Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Przeciętny Kowalski musi oddać 2 800 euro za mieszkanie

Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar

Data publikacji: 07.01.2016, Data aktualizacji: 17.04.2020

Przeciętny Kowalski musi oddać 2 800 euro za mieszkanie
Dopiero niedawno ukazał się nowy raport Hypostat, który dotyczy rynku kredytów mieszkaniowych w wybranych krajach. Najnowsza edycja tej analizy prezentuje informacje z 2014 r. Mimo przesunięcia czasowego, dane Europejskiej Federacji Kredytu Hipotecznego (European Mortgage Federation - EMF), zasługują na naszą uwagę. Dzięki nim można sprawdzić, jak bardzo „zakredytowani” są Europejczycy oraz obywatele USA i Turcji.

Europejska Federacja Kredytu Hipotecznego w ramach swoich analiz, oblicza m.in. kwotę długu mieszkaniowego przypadającą na jedną osobę i relację zadłużenia mieszkaniowego rodzin do produktu krajowego brutto (patrz poniższy wykres). Według danych EMF, pod koniec 2014 r. statystyczny Polak miał do spłaty 2656 euro kredytu hipotecznego, a zadłużenie mieszkaniowe stanowiło równe 20,00% polskiego PKB. Zbliżone wyniki odnotowano w takich krajach „nowej unii” jak Czechy, Słowacja, Łotwa i Chorwacja. Średnia dla 28 analizowanych krajów jest znacznie wyższa (45,23% PKB/20 350 euro). Przeciętną wartość zawyżają wyniki z takich krajów jak Dania (114,00% PKB/65 931 euro), Holandia (95,70%/47 390 euro), Norwegia (75,80% PKB/71 769 euro) oraz Szwecja (78,80%/44 089 euro). O problemach wspomnianych państw z zadłużeniem hipotecznym, pisałem w jednym z moich niedawnych tekstów (zobacz artykuł pod tytułem „Nie tylko tania ropa martwi Norwegów” na portalu Forsal.pl).

Na uwagę zasługują również informacje opublikowane w poniższej tabeli. Na ich podstawie można stwierdzić, że od 2003 r. do 2014 r. dług mieszkaniowy w przeliczeniu na przeciętnego Polaka, zwiększył się o 803%. Relacja zadłużenia do polskiego PKB, w tym samym okresie (lata 2003 - 2014) wzrosła o 344%. Skutki mieszkaniowego i hipotecznego boomu są widoczne również w takich krajach „nowej unii” jak Czechy, Słowacja i Słowenia (patrz poniżej). Na przeciwległym biegunie lokują się Niemcy (spadek zadłużenia w relacji do PKB o 19%).

Nie tylko kraje Europy Środkowej przodują pod względem przyrostu zadłużenia mieszkaniowego. Bardzo duże zmiany odnotowano również w takich państwach jak Szwecja i Turcja. Drugi z wymienionych krajów jest bardzo ciekawym przykładem rozwijającego się rynku kredytów hipotecznych. Od 2003 r. do 2014 r. wartość zadłużenia mieszkaniowego, które przypada na jednego Turka, wzrosła z 3 euro do 730 euro (zmiana o 24 233%). Mimo tak szybkiego tempa wzrostów, Turcja nadal nie ma problemu z nadmiernym zadłużeniem mieszkaniowym obywateli. Ta sytuacja powinna się utrzymać jeszcze przez długie lata.

Prognozy dla Polski również nie przewidują wzrostu długów hipotecznych do niebezpiecznego poziomu. Przy obecnej kondycji rynku kredytowego, relacja zadłużenia mieszkaniowego do krajowego PKB może utrzymywać się na względnie stałym poziomie. Warto nadmienić, że ten wskaźnik spadł z 20,60% (2012 r.) do 20,00% (2014 r.). Wzrost notowań franka z pewnością będzie miał wpływ na najnowsze wyniki. Moje szacunkowe obliczenia wskazują, że pod koniec 2015 r. zadłużenie hipoteczne Polaków wynosiło około 20,60% PKB, a na jednego rodaka przypadało mniej więcej 2850 euro kredytu mieszkaniowego do spłaty.

 

 

Andrzej Prajsnar

Ekspert i analityk portalu RynekPierwotny.pl od 2012 roku.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Budownictwo mieszkaniowe - Raporty GUS

      Budownictwo mieszkaniowe - Raporty GUS

      Liczba mieszkań oddanych do użytku w październiku 2024 roku notuje spadek rdr oraz wzrost względem poprzedniego miesiąca. Równolegle liczba wydanych pozwoleń na budowę notuje wzrost rok do roku i wzrost w porównaniu do września 2024 r. Ponadto najnowszy raport GUS informuje, jak przebiega bieżąca budowa mieszkań w Polsce.

      21 listopada 2024

      Redakcja

    • Pracownicy jakich branż mają największą szansę na własne mieszkanie?

      Pracownicy jakich branż mają największą szansę na własne mieszkanie?

      Czy dzisiejsze zarobki pozwalają myśleć o własnym lokum? Zależy, gdzie pracujesz. Pracownicy branży “informacja i komunikacja” musieliby odłożyć 73 pensje netto, aby zgromadzić na koncie równowartość mieszkania o powierzchni 50 m kw. Mniej szczęścia mają ci, którzy pracują w gastronomii oraz zakwaterowaniu. Im potrzeba aż 175 pensji. I to przy założeniu, że nie będą nic wydawać… Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, w jakich branżach szansa na własne lokum jest największa. Wyniki analizy mogą zaskoczyć!

      20 listopada 2024

      Redakcja

    • Umowa darowizny pieniędzy: wzór w PDF i Word

      Umowa darowizny pieniędzy: wzór w PDF i Word

      Darowizna środków pieniężnych lub materialnych składników majątku wymaga zawarcia odpowiedniej umowy. Nie wiesz, jak powinna wyglądać umowa darowizny? Właśnie tutaj znajdziesz wzór PDF i Docx do pobrania. Jak wypełnić wzór umowy darowizny pieniężnej? Kiedy trzeba płacić podatek od darowizn oraz jaki druk służy do złożenia deklaracji. Sprawdź na rynekpierwotny.pl.

      20 listopada 2024

      Daniel Grzegorzek

    • Prowizja pośrednika nieruchomości: ile wynosi prowizja dla agenta nieruchomości?

      Prowizja pośrednika nieruchomości: ile wynosi prowizja dla agenta nieruchomości?

      Prowizje dla agentów nieruchomości, a więc koszty współpracy z agencją nieruchomości uzależnione są od wartości przeprowadzonej transakcji. Konkretne stawki prowizyjne pośredników zależą też często od lokalizacji, rodzaju czy sytuacji prawnej nieruchomości. Ile trzeba zapłacić za pośrednictwo przy zakupie lub wynajmie nieruchomości? Ile wynosi prowizja agenta nieruchomości przy jednej transakcji? Podpowiadamy.

      19 listopada 2024

      Dagmara Osińska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023