Najtańsze miasta i dzielnice dla studentów

Marlena Rzepniewska
Marlena Rzepniewska

Data publikacji: 31.07.2023, Data aktualizacji: 01.08.2023

9 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 5 głosów

Najtańsze miasta i dzielnice dla studentów
Zakup mieszkania na studencką kieszeń to nie lada wyzwanie. Jednak wielu żakom (i ich rodzicom) udaje się przejść przez ten proces i cieszyć się własnym M. Gdzie zatem można kupić stosunkowo tanie lokum? W jakich regionach Polski znajdują się najtańsze miasta dla studentów? Czytaj więcej na rynekpierwotny.pl.

Własne mieszkanie na studiach to luksus, na który niewielu żaków może sobie pozwolić. Studenci liczą każdy grosz, dlatego kupując mieszkanie, (często z pomocą rodziców) muszą podjąć szereg chłodnych kalkulacji. Jakie M wybrać? Jakie miasto będzie najbardziej wyrozumiałe dla studenckiego budżetu? Lepiej kupić kawalerkę czy dwupokojowe mieszkanie? Na te i na inne pytania odpowiadamy w naszym tekście. 

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • w jakim mieście można kupić mieszkanie na studencką kieszeń,
 • jaka dzielnica w Warszawie charakteryzuje się najniższymi cenami nieruchomości z rynku pierwotnego,
 • gdzie znajdują się najtańsze miasta do życia w Polsce,
 • czy kawalerki faktycznie są tanie.

Największe ośrodki akademickie w Polsce 

Jak podaje GUS, na koniec 2022 roku na polskich uczelniach kształciło się ponad 1,2 mln studentów. To ogromna liczba, za którą idzie duże zapotrzebowanie na mieszkania. Żacy bardzo często wynajmują pokoje albo decydują się na akademik. Jednak bywa i tak, że planując studia, równocześnie decydują się na zakup nieruchomości. Często ogromną pomocą służą w tej kwestii rodzice. Wiele rodzin przeliczając koszt wynajmu pokoju podczas pięciu lat studiów, dochodzi do wniosku, że bardziej opłaca się zakup własnego M.

Do jakich zatem miast ciągną żacy i gdzie to zapotrzebowanie na własne lokum jest największe? Studenci chcą mieszkać tam, gdzie prężnie działają uczelnie i gdzie wykładane są interesujące ich kierunki studiów. Najbardziej oblegane są miasta z bogatą ofertą edukacyjną i jednocześnie prężnie działającym rynkiem pracy. Zazwyczaj są to duże miasta wojewódzkie.

Jak podaje Polski Instytut Ekonomiczny* miastami, w których studiuje obecnie najwięcej osób, są:

 • Warszawa (235 tys. studentów)
 • Kraków (128 tys. studentów)
 • Poznań (114 tys. studentów)
 • Wrocław (106 tys. studentów)
 • Łódź (72 tys. studentów)
 • Gdańsk (67 tys. studentów)
 • Lublin (59 tys. studentów)
 • Katowice (51 tys. studentów)
 • Rzeszów (34 tys. studentów)
 • Toruń (31 tys. studentów) 

Warszawa to bez wątpienia miasto akademickie. W stolicy kształci się 235 tys. żaków, to aż 1/5 ogólnej liczby studentów w Polsce! Pod tym względem stolica wyprzedza także Rzym, Madryt i Barcelonę. W skali europejskiej więcej osób studiuje tylko w Paryżu. 

*dane zaczerpnięte z Tygodnika Gospodarczego Polskiego Instytutu Gospodarczego z 22 czerwca 2023 r. 

Największe ośrodki akademickie w Polsce

Ceny mieszkań w dużych ośrodkach akademickich

Im większe i bardziej popularne miasto, tym wyższe ceny mieszkań. Jak wynika z danych BIG DATA RynekPierwotny.pl, w czerwcu 2023 roku najwięcej za mieszkanie płaciliśmy w:

 • Warszawie - 14 903 zł/ m kw.

BK2% w Warszawie - zobacz ofertę nieruchomości

Spośród dziesięciu najpopularniejszych miast wybieranych przez studentów najmniej za mkw. własnego M płaciliśmy w:

 • Rzeszowie – 8 381 zł/ m kw.

BK2% - zobacz ofertę mieszkań w Rzeszowie

 • Toruniu - 9 821 zł/m kw.

BK2% - zobacz ofertę mieszkań w Toruniu

 • Katowicach - 10 502 zł/m kw.

BK2% - zobacz ofertę mieszkań w Katowicach

 • Lublinie - 9 504 zł/ m kw. 

BK2% - zobacz ofertę mieszkań w Lublinie

Szukając odpowiedzi na pytanie, w jakim mieście są najtańsze mieszkania, należy stwierdzić, że w stosunkowo niewielkim ośrodku akademickim. Tańsze M znajdziemy na przykład w: Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim, Bydgoszczy czy Białystoku. Te miasta są zdecydowanie mniej oblegane przez studentów. W czerwcu br. za mkw. mieszkania w Zielonej Górze płaciliśmy średnio - 7 308 zł, w Toruniu - 9 821 zł/mkw., w Bydgoszczy - 9 1 88 zł, a w Białymstoku - 9 392 zł/mkw. 

ceny mieszkań w dużych ośrodkach akademickich

Najtańsze dzielnice Warszawy

Skoro wiemy już, że w Polsce najpopularniejszym kierunkiem na studia jest stolica, to sprawdźmy, w jakiej dzielnicy Warszawy są najtańsze mieszkania. W czerwcu br. najlepiej pod względem cen plasowały się:

 • Wesoła - 9 731 zł/ m kw.   
 • Wawer - 10 286 zł/m kw. 
 • Białołęka - 10 595 zł/m kw. 

Dlaczego warto tutaj kupić własne M? Bez wątpienia najważniejszą zachętą jest cena. A co z dojazdem na uczelnie? Na stołecznej Białołęce chętnie zamieszkują studenci takich uniwersytetów jak: UKSW, WAT czy ALK. W tym rejonie Warszawy szczególną uwagę warto zwrócić na takie osiedla jak Tarchomin i Nowodwory.  

Zakup mieszkania na Wawrze to budżetowe rozwiązanie, jednak minusem będzie długi dojazd do centrum i na uczelnię. Tym samym niewielu studentów decyduje się na mieszkanie w tej części Warszawy. 

Wesoła to dzielnica chętnie wybierana przez seniorów i rodziny z dziećmi. Dużo mniej atrakcyjna jest w oczach studentów. Minusem jest duża odległość od centrum.

Gdzie zatem student powinien szukać mieszkania? Jeżeli nie przeraża go duża odległość od centrum Białołęka, Wawer czy Wesoła to dobra opcja. Zwłaszcza jeżeli na mieszkanie nie mamy przeznaczonego dużego budżetu. Dzielnice te stale się rozwijają, także pod względem komunikacyjnym. Zakup M w tych lokalizacjach to też z pewnością inwestycja w przyszłość. Chętnie osiedlają się tutaj rodziny z dziećmi. 

Jeżeli jednak dysponujemy większym budżetem, to warto pomyśleć o zakupie M w takich dzielnicach jak:

Mieszkając w tych rejonach Warszawy, z pewnością stracimy mniej czasu na dojazdy. 

Warszawa - najtańsze dzielnice dla studenta

Najtańsze dzielnice w Krakowie 

Kupując mieszkanie w Krakowie, warto zwrócić uwagę na następujące dzielnice:

Tutaj cena za mkw. nieruchomości jest najniższa. Jednak dzielnice te są znacznie oddalone od centrum. Jeżeli dysponujemy nieco większym budżetem, to warto pomyśleć o droższej, ale wygodniejszej lokalizacji. Chcąc mieszkać blisko krakowskich uczelni i mieć jak najszerszy dostęp do miejskich rozrywek warto kupić M na Starym Mieście, Krowodrzach czy Podgórzu. 

Stare Miasto to zdecydowanie najdroższa opcja. W czerwcu br. m kw. mieszkania w tej lokalizacji kosztował średnio 17 466 zł. Na Krowodrzach płaciliśmy 15 682 zł/m kw. Natomiast w czerwcu br. mieszkanie z rynku pierwotnego na Podgórzach kosztowało 13 131 zł/m kw. 

Najtańsze dzielnice w Krakowie

Najtańsze dzielnice w Poznaniu 

Poznań to ważny ośrodek akademicki w Polsce. Funkcjonuje tutaj 8 uczelni publicznych oraz kilkanaście niepublicznych. Największą uczelnią w mieście jest liczący ponad 90 lat Uniwersytet im. Adama Mickiewicza (UAM). Jedną z przyczyn wyboru Poznania przez młodych ludzi jest położenie miasta. Centralny punkt na mapie sprawia, że studenci nie zawsze muszą spędzać cały dzień w pociągu czy w autobusie, wracając do domów. Argumentem jest też niskie bezrobocie. 

Zatem jeżeli już zdecydujemy się na zakup mieszkania w Poznaniu, to na jakie dzielnice warto zwrócić szczególną uwagę?

W czerwcu br. najmniej za mkw. poznańskiej nieruchomości płaciliśmy na Grunwaldzie - 10 740 zł i niewiele więcej na Nowym Mieście - 10 790 zł/m kw. 

Uczelnie w stolicy Wielkopolski położone są przede wszystkim w centralnej części miasta. Dlatego też decydując się na zakup mieszkania na Grunwaldzie czy Nowym Mieście należy liczyć się z dłuższym dojazdami na zajęcia. 

UAM - Poznań

Najtańsze dzielnice we Wrocławiu 

We Wrocławiu działa ponad dwadzieścia szkół wyższych - zarówno publicznych, jak i niepublicznych. Wśród najpopularniejszych warto wymienić: Politechnikę Wrocławską, Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Wrocławski czy Akademię Sztuk Pięknych. Nic zatem dziwnego, że co roku zjeżdżają w ten region Polski studenci z całego kraju.

Ci, którzy oprócz rozpoczęcia studiów we Wrocławiu decydują się na zakup mieszkania, wybierają takie dzielnice jak Fabryczna czy Krzyki. W czerwcu br. cena za mkw. nowego M była tutaj najniższa i wynosiła odpowiednio: 10 723 zł/m kw. i 10 943 zł/m kw. 

Wrocław - uniwersytet

Najtańsze dzielnice w Łodzi 

Łódź to prężny ośrodek akademicki. Łącznie działa tutaj 13 wydziałów Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytet Medyczny, Akademia Muzyczna, ASP i Politechnika Łódzka oraz kilkanaście niepublicznych szkół wyższych. Bez wątpienia można przebierać tutaj w kierunkach studiów. A jak jest z mieszkaniami? 

Szukając taniego lokum do zakupu, warto zwrócić uwagę na takie dzielnice jak:

 • Bałuty - 8 836 zł/m kw. 
 • Górna - 8 950 zł/m kw. 

Bałuty to duże osiedle, w którym znajdziemy ważne ośrodki edukacyjne, takie jak Centrum Nauki i Techniki EC1 czy Łódzką Książnicę Publiczną. Oprócz tego Bałuty są świetnie skomunikowane z najbardziej popularnymi wydziałami Uniwersytetu Łódzkiego. Po sąsiedzku mieści się Uniwersytet Medyczny. 

Najtańsze dzielnice w Trójmieście 

Gdańsk, Gdynia, Sopot – te miasta tworzą trójmiejski ośrodek akademicki. Dużą rzeszę studentów przyciąga Uniwersytet Gdański. Poza nim do największych uczelni państwowych należą Politechnika Gdańska, Gdański Uniwersytet Medyczny, Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu. Na szczególną uwagę zasługują jednak uczelnie charakterystyczne dla regionu nadmorskiego. Mowa o Akademii Marynarki Wojennej oraz Uniwersytecie Morskim. Oferują one przede wszystkim studia techniczne. 

Gdzie zatem zamieszkać, aby móc wygodnie korzystać z oferty edukacyjnej Trójmiasta? Sopot jest zdecydowanie najdroższym miastem. Co prawda znajdują się tutaj dwa wydziały Uniwersytetu Gdańskiego, ale na tutejszy kampus można bez problemu dojechać Szybką Koleją Miejską. Warto zatem szukać tańszego lokum w Gdańsku lub Gdyni.

W Gdańsku tanie dzielnice polecane studentom to Wrzeszcz (zwłaszcza dla studentów Politechniki) czy Żabianka.

Z kolei w Gdyni studenci chętnie zamieszkują na Grabówku. Dzielnica znajduje się blisko Śródmieścia i na jej terenie znajduje się zabytkowy kompleks budynków Akademii Morskiej.

Uniwersytet Gdański

Mieszkanie dla studenta - metraż

Ceny kawalerek są niskie tylko pozornie. W przeliczeniu na m kw. powierzchni użytkowej zwykle są wyraźnie droższe od większych lokali. Dlatego też warto przemyśleć, czy nie kupić M z dodatkowym pokojem. Wraz z bonusową powierzchnią spada cena za m kw. Dzieje się tak, ponieważ deweloperzy działający na rynku pierwotnym oprócz kosztów zmiennych (zależnych od powierzchni budowanego mieszkania), ponoszą również rozmaite koszty stałe.

Można tutaj wskazać między innymi na wydatki związane z utrzymaniem biura sprzedaży, reklamami, stworzeniem strony internetowej oraz zapłaceniem bankowi za rachunek powierniczy. W przypadku kompaktowych lokali takie stałe koszty rozkładają się na mniejszą powierzchnię użytkową. Stanowi to ważny powód negatywnie wpływający na jednostkowe ceny kawalerek. 

Warto zatem przeliczyć, czy aby na pewno zakup niewielkiego lokum nam się opłaca. Dla przykładu w Warszawie cena za mkw. kawalerki wynosiła w czerwcu br. 18 127 zł, natomiast m kw. mieszkania dwupokojowego kosztował średnio 14 816 zł/ m kw. 

mieszkanie dla studenta metraż

Najtańsze miasta i dzielnice dla studentów: podsumowanie 

Studia to wyjątkowy czas w życiu człowieka. To doskonały moment na zdobywanie wiedzy, nowych doświadczeń, zawieranie znajomości, a także na... zakup mieszkania. Nie jest to jednak takie proste, zwłaszcza ze względu na wysokie ceny nieruchomości. Jednak wielu osobom się to udaje.

Robiąc dobry research i mając łut szczęścia, można znaleźć komfortowe mieszkanie w przystępnej cenie. Takie lokum najczęściej możemy zakupić na obrzeżach miasta, w nieco oddalonych od centrum dzielnicach.

Taka lokalizacja to również dobra inwestycja. W spokojnych rejonach metropolii, oddalonych od centrum dobrze mieszka się rodzinom z dziećmi. Z pewnością znajdziemy tu więcej spokoju niż w hałaśliwym centrum. Zatem nabycie takiej nieruchomości, również przez studenta, to przyszłościowe posunięcie. 

 

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: