Mała ciemna kuchnia - o czym pamiętać?

Anita Gawlewicz - RynekPierwotny.pl
Anita Gawlewicz - RynekPierwotny.pl

Data publikacji: 17.12.2018, Data aktualizacji: 01.09.2022

4 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 20 głosów

Mała ciemna kuchnia - o czym pamiętać?
Ciemna kuchnia bez okna to duży problem. Jak ją urządzić? Zapraszamy do lektury!

Ciemna kuchnia to problem wielu mieszkań, zwłaszcza w starszych blokach. Brakuje w niej okna oraz dobrego dopływu światła dziennego, co przekłada się nie tylko na wyższe koszty prądu (konieczność sztucznego doświetlania), ale również ograniczenia aranżacyjne.

Ślepa kuchnia nie może sobie pozwolić na ciemne kolory mebli, ścian i podłóg, jak również wiele innych rozwiązań. Znaczenie ma tu wszystko - od ustawienia mebli, aż po dodatki. Jak sprawić, by mała ciemna kuchnia stała się przyjemnym miejscem do przygotowywania posiłków? Jak ją rozjaśnić?

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jakie są patenty na rozjaśnienie kuchni
 • gdzie umieścić dodatkowe źródła światła
 • jak urządzić kuchnię bez okna 
ciemna kuchnia bez okna rynekpierwotny.pl

Ciemna kuchnia kontra rozwiązania architektoniczne

Zanim zacznie się remont czy aranżowanie ciemnej kuchni, warto sprawdzić, z czego dokładnie wynikają problemy z oświetleniem. Czy chodzi tylko o brak światła dziennego, czy również niedostateczną ilość sztucznego? Kuchnia bez okna niekoniecznie musi być ciemna i pozbawiona dopływu promieni słonecznych. Często chodzi o nieodpowiednie ustawienie mebli czy zły dobór oświetlenia.

Czasem jednak mała ciemna kuchnia umiejscowiona jest np. na końcu korytarza czy wręcz w korytarzu prowadzącym od drzwi wejściowych. Pokój dzienny i inne pomieszczenia oddzielone są ścianami, których nie można zburzyć. Przykładem może być sytuacja, gdy w niewielkim mieszkaniu potrzeba wydzielić sypialnie dla rodziców oraz dzieci.

Standardowo przyjmuje się, że rodzice przejmują większe pomieszczenie (które również pełni funkcję salonu), mniejsze pozostawiając dzieciom. Często okazuje się, że ten mniejszy pokój trzeba stworzyć, dzieląc ścianą działową kuchnię połączoną z niewielkim salonem. Wtedy też najczęściej powstaje kuchnia bez okna.

Jeśli w grę nie wchodzi usunięcie innej ściany lub przeniesienie kuchni do jednej z pozostałych części mieszkania, a dodatkowo okazuje się, że dopływ światła dziennego jest mocno ograniczony, nie pozostaje nam nic innego, jak pogodzić się z posiadaniem ciemnej kuchni. Szczęściarzami są wtedy osoby mieszkające na poddaszu, ponieważ mogą postarać się o okno dachowe, tym samym doprowadzając światło. Obecnie ciemna kuchnia bez okna jest najczęściej zmorą kawalerek oraz starszych mieszkań w blokach.


mała ciemna kuchnia rynekpierwotny.pl

Ciemna kuchnia - jak ją rozświetlić?

Kwestią najważniejszą będzie oczywiście odpowiednie doświetlenie ciemnej kuchni. Jak to zrobić mądrze? Przede wszystkim warto postawić na oświetlenie punktowe, a nie centralne. To drugie może oczywiście zostać, niemniej nie powinno być jedynym rozwiązaniem w pomieszczeniu.

Mała ciemna kuchnia sprawia dodatkowe “problemy” w postaci ograniczonego miejsca, a więc nie wszędzie będziemy mogli to oświetlenie umieścić. Jednak i na to dostępne są rozwiązania.

Dodatkowe źródła światła powinniśmy umieścić:

 • w szafkach
 • nad kuchenką
 • nad zlewem
 • nad stołem jadalnym (jeśli takowy posiadamy)
 • nad blatami kuchennymi, na których przygotowujemy posiłki.

W zależności od miejsca, można skusić się na:

- pojedyncze lampy wewnętrzne, które samodzielnie się zapalają po otwarciu szafki lub posiadają czujnik ruchu

- taśmę LED - zamontowaną pod szafkami; oświetli nam blat, zlew czy kuchenkę (światło w okapie nie zawsze wystarcza)

- lampy wiszące lub ścienne - oświetlające całą ślepą kuchnię lub np. stół do spożywania posiłków.

Pamiętajmy, że złym pomysłem będzie umieszczenie w małej ciemnej kuchni lamp stojących. Nie tylko nie doświetlą one wystarczająco danego miejsca, ale również zajmą trochę niewielkiej przestrzeni. Będą przeszkadzać przy przechodzeniu czy sprzątaniu. Podobnie jest z rozłożystymi żyrandolami - w małej ciemnej kuchni mogą wyglądać groteskowo.

Ciekawym rozwiązaniem są za to kinkiety lub lampy w stylu nowoczesnym. Przed ich wyborem warto zastanowić się również, w jakim stylu zostanie urządzona ciemna kuchnia. Aranżacji charakteru mogą nadać właśnie dobrze dobrane eleganckie i praktyczne lampy.

Idealne oświetlenie powinno być energooszczędne. Warto również wybrać odpowiedni kolor światła - bardziej białe i zimne przyda się do przygotowywania posiłków czy zmywania, natomiast żółte - nad stół, przy którym będziemy jeść. Główna lampa również powinna wydzielać światło żółte. Jest ono dla nas zdecydowanie bardziej naturalne i lepiej na nas oddziaływuje.

ciemna kuchnia rynekpierwotny.pl

Kuchnia bez okna - jak ją urządzić?

Niestety brak okna i naturalnego oświetlenia oznacza ograniczenia przy urządzaniu ciemnej kuchni. Aranżacje powinniśmy zacząć od wyboru kolorów. Oczywiście powinny być jasne - biały, żółty, pomarańczowy… Jeśli zestawimy je np. z białymi płytkami nad blatami czy na podłodze, możemy sobie pozwolić nawet na bardziej intensywną kolorystykę zamiast pastelowej.

Jasne odcienie dotyczą również mebli. Biel lub bardzo jasny odcień drewna to idealny wybór. Tu istotne będą również dodatki - w kuchni bez okna pełnią one znacznie większą rolę. Ich kolory oraz ilość nie powinny przytłaczać niewielkiego pomieszczenia. Wystarczy kosz z owocami na stole czy szafie oraz kilka ściereczek w żywy kwiatowy wzór, by ciemna kuchnia bez okna zmieniła swój charakter.

Tak samo, jak ustawienie oświetlenia, istotne jest dobre rozplanowanie położenia mebli. Zanim zdecydujemy się na ich zakup, sprawdźmy, ile mamy miejsca do dyspozycji. Być może okaże się, że zamiast zwykłych szafek, bardziej przydatne będą cargo. Ciemna kuchnia bez okna to również w wielu przypadkach konieczność wykonania mebli na zamówienie.

Tu przyda się zmysł planowania. Już na początku trzeba ustalić, co w jakiej szafce chcemy trzymać, jaką wysokość, głębokość i szerokość powinny mieć poszczególne półki itp. Warto zdecydować się na zabudowę aż po sufit. Zostawienie szpary między sufitem a szafkami w małej ciemnej kuchni może okazać się dużym problemem w zakresie sprzątania.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Regionalne

  Rynek nieruchomości

  Wiadomości

  Wnętrza

  Inne

  Udostępnij
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: