Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Przez 10 lat dostępność polskich „M” wzrosła o 58%

Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar

Data publikacji: 31.10.2018, Data aktualizacji: 05.02.2024

Przez 10 lat dostępność polskich „M” wzrosła o 58%
Różne analizy wskazują, że pomimo wzrastających cen mieszkań, dostępność metrażu w Polsce aktualnie jest znacznie lepsza niż 10 lat wcześniej.

Dzięki analizie portalu RynekPierwotny.pl, opartej na danych Europejskiej Federacji Kredytu Hipotecznego (EMF - European Mortgage Federation) można sprawdzić, jak pozytywna zmiana dotycząca naszego kraju, wygląda w skali Starego Kontynentu. Wyniki takiej analizy są jednoznacznie pozytywne dla Polski.

Znalezienie spójnych danych o poziomie dostępności mieszkań w różnych krajach, wcale nie jest łatwe. Właśnie dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na informacje opublikowane niedawno przez Europejską Federację Kredytu Hipotecznego. Wg ekspertów portalu RynekPierwotny.pl dane EMF pokazują zmiany relacji pomiędzy cenami mieszkań i poziomem dochodów netto gospodarstw domowych w różnych krajach Europy. Polska na tle tych państw prezentuje się bardzo dobrze.

W naszym kraju pomiędzy 2007 r. oraz 2017 r. statystyczna dostępność metrażu poprawiła się o 58%. Wyższy wynik (+78%) odnotowano tylko dla Bułgarii. Wśród 24 porównywanych państw, dobrze prezentuje się również Dania (wzrost dostępności metrażu o 42%), Estonia (+49%), Irlandia (+45%), Łotwa (+48%), Litwa (+51%) oraz Hiszpania (+47%). W przypadku takich krajów jak na przykład Irlandia oraz Hiszpania, pozytywna zmiana poziomu dostępności mieszkań była efektem ostrego kryzysu na rynku nieruchomości, który urealnił ceny zakupu metrażu. Na szczęście w Polsce nie mieliśmy do czynienia z podobną zapaścią „mieszkaniówki” oraz całej gospodarki.

Warto nadmienić, że w grupie 24 analizowanych państw Starego Kontynentu znajdziemy również kraje, na terenie których odnotowano spadek dostępności cenowej mieszkań. Zmiana negatywna dla nabywców lokali i domów, pomiędzy 2007 r. oraz 2017 r. miała miejsce na terenie Austrii (-26%), Belgii (-9%), Niemiec (-7%), Węgier (-9%), Luksemburga (-4%), Portugalii (-7%) oraz Szwecji (-10%). W takich krajach jak Austria, Węgry oraz Szwecja, zbyt szybkie podwyżki cen mieszkań zupełnie skompensowały skutki wzrostu wynagrodzeń.

Andrzej Prajsnar

Ekspert i analityk portalu RynekPierwotny.pl od 2012 roku.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Budownictwo mieszkaniowe - Raporty GUS

      Budownictwo mieszkaniowe - Raporty GUS

      Liczba mieszkań oddanych do użytku w październiku 2024 roku notuje spadek rdr oraz wzrost względem poprzedniego miesiąca. Równolegle liczba wydanych pozwoleń na budowę notuje wzrost rok do roku i wzrost w porównaniu do września 2024 r. Ponadto najnowszy raport GUS informuje, jak przebiega bieżąca budowa mieszkań w Polsce.

      21 listopada 2024

      Redakcja

    • Pracownicy jakich branż mają największą szansę na własne mieszkanie?

      Pracownicy jakich branż mają największą szansę na własne mieszkanie?

      Czy dzisiejsze zarobki pozwalają myśleć o własnym lokum? Zależy, gdzie pracujesz. Pracownicy branży “informacja i komunikacja” musieliby odłożyć 73 pensje netto, aby zgromadzić na koncie równowartość mieszkania o powierzchni 50 m kw. Mniej szczęścia mają ci, którzy pracują w gastronomii oraz zakwaterowaniu. Im potrzeba aż 175 pensji. I to przy założeniu, że nie będą nic wydawać… Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, w jakich branżach szansa na własne lokum jest największa. Wyniki analizy mogą zaskoczyć!

      20 listopada 2024

      Redakcja

    • Umowa darowizny pieniędzy: wzór w PDF i Word

      Umowa darowizny pieniędzy: wzór w PDF i Word

      Darowizna środków pieniężnych lub materialnych składników majątku wymaga zawarcia odpowiedniej umowy. Nie wiesz, jak powinna wyglądać umowa darowizny? Właśnie tutaj znajdziesz wzór PDF i Docx do pobrania. Jak wypełnić wzór umowy darowizny pieniężnej? Kiedy trzeba płacić podatek od darowizn oraz jaki druk służy do złożenia deklaracji. Sprawdź na rynekpierwotny.pl.

      20 listopada 2024

      Daniel Grzegorzek

    • Prowizja pośrednika nieruchomości: ile wynosi prowizja dla agenta nieruchomości?

      Prowizja pośrednika nieruchomości: ile wynosi prowizja dla agenta nieruchomości?

      Prowizje dla agentów nieruchomości, a więc koszty współpracy z agencją nieruchomości uzależnione są od wartości przeprowadzonej transakcji. Konkretne stawki prowizyjne pośredników zależą też często od lokalizacji, rodzaju czy sytuacji prawnej nieruchomości. Ile trzeba zapłacić za pośrednictwo przy zakupie lub wynajmie nieruchomości? Ile wynosi prowizja agenta nieruchomości przy jednej transakcji? Podpowiadamy.

      19 listopada 2024

      Dagmara Osińska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023