Mieszkanie typu studio - co warto wiedzieć?
Średnia ocen 5/5 na podstawie 3 głosów
Mieszkanie studio to nieduży lokal, który stanowi świetne rozwiązanie dla osób ceniących sobie minimalizm - szczególnie dla singli i par. Oczywiście ma ono zarówno zalety, jak i wady. Warto je poznać, zanim jeszcze zdecydujemy się na zakup właśnie takiej nieruchomości. Choć cena może być głównym przyczynkiem zainteresowania, trzeba wiedzieć, że mieszkanie typu studio to nie miejsce dla każdego. Dla kogo więc będzie odpowiednie?
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- mieszkanie typu studio - co to jest
- jakie wady i zalety ma taki lokal
- jak urządzić wnętrze typu studio
Co to jest mieszkanie typu studio?
Jedną z popularnych opcji mieszkaniowych, szczególnie dla młodych, jest mieszkanie typu studio. Co to znaczy? Taki lokal można określić także mianem popularnej kawalerki. To zwykle nieduże wnętrze, które nie ma wydzielonych pomieszczeń, poza, rzecz jasna, łazienką. Do dyspozycji mieszkańców pozostaje więc wielofunkcyjny pokój, który ma za zadanie pełnić rolę salonu, sypialni, jadalni i kuchni; wspomniana łazienka i ewentualnie mały korytarz. Studio wyróżnia się brakiem ścianek działowych oraz drzwi wewnętrznych.
Z uwagi na fakt małej przestrzeni, warto wcześniej dokładnie przemyśleć kwestie urządzania takiego wnętrza. Jedno pomieszczenie, które musi spełniać kilka funkcji to nie lada wyzwanie, choć dla wielu największą trudnością jest przechowywanie. Na to więc trzeba zwrócić szczególną uwagę. Mieszkanie studio może być wygodną opcją, jeśli tylko odpowiednio zaplanujemy w nim przestrzeń.
Jakie są zalety i wady mieszkań w typie studio?
Lokal typu studio, jak każda nieruchomość, ma swoje wady i zalety. I choć oczywiście to, co w oczach jednego będzie minusem, inny uzna za plus - warto mieć świadomość wszystkich aspektów tego rodzaju kawalerki.
Zalety
Do jednej z największych zalet niedużej nieruchomości typu studio należy cena. Choć im mniejsze mieszkanie, tym wyższa cena za metr kwadratowy, sumarycznie to właśnie nieduży metraż będzie najtańszy. Co więcej, niska cena nie dotyczy jedynie samej nieruchomości, ale także jej wykończenia - mniej pomieszczeń i powierzchni sprawia, że do aranżacji potrzebujemy mniej materiałów i mebli. Zaoszczędzimy również na robociźnie, a ostatecznie też na czynszu. Nic więc dziwnego, że wiele osób decyduje się na zakup takiego mieszkania - szczególnie, jeśli jest to ich pierwsze własne M.
Wbrew pozorom mała powierzchnia również może być plusem. Docenią ją minimaliści oraz ci, którzy nie znoszą sprzątania. Wielofunkcyjność każdej ze stref polubią także osoby praktyczne, które nie widzą potrzeby tworzenia odrębnych pomieszczeń dla każdej czynności.
Wady
Niestety właściciele mieszkań typu studio zwracają też uwagę na szereg wad. Główną z nich jest brak przestrzeni do przechowywania. O ile na co dzień nie potrzebujemy wiele miejsca, szczególnie mieszkając w pojedynkę, tak przechowywanie to ważna funkcja mieszkania. Rzadko używane sprzęty AGD, odzież sezonowa, nieduże sprzęty sportowe - wszystko to trzeba gdzieś umieścić i choć odpowiednio zaprojektowane szafy na pewno to ułatwią, może się okazać, że miejsca mimo wszystko zabraknie.
Innym minusem jest brak prywatności. Jeśli na mieszkanie studio zdecydujemy się w pojedynkę ten problem sam się rozwiązuje. Inaczej wygląda sytuacja, gdy we wnętrzu przebywają dwie osoby. W obrębie jednego pokoju trudno mówić o prywatnej przestrzeni każdej z nich, są więc na siebie „skazane” - niezależnie od nastrojów i czy potrzeby skupienia.
Mała przestrzeń, która w wielu aspektach jest zaletą - w innych okazuje się wadą. W razie odwiedzin gości trudno zorganizować ją tak, by każdy mógł swobodnie usiąść. Młode pary czy single muszą więc prowadzić swoje życie towarzyskie głównie poza własnym M - co ostatecznie nie dla każdego będzie minusem!
Dla kogo mieszkanie typu studio?
Mała przestrzeń i jedno pomieszczenie, które pełni wiele funkcji to nie jest rozwiązanie dla każdego. W takim wnętrzu najlepiej odnajdą się single, szczególnie ci, którzy nie potrzebują dużej przestrzeni - nie mają wielu rzeczy, lubią minimalizm lub zwyczajnie nie spędzają dużo czasu w mieszkaniu. Inną opcją są młode pary, dla których jest to pierwsze własnościowe lokum. W tym przypadku trzeba się jednak liczyć z ograniczoną przestrzenią, jeśli więc choć jedna z osób regularnie potrzebuje czasu dla siebie, bo np. pracuje z domu, co wymaga maksymalnego skupienia i ciszy - studio może być sporym utrudnieniem.
Powiększenie rodziny będzie prawdopodobnie wiązało się z koniecznością znalezienia nowej nieruchomości - we wnętrzu typu studio już dwóm osobom może być nieco ciasno, a pojawienie się małego człowieka zabierze kolejną, jakże cenną, przestrzeń. Mieszkanie studio nie będzie więc komfortową opcją dla rodzin (choć oczywiście „się da”, szczególnie z niemowlakiem, który jeszcze nie chodzi).
Jak urządzić wnętrze typu studio?
Kluczowa będzie odpowiednia aranżacja. Strefy w mieszkaniu typu studio to podstawa - nawet jeśli pełnią kilka funkcji. Funkcje te to przede wszystkim: łazienka, a w dużym pokoju aneks kuchenny, pokój dzienny i sypialnia (często to jedno miejsce, ale można je także rozdzielić), jadalnia i ewentualnie wyznaczone miejsce do pracy. Jak to wszystko zmieścić na tak małym metrażu? Organizacja przestrzeni życiowej to niełatwe zadanie, jednak zdecydowanie wykonalne!
Na początek warto się zastanowić, jak wygląda nasza rutyna dnia i które strefy są dla nas niezbędne. Być może rzadko jadamy w domu i nie potrzebujemy wyznaczonego miejsca do jedzenia. A może nie zdarza się nam home office? Wtedy miejsce pracy również będzie zbędne. Wyznaczmy tylko te strefy, które będą dla nas pożyteczne.
Aneks kuchenny nie może być zbyt duży, ale jednocześnie będziemy potrzebować szafek na naczynia i zapasy oraz blat roboczy. Firmy, które tworzą meble (zarówno na wymiar, jak i gotowe zestawy, które można dopasować), oferują wygodne rozwiązania, które pozwalają maksymalnie wykorzystać kuchenną przestrzeń. Podobnie ma się rzecz z meblami do wypoczynku. Jeśli miejsce pozwoli, możemy zdecydować się na strefę dzienną plus strefę sypialnianą, wstawiając pełnowymiarowe łóżko, na przykład we wnękę.
Innym rozwiązaniem jest zakup rozkładanego narożnika lub kanapy z funkcją spania - za dnia będzie to wygodny mebel do relaksu, w nocy zaś posłuży za łóżko.
Ustawienie każdego mebla ma znaczenie. Trzeba pamiętać o dokładnym sprawdzeniu wymiarów, aby całe wyposażenie zmieściło się na niewielkiej przestrzeni. Co ważne, każda szafka potrzebuje też miejsca, by móc ją otworzyć i z niej wygodnie skorzystać, a więc należy je odpowiednio rozmieścić. Jeśli będziemy mieć to na uwadze - całość będzie ze sobą współgrała, dając nam funkcjonalne i wygodne wnętrze.
Podsumowanie
Małe mieszkanie typu studio jest świetnym rozwiązaniem dla młodych osób, które szukają pierwszego własnego M. Odpowiednia aranżacja i wydzielenie poszczególnych stref może sprawić, że praktyczne wnętrze będzie spełniać wszystkie nasze potrzeby. Taki rodzaj kawalerki to również opcja na inwestycję - rynek pokazuje, że popyt na wynajem takich nieruchomości jest stale na wysokim poziomie, szczególnie tam, gdzie nie brakuje młodych ludzi, np. w ośrodkach akademickich.
Otwarta przestrzeń w mieszkaniu i funkcjonalne rozwiązania przyciągają kupujących oraz wynajmujących, warto więc zwrócić na to uwagę, zaaranżować wnętrze z pomysłem i maksymalnie zagospodarować niedużą powierzchnię. Oczywiście studio to nie pomysł dla każdego i prawdopodobnie nie na zawsze, jednak jako etap przejściowy lub z myślą właśnie o inwestycji - świetnie zda egzamin.
Copywriterka i korektorka z kilkuletnim doświadczeniem i zamiłowaniem do komunikacji w intrenecie. Zawodowo i hobbystycznie uczestniczy w prowadzeniu kilku blogów branżowych. Lubi podejmować trudne tematy i przedstawiać je w sposób przystępny.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ: