Raport cenowy - czerwiec 2023: Dramatycznie kurczy się oferta nowych mieszkań, ale za to ich ceny wreszcie wyhamowały

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 07.07.2023, Data aktualizacji: 04.08.2023

6 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 47 głosów

Raport cenowy czerwiec 2023
Jak kształtowały się ceny mieszkań w czerwcu 2023 roku? Czy ceny lokali deweloperskich będą spadać? Jakie zmiany obserwujemy na rynku nieruchomości? Zobacz analizę ekspertów portalu RynekPierwotny.pl i GetHome.pl.

Sytuacja na rynku nieruchomości jest bardzo dynamiczna. Według danych BIG DATA RynekPierwotny.pl w  czerwcu 2023 roku w części miast odnotowano zmiany względem ubiegłego miesiąca. Sprawdź, w których miastach były one najbardziej widoczne.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jakie były ceny mieszkań z rynku pierwotnego oraz ceny mieszkań z rynku wtórnego;
 • jakie średnie ceny u deweloperów dominowały w czerwcu 2023;
 • w których miastach ceny mieszkań odnotowały największy wzrost, a w których pozostały na tym samym poziomie.

Średnie ceny mieszkań na rynku wtórnym i pierwotnym: wzrosty i spadki w czerwcu 2023 roku

Sprawdźmy, jak kształtują się stawki za m kw. w Warszawie, Krakowie, Trójmieście, Wrocławiu, Łodzi, Poznaniu i Aglomeracji Katowickiej.

Średnie ceny mieszkań w Warszawie

Średnia cena mieszkań w Warszawie w czerwcu 2023 wynosiła 14 903 zł za m kw. Tym samym stolica odnotowała zmianę średniej ceny ofertowej rzędu 0% względem ubiegłego miesiąca, kiedy to kupujący musieli zapłacić za swoje M średnio 14 862 zł za m kw. 

Co ciekawe, w tym czasie liczba lokali, która trafiła do sprzedaży spadła. Na koniec miesiąca warszawscy deweloperzy posiadali w swojej ofercie dokładnie 459 ofert nowych mieszkań, czyli o 715 szt. mniej niż w maju.

Ponadto, rynek wtórny w Warszawie stanął pod znakiem wzrostów cen mieszkań względem ubiegłego miesiąca. Właśnie tutaj w czerwcu 2023 statystycznie kupujący musiał się liczyć z wydatkiem rzędu 15 149 zł za m kw., decydując się na M “z drugiej ręki”. 

Zobacz ofertę mieszkań w Warszawie

Warszawa

Średnie ceny mieszkań w Krakowie

Średnia cena mieszkań w Krakowie w czerwcu 2023 roku wynosiła 13 760 zł za m2. Tym samym stolica Małopolski odnotowała zmianę średniej ceny ofertowej o 1% względem ubiegłego miesiąca, kiedy to kupujący musieli zapłacić za swoje M średnio 13 570 zł za m2. 

Co ciekawe, w tym czasie liczba lokali, która trafiła do sprzedaży wzrosła. Na koniec miesiąca krakowscy deweloperzy posiadali w swojej ofercie dokładnie 567 ofert nowych mieszkań, czyli o 49 szt. więcej niż w maju 2023.

Ponadto, rynek wtórny w Krakowie stanął pod znakiem wzrostów cen mieszkań względem ubiegłego miesiąca. Właśnie tutaj w czerwcu 2023 statystycznie kupujący musiał się liczyć z wydatkiem rzędu 13 919 zł za m2, decydując się na M “z drugiej ręki”. 

- Choć w czerwcu wyraźnie wzrósł popyt na nowe mieszkania, to deweloperzy nie zareagowali odpowiednim zwiększeniem podaży. Ich oferta wyraźnie się więc skurczyła. Taki stan rzeczy utrzymuje się m.in. w Krakowie. Z danych BIG DATA RynekPierwotny.pl wynika, że w ofercie krakowskich firm deweloperskiej było ich pod koniec czerwca aż o 28% mniej niż jeszcze sześć miesięcy temu - komentuje Marek Wielgo. 

Zobacz ofertę mieszkań w Krakowie

 
Kraków

Średnie ceny mieszkań w Trójmieście

Średnia cena mieszkań w Trójmieście w czerwcu 2023 wynosiła 12 895 zł za m kw. Tym samym w Gdańsku, Gdyni i Sopocie odnotowano zmianę średniej ceny ofertowej o 0% względem ubiegłego miesiąca, kiedy to kupujący musieli zapłacić za swoje M średnio 12 893 zł za m2. 

Co ciekawe, w tym czasie liczba lokali, która trafiła do sprzedaży wzrosła. Na koniec miesiąca trójmiejscy deweloperzy posiadali w swojej ofercie dokładnie 453 ofert nowych mieszkań, czyli o 320 szt. więcej niż w maju 2023.

Ponadto, rynek wtórny w Trójmieście  stanął pod znakiem wzrostów cen mieszkań względem ubiegłego miesiąca. Właśnie tutaj w czerwcu 2023 statystycznie kupujący musiał się liczyć z wydatkiem rzędu 13 487 zł za m kw., decydując się na M “z drugiej ręki”. 

Zobacz ofertę mieszkań w Trójmieście

Trójmiasto

Średnie ceny mieszkań we Wrocławiu

Średnia cena mieszkań w Trójmieście w czerwcu 2023 wynosiła 12 202 zł za m kw. Tym samym w stolicy Dolnego Śląska odnotowano zmianę średniej ceny ofertowej o 0% względem ubiegłego miesiąca, kiedy to kupujący musieli zapłacić za swoje M średnio 12 184 zł za m2. 

Co ciekawe, w tym czasie liczba lokali, która trafiła do sprzedaży spadła. Na koniec miesiąca wrocławscy deweloperzy posiadali w swojej ofercie dokładnie 757 ofert nowych mieszkań, czyli o 163 szt. mniej niż maju 2023.

Ponadto, rynek wtórny we Wrocławiu stanął pod znakiem wzrostów cen mieszkań względem ubiegłego miesiąca. Właśnie tutaj w czerwcu 2023 statystycznie kupujący musiał się liczyć z wydatkiem rzędu 12 006 zł za m kw., decydując się na M “z drugiej ręki”. 

Zobacz ofertę mieszkań we Wrocławiu

Wrocław

Średnie ceny mieszkań w Łodzi

Średnia cena mieszkań w Łodzi w czerwcu 2023 wynosiła 9 954 zł za m kw. Tym samym w stolicy Ziemi Łódzkiej odnotowano zmianę średniej ceny ofertowej o 1% względem ubiegłego miesiąca, kiedy to kupujący musieli zapłacić za swoje M średnio 9 899 zł za m2. 

Co ciekawe, w tym czasie liczba lokali, która trafiła do sprzedaży wzrosła. Na koniec miesiąca łódzcy deweloperzy posiadali w swojej ofercie dokładnie 577 ofert nowych mieszkań, czyli o 472 szt. więcej niż w maju 2023.

Ponadto, rynek wtórny w Łodzi stanął pod znakiem wzrostów cen mieszkań względem ubiegłego miesiąca. Właśnie tutaj w czerwcu 2023 statystycznie kupujący musiał się liczyć z wydatkiem rzędu 7 379 zł za m kw., decydując się na M “z drugiej ręki”. 

Zobacz ofertę mieszkań w Łodzi

Łódź

Średnie ceny mieszkań w Poznaniu 

Średnia cena mieszkań w Poznaniu w czerwcu 2023 wynosiła 11 003 zł za m kw. Tym samym w w stolicy Wielkopolski odnotowano zmianę średniej ceny ofertowej o 3% względem ubiegłego miesiąca, kiedy to kupujący musieli zapłacić za swoje M średnio 10 695 zł za m2. 

Co ciekawe, w tym czasie liczba lokali, która trafiła do sprzedaży wzrosła. Na koniec miesiąca poznańscy deweloperzy posiadali w swojej ofercie dokładnie 286 ofert nowych mieszkań, czyli o 119 szt. więcej niż w maju 2023.

Ponadto, rynek wtórny w Poznaniu stanął pod znakiem stabilizacji cen mieszkań względem ubiegłego miesiąca. Właśnie tutaj w czerwcu 2023 statystycznie kupujący musiał się liczyć z wydatkiem rzędu 10 136 zł za m kw., decydując się na M “z drugiej ręki”. 

- Niestety, czerwiec przyniósł też podwyżki średniej ceny metra kwadratowego. W Poznaniu wzrosła ona aż o 3%. Zwyżkę tę można tłumaczyć wprowadzeniem do sprzedaży puli drogich – jak na ten rynek – mieszkań. W Poznaniu kosztowały one średnio blisko 12,8 tys. zł za m kw., a więc znacznie powyżej średniej ofertowej, która wynosi ok. 11 tys. zł za metr. Oczywiście w górę pcha ją także zjawisko wyprzedaży najtańszych lokali, gdy kurczy się ich udział w ofercie - wyjaśnia Marek Wielgo, ekspert portalu rynekpierwotny.pl 

Zobacz ofertę mieszkań w Poznaniu

Poznań

Średnie ceny mieszkań w Aglomeracji Katowickiej

Średnia cena mieszkań w Aglomeracji Katowickiej w czerwcu 2023 wynosiła 9 255 zł za m kw. Tym samym w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii odnotowano zmianę średniej ceny ofertowej o 3% względem ubiegłego miesiąca, kiedy to kupujący musieli zapłacić za swoje M średnio 9 029 zł za m2. 

Co ciekawe, w tym czasie liczba lokali, która trafiła do sprzedaży spadła. Na koniec miesiąca lokalni deweloperzy posiadali w swojej ofercie dokładnie 264 ofert nowych mieszkań, czyli o 71 szt. mniej niż w maju 2023.

Ponadto, rynek wtórny w Aglomeracji Katowickiej stanął pod znakiem stabilizacji cen mieszkań względem ubiegłego miesiąca. Właśnie tutaj w czerwcu 2023 statystycznie kupujący musiał się liczyć z wydatkiem rzędu 6 353 zł za m kw., decydując się na M “z drugiej ręki”. 

Zobacz ofertę mieszkań w Aglomeracji Katowickiej

Katowice

Podsumowanie

Czerwiec 2023 stanął pod znakiem zarówno wzrostów, jak i  cenowej stabilizacji w największych miastach w Polsce. Cena względem maja nie zmieniła się w Warszawie, Wrocławiu i Trójmieście. Wzrosty zanotowaliśmy w Krakowie, Łodzi, Poznaniu i Aglomeracji Katowickiej. Jak natomiast będą wyglądały kolejne tygodnie? Biorąc pod uwagę aktualną sytuację, możemy się spodziewać dalszych wzrostów cen. Czy faktycznie tak będzie? O tym przekonamy się już za miesiąc, podczas publikacji kolejnych danych.

 

Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: