Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Czyszczenie parowe

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 30.07.2019, Data aktualizacji: 01.09.2022

3 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 22 głosów

Czyszczenie parą
Czyszczenie parą ma swoje plusy i minusy. Sprawdźcie, gdzie możecie używać mopa parowego i parownicy.

Czyszczenie parą staje się coraz bardziej popularne. Jest to doskonałe uzupełnienie pracy odkurzaczy i alternatywa dla tradycyjnych mopów. To nie tylko bardzo szybka, skuteczna i prosta metoda, ale także ekologiczna i zdrowa. W mig pozwala pozbyć się nawet najbardziej uciążliwego brudu. Co warto wiedzieć o tego typu sprzętach?

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jakie są zalety urządzeń parowych 
  • do czego służy parowinica
  • czy mop parowy może zastąpić odkurzacz

Ekonomiczne i ekologiczne

Sprzątanie przy użyciu urządzeń parowych odbywa się bez użycia detergentów czy innych środków chemicznych. Dzięki temu unikamy ryzyka związanego z ewentualnymi reakcjami alergicznymi czy podrażnieniami skóry, które mogą wywoływać środki czystości. Jest to nie tylko rozwiązanie ekologiczne, ale również ekonomiczne. Używając zarówno mopa parowego, jak i parownicy ograniczamy zużycie wody, które zwykle wykorzystujemy podczas porządków. Co najważniejsze, parowe urządzenia skutecznie zabijają bakterie.

Kiedy się nie sprawdzą?

Mop parowy czy parownica czyszczą powierzchnie za pomocą gorącej pary wodnej wydzielanej pod wysokim ciśnieniem. Mimo iż często radzą sobie naprawdę z trudnymi zabrudzeniami, nie zawsze się sprawdzą. Na pewno wyczyścimy nimi powierzchnie z gresu oraz ceramiki, czy doprowadzimy fugi do pierwotnego wyglądu. Niestety nie pozbędziemy się uporczywych i starych plam z dywanu, a nawet możemy zniszczyć tkaniny obiciowe czy woskowane i olejowane powierzchnie drewniane.

Mop parowy

Mopy parowe mają tylko namiastkę tego co potrafią parownice, które są bardziej zaawansowane technologiczne i wszechstronne. Urządzenie to przypomina standardowy mop, ale posiada grzałkę i pompkę. Woda mieści się w specjalnym zbiorniku i jest podgrzewana do odpowiedniej temperatury, co w efekcie wydziela gorącą parę na zewnątrz.

Takie produkty są bardzo łatwe w obsłudze. Wystarczy napełnić zbiornik, podłączyć do prądu i uruchomić. W bardzo brudnych miejscach może się jednak okazać, że konieczne będzie zebranie nadmiaru nieczystości czystą ściereczką.

Źródło: narzedzia.pl/ Black&Decker

W domach do standardowego sprzątania zaleca się używania mopa z płaską końcówką. Możliwości mamy natomiast wiele. Przeróżne końcówki mogą posłużyć do wyczyszczenia większości powierzchni. Niektóre z nich mają nawet ustawienia dedykowane podłogom drewnianym i laminowanym.

Każdego mopa parowego możemy natomiast użyć do czyszczenia paneli, płytek łazienkowych i kuchennych, mebli z lakierowanej płyty, kamiennych posadzek, fug, linoleum, okien i innych powierzchni szklanych oraz schodów.

Mop parowy zastosowanie znajdzie również jako sprzęt do odświeżenia tapicerki samochodowej czy mebli wypoczynkowych (należy jednak uważać jeśli mamy do czynienia z delikatnymi obiciami). Dodatkowo rozpuści stare plamy na dywanie czy wykładzinie i skutecznie przygotuje powierzchnię pod użycie środków czyszczących.

Mop parowy zakupimy już nawet od 80 złotych, natomiast lepsze i bardziej zaawansowane modele mogą kosztować nawet kilkaset złotych drożej.

Parownica

Zdecydowanie więcej zastosowań niż mop parowy ma parownica, ponieważ dzięki jej kształtowi możemy dotrzeć w wiele, nawet niedostępnych miejsc. Na pewno spokojnie możemy używać jej do twardych posadzek jak np. kamień oraz wykończeń z panelami laminowanymi. Sprawdzi się także w kuchni i łazience do czyszczenia stali nierdzewnej, ceramiki, baterii, płyt grzejnych czy piekarników. Przyda się również podczas remontu np. do usunięcia starej tapety. Niektóre modele są dodatkowo wyposażone w funkcje np. prasowania parowego, odświeżania zasłon i firanek czy czyszczenia roślin z kurzu.

 

Parownica działa na podobnej zasadzie jak mop parowy. Wystarczy napełnić jej zbiornik, podłączyć do zasilania i jesteśmy gotowi do sprzątania. Ceny tego typu sprzętów wahają się od 450 zł do nawet 2 000 zł.

Pamiętaj!

Mop parowy i parownica nigdy nie zastąpią odkurzacza, ponieważ zawsze przed czyszczeniem parą warto podłogi dobrze odkurzyć, aby zebrać większe pyły i brud. Dodatkowo powinniśmy sprawdzić czy powierzchnia, którą chcemy umyć na pewno jest dostosowana do tego rodzaju urządzeń. Należy pamiętać, że jest to gorąca para, która może je uszkodzić jak np. welur czy olejowane i woskowane podłogi.

---

Zdjęcie główne: Mop parowy Dirt Devil; https://jotem.in/

wykończenie mieszkania z architektem
Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

2 Komentarze

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
  • Paula

    o to współczuję, ja mam mopa parowego Ariete jest lekki i nic sie nie psuje, polecam, nie zniechęcaj się do mopów parowych, są firmy które robią dobry funkcjonalny sprzęt

    2 października 2020, 10:09
  • Justyna

    Mopa parowego miała siostra jak mieszkałam u niej w Norwegii. Pamietam ze nie raz mnie doprowadzał do szału, bo było to cięzkie i co chwile nawalało. U mnie powierzchnia mieszkania jest niewielka, wiec podłogę szoruję na kolanach, a workowy zilan zajmuje się dywanem. Tak jest i ekonomicznie i jak dla mnie najefektywniej

    16 sierpnia 2019, 12:16

Artykuły powiązane

  • Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

    Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

    Życie bez długoterminowych zobowiązań finansowych jest znacznie prostsze. Dlatego wielu kredytobiorców decyduje się na spłacenie długu przed wyznaczonym terminem. Kto najczęściej dokonuje częściowej lub całkowitej spłaty kredytu? Dlaczego warto o tym pomyśleć? Czy można uzyskać zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu? Wyjaśniamy.

    29 lutego 2024

    Daniel Grzegorzek

  • Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

    Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

    Garderoba jest miejscem, do którego zaglądamy codziennie. Coraz częściej zastępuje duże szafy i komody w nowocześnie zaprojektowanych mieszkaniach i domach. Takie pomieszczenie powinno być zaaranżowane w przemyślany sposób, tak by wszystko, co potrzebne znaleźć nawet w pośpiechu. Czym charakteryzuje się funkcjonalna garderoba? Jak urządzić stylowe pomieszczenie o niewielkim metrażu? Wyjaśniamy.

    07 lutego 2024

    Dagmara Osińska

  • Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

    Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

    Sprzedać czy nie sprzedać? Oto jest pytanie. Decyzja o zbyciu własnej nieruchomości nigdy nie należała do najprostszych. Uzyskanie satysfakcjonującej ceny zależy bowiem od wielu czynników. Istotny jest popyt na rynku, wielkość oferty mieszkaniowej, dostęp do kredytów hipotecznych czy ogólna sytuacja gospodarcza. Zatem czy aktualna sytuacja na rynku nieruchomości to dobry moment na sprzedaż nieruchomości? Tego dowiesz się w naszym tekście.

    26 stycznia 2024

    Marcin Moneta

  • Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

    Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

    Zadbany ogród powinien być starannie pokryty trawą w soczyście zielonym kolorze. Utrzymanie pięknej zieleni wymaga jednak sporych nakładów pracy oraz cierpliwości. Jak dbać o trawnik wiosną, latem i w okresie jesienno-zimowym? Przedstawiamy najważniejsze zasady pielęgnacji.

    19 stycznia 2024

    Dagmara Osińska

Nagrody i wyróżnienia

Nagroda Forbes 2022
Nagroda Forbes 2021
Nagroda Digital Excellence Awards 2022
Nagroda Laur Klienta 2023
Nagroda Dobry Pracodawca 2023
Nagroda Gazele Biznesu 2023