Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Jak stworzyć pokój dziecięcy? Oto kilka rad dla przyszłych rodziców!

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 30.01.2017, Data aktualizacji: 06.06.2022

11 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 126 głosów

Jak urządzić pokój dla niemowlaka?
Jak urządzić pokój dla dziecka i uczynić go bezpiecznym i przyjaznym miejscem? Radzi Aneta Filipczak, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Oczekiwanie na noworodka to czas pełen nadziei i wyobrażeń o tym, jak będą wyglądały wspólne chwile. Ale pojawienie się nowego członka rodziny to również rewolucja, tym bardziej jeśli jest to nasze pierwsze dziecko. Przygotowania do przyjęcia niemowlaka w domu powinny zacząć się nawet 3-4 miesiące wcześniej. Warto pamiętać, że urządzenie pokoju bądź kącika nie ogranicza się jedynie do zakupu łóżeczka. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, aby jak najłatwiej wszystko zorganizować.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jak przygotować pokój dla dziecka
  • jakie wybrać oświetlenie
  • jakie meble będą najbardziej odpowiednie 

Od czego zacząć przygotowanie pokoju dla dziecka? 

Pierwszym mebelkiem, na który powinni zwrócić uwagę oczekujący rodzice, jest łóżeczko. Maleństwo musi mieć swoje, nawet jeśli czasami będzie spać z rodzicami na łóżku, najlepiej drewniane. Powinno zostać postawione w miejscu, które łatwo wywietrzyć, ale z dala od okna i kaloryfera – należy unikać przeciągów i przegrzania. Optymalna temperatura dla niemowlaka to 20-22 stopnie C. Najlepiej kupić łóżeczko w rozmiarach 60x120 cm, ponieważ dziecko będzie w nim spało do trzech lat. Są to standardowe rozmiary, które dostaniemy w każdym sklepie.

Zwracając uwagę na łóżeczko do pokoju dla dziecka, warto zainwestować w model z opuszczaną ścianką lub wyjmowanymi z jednej strony szczebelkami. Kiedy dziecko samo będzie już zaczynało chodzić, znacznie ułatwi mu to wychodzenie. Ważnym elementem łóżeczka jest odpowiedni materac, najlepszy będzie ten, który się ugina, ale nie zapada.

aranżacja pokoju dla dziecka w jasnych kolorach

Niezbędna będzie również pościel, najlepiej w pastelowych, spokojnych barwach. Raczej nie stawia się na ciemne wzory, ponieważ mogą powodować u maleństwa lęki. Na samym początku nie wkłada się do łóżeczka nawet najmniejszej poduszki. Wystarczające będzie prześcieradło z gumką i lekka kołderka. Małe dzieci lubią spać mocno opatulone, dlatego warto zainwestować w tzw. otulacz dla dziecka. Młode mamy dla własnej wygody powinny obok łóżeczka postawić fotel, na którym będą karmić, oraz nocną lampkę. Pamiętajmy, że mocne światło zapalone w środku nocy może razić, a przede wszystkim wystraszyć bobasa, który nie jest do niego przyzwyczajony. Na oknie powinny znaleźć się zasłony i rolety, które w razie wpadających mocnych promieni słonecznych będą mogły je przytłumić.

Przy zakupie akcesoriów do łóżeczka nie warto inwestować w baldachimy, ponieważ niesamowicie szybko gromadzą kurz i ograniczają dostęp świeżego powietrza.

Jak urządzić pokój dla dziecka - przykład

Pokój dziecięcy nie tylko dla malucha

Warto sobie uświadomić, że w początkowym okresie, a więc przez co najmniej 3 lata, w pokoju dziecięcym stale przebywać będą również rodzice. Z tego względu warto pamiętać, aby i im było wygodnie. Łóżeczko należy ustawić w taki sposób, aby obok niego bez problemu można było rozłożyć wersalkę, na której w razie potrzeby będzie spać któryś z rodziców (np. podczas choroby dziecka). To wymusza minimalizm oraz zachowanie odpowiedniej przestrzeni. Wbrew pozorom, pokój niemowlaka nie powinien być mały.

Często nam się wydaje, że skoro to kruszyna i w dodatku niewiele potrafiąca, możemy wydzielić dla niej niewielkie pomieszczenie. Jest to błąd, za który największą cenę płacą właśnie rodzice. Nie dość, że jest im niewygodnie i z pokoju dziecięcego muszą się przenosić gdzie indziej, to jeszcze trudniej sięgać po różne rzeczy. I stale trzeba krążyć między pokojem niemowlaka a większym pomieszczeniem.

Dlatego rodzice powinni pomyśleć także o sobie i nie ma w tym nic złego. To często od ich kondycji zależy również stan dziecka. Po nocy przespanej w niewygodnym fotelu będą oni mniej skupieni, przez co mogą nie zauważyć np. niepokojących objawów u dziecka. Pokój dziecięcy to w pierwszych latach życia malucha przestrzeń wspólna.

Nowe meble do mieszkania przed przyjściem dziecka na świat

Przydatny okaże się przewijak z wanienką w środku lub komoda ze specjalną nakładką. Bezpieczny przewijak to taki, który jest przede wszystkim stabilny. Obok dobrze jest postawić kosz na zużyte rzeczy. W pokoiku dziecka warto również znaleźć miejsce na specjalne półeczki, na których położymy niezbędne rzeczy jak kremy czy pieluszki. Muszą znajdować się one pod ręką podczas zmiany pieluszki.

Tutaj przydatne okażą się również specjalne organizery, które ładnie uporządkują przestrzeń. Oczywiście potrzebny będzie specjalny regał lub szafka na ubranka malucha. Niektóre łóżeczka są połączone z komodami, więc jest to również ciekawe rozwiązanie, jeśli urządzamy kącik, a nie samodzielny pokój dla dziecka. Wiele inspiracji w formie zdjęć znajduje się również w serwisie homify

Ważnym elementem dziecięcego wnętrza są oczywiście zabawki. Nie należy natomiast kupować takich, które mają tylko walor estetyczny. W sklepach trzeba zwracać uwagę na oznaczenia cyfrowe, najczęstsze to np. 3-6 (od trzech do sześciu miesięcy), albo 6-36 (od sześciu miesięcy do trzech lat). Na samym początku warto zainwestować w wirującą nad łóżkiem karuzelkę-pozytywkę, ponieważ przesuwające się zwierzątka, laleczki będą uspokajały i zaciekawiały dziecko.

pokój dziecięcy

Nadmiar w pokoju niemowlaka nie jest dobry

Wyżej zostało wspomniane, że pokój dla niemowlaka to przez jakiś czas przestrzeń wspólna i warto zachować w niej minimalizm. Kontynuując ten temat, warto napisać, dlaczego ograniczanie rzeczy jest przyjazne również dla dziecka. Pokój niemowlaka staje się jego domem niemal zaraz po przyjściu na świat. Do dziecka dociera wtedy nieskończenie wiele bodźców, podczas gdy w łonie matki ich ilość była znacznie ograniczona.

Mimo że na początku wystarczy mu tylko matka, środki higieny, pokarm i ubrania, jest zasypywane rozmaitego rodzaju zabawkami, gromadzonymi w pokoju niemowlaka na długo przed jego urodzeniem. U wielu dzieci ten nadmiar powoduje niepotrzebne rozproszenie uwagi, a zmysły poznawcze zamiast skupić się na ciele dziecka, jego emocjach itp., zostają zajęte przez nic nie wnoszące grzechotki. Dziecko nie uczy się poznawać siebie, a zmuszane do zabawy przez rodziców i krewnych, nie czuje się bezpieczne. Inaczej mówiąc, w pierwszych miesiącach życia dziecko nie wie, co to zabawa. Dlatego nie potrzebuje wielu zabawek rozrzuconych w łóżeczku czy pokoju. Niemowlak ukojenie znajdzie w pozytywkach i gryzaczku, a najlepiej - ramionach rodziców.

Z czasem możemy powiększać ilość zabawek, ale również z tym nie przesadzajmy. Maluch powinien dobrze poznać możliwości jednej zabawki. Przy ich dużej ilości i otrzymywaniu wciąż nowych, dziecko szybciej traci zainteresowanie. Pokój niemowlaka powinien być też przestrzenią dla wyobraźni, a ta najlepiej rozwija się przy ograniczonych bodźcach z zewnątrz. Mowa tu też o telewizji, telefonach, tabletach, bajkach w TV i na YouTube. Dowodziła tego znana pisarka Michalina Wisłocka, a przed nią i po niej takie założenie potwierdziło wielu psychologów.

Gdy w mieszkaniu jest za ciasno…

Czasem zdarza się, że metraż jest za mały, by wydzielić w nim pokój dla niemowlaka. Co zrobić w takim przypadku? Najczęściej rodzice decydują się na wydzielenie przestrzeni w salonie. Ale czy to aby na pewno dobry pomysł? Jak zostało wspomniane wyżej, maluch potrzebuje czystości. A w salonie znajduje się wiele rzeczy bardzo podatnych na kurz. Często jest on połączony z kuchnią, co dodatkowo przyczynia się do szybszego zabrudzenia i zakurzenia powierzchni. Ponadto z kuchni dochodzą hałasy przy gotowaniu oraz zmywaniu. Co zrobić w takiej sytuacji?

Pokój dla niemowlaka można wydzielić za pomocą ścian działowych z salonu lub sypialni. Pamiętajmy jednak, aby nie tworzyć z tego miejsca klitki bez dostępu do światła dziennego. Jeśli okaże się, że metraż jest za mały, można zdecydować się na oddzielenie kuchni od salonu za pomocą ścianki działowej. W ten sposób ograniczymy hałas, zapachy i parę. W mieszkaniu dwupokojowym istnieje możliwość zamiany, tzn. sypialnię rodziców przeznacza się na pokój dla niemowlaka, a oni przenoszą się do salonu. W kawalerce trzeba radzić sobie inaczej.

Dobrze jest odgrodzić kącik dziecięcy chociażby za pomocą cienkiej zasłonki w neutralnym kolorze, aby stworzyć coś na kształt pokoju dla niemowlaka. Warto wybierać naturalne materiały: bawełnę, len, które przepuszczają powietrze. Nie rozwieszajmy ich bezpośrednio nad łóżeczkiem, ale w pewnej odległości. Po co? Ścianka działowa czy zasłonka odgrodzą nie tylko dziecko, ale również jego rzeczy od czynników takich, jak para, kurz czy ostre światło. Warto powoli pomyśleć o zakupie większego M.

Jak urządzić pokój dziecięcy

Pokój dla dziecka - krok po kroku

Pięknie urządzony pokój dla dziecka, w którym jest mnóstwo zabawek, na początku raczej cieszy bardziej rodziców. Jeśli więc nie macie funduszy na przeróżne dodatkowe akcesoria i designerskie dziecięce mebelki, możecie je dokupować stopniowo. Na początku należy się skupić przede wszystkim na najpotrzebniejszych rzeczach.

Należy jednak pamiętać, że podczas pierwszych miesięcy życia malucha, najwięcej czasu będziemy spędzać w domu. Dlatego też najważniejsze jest zadbanie przede wszystkim o to, by w pomieszczeniu było ciepło i przytulnie. Noworodek musi się dobrze czuć w nowym miejscu, więc przed jego pojawieniem się warto pomyśleć o odnowieniu mieszkania. Ważne jest, aby pamiętać o odświeżeniu ścian, na których mogą gromadzić się zarazki i zarodniki grzybów pleśniowych.

Dodatkowo odnowienie mieszkania to idealna okazja, aby wysprzątać wszystkie miejsca, gdzie może ukrywać się kurz. Przed samym przyjazdem niemowlaka radzimy jednak nie przesadzać ze sterylną higieną. Porządek jest jak najbardziej wskazany, ale nie należy używać płynów odkażających, ponieważ kontakt z domowymi bakteriami to dla malca doskonały trening układu odpornościowego.

Pora na szczegóły!

Kilka praktycznych porad dotyczących urządzania pokoju dla dziecka

1. Postaw na neutralny odcień

Urządzając pokój lub kącik dla dziecka, zastanówmy się najpierw nad jego kolorystyką, przełamując przy okazji odwieczny stereotyp kolorystyczny mówiący, że pokój dla chłopca koniecznie powinien być niebieski, a dla dziewczynki obowiązkowo różowy. I choć o gustach nie należy dyskutować, to w przypadku kolorów badania naukowe potwierdzają, że kilkutygodniowe maleństwa najlepiej czują się w spokojnych neutralnych odcieniach. Decydując się na remont lub urządzanie pokoju, warto więc pomyśleć o emanujących ciepłem i przyjacielską atmosferą kolorach: żółtych, morelowych, pudrowych czy kremowych.

2. Stosuj kolorowe dodatki

Jeśli pokój dla naszego przybysza wyda nam się zbyt mdły, to zdecydujmy się na lekkie ożywienie, wprowadzając kolorowe meble i sprzęty. Poza tym nic tak nie ożywi pokoju naszego malucha, jak dziecięce sprzęty i zabawki.

3. Do pokoju dla dziecka wybieraj farby z atestem

Wybierając farby, poza kolorem zwróćmy przede wszystkim uwagę, aby nie zawierały szkodliwych, lotnych rozpuszczalników. Na rynku jest wiele farb ekologicznych, które posiadają istotny  atest Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Najbezpieczniej jest pomalować pokój maluszka kilka tygodni przed rozwiązaniem, tak by położona świeżo farba miała czas wywietrzeć. Ciekawą alternatywą dla farb są również zmywalne, kolorowe tapety.

4. Jak dobrać oświetlenie do pokoju dziecięcego?

Kolejną istotną kwestią jest dobór odpowiedniego oświetlenia. W pokoju dziecięcym świetnie sprawdzają się lampy z regulacją intensywności światła. Ponadto niedaleko łóżeczka lub w miejscu do przewijania powinna znajdować się mała nocna lampka. Coraz częściej do łóżek przyczepiane są również karuzelki, które mają zamontowane specjalne projektory wyświetlające najróżniejsze wzory na suficie.

5. Odpowiednia akustyka i czystość w pokoju dla dziecka

Poza wyborem mebli i oświetlenia bardzo ważnym elementem jest również odpowiednia akustyka. Dobrze, jeśli pokój naszego maluszka jest w miarę możliwości odseparowany od reszty pomieszczeń. Jeżeli ze względu na układ mieszkania nie jest to możliwe, warto pomyśleć o zamontowaniu ścianek działowych lub regału, który podzieli dane pomieszczenie.

Również podłoga w dziecięcym pokoju powinna być łatwa w utrzymaniu czystości. Dlatego, najlepiej sprawdzą się tu panele lub odpowiednio zabezpieczone drewno. W pierwszym etapie lepiej nie decydować się na zakup dywanu czy wykładziny, bowiem są one nie tylko zbiornikiem kurzu, ale i łatwym czynnikiem do wywołania alergii.

6. Jakie łóżeczko wybrać do pokoju dla niemowlaka?

Jednym z podstawowych wydatków przyszłych rodziców jest zakup łóżeczka. Chyba, że udało nam się zdobyć łóżeczko od rodziny lub życzliwych znajomych. Jeśli jeszcze takowego nie mamy, to wybierając łóżeczko, zwróćmy uwagę na bezpieczeństwo dziecka, a więc na materiał, z jakiego zostało wykonane, jak i  jego kształt. Nadal największą popularnością cieszą się prostokątne łóżeczka drewniane, choć coraz więcej rodziców sięga również po kołyski lub łóżeczka turystyczne.

Najważniejszym elementem łóżeczka jest jego materac. Zwróćmy uwagę, z czego został wykonany i by w razie potrzeby bez problemu można go było wyjąć i wyczyścić. Wiele łóżeczek dodatkowo posiada specjalną półeczkę na pieluchy i kosmetyki, a także niezbędny w pierwszych miesiącach życia – przewijak.

7. Uniwersalne pokoje dziecięce

Jak wspomniano wyżej, aranżacja pokoju dziecięcego nie powinna być zależna od płci dziecka. Mity związane z oznaczaniem płci już dawno zostały pogrzebane. I choć korporacje próbują nam wmówić, że dla dziewczynki wszystko powinno być różowe, a dla chłopca niebieskie, stwórzmy pokój dla niemowlaka nie dyktowany modą. Najlepiej na początku postawić na uniwersalność. Kiedy dziecko nie ma jeszcze własnych zainteresowań, lub wiemy, że szybko przeminą, nie warto aranżować przestrzeni w konkretnym stylu.

Koniecznie postawmy na pastelowe i neutralne kolory, jak żółty, zielony, pomarańczowy, niebieski. I pamiętajmy o minimalizmie. Uniwersalne pokoje dziecięce mogą posłużyć bez zmian przez wiele lat. Dlatego właśnie ta droga okazuje się najbardziej opłacalna i najkorzystniejsza dla wszystkich. Nie przerzucajmy na pokoje dziecięce własnych marzeń, wyobrażeń czy pragnień związanych z naszymi niespełnionymi potrzebami. Zostawmy naszym pociechom przestrzeń na to, by same zdecydowały, czym będą się interesować, kim chcą być w przyszłości itp. Chłopcy nie zawsze będą chcieli być piłkarzami, gitarzystami czy kosmonautami. A dziewczynki księżniczkami, paniami domu, wróżkami. Nie powinniśmy dopuścić, by schematy narzucane przez media zawładnęły pokojami dziecięcymi i samymi dziećmi. W dzisiejszych czasach każdy może być, kim chce, czego przykładem jest znana wszystkim Martyna Wojciechowska - podróżnik, ale też rajdowiec i wspinacz górski.

8. Koszty pokoju dla niemowlaka

W dużej mierze to od nas zależy, jak wysokie będą. Czy zdecydujemy się szukać produktów tańszych, nawet z drugiej ręki, czy postawimy na standard Ikea? A może wolimy ręcznie rzeźbione mebelki od znanego projektanta? Istnieje jednak pewna grupa produktów dziecięcych, na których nie warto oszczędzać. To m.in. łóżeczko, materac, kocyki i ręczniki, gryzaczki, przewijak, wózek. Posłużą nam przez długi czas, a ponadto mają istotny wpływ na zdrowie dziecka. Dlatego w pokoju dziecięcym nie powinno ich zabraknąć. Na wyprawkę dla niemowlaka wydaje się od kilkuset do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Życie bez długoterminowych zobowiązań finansowych jest znacznie prostsze. Dlatego wielu kredytobiorców decyduje się na spłacenie długu przed wyznaczonym terminem. Kto najczęściej dokonuje częściowej lub całkowitej spłaty kredytu? Dlaczego warto o tym pomyśleć? Czy można uzyskać zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu? Wyjaśniamy.

      29 lutego 2024

      Daniel Grzegorzek

    • Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Garderoba jest miejscem, do którego zaglądamy codziennie. Coraz częściej zastępuje duże szafy i komody w nowocześnie zaprojektowanych mieszkaniach i domach. Takie pomieszczenie powinno być zaaranżowane w przemyślany sposób, tak by wszystko, co potrzebne znaleźć nawet w pośpiechu. Czym charakteryzuje się funkcjonalna garderoba? Jak urządzić stylowe pomieszczenie o niewielkim metrażu? Wyjaśniamy.

      07 lutego 2024

      Dagmara Osińska

    • Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Sprzedać czy nie sprzedać? Oto jest pytanie. Decyzja o zbyciu własnej nieruchomości nigdy nie należała do najprostszych. Uzyskanie satysfakcjonującej ceny zależy bowiem od wielu czynników. Istotny jest popyt na rynku, wielkość oferty mieszkaniowej, dostęp do kredytów hipotecznych czy ogólna sytuacja gospodarcza. Zatem czy aktualna sytuacja na rynku nieruchomości to dobry moment na sprzedaż nieruchomości? Tego dowiesz się w naszym tekście.

      26 stycznia 2024

      Marcin Moneta

    • Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Zadbany ogród powinien być starannie pokryty trawą w soczyście zielonym kolorze. Utrzymanie pięknej zieleni wymaga jednak sporych nakładów pracy oraz cierpliwości. Jak dbać o trawnik wiosną, latem i w okresie jesienno-zimowym? Przedstawiamy najważniejsze zasady pielęgnacji.

      19 stycznia 2024

      Dagmara Osińska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023