Jak oszczędzać pieniądze w domu: plan oszczędzania w domu
Średnia ocen 5/5 na podstawie 8 głosów
Okazuje się, że nawet małe zmiany mogą przynieść duże oszczędności w skali roku. Kluczem do sukcesu są zmiany przyzwyczajeń i niewielkie inwestycje w nowe, oszczędne rozwiązania. Istnieje kilka technik, które sprawiają, że oszczędzanie pieniędzy w domu i mądre gospodarowanie domowym budżetem jest możliwe. Można je wykorzystać w odniesieniu do wydatków dotyczących utrzymania domu lub mieszkania, ale sprawdzają się w wielu innych sytuacjach, w których istotne jest racjonalne gospodarowanie pieniędzmi. Wymaga to czasu i zaangażowania, ale efekt może być zaskakujący.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- gdzie szukać oszczędności w wydatkach na mieszkanie,
- jak oszczędzać wodę,
- czy baterie słoneczne pozwalają wygenerować oszczędności.
Jak oszczędzać pieniądze? Warto zacząć od zestawienia kosztów
Pytanie „na czym oszczędzać w domu” powinna poprzedzić analiza stałych wydatków na utrzymanie mieszkania – czyli m.in. koszt czynszu administracyjnego, mediów (wody, prądu, gazu), funduszu remontowego, ogrzewania, internetu i telewizji, ubezpieczenia itp. To wymaga nieco wysiłku, aby wszystkie te koszty spisać w odniesieniu do każdego miesiąca (można to zrobić np. w arkuszu kalkulacyjnym) i przeanalizować sytuacje wyjątkowe: tzn. odbiegające od normy. Jeśli pojawia się nagły wzrost poziomu opłat, np. na ogrzewanie mieszkania, to warto wiedzieć dlaczego.
Jeśli wynika to z uzasadnionych przyczyn, np. pory roku, to nie ma powodu do paniki. Ale jeśli nagła zmiana nie ma prostego wytłumaczenia, to warto zastanowić się, czym jest spowodowana. Możliwe, że uda się znaleźć przyczynę i ją wyeliminować, co w przyszłości da oszczędności w wydatkach.
Sporządzenie takiego zestawienia ma jeszcze jeden cel – pozwala ocenić, które wydatki i w jakich okresach są uzasadnione, a które można zredukować i nie wpłynie to odczuwalnie na poziom życia i komfort domowników. Często nawet drobne zmiany (np. w postaci delikatnego przykręcenia wspomnianego grzejnika) mogą przynieść wymierne korzyści. Należy jednak podkreślić, że bez przeanalizowania budżetu domowego i wysokości poszczególnych wydatków będzie to niemożliwe.
Ile kosztuje utrzymanie mieszkania? Sprawdź
Sposoby na oszczędzanie w domu: racjonalizacja potrzeb
Jeśli chodzi o sposoby na tanie życie, to kolejnym jest racjonalne podejście do własnych potrzeb. Tu sprawdza się zasada, by wydawać pieniądze i kupować tylko to, co jest naprawdę potrzebne. Aby skutecznie oszczędzać, należy unikać zbędnych kosztów, bo różnorodność i trudności w porównywaniu różnych ofert dostępnych na rynku, mogą być pułapką dla rozrzutnych.
Często oferty dostępne na rynku są „obudowane” dodatkowymi korzyściami dla konsumenta, które mają właśnie za zasadnie nakłonić do zakupu. Czy takie dodatkowe bonusy są rzeczywiście potrzebne? Często ich cel to utrudnienie w porównaniu produktów i ich cen konsumentom. Jeśli nie potrzebujesz ubezpieczenia domu od ryzyka powodzi, bo takie nie występuje w regionie, negocjuj zakres i koszt ubezpieczenia lub poszukaj innej oferty. To samo dotyczy np. abonamentu na internet i telewizję; bardzo często dostawcy kuszą atrakcyjnymi rabatami i okresami testowymi, podczas których konsument może korzystać z pełnej oferty. To z kolei często sprawia, że klient – mimo że pierwotnie planował rozpocząć oszczędzanie – ostatecznie decyduje się na bardziej rozbudowaną i tym samym droższą ofertę.
Jak oszczędzać w domu? Potrzebna może być zmiana przyzwyczajeń
To najtrudniejsza, ale często najbardziej efektywna metoda redukcji kosztów utrzymania mieszkania. Nadmierne zużycie wody, ogrzewanie pomieszczeń podczas nieobecności w domu to tylko niektóre błędy popełniane przez domowników, najczęściej nieświadomie. Zmiana nawyków może istotnie zredukować wydatki. Podpowiemy Wam kilka pomysłów, jak zacząć oszczędzać pieniądze w prosty sposób.
Jak oszczędzać wodę?
Do skutecznego oszczędzania pieniędzy w domu może przyczynić się m.in. oszczędzanie wody. Warto na przykład rozważyć zamianę wannę na prysznic, aby zredukować zużycie ciepłej wody. Jednocześnie pobyt pod prysznicem nie powinien znacznie się wydłużać, dlatego dobrze jest też ograniczyć strumień wody oraz optymalnie ustawić jej temperaturę.
Inny sposób to montaż baterii termostatycznych, szczególnie pod prysznicem, gdzie zużycie wody jest największe. Termostat w baterii steruje mechanizmem mieszającym wodę ciepłą i zimną, a dzięki temu można ustawić temperaturę wody, która wypływa z baterii. Jest to wygodne szczególnie w budynkach wielorodzinnych, gdzie ciśnienie wody może się nagle zmieniać z uwagi na zużycie przez sąsiada.
A co z podlewaniem ogrodu i utrzymaniem czystości wokół domu? Tu również warto pomyśleć o oszczędnościach. Zamontowanie dodatkowego licznika, który mierzy wyłącznie ilość wody wykorzystaną do podlewania lub mycia kostki brukowej na chodnikach i podjazdach, to podstawa. Za wodę do tych celów zapłacimy wtedy mniej, bo bez dodatkowej opłaty za ścieki, która doliczana jest do rachunku za wodę zużywaną w domu.
Istnieją również systemy do recyklingu wody zużywanej przez domowników (pochodzącej np. z mycia naczyń, prania, czyli tzw. wody szarej), która może być ponownie wykorzystana do spłukiwania toalet.
Wymaga to jednak dodatkowych instalacji, które trzeba zaplanować już w projekcie budowlanym. Podobnie jest z bateriami słonecznymi, które pozwalają wygenerować oszczędności np. w kosztach ogrzewania wody. Ale instalacje solarne są dość kosztowną inwestycją (można tu rozważyć skorzystanie z dofinansowania dla osób, które inwestują w ekologiczne źródła energii).
Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?
Podobnie jest z ogrzewaniem mieszkania. Optymalna temperatura to podstawa racjonalizacji wydatków. Przegrzewanie pomieszczeń i otwieranie okien dla wyrównania temperatury to nierozsądne postępowanie. Warto używać termostatów, a okna otwierać wyłącznie dla świeżego powietrza, nie jako regulację ciepła.
Ogrzewanie mieszkania warto również zredukować, kiedy wszyscy domownicy przebywają poza domem albo na wakacjach. Jeśli w domu używany jest kominek, na czas rozpalania ognia, centralne ogrzewanie można ograniczyć niemal do zera.
Sposoby na oszczędzanie na ogrzewaniu Czytaj więcej
Jak oszczędzać prąd?
Mniejsze inwestycje, które również pozwalają na oszczędności energii elektrycznej i ciepła to na przykład: wymień żarówki na energooszczędne oświetlenie LED, które zapewnia niższe zużycie prądu. Po dłuższym użytkowaniu taka wymiana może okazać się opłacalna. Innym rozwiązaniem opłacalnym w długoterminowej perspektywie może być wymiana sprzętu AGD i RTV na bardziej energooszczędny.
Jak jeszcze oszczędzać prąd? Więcej porad przygotowaliśmy w osobnym materiale - sprawdźcie inne pomysły na oszczędzanie energii elektrycznej.
Inne sposoby na zmniejszenie wydatków: planowanie posiłków
Wydatki na jedzenie nie są zazwyczaj wliczane do wydatków na mieszkanie, jednak stanowią ważną część budżetu domowego. Z tego względu warto im się bliżej przyjrzeć – i zastanowić się, czy można je w jakiś sposób zmniejszyć. Często wiele osób, robiąc zakupy, nie planuje posiłków na cały tydzień, a jedynie kupuje produkty, które być może okażą się przydatne. To z kolei często prowadzi do tego, że część żywności marnuje się i trafia do kosza – co oznacza również marnowanie pieniędzy wydanych na takie produkty. Dodatkowo bez sensownego planu na posiłki w ciągu tygodnia wiele osób częściej zamawia jedzenie do domu lub je na mieście – co skutkuje jeszcze większymi wydatkami na jedzenie.
Na czym oszczędzać w domu? Warto pomyśleć też o systematycznym odkładaniu
Wiele osób skupia się jedynie na tym, jak wydawać mniej i płacić niższe rachunki. Przy planowaniu domowego budżetu warto jednak również uwzględnić choćby niewielkie kwoty, które będą przekazywane na konto oszczędnościowe czy specjalne subkonto w banku. Nadwyżki finansowe, które powstaną na skutek wprowadzenia skutecznego planu oszczędzania, można przeznaczyć właśnie na zbudowanie poduszki finansowej. Dzięki temu zyskuje się zabezpieczenie na wypadek większego obciążenia domowego budżetu.
Jak oszczędzać pieniądze w domu: podsumowanie
Każda osoba prowadząca gospodarstwo domowe ma inne sposoby na skuteczne oszczędzanie. Warto jednak przede wszystkim przeanalizować wydatki ponoszone do tej pory i zastanowić się, które z nich można zmniejszyć bez uszczerbku dla dotychczasowego komfortu życia. Najczęściej nawet niewielkie zmiany pozwalają zaoszczędzić pewną sumę pieniędzy, którą można następnie przelać np. na konto oszczędnościowe.
Dziennikarka i copywriterka z dziesięcioletnim doświadczeniem w tworzeniu treści dla mediów online, agencji reklamowych i klientów indywidualnych. Specjalizuje się w treściach z zakresu nieruchomości, finansów i prawa.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ: