Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Wykładzina do domu

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 20.02.2019, Data aktualizacji: 20.03.2023

4 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 6 głosów

Wykładzina do domu
Jak wybrać wykładzinę do domu? Aneta Filiczpak z serwisu RynekPierwotny.pl podpowiada, na co zwracać uwagę. Czytaj!

Wykładzina zwykle kojarzy nam się z biurami, ale jest też idealnym rozwiązaniem do pomieszczeń domowych, np. pokoi dziecięcych czy sypialni. Niektórzy próbują nią zakryć stare podłogi czy zniszczone panele. Odpowiednio dobrana stanowi wyraźny akcent aranżacji wnętrza. A jej największym plusem jest ochrona przed zimnem i hałasem. Czym się kierować przy jej wyborze?

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • co wziąć pod uwagę kupując wykładzinę do domu
 • dlaczego warto zlecić ułożenie wykładziny fachowcom
 • czym jest runo

Zainwestowanie w dobrą wykładzinę to szczególna gratka dla osób, które lubią mieć miękko pod stopami i chcą wprowadzić przytulny klimat do wnętrza. Przy jej wyborze należy skupić się nie tylko na pięknym wyglądzie, ale przede wszystkim na rodzajach podkładów i runa.

Podkład pod wykładzinę

Dobrze dobrany podkład zdecydowanie wpływa na jakość wykładziny. Możemy zdecydować się na te wykonane z filcu, które są stworzone do położenia bezpośrednio na twardym podłożu. Podwyższa to komfort chodzenia i nadaje materiałowi wykładziny odpowiednią elastyczność. Na tego typu podkładzie runo (czyli wierzchnia warstwa) mniej się przygniata i sprężynuje, przez co zachowuje ładny wygląd. Co ważne nadaje się do pomieszczeń z ogrzewaniem podłogowym i nie wchodzi w reakcję ze środkami chemicznymi znajdującymi się w podłogach lakierowanych.

Kolejny rodzaj podkładu ma w składzie jutę syntetyczną. Ma ona formę siateczki z polipropylenu. Jest to zdecydowanie lżejszy i tańszy materiał od juty naturalnej, a w dodatku nie butwieje i nie gnije. Oznacza to, że sprawdzi się wszędzie tam, gdzie panują wilgotne warunki i niestraszne mu sprzątanie na mokro. Zdecydowanym plusem tego typu wykładziny jest nierozciąganie się i niefalowanie.

W sklepach znajdziemy również podkład wykonany z gąbki, która jest odporna na wilgoć. Nie należy natomiast umieszczać go na parkiecie czy panelach, ponieważ istnieje ryzyko, że przy kontakcie z tym podłożem może się pokruszyć.

Inny rodzaj podkładu wykonany jest z pianki. Szczególnie sprawdza się na podłogach betonowych czy kamiennych. Ale jego największym minusem jest wchodzenie w reakcję ze środkami ochrony podłóg lub do pielęgnacji wykładzin. Rzadko stosuje się podkład z gumy kauczukowej, który podobnie jak powyższy wchodzi w reakcję ze środkami chemicznymi.

Runo

Runo to ta część wykładziny, po której chodzimy. Stanowi plecionkę włókien naturalnych jak np. wełna, kokos, bądź włókien sztucznych. W jednej wykładzinie możemy znaleźć również połączenie jednych i drugich.

Podstawowe wierzchnie warstwy wykładziny wykonane są przede wszystkim z wełny. Są najcieplejsze i wyróżnia je największa elastyczność. Zdecydowanie wyciszają pomieszczenie i nie zbierają kurzu, dlatego też są łatwe w utrzymaniu czystości. Jest to natomiast najdroższe rozwiązanie.

Odporne na ścieranie i trwałe są runa polipropylenowe. Jednak ich minusem jest to, że bardzo łatwo się odkształcają pod wpływem ciężkich przedmiotów. Nie wchłaniają natomiast wody i środków chemicznych.

Najpopularniejsze są natomiast wykładziny z runa poliamidowego. Jest ono odporne na ścieranie i wgniecenia. Co ważne nie wchłania w ogóle wody. Włókna są sprężyste i niełamliwe, więc się nie odkształcają. W dodatku są gładkie, przez łatwo się je czyści.

Warto jeszcze wspomnieć o wykładzinach poliestrowych. Niestety poliester to materiał mniej wytrzymały, który po jakimś czasie traci kolor. Kolejnym minusem jest trudność utrzymania go w czystości, przez ma mniejszą odporność na środki chemiczne i plamy.

Co jeszcze wziąć pod uwagę?

Przy wyborze wykładziny warto przede wszystkim wziąć pod uwagę to, że niektóre ich rodzaje jak np. jasne i puszyste będą trudniejsze w utrzymaniu czystości niż panele czy płytki. Powoduje to, że nie sprawdzą się, gdy w danym pomieszczeniu przebywają dzieci czy zwierzęta. Jest to rozwiązanie raczej przewidziane do sypialni, a nie do przedpokoju.

Wykładziny nie są dobrym rozwiązaniem dla osób, które często zmieniają coś we wnętrzach, ponieważ niektóre z nich łatwo się odkształcają i po pewnym czasie mogą wyglądać bardzo nieestetycznie.

Kolejnym aspektem, który powinniśmy wziąć pod uwagę, są alergie domowników, ponieważ wykładzina z długim włosiem jest trudniejsza w utrzymaniu czystości i zbiera dużo kurzu, co może powodować nieprzyjemne reakcje.

Wzorzyste wykładziny nie sprawdzą się w małych pomieszczeniach, ponieważ znacznie je pomniejszą.

Na sam koniec pamiętajmy, że samodzielne ułożenie wykładziny nie jest prostym zadaniem i warto je zlecić fachowcom. Dlaczego? Przy jej instalacji trzeba wziąć pod uwagę wiele aspektów jak różnicę poziomów, progi, rodzaj podłoża, ponieważ niektóre podkłady mogą wchodzić w reakcję chemiczną z lakierem. Jeśli tego nie dopilnujemy łatwo o odkształcenia, odgniecenia czy uzyskanie efektu odwrotnego do zamierzonego.

wykończenie mieszkania z architektem
Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023