miesiąca od opóźnienia lokalu przez najemcę.

Oferty mieszkań pod wynajem

Najem lokali użytkowych - rozliczenie

Nieco inaczej przedstawia się sytuacja, jeśli chodzi o rozliczenie najmu lokalu użytkowego. W tym przypadku stosuje się wyłącznie przepisy kodeksu cywilnego. Ponadto rozliczeniu podlegają w tym wypadku koszty związane z nadmiernym zużyciem lokalu, kwoty nakładów poczynionych na lokal przez najemcę oraz zaległy czynsz lub kaucja.

Nadmierne zużycie lokalu

Przepisy zobowiązują najemcę do zwrotu lokalu w stanie niepogorszonym przez normalne zużycie. Jeśli zatem lokal (i sprzęt znajdujący się w nim) był użytkowany zgodnie z przeznaczeniem i prawidłowo, to najemca nie ponosi odpowiedzialności za jego stan. Jeśli jednak było inaczej i najemca nie dbał o lokal i znajdujące się w nim sprzęty oraz nie dokonywał napraw wynikających z umowy, to wynajmujący może żądać od najemcy dodatkowych opłat za zużycie lokalu. Może również zażądać naprawy ubytków i uszkodzeń lub kwoty, która pozwoli doprowadzić lokal do stanu sprzed wynajmu.

Nakłady najemcy na rzecz lokalu

Przy rozliczaniu najmu lokalu użytkowego istotna jest również kwestia nakładów poczynionych na lokal przez najemcę. Bardzo często zdarza się, że najemca decyduje się na poniesienie dodatkowych kosztów, tak, by "ulepszyć" lokal i podnieść jego standard. Jeśli strony nie uzgodniły inaczej w umowie, wynajmujący ma w takiej sytuacji dwa wyjścia.

Pierwsze - zatrzymać ulepszenia, zwracając jednocześnie najemcy część kwoty, którą poniósł (z uwzględnieniem zużycia tych ulepszeń). Druga opcja to żądanie od najemcy przywrócenia stanu lokalu sprzed wynajmu. To oznacza, że najemca, decydując się na ulepszenia, ponosi ryzyko. Wynajmujący nie musi np. przyjmować lokalu z innym wystrojem czy wyposażeniem.

Zaległy czynsz i kaucja najemcy

Podobnie jak w przypadku lokalu mieszkalnego, kaucja podlega zwrotowi. Z kolei jeśli doszło do zaległości czynszowych, najemca ma obowiązek uiścić zaległe opłaty (dotyczy to zarówno najemcy lokalu użytkowego jak i mieszkalnego). Należy zresztą przy tym zaznaczyć, że jeśli najemca notorycznie nie uiszcza czynszu w terminie określonym w umowie, to wynajmujący ma prawo wypowiedzieć umowę najmu bez zachowania terminów wypowiedzenia.

Najemca nie płaci czynszu - co robić? Czytaj

Zarówno przy najmie lokalu użytkowego jak i mieszkalnego pozostaje jeszcze kwestia opłat za media. Sposoby rozliczeń opłaty (czy najemca będzie regulował je samodzielnie, czy też będą one wliczone w opłatę za wynajem) strony ustalają między sobą. Problematyczne może być natomiast rozliczenie mediów po zakończeniu najmu. Istotne będą nie tylko ustalenia zapisane w umowie, ale także spisanie protokołu zdawczo-odbiorczego, w którym znajdzie się m.in. stan liczników.

W kwestii poniesionych nakładów, zaległego czynszu czy innych opłat warto wiedzieć, że zarówno roszczenia najemcy względem wynajmującego jak i wynajmującego względem najemcy przedawniają się po roku. Z tego względu warto znać swoje prawa i starać się wyegzekwować należności jak najszybciej.

Podsumowanie

Rozliczenie najmu może obejmować zarówno rozliczenie wynajmującego z najemcą jak i wynajmującego z urzędem skarbowym. W tym drugim przypadku właściciele nieruchomości powinni być szczególnie czujni, ponieważ zmiany w ramach Polskiego Ładu sprawiły, że najem prywatny już wkrótce będzie znacznie mniej atrakcyjny, a zasady rozliczania ulegną zmianie.

Jeśli chodzi natomiast o rozliczenie wynajmującego z najemcą, to warto jak najwięcej kwestii dookreślić w umowie, a ponadto - być świadomym swoich praw, ponieważ roszczenia szybko się przedawniają.

Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

7 Komentarzy

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
  • Monika Kowalska

    Witam, mam pytanie. Wynajmuję pokój w mieszkaniu od 5 lat. Za miesiąc kończy się umowa. W umowie najmu jest zapis o kwocie czynszu i jest informacja że jest to zaliczka na czynsz. Czy właściciel po 5 latach najmu może żądać ode mnie zapłaty za nadwyżki w rachunkach jeśli wcześniej nie informował że takie nastąpiły?

    29 sierpnia 2024, 19:37

    Michał Koralewski

    Istotą zaliczki jest to, że podlega ona rozliczeniu w terminach uzgodnionych przez strony. W przypadku braku takiego uzgodnienia, roszczenia wynajmującego przedawniać się będą po trzech latach (z końcem roku kalendarzowego). Właściciel nie będzie mógł zatem domagać się rozliczenia za okresy przypadające później, bowiem roszczenie takie ulega przedawnieniu. Co więcej, jeśli wynajmujący nie informował uprzednio o zaległościach w opłatach, nie będzie mógł domagać się odsetek ustawowych za opóźnienie za okres przypadający przed wezwaniem do zapłaty.

    2 września 2024, 09:57
  • Kateryna Kovalenko

    Dzień dobry, mam pytanie. Jeżeli właściciel domaga się ode mnie rozliczenia niby zaleglości na podstawie faktury, czy ja muszę jeszcze za to zaplacić? Niby naliczanie energii elektrycznej ryczałtowo, kwoty były niskie i przyszedł rachunek po odczytaniu licznika... Ponad rok czasu minął od tego czasu jak tam nie mieszkałam. Zawsze placiłam według liczników i faktur co wysyłal. A kaucia, w formie ustej, została przyznaczona na oplate na okres wypowidzenia umowy. Czy są jakieś terminy dla takich rozliczań?

    29 lipca 2024, 10:32

    Michał Koralewski

    Rozliczenie kosztów eksploatacyjnych związanych z najmem przedawnia się z upływem trzech lat, od końca roku, w którym dana należność powstała. Niemniej, to na właścicielu mieszkania ciąży obowiązek udowodnienia, że najemca zużył więcej energii elektrycznej aniżeli zapłacił za jej zużycie. Należy zatem domagać się przedstawienia szczegółowego wyliczenia w tym zakresie. Jeżeli z tego wyliczenia, podpartego wcześniejszymi fakturami, wynikałoby że istnieje niedopłata, tj. najemca zużył więcej energii elektrycznej od ilości, za którą zapłacił, to konieczna będzie dopłata. Obowiązek taki nie powstanie, gdy roszczenie właściciela przedawni się.

    31 lipca 2024, 12:38
  • Sabina Jędruszek

    Czy po zakończeniu najmu mieszkania, spisaniu protokołu zdawczo odbiorczego i oddaniu kluczy po upływie 5 miesięcy wynajmujący ma prawo żądać dodatkowych roszczeń na rzecz uszkodzeń które nie zostały zawarte w protokole ?

    29 lutego 2024, 10:10

    Michał Koralewski

    Roszczenia z tytułu pogorszenia stanu lokalu ponad normalne zużycie przedawniają się z upływem 1 roku od zwrotu nieruchomości (art. 229 k.c.). Niemniej, w sytuacji opisanej w pytaniu, wynajmujący powinien udowodnić, że za powstanie przedmiotowych uszkodzeń odpowiada najemca. Ciężar udowodnienia tej okoliczności spoczywa bowiem na wynajmującym (art. 6 k.c.).

    11 marca 2024, 09:55
  • Sylwia Strycharz

    Witam.Mam pytanie czy jeżeli nie miałam podpisanej kolejnej umowy najmu(było na słowo) muszę oddać właścicielowi odstępne za cały miesiąc (mieszkałam do 7 czerwca,umowa ustna była ustalona , połowa,koniec czerwca)?Najemca domaga się zapłaty za cały miesiąc.Jak postąpić?

    18 października 2023, 09:38

    Michał Koralewski

    Umowa najmu może zostać zawarta także w formie ustnej. Jeżeli zatem uzgodniono w ten sposób, że umowa będzie trwała do połowy albo końca miesiąca czerwca, to wynajmujący może domagać się zapłaty tylko za okres umówiony. Problemem może być wyjaśnienie jak rozumieć termin połowa/koniec miesiąca, kto o tym miał decydować. Jeśli było to pozostawione woli najemcy, to zapłata należałaby się za okres do połowy miesiąca.

    26 października 2023, 09:24
  • Wynajęliśmy nasze mieszkanie ludziom bez żadnych zasad moralnych. Oszukali nas wykorzystując nasze otwarte podejście i brak doświadczenia. Mam pytanie, czy można odliczyć od kaucji najemcy i w jakiej wysokości takie sytuacje jak: 1. uniemożliwienie przez najemcę wejścia do części mieszkania należącej do wynajmującego na całą noc. 2. Niedotrzymanie przez najemcę umowy ustnej dotyczącej użytkowania dodatkowej powierzchni w zamian za pozostawienie przez najemcę szafek kuchennych używanych przez niego w trakcie najmu, w które wyposażył kuchnię na początku najmu. Najemca potwierdził pozostawienie wysokiej jakości mebli kuchennych jeszcze na 10 dni przed zakończeniem najmu, po czym oszukał nas wstawiając stare bezwartościowe meble twierdząc, że te też są jego, więc umowy dotrzymał.

    3 października 2023, 23:33

    Michał Koralewski

    W obu przypadkach wynajmujący musiałby wykazać po pierwsze wysokość szkód spowodowanych działaniem najemcy (szkody w zw. z uniemożliwieniem wejścia do części mieszkania, szkody spowodowane wstawieniem innych mebli). Dodatkowo, należałoby wykazać podstawę umożliwiającą, w pierwszym przypadku wejście do części mieszkania przez wynajmującego; w drugim domaganie się innych mebli. Gdyby te dwa warunki zostały spełnione, wynajmujący mógłby potrącić swoje roszczenie odszkodowawcze z roszczeniem najemcy o zwrot kaucji.

    26 października 2023, 09:24
  • Ania

    Witam. Mam pytanie po roku czasu właścicielka mieszkania sugeruje że , mam zaległości w czynszu u niej ? Czy mogę coś z tym zrobić czy muszę jej płacić za jakieś jej wymysły ? Nie miałam umowy , a ona wysłała mi pismo z wytycznymi

    9 września 2023, 16:25

    Michał Koralewski

    Wszelkie roszczenia cywilnoprawne powinny być udowodnione. Zasadą wynikającą z art. 6 Kodeksu cywilnego jest, że to osoba podnosząca dane żądanie powinna je udowodnić. W przypadku opisanym w pytaniu należałoby zatem zwrócić się do wynajmującego o udowodnienie wierzytelności, których się domaga. Co więcej, w przypadku ewentualnego sporu sądowego, to wynajmujący będzie musiał wykazać zasadność roszczeń objętych pozwem (art. 232 kodeksu postępowania cywilnego).

    19 września 2023, 12:54
  • wynajmuuująca

    Artykuł - lanie wody.

    8 kwietnia 2021, 11:05

Artykuły powiązane

  • Co to jest nadpłata czynszu w spółdzielniach mieszkaniowych

    Co to jest nadpłata czynszu w spółdzielniach mieszkaniowych

    W teorii zwrot nadpłaty czynszu powinien następować na wniosek mieszkańca i być obsługiwany bezproblemowo. Ale czy tak jest zawsze? Sprawdzamy.

    11 grudnia 2024

    Ewelina Zajączkowska-Klec

  • Kredyt konsolidacyjny w Citibank: sprawdź, zanim złożysz wniosek!

    Kredyt konsolidacyjny w Citibank: sprawdź, zanim złożysz wniosek!

    Poznaj warunki kredytu konsolidacyjnego Citi Handlowy. Sprawdź szczegóły oferty – okres spłaty, kwotę kredytu i przybliżoną wysokość miesięcznej raty.

    03 grudnia 2024

    Daniel Grzegorzek

  • Kredyt bez BIK i KRD: sprawdź, czy otrzymasz kredyt bez sprawdzania BIK

    Kredyt bez BIK i KRD: sprawdź, czy otrzymasz kredyt bez sprawdzania BIK

    Szybki kredyt online bez BIK to popularna oferta na wielu stronach internetowych. Często występuje również pod takimi nazwami jak pożyczka na dowód czy na oświadczenie. Istnieją również pogłoski o możliwych kredytach hipotecznych bez BIK i KRD. Sprawdzamy, jakie są fakty.

    03 grudnia 2024

    Daniel Grzegorzek

  • Prowizja pośrednika nieruchomości: ile wynosi prowizja dla agenta nieruchomości?

    Prowizja pośrednika nieruchomości: ile wynosi prowizja dla agenta nieruchomości?

    Prowizje dla agentów nieruchomości, a więc koszty współpracy z agencją nieruchomości uzależnione są od wartości przeprowadzonej transakcji. Konkretne stawki prowizyjne pośredników zależą też często od lokalizacji, rodzaju czy sytuacji prawnej nieruchomości. Ile trzeba zapłacić za pośrednictwo przy zakupie lub wynajmie nieruchomości? Ile wynosi prowizja agenta nieruchomości przy jednej transakcji? Podpowiadamy.

    19 listopada 2024

    Dagmara Osińska

Nagrody i wyróżnienia

Nagroda Forbes 2022
Nagroda Forbes 2021
Nagroda Digital Excellence Awards 2022
Nagroda Laur Klienta 2023
Nagroda Dobry Pracodawca 2023
Nagroda Gazele Biznesu 2023