MdM a rozwód

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 01.01.2017, Data aktualizacji: 30.12.2022

2 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 77 głosów

MdM a rozwód
Kupiliście mieszkanie z dopłatą MdM, nie podpisaliście intercyzy, a teraz się rozwodzicie? To musicie wiedzieć!

Jesteście małżeństwem, które zdecydowało się na wspólny zakup mieszkania z dopłatą „Mieszkanie dla Młodych”, jednak po pewnym czasie chcecie złożyć wniosek o rozwód? Pojawia się wtedy wiele pytań. Zaczynacie zastanawiać się, co z kredytem hipotecznym i podziałem majątku oraz przede wszystkim, czy trzeba będzie zwrócić dopłatę MdM.

Odpowiedź na te pytania jest prosta. Wspólnie zaciągnięty przez małżeństwo kredyt hipoteczny w programie MdM nawet po orzeczeniu rozwodu nie zmienia warunków - obowiązuje dalej w takiej samej formie jak przed rozwodem. Mimo iż po rozstaniu powstała rozdzielność majątkowa, byli małżonkowie nadal pozostają solidarnymi dłużnikami z tytułu wspólnego kredytu w programie Mieszkanie dla Młodych. Oznacza to, że każde z nich jest kredytobiorcą odpowiedzialnym za spłatę całości należności, a bank może żądać spłaty od obojga małżonków łącznie bądź od każdego z nich osobno.

Egzekucja z całego majątku małżonków

W przypadku, kiedy po rozwodzie byli małżonkowie zaprzestaną terminowo spłacać kredyt, bank może wszcząć egzekucję z całego majątku obydwojga, co oznacza, że pod uwagę brane będą także inne nieruchomości, rzeczy ruchome, rachunki bankowe, wynagrodzenia, emerytury itd.

Dopłata nie musi zostać zwrócona

Rozwód nie oznacza, że otrzymana dopłata do wkładu własnego przy zakupie mieszkania musi zostać zwrócona. W ustawie opisującej program "MdM" nie znajdują się żadne przepisy odnoszące się do tego typu sytuacji. Jeśli nastąpi przeniesienie kredytu i prawa własności kupionego lokalu na jednego z małżonków, również nie pojawi się konieczność zwrócenia dopłaty. Tutaj jednak należy pamiętać, że z takiej dopłaty można skorzystać tylko jeden raz. Dzieję się tak, ponieważ umowa zawarta z bankiem o kredyt hipoteczny w czasie trwania małżeństwa nie przestaje obowiązywać w przypadku rozwodu czy podziału majątku.

Zgodny podział mieszkania kupionego z dopłatą MdM

Kiedy mieszkanie zostało zakupione w ramach kredytu hipotecznego wziętego w programie MdM, podział powinien zostać dokonany w postaci aktu notarialnego. Małżonkowie muszą podzielić między siebie lokal zakupiony z dopłatą „Mieszkanie dla Młodych”. Jeśli są zgodni, mogą zawrzeć umowę w formie aktu notarialnego, w której zastrzegą, że będą wspólnie spłacać zaciągnięty kredyt hipoteczny – taka możliwość istnieje tylko wtedy, gdy majątek zostanie podzielony w drodze umowy.

Sądowy podział mieszkania kupionego z dopłatą MdM

Przy dokonywaniu sądowego podziału sytuacja wygląda nieco inaczej. Jeśli po rozwodzie pozostaje kredyt hipoteczny do spłaty, wtedy sąd nie dokonuje podziału, a przyznaje mieszkanie jednemu z małżonków. Zarówno zobowiązanie sądowe, jak i akt notarialny są wiążące, ale nie wywierają bezpośredniego skutku wobec banku, w którym kredyt został zaciągnięty. Oznacza to, że takie porozumienie będzie skuteczne dopiero wtedy, gdy bank udzieli zgody na przejęcie zobowiązania przez drugiego z małżonków na podstawie umowy oraz odpowiednich przepisów kodeksu cywilnego.

Podział mieszkania po rozwodzie Zobacz

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: