Jak zorganizować przeprowadzkę?
Średnia ocen 4/5 na podstawie 233 głosów
W życiu niemal każdego z nas przychodzi choć raz ten wielki moment – pierwsza przeprowadzka. I o ile wyfrunięcie z rodzinnego gniazda nie wydaje się problematyczne, o tyle przeprowadzka w całkiem dorosłym już życiu, z nagromadzonym sprzętem, meblami czy wyposażeniem, to poważne przedsięwzięcie. Jak się do tego przygotować? Jak zaplanować przeprowadzkę? O czym warto pamiętać?
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- jak zorganizować przeprowadzkę,
- na co zwrócić uwagę, decydując się na usługę firmy przeprowadzkowej,
- jak spakować rzeczy do przeprowadzki.
Samodzielna przeprowadzka – jak sobie poradzić?
Większość osób decyduje się na samodzielną organizację przeprowadzki. Jednak logistyka tego wydarzenia oraz liczba przedmiotów może skutecznie sprawić, że poczujemy się zagubieni. Często w natłoku rzeczy, które trzeba zrobić – nie wiemy, od czego zacząć. Warto mieć świadomość, że dobry plan i organizacja to podstawa każdej udanej przeprowadzki. O czym więc trzeba pamiętać?
Jak przygotować się do przeprowadzki?
Do przeprowadzki trzeba się przygotować. Na początek warto sporządzić listę mebli, sprzętów i drobniejszych rzeczy do spakowania. Nie musi to być bardzo szczegółowy wykaz, ale spis wszystkich przedmiotów pokaże, jak dużo dobytku musimy przewieźć. To ułatwi planowanie pakowania i transportu, pomoże także zorientować się, jaki będzie koszt przeprowadzki. Jeśli przewozić będziemy także meble – warto sprawdzić, które z nich można przetransportować w całości, a które trzeba będzie rozkręcić. Kluczowe będą ich wymiary oraz waga, znajomość tych wartości pozwoli zorientować się w możliwościach transportu.
Oczywiście przeprowadzka to nie tylko spakowanie i przewiezienie naszych rzeczy. To również kwestie załatwienia pewnych formalności. Zanim nastąpi nasza zmiana miejsca zamieszkania, powinniśmy przenieść lub rozwiązać umowy z dostawcami telewizji cyfrowej, internetu czy telefonu stacjonarnego. Kolejnym krokiem powinno być udanie się do spółdzielni mieszkaniowej, aby np. rozliczyć nadpłaty czynszu.
Aby od początku nie zagracić nowego domu czy mieszkania, przed przeprowadzką warto pozbyć się rzeczy, które zalegają w mieszkaniu, a są już niepotrzebne. Bibeloty, ubrania i buty nienoszone od lat, powinny zostać wyrzucone lub oddane. To samo tyczy się zepsutych sprzętów RTV i AGD czy przedmiotów, które nigdy nam się do niczego nie przydały.
Jak sprawnie zorganizować przeprowadzkę – stworzenie check-listy
Kolejny ważny punkt, który nie dla wszystkich jest oczywisty, a okazuje się bardzo przydatny, to stworzenie check-listy. Polega to na wypisaniu wszystkich aktywności, które nas czekają w związku z przeprowadzką. Umówmy się – całość zajmie co najmniej kilka dni, więc warto zaplanować pracę na poszczególne etapy.
Taka check-lista będzie w dużym stopniu zależeć od naszej konkretnej sytuacji. Jak dużo rzeczy musimy przewieźć, jak daleko się przeprowadzamy, czy zabieramy ze sobą także meble lub AGD? W zależności od odpowiedzi na te pytania, cały plan przedsięwzięcia będzie wyglądał nieco inaczej. Warto wypisać kolejne kroki, jak rozkręcanie mebli, przygotowanie AGD (np. rozmrożenie lodówki), pakowanie poszczególnych rzeczy, a także zakupy potrzebnych akcesoriów – na pewno warto zaopatrzyć się w pudła i torby, ale też np. worki próżniowe, które pozwolą zaoszczędzić sporo miejsca podczas transportu.
Jak spakować się do przeprowadzki?
Spakowanie całego dobytku to chyba najważniejszy punkt programu. Odpowiednio przemyślane stanie się prawdziwym zbawieniem, zarówno podczas transportu, jak i rozpakowywania i urządzania się w nowym miejscu. Tu również przyda się stworzenie planu. Na pierwszy rzut powinny pójść rzeczy najrzadziej używane, jak sezonowe dekoracje, pamiątki czy sprzęt sportowy. Te możemy zapakować już kilka dni czy nawet tygodni przed wyprowadzką. Rzeczy, z których regularnie korzystamy, zostawmy na koniec.
Do pakowania przydadzą się przede wszystkim kartony, duże plastikowe torby oraz worki foliowe. Świetnym pomysłem są też wspomniane wcześniej worki próżniowe, do których możemy włożyć np. kołdry, pościel i koce, które zajmują dużo miejsca. Ważne, aby każdy pakunek dokładnie opisać markerem, zarówno pod względem zawartości, jak i docelowego pomieszczenia, w którym się znajdą – dzięki temu ułatwimy sobie każdy z etapów przeprowadzki. Warto też dodatkowo oznaczyć pudła z przedmiotami narażonymi na uszkodzenia w transporcie.
Aby podczas przeprowadzki nic nie uległo zniszczeniu, należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie przedmiotów, które chcemy przewieźć. Akcesoria kuchenne powinny zostać dokładnie owinięte np. za pomocą gazety czy folii bąbelkowej. Warto to zrobić także w przypadku telewizora, monitora czy innych delikatniejszych rzeczy. Do ochrony można użyć także domowych tekstyliów jak ściereczki kuchenne czy ręczniki.
Bagaż podręczny
Rozpakowanie rzeczy w nowym mieszkaniu czy domu to dużo przyjemniejsza czynność niż ich pakowanie. Nowe meble, często większa przestrzeń i bardziej funkcjonalny układ – wszystko to sprawia, że ustawianie choćby talerzy w szafkach staje się prawdziwą radością. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to zadanie łatwe i szybkie. Może się zdarzyć, że pierwszego dnia po przeprowadzce zabraknie czasu na rozpakowanie wszystkich rzeczy. Warto się na to przygotować i stworzyć bagaż podręczny – tak, aby mieć pod ręką to, co najpotrzebniejsze.
To może być plecak czy nieduża torba podróżna, gdzie włożymy podstawowe ubrania i bieliznę, przybory toaletowe, lekarstwa, ładowarkę do telefonu, klucze i dokumenty. W bagażu podręcznym można również umieścić cenne przedmioty jak na przykład biżuterię. Da nam to pewność, że nic się nie zagubi.
Transport
Opcji transportowych jest kilka. Wiele zależy od tego, jak dużo rzeczy musimy przewieźć i jakich gabarytów one są. Jeśli nie mamy dużych szaf, łóżka czy materaca – możemy zdecydować się na przeprowadzkę nawet własnym samochodem osobowym lub z pomocą rodziny albo znajomych. Trzeba się jednak liczyć z tym, że nie wszystko uda się przewieźć za jednym razem, nawet jeśli w wyposażeniu nie ma mebli czy dużych sprzętów. To rozwiązanie może się więc okazać nieco uciążliwe, choć bez wątpienia najtańsze.
Możemy także skorzystać z usług profesjonalnej firmy transportowej, która dysponuje dużym autem i wyszkolonymi pracownikami. To zapewni nie tylko większą przestrzeń bagażową, ale także pomoc w załadowaniu i rozładowaniu samochodu oraz bezpieczne przewiezienie nawet delikatnych przedmiotów.
Ostatnia opcja, która łączy ze sobą dwie poprzednie to wynajem auta i samodzielnie przewiezienie dobytku. Duży bus do 3,5 t (który może prowadzić każdy z prawem jazdy kat. B) powinien pomieścić wszystkie, a na pewno zdecydowaną większość naszych rzeczy. Taki samochód można wynająć w specjalizującej się w tym wypożyczalni. W wielu większych miastach jest także dostępny car sharing, czyli wypożyczenie auta na minuty. Takie firmy mają często w swojej ofercie większa pojazdy dostawcze, a poza krótkim wynajmem, oferują także wypożyczenie dobowe.
Transport jest nieco trudniejszy, jeśli wyprowadzamy się do innego miasta, oddalonego np. o kilkaset kilometrów od dotychczasowego miejsca zamieszkania. Nie w każdej sytuacji (i lokalizacji) będziemy mogli oddać wypożyczony samochód w nowym miejscu – może się zdarzyć, że trzeba będzie je zwrócić do pierwotnego miejsca. Pod tym względem najwygodniejszą opcją będzie jednak skorzystanie z usług firmy transportowej.
Przeprowadzka z ekipą – na co zwrócić uwagę?
Pomoc firmy przeprowadzkowej może okazać się niezbędna, szczególnie jeśli przeprowadzamy się daleko, a nasze rzeczy to również duże meble czy niecodzienne przedmioty, jak np. pianino. W tej sytuacji sami nie poradzimy sobie z całą organizacją, warto więc skorzystać ze specjalnej usługi. To zaoszczędzi nam wiele nerwów i frustracji, ale nie zdejmie z nas pewnych obowiązków. W końcu powierzamy komuś wszystkie swoje ruchomości domowe. Jak znaleźć dobrą firmę i zadbać o to, by wszystko poszło sprawnie?
Kontakt z ekipą
Kontakt z klientem to pierwszy moment na weryfikację potencjalnego usługodawcy. Odpowiedzialność po stronie ekipy przeprowadzkowej jest bardzo duża, zatem już od pierwszej rozmowy pracownicy powinni wykazywać się profesjonalizmem.
To, czego powinniśmy oczekiwać to fachowe doradztwo i wsparcie w całym procesie i jego zaplanowaniu. Firma ma niewątpliwie dużo większe doświadczenie w przeprowadzkach niż my sami. Z łatwością powinna więc podpowiedzieć, jak zorganizować transport, a także jasno przedstawić zakres swojej oferty. Te różnią się pomiędzy sobą – niektóre firmy proponują transport wraz ze zniesieniem i wniesieniem rzeczy, inne oferują nawet pakowanie w kartony, profesjonalne zabezpieczenie mebli czy ich montaż na miejscu.
Jeśli kontakt z ekipą jest utrudniony, a nasze pytania pozostają bez odpowiedzi – to znak, że powinniśmy szukać innego wykonawcy.
Bezpieczeństwo
Niezależnie od tego, czy przewozimy drogocenne antyki, czy zwykłe meble z popularnego sklepu – firma przeprowadzkowa powinna zająć się nimi ze szczególną dbałością. Mimo dobrych chęci może zdarzyć się jakiś wypadek przy pracy. Na takie sytuacje profesjonalny usługodawca będzie miał polisę – zarówno dla swojego pojazdu, jak i specjalne OC przewoźnika drogowego. Zanim zdecydujemy się na współpracę, poprośmy o ich okazanie i zweryfikujmy ich ważność. Warto też dopytać o wyłączenia odpowiedzialności, czyli w jakich sytuacjach firma nie ponosi winy za ewentualne szkody. Wszystkie ustalenia powinny być zawarte w umowie.
Opinie i rekomendacje
Firmy godne polecenia nie muszą narzekać na brak rekomendacji. Wieloletnie doświadczenie i zadowoleni klienci powinny przekładać się na pozytywne opinie o usługach. W dzisiejszych czasach najłatwiej jest sprawdzić daną ekipę w internecie. Nie opierajmy się jedynie na ich stronie – tam, co jasne, nie będzie negatywnych ocen. Warto wpisać nazwę firmy w przeglądarkę i poczytać doświadczenia innych, np. na forum. A może nasi znajomi korzystali z usług takiej firmy? Ich opinia na pewno będzie wiarygodna i pomocna.
Przeprowadzka – jak się spakować?
Jednym z trudniejszych zadań podczas przeprowadzki jest pakowanie. Pojawia się wiele pytań: jak spakować książki do przeprowadzki czy jak zapakować kieliszki. Przeprowadzka wymaga odpowiedniego zabezpieczenia wielu przedmiotów, które mogą ulec zniszczeniu w transporcie. Warto podejść do tematu z rozwagą, aby nie martwić się tym podczas samego przewozu. Przyjrzyjmy się, jak pakować naczynia do przeprowadzki oraz inne przedmioty!
Jak zapakować szkło do przeprowadzki?
Szkło jest szczególnie delikatnym materiałem. Szklanki, wazony czy patery mogą się stłuc przy odrobinie nieuwagi. Ważne jest, aby „zamortyzować” ewentualne uderzenia. Szklane naczynia najlepiej zapakować w grubą warstwę papieru, materiału lub folii bąbelkowej – przy czym ta ostatnia zajmuje sporo miejsca, ale jest najlepszym zabezpieczeniem.
Jak zapakować talerze do przeprowadzki?
Zazwyczaj talerze są wykonane z ceramiki lub właśnie szkła, dlatego podobnie jak szklanki czy kubki potrzebują odpowiedniego pakowania. Poza zbiciem grozi im porysowanie, dobrze jest więc odseparować talerze od siebie – choćby za pomocą starych gazet.
Jak pakować książki do przeprowadzki?
Książki wydają się mniej problematyczne, bo dużo ciężej je zniszczyć. Zwykle wystarczy włożenie ich do kartonu i dopilnowanie, by ten nie przemókł, na przykład podczas noszenia bagaży w deszczu. Warto jednak pamiętać, że książki są po prostu ciężkie. Spakowanie całej domowej biblioteczki w jeden duży karton może spowodować, że nikt z domowników nie będzie w stanie podnieść takiego pakunku. Jeśli więc mamy sporo książek – rozdzielmy je na kilka kartonów, razem z lżejszymi przedmiotami.
Przeprowadzka a zwierzęta
Czas przeprowadzki bywa jeszcze bardziej stresujący, jeśli mamy zwierzęta. Warto zastanowić się, jak przygotować kota do przeprowadzki – to trudniejsze niż w przypadku psa, bowiem koty są zwierzętami terytorialnymi. Przed zmianą lokum najlepiej zasięgnąć porady behawiorysty, aby uniknąć trudności w nowym miejscu. Zestresowany kot, który nie odnajduje się w sytuacji, może zacząć oddawać mocz poza kuwetą, na przykład na nasze nowe meble. Na taką sytuację nie warto narażać ani siebie, ani samego zwierzęcia. Trzeba pamiętać, że zmiana mieszkania to dla kota zmiana wszystkiego, co do tej pory znał.
Ile kosztuje przeprowadzka?
Koszt samodzielnej przeprowadzki ogranicza się właściwie do transportu. Pozostałe wydatki to jedynie akcesoria do pakowania jak wspomniane kartony, torby czy porządna taśma. Jak już powiedzieliśmy, najtańsza opcja transportu to przewiezienie rzeczy własnym autem – tutaj koszt to jedynie zużyte paliwo. Wypożyczenie auta z car sharingu to ok. 100-200 zł za dobę. Podobnie ma się sprawa w standardowych wypożyczalniach.
Sporo drożej będzie, jeśli zdecydujemy się na kompleksową usługę firmy przeprowadzkowej. Ceny są jednak bardzo zróżnicowane i zależą m.in. od tego, jak długa będzie nasza trasa, jak dużo będziemy mieli rzeczy i ilu pracowników będziemy potrzebowali do pomocy. Ważny jest także zakres oferty – każda dodatkowa usługa to oczywiście też dodatkowy koszt.
Ceny są zwykle podawane za 1 godzinę pracy i wahają się od 150 do 300 zł, przy czym firmy często zastrzegają, że minimalny czas usługi to np. 3 godziny. Dodatkowe opłaty mogą dotyczyć dojazdu pod wskazany adres (zwykle liczone za każdy przejechany kilometr) czy przewiezienia gabarytów (ponad 100 kg). Cenniki są jednak orientacyjne, więc zanim zdecydujemy się na skorzystanie z usług danej ekipy – warto skontaktować się z nią w celu uzyskania szczegółowej wyceny.
Jak zorganizować przeprowadzkę: podsumowanie
Wielu z nas czeka to stresujące wydarzenie, jakim jest przeprowadzka. Jak się zorganizować, aby ułatwić sobie cały proces? Przede wszystkim należy się do niego odpowiednio przygotować – zaplanować poszczególne czynności, rozeznać się w liczbie rzeczy, które mamy i je spakować. Ogromnie ważnym aspektem jest to, jak się pakować. Przeprowadzka wymaga odpowiedniego zabezpieczenia różnych przedmiotów – szczególnie tych szklanych i delikatnych. Warto więc zawczasu wiedzieć, jak pakować rzeczy do przeprowadzki.
Pojawia się też pytanie, czy zajmiemy się całością sami, czy jednak zatrudnimy do tego profesjonalną firmę. Samodzielna organizacja jest oczywiście znacznie tańsza, ale wymaga od nas załatwienia wielu spraw i zadbania osobiście o każdy szczegół. Decydując się na ekipę, zdejmujmy ze swoich barków główną logistykę, ale musimy powierzyć obcym ludziom niemal cały nasz dobytek. Są też sytuacje, w których nie mamy zbyt dużego wyboru, jak np. wyprowadzka na drugi koniec kraju lub nawet do innego kraju czy konieczność przewiezienia np. antyków. W obu przypadkach mało kto podejmie się samodzielnej przeprowadzki. I nic dziwnego – co prawda będzie nieco drożej, ale na pewno bezpieczniej i znacznie łatwiej.
Copywriterka i korektorka z kilkuletnim doświadczeniem i zamiłowaniem do komunikacji w intrenecie. Zawodowo i hobbystycznie uczestniczy w prowadzeniu kilku blogów branżowych. Lubi podejmować trudne tematy i przedstawiać je w sposób przystępny.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ:
KATEGORIE: