Wiadomości mieszkaniowe

Aneta Filipczak

Aneta Filipczak

Porady - Wyposażenie wnętrz - Nieruchomości

24 kwietnia 2019

Oddaj swój głos!

Średnia ocen 4/5 na podstawie 36 głosów

Pierwsze zebranie wspólnoty mieszkaniowej

Zebrania wspólnoty mieszkaniowej bywają męczące, ale są bardzo ważne dla wszystkich mieszkańców. Jak przetrwać pierwsze zebranie?

Pierwsze zebranie wspólnoty mieszkaniowej

Zebrania wspólnoty mieszkaniowej są niezwykle ważne dla mieszkańców, których łączy nieruchomość wspólna. Odbywają się w celu ustanowienia uchwał, które są wiążące dla wszystkich właścicieli lokali. Pozwalają na uporządkowanie praw oraz obowiązków, które są wymagane do prawidłowego funkcjonowania danego osiedla. Dotyczą choćby wysokości zaliczek czy funduszy remontowych. Jednym z najważniejszych są pierwsze obrady, na których zwykle poznajemy zarządcę i opinie sąsiadów. Warto się na nie dobrze przygotować.

Czym są zebrania wspólnoty mieszkaniowej?

Wspólnota mieszkaniowa funkcjonuje na podstawie przepisów ustawy o własności lokali. Według jej zapisów w pierwszym kwartale każdego roku właściciele nieruchomości wchodzących w skład danej wspólnoty powinni się spotkać na corocznym zebraniu. To doskonała okazja do tego, aby mieć wpływ na najważniejsze decyzje dotyczące części wspólnych, ale także możliwość poznania sąsiadów i ich poglądów na ewentualne kwestie sporne.

Zebranie powinien zwołać zarządca nieruchomości. Jeśli jednak to nie nastąpi z różnych względów może to zrobić każdy właściciel. Dodatkowo przepisy odnoszą się do spraw, które na takim spotkaniu powinny być poruszone. Bezwzględnie należą do nich: uchwalenie rocznego planu gospodarczego zarządu nieruchomością wspólną i niezbędnych opłat na pokrycie pracy administracji orz ocena dotychczasowej pracy, sprawozdanie i podjęcie uchwały o udzieleniu absolutorium.

Pierwsze zebranie

Przed pierwszychm zebraniem warto dowiedzieć się czy dostaliśmy od zarządcy wszystkie niezbędne dokumenty, które będą omawiane podczas zebrania. Jest to bardzo istotne, ponieważ pozwala na wcześniejsze spokojne zapoznanie się z zaplanowanymi tematami, a co najważniejsze zgłoszenie własnych wniosków jak m.in. inny pomysł na zagospodarowanie zieleni przed nieruchomością np. przeznaczenie na miejsca parkingowe.

Jeśli nie uczestniczyliśmy nigdy w tego typu zebraniu warto popytać sąsiadów lub rodzinę na co szczególnie zwracali uwagę na swoich osiedlach. Dobrym pomysłem jest przygotowanie własnych notatek, na których znajdą się pytania i kwestie, które chcemy poruszyć. Podczas planowania porządku zebrania prowadzący muszą zostawić miejsce i czas na tzw. „wolne wnioski”.

Uchwała wspólnoty mieszkaniowej

Na tego typu zebraniach decyzje podejmuje się w formie uchwał. Tutaj nie ma znaczenia ilość osób, która się pojawiła. Oczywiście im więcej uczestników, tym bardziej zaangażowana społeczność, która ma realny wpływa na to co dzieje się na osiedlu.

Uchwały są podejmowane na zebraniu lub w drodze indywidualnego zbierania głosów. Można również zastosować system mieszany. Decyduje oczywiście większość głosów – musi być ich natomiast więcej niż 50% udziałów. Tutaj nie liczą się osoby, ale udziały w nieruchomości wspólnej. Im one większe, tym większą liczbę głosów ma dany właściciel. Wysokość udziału jest zapisana w umowie notarialnej i w księdze wieczystej.

Głosowanie zwykle odbywa się poprzez podniesienie ręki. Jest ono zliczane, a informacja o proporcjach i oddanych głosach zostaje zawarta w protokole. Inną metodą jest składanie podpisów pod projektem uchwały.

Porządek zebrania

Przepisy nie regulują porządku zebrania, jednak od lat są ustanowione niepisane zasady, do których stosują się wspólnoty. Po pierwsze każde zebranie powinno mieć swojego przewodniczącego i protokolanta. Zwykle jest to ktoś z administracji, chyba że zgłosi się jeden z mieszkańców. Może pojawić się również komisja skrutacyjna.

Podczas zebrania członkowie zarządu muszą poinformować o swojej dotychczasowej działalności oraz odpowiadają na bieżące pytania właścicieli. Często porządek jest zachowany zgodnie z wcześniej przesłanym/przedstawionym harmonogramem obrad. Poruszane są kwestie nurtujące mieszkańców jak np. wywóz śmieci, nie dbanie o części wspólne czy tereny zielone, ustanowienie funduszu remontowego czy dodatkowych miejsc parkingowych dla gości. Jeśli są to pierwsze zebrania wspólnoty zwykle poruszane są również kwestie związane z gwarancją czy rękojmią deweloperską.

Co ważne podczas spotkania mogą pojawić się nowe tematy, które nie znalazły się w planie obrad. Jeśli wola członków wspólnoty jest taka, aby podjąć nowe chwały, może to nastąpić.

Na końcu każdy zarządca powinien przesłać informację do zebranych o statusie rozpoczętych spraw oraz z podsumowaniem i wynikami głosowania nad uchwałami.

 

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami z rynku pierwotnego,
polub nasz fanpage Mieszkaniowe Inspiracje

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!

Dodaj komentarz

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Pola oznaczone gwiazdką * są obowiązkowe.

0 Komentarzy