Mieszkanie Plus w Wałbrzychu
Data publikacji: 26.04.2021, Data aktualizacji: 27.04.2021
Średnia ocen 4/5 na podstawie 12 głosów
Wałbrzych to pierwsze miasto na Dolnym Śląsku, w którym powstały inwestycje w ramach Mieszkania Plus. Chodzi o osiedle na blisko 200 mieszkań przy ul. Husarskiej w dzielnicy Podzamcze. Obecnie już tam mieszkają lokatorzy.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- na czym polega program Mieszkanie Plus
- gdzie w Wałbrzychu powstały inwestycje w ramach tego projektu
- kto może skorzystać z programu Mieszkanie Plus
Podzamcze
Pierwsi najemcy odebrali klucze już w marcu 2018 roku. Wówczas gotowe były 72 mieszkania, zrealizowane w ramach programu. Obecnie inwestycja przy ul. Husarskiej liczy już 192 mieszkania, usytuowane w czterech 6-cio piętrowych budynkach o nowoczesnej, atrakcyjnej architekturze. W każdym budynku znajduje się mieszkanie przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Na terenie osiedla jest też 85 miejsc postojowych dla samochodów.
Inwestycja w Wałbrzychu to przykład sukcesu projektu Mieszkanie Plus. Obecnie wszystkie mieszkania na osiedlu są wynajęte. Najemcy w zależności od możliwości finansowych i zapotrzebowania, wynajmują lokale zróżnicowane pod względem powierzchni: od kawalerek (35,10 mkw.) do mieszkań trzypokojowych - 73, 52 mkw. Inwestycja została zrealizowana w największej dzielnicy Wałbrzycha, czyli na Podzamczu. To zarazem najmłodsze część miasta. Podzamcze, a więc duże osiedle mieszkaniowe, składające się głównie z tzw. wielkiej płyty zaczęło powstawać od 1976 roku. Obecnie mieszka tam ponad 20 tysięcy ludzi., co czyni Podzamcze najludniejszą częścią Wałbrzycha.
Podzamcze jest oddalone o około 8 km od ścisłego centrum miasta. Granicę dzielnicy wyznacza aleja Podwale, a od północnego wschodu - ul. Wieniawskiego, przez którą osiedle sąsiaduje ze Szczawienkiem. Na południowy zachód natomiast zaczyna się rozciągać uzdrowiskowe Szczawno - Zdrój. Podzamcze, mimo że ogromną większość zabudowy stanowią bloki z wielkiej płyty, wyróżnia się dostępem do zieleni i terenów rekreacyjnych. Osiedle otaczają pola i ogrody działkowe, natomiast od północy rozciąga się Księżański Park Krajobrazowy. Podzamcze wyróżnia również bardzo dobrze rozwinięta infrastruktura drogowa, oraz lokalizacja najważniejszych placówek. Dzielnica w zachodniej części miasta dysponuje dostępem do przychodni lekarskich, apteki, poczty, przedszkoli, szkoły, obiektów sportowych.
To samo dotyczy osiedla powstałego w ramach programu Mieszkanie Plus przy ul. Husarskiej. 800 metrów od budynków znajduje się przychodnia, 200 metrów - przystanek autobusowy. Jeśli ktoś chciałby skorzystać z kolei, stacja Wałbrzych - Szczawienko położona jest 2,7 km stąd. Na osiedlu w promieniu 300 metrów znajduje się przedszkole oraz sklepy. Szkoła położona jest około 800 metrów od osiedla a poczta nieco ponad kilometr.
Warunki najmu
Mieszkanie Plus to część tzw. Narodowego Programu Mieszkaniowego, którego celem jest zmniejszenie dysproporcji w dostępie do mieszkań między Polską a krajami tzw. starej unii, oraz umożliwienie wynajmu mieszkań (z opcją dojścia do własności) osobom, które nie mają wystarczających zasobów finansowych (np. środków na wkład własny), by móc ubiegać się o kredyt mieszkaniowy.
Budownictwo w ramach programu Mieszkanie Plus opiera się na wkładzie państwowym (pokrycie kosztów inwestycji) i samorządowym (najczęściej grunt). Wyróżnia się trzy filary Narodowego Programu Mieszkaniowego, a więc:
- część komercyjną: w jej ramach powstają mieszkania na wynajem, realizowane przez PFR Nieruchomości
- społeczne budownictwo czynszowe (spółdzielnie mieszkaniowe, Towarzystwa Budownictwa Społecznego)
- budownictwo komunalne
Potencjalny najemca Mieszkań Plus musi mieć tzw. zdolność czynszową, a więc musi być go stać, by uiścić miesięczny czynsz najmu i dodatkowe opłaty. Dlatego też przed przyznaniem mieszkania potencjalni najemcy są weryfikowani pod względem zarobków. Dodatkowe kryteria naboru do mieszkań, w zależności od przyjętej polityki mieszkaniowej, wprowadzają też gminy. Mogą np. preferować rodziny z dziećmi, samotne matki, osoby młode, niepełnosprawne lub seniorów. Co jednak ważne - najemcy, którzy spełniają wymogi, mogą starać się o dopłaty do czynszów. Chodzi o tzw. program Mieszkanie na Start, który jest częścią Narodowego Programu Mieszkaniowego i funkcjonuje równolegle do Mieszkania Plus.
Każdy, kto spełni kryteria dochodowe, może korzystać z dopłat przez 15 lat. W przypadku Wałbrzycha i inwestycji przy ul. Husarskiej, obecnie najemcy otrzymują od 100 do 420 zł miesięcznie dopłat.
Zasadniczym warunkiem możliwości otrzymania dopłaty są odpowiednio wysokie dochody najemców. Nie powinny one przekraczać średniej krajowej (limit rośnie w zależności od liczby domowników). Przy wyliczaniu wysokości dopłat bierze się pod uwagę również następujące czynniki:
- średni wskaźnik przeliczeniowy kosztu odtworzenia 1 m kw. powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych obowiązującego w dniu złożenia wniosku o dopłatę,
- współczynnik dopłaty wynoszący 1,8%
- powierzchnia normatywna mieszkania
Ważną kwestią w przypadku najmu tzw. Mieszkań Plus, jest możliwość dojścia do własności. W zależności od konkretnej inwestycji najemca może wybrać ścieżkę właśnie z docelowym dojściem do własności mieszkania, a więc podpisaniem aktu notarialnego. Na początek podpisuje się umowę najmu instytucjonalnego na okres 24 miesięcy. Wpłaca się kaucję równą 3 bądź 6 - krotności czynszu. Jeśli wybieramy możliwość dojścia do własności, podpisujemy umowę najmu właśnie w tym wariancie. W takiej sytuacji najemca przez określony czas (w przypadku Wałbrzycha minimum 15 lat) płaci podwyższony czynsz, który docelowo zapewni mu własność mieszkania.
Mieszkanie Plus na Dolnym Śląsku
Wałbrzych to (po latach trudnej transformacji z ośrodka przemysłowego/górniczego) dziś prężnie rozwijające się, atrakcyjne miasto, które korzysta na walorach przyrodniczych i turystycznych.
Na Dolnym Śląsku aktualnie tzw. Mieszkania Plus powstają również w Oławie pod Wrocławiem. Tu budowa już trwa, w najbliższym czasie powstaną 144 mieszkania. W Zgorzelcu przy ul. Lubańskiej ma wyrosnąć 221 mieszkań, z kolei we Wrocławiu prawdopodobnie do połowy roku poznamy wykonawcę inwestycji na 469 mieszkań przy ul. Zatorskiej, około 1,5 km od Rynku. Prace rozpoczną się latem. Na północy miasta z kolei - na etapie projektu jest duże osiedle przy ul. Odolanowskiej. Docelowo ma tu powstać nawet 1300 mieszkań.
Marcin Moneta - dziennikarz z Wrocławia. Od wielu lat obserwuje i opisuje rynek nieruchomości. Główne zainteresowania to rynek najmu mieszkań oraz nieruchomości komercyjne.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ:
KATEGORIE: