Prądnik Biały – 7 powodów, dla których warto tu mieszkać

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 21.06.2019, Data aktualizacji: 08.08.2022

4 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 34 głosów

Prądnik Biały – 7 powodów, dla których warto tu mieszkać
Prądnik Biały to bardzo popularna dzielnica Krakowa. Lubi ją chyba prawie każdy mieszkaniec tego miasta. Dlaczego?

Prądnik Biały to jedna z najatrakcyjniejszych, największych i najludniejszych dzielnic Krakowa. Rozciąga się na powierzchni prawie 2 400 ha. Ta dynamicznie rozwijająca się cześć miasta cieszy się ogromnym zainteresowaniem zarówno deweloperów, jak i mieszkańców. Obecnie zamieszkuje ją już blisko 70 tysięcy osób. Dlaczego jest tak popularna i co przyciąga do niej kolejnych nabywców lokali?

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jaka jest historia Prądnika Białego 
 • jakie są zalety tej dzielnicy 
 • ile kosztują lokale w tej części Krakowa 

Krótka historia

Prądnik Biały to IV dzielnica, która od oficjalnego podziału administracyjnego z 1991 roku stanowi jednostkę pomocniczą gminy Kraków. Swoją nazwę wzięła od identycznie nazywającej się wioski, która przez długi czas pozostawała poza granicami miasta. Nazewnictwo  obszarów wywodzi się natomiast od rzeki Prądnik, która malowniczą doliną przepływała aż do Wisły. Pierwsze zapisy na temat tych terenów pojawiają się w XII wieku.

Podobnie jak wiele innych obszarów na terenie stolicy małopolski powstała na jej terenie już wieki temu. Na początku miała charakter rolniczy i wyróżniała się ogromną ilością zieleni. Dzięki temu dzisiaj mieszkańcy mają do dyspozycji mnóstwo terenów rekreacyjnych.

Dziś

Obecnie Prądnik Biały znajduje się w północnej części miasta. W jego obszarze mieści się kilka osiedli jak: Prądnik Biały oraz Górka Narodowa (+ Górka Narodowa Wschód | Zachód), Gotyk, Azory, Tonie, Witkowice, Witkowice Nowe, Krowodrza Górka, Bronowice, Żabiniec. Dzielnica ta jest niezwykle popularna, ponieważ zapewnia mieszkańcom wszystkie udogodnienia niezbędne do życia w mieście.

Blisko centrum z wygodnym dojazdem

Dzielnica położona jest blisko centrum Krakowa. Dodatkowo wyróżnia ją bardzo dobre połączenie komunikacyjne, przez co od lat Prądnik Biały wygrywa w rankingach preferencji mieszkaniowych potencjalnych nabywców tutejszych lokali. Mieszkańcy do dyspozycji mają ponad 30 linii autobusowych oraz 5 połączeń tramwajowych. Sprawia to, że wygodny sposób mogą podróżować do innych części miasta.

Niestety duża liczba mieszkańców oraz mnóstwo samochodów w godzinach szczytu powoduje, że możemy tutaj stanąć w gigantycznych korkach. Ten problem mają rozwiązać nowe inwestycje, jak m.in. dwie estakady i tunel drogowy linii Prądnik Biały – centrum Krakowa. Jak wskazują szacunki z nowej linii tramwajowej wykonującej około 500 kursów dziennie może skorzystać nawet 40 tys. pasażerów.

Infrastruktura handlowo-usługowa

Prądnik Biały wyróżnia nie tylko dobra infrastruktura drogowa. Mieszkańcy znajdą tutaj wszystko czego potrzebują w okolicznych galeriach, Makro, IKEI, Castoramie czy Obi. Osiedla dysponują licznymi sklepami dyskontowymi i punktami usługowymi. Jest również gdzie wyjść oraz co zjeść w pobliskich restauracjach. Niewiele jest tutaj natomiast pubów i nocnych klubów, co sprawia że dzielnica jest spokojna.

Edukacja, kultura i rekreacja

W dzielnicy oprócz licznych sklepów znajdziemy także placówki edukacyjne oraz kulturalne. Mieszkaniem tutaj często są zainteresowani także studenci, którzy mają dogodny dojazd na uczelnię. Do dyspozycji mieszkańców są również kina. Miłośnicy aktywnego wypoczynku znajdą doskonałe miejsca do rekreacji jak np. Park Krowoderski, Park im. Stanisława Wyspiańskiego, Park Leśny Witkowice, czy Dworek Białoprądnicki. Można tu zapisać się także do okolicznego klubu sportowego czy na basen. Co ciekawe zlokalizowane jest tutaj również pole campingowe, z którego chętnie korzystają turyści.

Opieka medyczna

To właśnie w Prądniku Białym powstał pierwszy w okolicach Krakowa szpital. Był założony przez krakowskiego biskupa Iwo Odrowąża. Spowodowało to, że do dziś dzielnica stanowi jedno z najważniejszych centrów medycznych w całej stolicy małopolski. W okolicznych szpitalach leczy się tysiące pacjentów. Jednym z najpopularniejszych i najbardziej renomowanych jest Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II.

Boom inwestycyjny

Boom inwestycyjny w dzielnicy trwa w najlepsze. Nowe mieszkania na Prądniku Białym wyrastają w szybkim tempie. Towarzyszą temu inne inwestycje jakimi są obwodnice czy biurowce. Ogromne zainteresowanie lokalami powoduje, że wielu deweloperów właśnie tutaj szuka miejsca na swoje inwestycje.

Rynek mieszkaniowy

Według danych serwisu RynekPierwotny.pl na Prądniku Białym znajduje się najwięcej ofert mieszkaniowych ze wszystkich krakowskich dzielnic. Średnia cena za m2 wynosi 7281,01 złotych. Powoduje to, że lokale są łatwo dostępne, ponieważ ceny nie są najwyższymi w Krakowie, co zdecydowanie zwiększa ich dostępność i popyt.

Przeważają mieszkania w cenie od 6 500 do 7 000 złotych/m2, a w dalszej kolejności są te od 7 500 do 8 500 zł/m2. Pojedyncze oferty znajdziemy poniżej ceny 6 500 złotych/m2 oraz powyżej 8 500 zł/m2. Na portalu pojawia się najwięcej mieszkań, które mieszczą się w przedziale cenowym od 350 000 do 450 000 złotych. 

Zdecydowanie przeważają lokale średniej wielkości o powierzchni od 40 do 60 m2. Jest ich  prawie 2,5 raza więcej niż mieszkań o metrażu do 40 m2, a 3 razy więcej niż tych od 60 do 80 m2. Najmniej znajdziemy lokali większych, powyżej 100 m2. Zaledwie kilka ofert. Średni metraż mieszkania na Prądniku Białym wynosi 50,97 m2.

Na rynku dominują oferty lokali 3-pokojowych, następnie 2-pokojowych. Prawie tyle samo znajdziemy ofert mieszkań 4-pokojowych i kawalerek. Mieszkania powyżej 4 pokoi to raczej rzadkość.

Kto tu znajdzie mieszkanie dla siebie?

W tej części Krakowa znajdziemy mieszkańców w każdym wieku. Będą to zarówno młodzi ludzie, studenci, rodziny z dziećmi, jak i seniorzy. Mieszkania są dostępne zarówno dla tych, co szukają swojego miejsca do życia, jak i tych którzy rozglądają się za dobrą inwestycją. Tutejsze lokale są bardzo chętnie wynajmowane m.in. przez turystów i studentów. To doskonałe miejsce dla każdego.

 
Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: