Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Nadpłata kredytu hipotecznego w ING Banku Śląskim - jak działa?

Anna Baczewska
Anna Baczewska

Data publikacji: 22.05.2024, Data aktualizacji: 27.05.2024

Średnia ocen 4/5 na podstawie 3 głosów

Nadpłata kredytu i wcześniejsza spłata w ING Bank Śląski
Nadpłata kredytu hipotecznego ING - czy jest możliwa? Czy można skrócić okres kredytu hipotecznego ING? Wyjaśniamy, kiedy najlepiej nadpłacać kredyt w ING i czy zostanie pobrana prowizja.

Decyzja o zaciągnięciu kredytu to ważny krok, który wiąże się z długoterminowymi zobowiązaniami. Wielu kredytobiorców stara się jak najszybciej pozbyć zobowiązania. ING Bank Śląski wychodzi naprzeciw tym potrzebom, oferując swoim klientom możliwość nadpłaty oraz wcześniejszej spłaty kredytu. Jak działa nadpłata kredytu hipotecznego ING? Czy można nadpłacać też inne zobowiązania? Czy wiąże się to z kosztami? Sprawdź!

Z tego artykułu dowiesz się:

 • jak nadpłacić kredyt hipoteczny w ING.
 • co się bardziej opłaca: zmniejszenie raty czy skrócenie okresu kredytowania.
 • czy przy wcześniejszej spłacie kredytu należy się zwrot odsetek ING.

Czym jest nadpłata kredytu?

Nadpłata kredytu polega na wpłaceniu dodatkowej kwoty powyżej wymaganego comiesięcznego zobowiązania. Oznacza to np. "zaokrąglenie" raty w górę lub dokonanie dodatkowej wpłaty niezależni od ustalonego przez bank harmonogramu spłaty. W ING Bank Śląski nadpłata kredytu hipotecznego jest możliwa w każdej chwili dowolną kwotą. Eksperci podkreślają, że warto nadpłacać kredyt hipoteczny nawet małymi kwotami, ponieważ pozwala to zmniejszyć koszty zobowiązania.

Nadpłata jest bowiem przeznaczona na spłatę kapitału, od którego wylicza się należne odsetki. Im szybciej "uszczupla" się kapitał, tym mniej odsetek zapłacisz. W przypadku dużych zobowiązań i wysokiego oprocentowania może to przynieść nawet setki tysięcy złotych oszczędności! Jeśli więc możesz nadpłacić kredyt hipoteczny, zdecydowanie warto to rozważyć.

Zmniejszyć ratę czy skrócić okres kredytowania? Z czym wiąże się nadpłata kredytu hipotecznego w ING?

Nadpłata kredytu hipotecznego niesie też za sobą bezpośrednie, natychmiastowe konsekwencje. Zmniejszeni kwoty pozostałej do spłaty oznacza, że bank ING musi przeliczyć kredyt. W konsekwencji może:

 • zmniejszyć ratę kredytu - liczba rat zostaje taka sama, ale ich kwota jest mniejsza;
 • skrócić okres kredytowania - rata pozostaje taka sama, ale masz możliwość szybszego spłacenia zobowiązania.

Nadpłata kredytu hipotecznego ING skutkuje automatycznym obniżeniem raty. Jeśli chcesz skrócić okres kredytowania, musisz podpisać aneks do umowy. Co więcej, jego sporządzenie może kosztować 200-300 zł. Co do zasady skrócenie okresu spłaty jest jednak korzystniejsze - w ten sposób zaoszczędzisz więcej. W internecie znajdziesz kalkulatory, które pomogą Ci porównać korzyści przy obu z wymienionych opcji.

Czy warto nadpłacić kredyt hipoteczny w ING podczas wakacji kredytowych?

W ING możesz nadpłacać swój kredyt hipoteczny w dowolnej chwili - także podczas korzystania z rządowych wakacji kredytowych! Eksperci podkreślają wręcz, że jest to bardzo korzystne rozwiązanie. Tym sposobem możesz znacznie szybciej zmniejszyć kapitał pozostały do spłaty i zaoszczędzić na odsetkach. Najkorzystniejsze będzie w tym przypadku skrócenie okresu kredytowania, ale jeśli masz problem z regulowaniem rat w obecnej wysokości, dobrym wyborem będzie ich zmniejszenie. Dzięki temu dalsza spłata zobowiązania stanie się łatwiejsza!

ING wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego i nadpłata krok po kroku

Jak nadpłacić kredyt hipoteczny w ING Banku Śląskim? Jest to bardzo proste - wystarczy złożyć odpowiednią dyspozycję. Możesz to zrobić w oddziale banku, ale najprostszą metodą jest skorzystanie z bankowości elektronicznej, czyli serwisu Moje ING.

Jak złożyć wniosek o nadpłacenie kredytu ING krok po kroku:

 1. Zaloguj się do serwisu Moje ING.
 2. Wybierz opcję „Kredyty” oraz wskaż zobowiązanie, które chcesz nadpłacić.
 3. Wejdź w szczegóły wybranego kredytu i kliknij opcję: „Nadpłać kredyt”.
 4. Złóż dyspozycję nadpłaty kredytu w ING, podając m.in. wybraną kwotę.

Wydanie takiej dyspozycji jest oczywiście bezpłatne, a środki zostaną przeznaczone na spłatę kapitału. Skutkiem dokonania nadpłaty będzie zmniejszenie przyszłych rat.

Co zrobić, jeśli interesuje Cię wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego ING i zmniejszenie liczby rat? W takim przypadku będziesz musiał podpisać aneks do umowy. Chęć jego podpisania można zgłosić osobiście w oddziale banku lub na infolinii ING, pod numerem 32 357 00 57.

ING nadpłata kredytu hipotecznego: jaka prowizja za wcześniejszą spłatę?

Czy w ING Bank Śląski wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego wiąże się z dodatkowymi opłatami? Zgodnie z prawem banki mogą w niektórych przypadkach pobierać prowizję od wcześniejszej spłaty (częściowej lub całościowej). Jeżeli Twoja umowa kredytu hipotecznego została zawarta po 21 lipca 2017 r., nie zapłacisz prowizji, co gwarantuje Ustawa o kredycie hipotecznym. W ING wcześniejsza spłata kredytu wziętego przed tą datą może jednak wiązać się z naliczeniem prowizji zgodnie z Taryfą Opłat i Prowizji. Jeśli nie jesteś pewien, czy w Twoim przypadku zostanie naliczona opłata, możesz uzyskać informacje na ten temat w placówce lub na infolinii banku.

ING wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego i innych zobowiązań

Czy w ING można nadpłacać tylko kredyty hipoteczne? Nie! Taką możliwość zapewnia też Ustawa o kredycie konsumenckim. Możliwe jest więc dokonanie nadpłaty np. kredytu gotówkowego, ratalnego czy konsolidacyjnego. W tym przypadku nadpłata także wpływa bezpośrednio na zmniejszenie kwoty Twojego kredytu pozostałej do spłaty i pozwala zaoszczędzić na odsetkach. Mechanizm działania nadpłaty jest dokładnie taki sam. Dyspozycję możesz złożyć w taki sam sposób jak wniosek o nadpłatę kredytu hipotecznego - w bankowości internetowej lub osobiście w oddziale.

Zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu ING

Jeśli dzięki nadpłacie uda Ci się spłacić kredyt przed czasem, przysługuje Ci częściowy zwrot poniesionych kosztów z tytułu odsetek, prowizji czy ubezpieczenia. Decydują o tym aktualne przepisy. W ING zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu jest w większości przypadków przyznawany automatycznie. Kwotę nadpłaty otrzymasz w ciągu 14 dni od całkowitej spłaty zobowiązania, jeśli spłaciłeś po 11 września 2019 r. kredyt hipoteczny zawarty od 21 lipca 2017 r. lub kredyt konsumencki zawarty od 18 grudnia 2011 r.

Ugody frankowe ING Bank Śląski - jak przewalutować kredyt hipoteczny? Dowiedz się

Jeżeli spłaciłeś swoje zobowiązanie wcześniej, możesz złożyć reklamację - wówczas prawdopodobnie bank przyzna Ci zwrot części opłat. Ważne: kwota zwrotu jest obliczana proporcjonalnie w zależności od czasu, o jaki skrócony został okres spłaty.

Nadpłata kredytu w ING Bank Śląski: podsumowanie

W banku ING możesz bez problemu nadpłacać kredyt hipoteczny. Możliwa jest też nadpłata kredytu gotówkowego i innych zobowiązań zaliczanych do kredytów konsumenckich. Jest to świetny sposób na zmniejszenie całkowitych kosztów zobowiązania, szczególnie że w wielu przypadkach nadpłata nie wiąże się z dodatkową prowizją. Należny zwrot odsetek przy wcześniejszej spłacie kredytu ING często otrzymasz natomiast automatycznie. Samo dokonanie nadpłaty jest natomiast bardzo łatwe - wystarczy wydać dyspozycję w placówce banku lub przez jego serwis internetowy.

W ING Bank Śląski możesz nadpłacać:

 • kredyt hipoteczny,
 • kredyt gotówkowy,
 • kredyt ratalny,
 • kredyt konsolidacyjny
 • i inne kredyty konsumenckie.

Nadpłaty możesz dokonać:

 • w każdej chwili,
 • dowolną kwotą,
 • po wydaniu specjalnej dyspozycji w placówce banku lub online.

Uwaga: jeśli po prostu przelejesz na konto do spłaty wyższą kwotę, powinna ona automatycznie zostać zaliczona jako nadpłata kredytu.

Nadpłata kredytu wiąże się z:

 • zmniejszeniem raty lub
 • skróceniem okresu spłaty - ale tylko po podopisaniu aneksu do umowy.

Aneks do umowy:

 • musisz złożyć wniosek o jego sporządzenie - w placówce banku lub na infolinii,
 • może obowiązywać opłata za sporządzenie - jesli zawnioskujesz o aneks po 3 miesiącach od dokonania nadpłaty.

Prowizja za wcześniejszą spłatę:

 • może być naliczana dla kredytów hipotecznych zaciągniętych przed 22 lipca 2017 r.;
 • jej wysokość jest ustalana na podstawie Taryfy Opłat i Prowizji banku.

Zwrot części odsetek, prowizji i innych opłat związanych z kredytem otrzymasz:

 • automatycznie: w przypadku umów kredytu hipotecznego zawartych od 21 lipca 2017 r. i umów kredytu konsumenckiego zawartych od 18.12.2011 r. i spłaconych po 11.09.2019 r.,
 • w drodze reklamacji: w pozostałych przypadkach.
Anna Baczewska
Anna Baczewska

Copywriterka z wykształceniem planistycznym i zamiłowaniem do architektury. Chętnie zajmuje się także tematyką nieruchomości i aranżacji wnętrz. Lubi pisać o trendach, analizować dane i zgłębiać nowe dziedziny.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023