Łódzkie TBS-y

Agnieszka Janiszewska

Data publikacji: 21.01.2013, Data aktualizacji: 08.06.2022

4 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 116 głosów

Łódzkie TBS-y
TBS-y są w Łodzi dość popularną formą budownictwa mieszkaniowego. Gdzie i dla kogo powstają nowe mieszkania w ramach budownictwa społecznego?

Stopa bezrobocia w Łodzi jest jedną z najwyższych wśród dużych polskich miast (11,7% według danych GUS). Wprawdzie powstaje wiele nowych inwestycji (głównie firm w sektorze BPO), to jednak sytuacja gospodarcza miasta i perspektywy zatrudnienia pozostawiają wiele do życzenia, co oczywiście przekłada się na sprzedaż mieszkań. 

Sytuacja na rynku nieruchomości jest z jednej strony korzystna dla kupujących, gdyż ceny mieszkań są niskie (średnia cena za mkw to obecnie 4 414 zł według danych z portalu RynekPierwotny.pl), a nowych lokali jest w sprzedaży tak dużo, że podaż przewyższa popyt. Jednak w warunkach kryzysu wielu i tak nie może pozwolić sobie na kupno własnego M, a nawet zaciągnięcie kredytu.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • dla kogo są mieszkania TBS
  • w jakim celu powstają
  • gdzie w Łodzi powstaje tego typu budownictwo

Potężny kamienicznik w tarapatach

Ponadto fatalna jest sytuacja mieszkaniowa magistratu. Łódź posiada ogromne zasoby komunalne i jest największym kamienicznikiem w Polsce. Najbiedniejsze rodziny zamieszkują mieszkania czynszowe, które są jednak ogromnym obciążeniem, dlatego miasto wystawia wiele swoich nieruchomości na sprzedaż. Do tej pory można było wykupić je praktycznie za bezcen.

Tak zwane „czynszówki” to zazwyczaj lokale w starych niszczejących kamienicach, z których duża część kwalifikuje się do rozbiórki lub gruntownej renowacji, na co z kolei brak funduszy. Mieszkania są bardzo często zadłużone, a nawet opłacane czynsze nie pokrywają nakładów miasta na utrzymanie lokali. Windykacja czynszowych długów to palący problem magistratu, a brak lokali zastępczych utrudnia możliwość eksmisji dłużników.

Łódź

Dla kogo TBSy?

Jednym z rozwiązań, które wprawdzie nie eliminuje problemu najbiedniejszych mieszkańców, których nie stać na pokrycie czynszu w kamienicach czynszowych, ale poprawia dostępność mieszkań dla osób o średnich dochodach, jest budowa TBS-ów. Warunki mieszkaniowe w TBS-ie są dużo lepsze niż w mieszkaniach komunalnych, choć czynsze oczywiście dużo wyższe.

Nie trzeba jednak mieć środków na zakup własnego mieszkania ani zaciągać kredytu. Aby ubiegać się o mieszkanie w TBS-ie, należy jedynie spełnić wymogi dotyczące miesięcznych dochodów gospodarstwa domowego. TBS jest uprawniony do weryfikowania informacji na ten temat. Zgodnie z ustawą, najemną TBS nie może też zostać osoba, która posiada tytuł prawny do innego lokalu mieszkaniowego w tym samym mieście.

W Łodzi istnieją obecnie dwa główne kompleksy osiedlowe Towarzystwa Budownictwa Społecznego, w ramach których oddawane są do użytku kolejne nowe mieszkania. Ich realizatorami są WTBS oraz TBS Zgierz.

Na wynajem i na sprzedaż

Największy kompleks mieszkań posiada spółka Widzewskie TBS, której głównym celem jest realizacja społecznego programu budownictwa czynszowego w Łodzi na zasadzie najmu lokali mieszkalnych i użytkowych. Ponadto jednak, firma prowadzi też działalność typowo deweloperską i oddaje do użytku mieszkania na sprzedaż. Do tej pory wybudowano łącznie 34 budynki mieszkalne wielorodzinne, w których znajduje się 1124 lokali mieszkalnych przeznaczonych pod wynajem. Ponadto spółka oddała do użytku dwa budynki w systemie deweloperskim, w których znalazły się 52 mieszkania na sprzedaż.

Widzewskie TBSy w Śródmieściu i na Janowie

Zrealizowane inwestycje WTBS-u mieszczą się na widzewskim osiedlu Janów przy ulicy Jagienki oraz Billewiczówny, a także w Śródmieściu przy ulicach Nawrot i Wodnej.

Obecnie Widzewskie TBS planuje dalszą ekspansję budowlaną. W pierwszej kolejności zagospodarowana zostania działka przy ulicy Nawrot, usytuowana w ścisłym centrum miasta. Tutaj planowana jest rewitalizacja kamienicy frontowej i dobudowanie nowych oficyn. Łącznie powstanie 31 mieszkań na sprzedaż o bardzo zróżnicowanej powierzchni od 35 do około 87, a nawet 90 mkw w przypadku mieszkania dwupoziomowego. Mieszkania wykończone będą w standardzie deweloperskim. Planowane rozpoczęcie inwestycji to II kwartał 2013.

Ponadto firma planuje oddać do użytku 133 mieszkań pod wynajem przy ulicach Wysokiej i Kaliskiej, również usytuowanych w Śródmieściu. W budynkach tych będzie przewaga mieszkań dwupokojowych o powierzchni około 50 mkw.

Zgierski TBS podbija Łódź

Łódzki Widzew upodobała sobie również spółka TBS Zgierz, które realizuje budowę mieszkań na wynajem przy ulicy Wojewódzkiego na osiedlu Olechów. 13 bloków jest już gotowych, w tym 12 zasiedlonych. Docelowo firma planuje oddanie jeszcze czterech budynków i nie narzeka na brak zainteresowania klientów TBS-ami.

Mamy 279 zasiedlonych mieszkań, a kolejne 32 będą zasiedlone w połowie bieżącego roku. Najnowszy blok obłożony jest już w 40% - mówi Krzysztof Maciak z TBS Zgierz.

Opłata za czynsz w mieszkaniach wynosi 9,2 zł za mkw plus opłaty za zużycie.

Zgierski TBS nieco wyróżnia się, jeśli chodzi o zasady wynajęcia mieszkania. Brak jest tzw. partycypacji czyli konieczności poniesienia finansowego wkładu w budowę mieszkania, który daje prawo wynajęcia lokalu z zasobów TBS. Zamiast tego warunkiem otrzymania mieszkania jest wykup udziału w spółce oraz wpłata kaucji przed podpisaniem umowy najmu.

Dodatkowym aspektem wyróżniającym Zgierski TBS od pozostałych Towarzystw jest możliwość wyodrębnienia własności po 15 latach od daty podpisania umowy najmu za kwotę 30 % wartości mieszkania (liczonej według wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 mkw powierzchni użytkowej budynku dla danego województwa). Dotyczy to mieszkań wybudowanych w tzw. nowej formule czyli bez udziału środków z Krajowego Funduszu Mieszkaniowego.

TBS dobry, ale nie na własność

Jesienią 2011 roku weszła w życie ustawa, która umożliwia najemcom wykup mieszkania wybudowanego przez Towarzystwo Budownictwa Społecznego, jednak do tej pory jest ona raczej martwym przepisem. Do wykupu potrzebna jest zgoda TBS, a sprzedaż powinna odbyć się po cenie rynkowej pomniejszonej jedynie o partycypację. Dlatego też wykup nie jest szczególnie atrakcyjny dla najemców, a same TBS też niezbyt chętnie wystawiają mieszkania na sprzedaż.

Można więc powiedzieć, że TBS-y nadal wiernie realizują swój pierwotny cel – funkcjonują jako lokale pod wynajem dla średniozamożnych rodzin, które w zamian za opłacany czynsz mają zagwarantowane mieszkanie bez praw własności. Ich zaletą z pewnością jest to, że gdy uiszczamy wszystkie opłaty nie grozi nam nagłe wypowiedzenie najmu, jak w przypadku umów z prywatnymi właścicielami mieszkań.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    Nagrody i wyróżnienia

    nagroda forbes 2022
    nagroda forbes 2021
    nagroda digital excellence awards 2022
    nagroda laur klienta 2023
    nagroda dobry pracodawca 2023
    nagroda gazele biznesu 2023
    Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

    Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

    Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: