Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Wyspa w kuchni – efektowne rozwiązanie

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 02.03.2021, Data aktualizacji: 30.11.2021

Średnia ocen 4/5 na podstawie 18 głosów

Kuchnia z wyspą
Wyspa kuchenna to coraz popularniejszy patent na aranżację przestrzeni. Jak urządzić funkcjonalną kuchnię z wyspą? Sprawdź!

Kuchnia z wyspą to nowoczesne rozwiązanie, które ostatnimi czasy cieszy się ogromną popularnością. Wyspa w kuchni może pełnić rozmaite funkcje. Przede wszystkim sprawdza się w dużych pomieszczeniach, w tym otwartych przestrzeniach połączonych ze strefą dzienną.

W tym artykule przedstawiamy kilka ciekawych inspiracji do wykorzystania we współczesnych projektach.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jak urządzić kuchnię z wyspą
  • jakie są podstawowe parametry kuchni z wyspą
  • czym charakteryzuje się styl skandynawski

Aranżacja kuchni

Pomieszczenie służące do przygotowywania oraz spożywania posiłków powinno być funkcjonalne. Jak urządzić kuchnię? W pierwszej kolejności warto skupić się na ciągu roboczym oraz odpowiednich odległościach pomiędzy sprzętami. Ergonomiczna kuchnia powinna być podzielona na strefy, odpowiednio oświetlona oraz wyposażona w trwałe i estetyczne meble kuchenne na wymiar. Dużym zainteresowaniem cieszą się także gotowe zestawy meblowe. W kuchni z salonem oryginalnie prezentuje się hoker oraz barek.

W funkcjonalnym pomieszczeniu musi się znaleźć miejsce do przechowywania garnków, talerzy, misek, szklanek czy kubków. Najlepiej zrezygnować z półek w dolnych szafkach kuchennych, a zamiast tego zamontować szuflady z pełnym wysuwem. W kuchni otwartej na salon warto zorganizować strefę przygotowywania dań i miejsce do spożywania posiłków. Praktycznym rozwiązaniem jest blat kuchenny lub wyspa. We współczesnej kuchni nie powinno zabraknąć zmywarki, która pozwala zaoszczędzić czas i zapewnia większą higienę. Coraz bardziej popularne stają się kuchenki indukcyjne z płytą grzewczą.

Projekty kuchni z wyspą zyskują coraz bardziej na popularności. Wielu designerów stawia obecnie na wyspy kuchenne, które znajdują się w centrum kuchni. Zazwyczaj pełnią one funkcję blatu roboczego, miejsca do przechowywania, zmywania, gotowania, jedzenia.

Zastanawiasz się, jak urządzić kuchnię w aneksie? Odpowiedź na to pytanie poznasz w innym naszym artykule.

Wyspa kuchenna - podstawowe zasady aranżacyjne

Kuchnia z wyspą – podstawowe parametry

Kluczowa jest powierzchnia domowego pomieszczenia. W małych kuchniach otwartych na pokój dzienny i zaprojektowanych w kształt litery U lub L warto pamiętać o odpowiednio dużej odległości pomiędzy szafkami a wyspą kuchenną. Według opinii projektantów wnętrz powinna ona mieć minimum 120 cm. Najmniejsze modele wysp pełnią rolę blatu roboczego, na którym można zorganizować wygodny kącik do pracy. W takim miejscu powinien się znaleźć komplet noży czy desek do krojenia.

Najprostszym rozwiązaniem jest blat o rozmiarze 80 na 60 cm. Wysokość wyspy powiinna być dostosowana do naszego wzrostu, uznaje się, ze nie powinna przekraczać 90 cm. W wąskich kuchniach sprawdzi się wyspa w kształcie prostokąta. Najlepiej, by była częściowo zabudowana lub ażurowa. Jeśli zależy nam na wydzieleniu strefy kuchnia-salon, warto pomyśleć o wyspie w kształcie sześcianu. Polecanym rozwiązaniem jest wariant z wbudowaną kuchenką. W takim przypadku minimalna szerokość wyspy wynosić winna 140 cm. Popularną opcją jest także zamontowanie w wyspie zlewozmywaka.

Niektórzy wolą zrezygnować ze stołu jadalnianego, dzięki czemu mogą w znacznym stopniu zaoszczędzić miejsce. W małej kuchni z wyspą o wysokości 110 cm powinny się znaleźć wysokie stołki barowe. Najbardziej polecane są hokery o subtelnej, ażurowej konstrukcji i z ruchomym siedziskiem. Takie rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza na niewielkiej przestrzeni użytkowej.

Wymagania techniczne

Zanim zdecydujemy się konkretny model, zastanówmy się nad możliwością doprowadzenia potrzebnych instalacji kuchennych. Jeśli chcemy zainstalować na wyspie zlewozmywak, koniecznie musimy pomyśleć o doprowadzeniu wody i odpływie. Najprościej jest rozwiązać ten problem na etapie prac projektowo-remontowych, poprzez zastosowanie kuchennej instalacji grawitacyjnej. Później trudniejsze bywa dostosowanie kuchni do potrzeb wyspy, bez zmiany wysokości podłogi.

Jeśli na wyspie kuchennej chcemy zorganizować przestrzeń do gotowania, zastanówmy się nad możliwością doprowadzenia prądu lub gazu. Przewody elektryczne powinny być zainstalowane w podłodze i osłonięte peszlami. Warto zwrócić szczególną uwagę na to, aby płyty zasilał prąd trójfazowy, natomiast piekarniki podłączamy do sieciowego. W związku z tym konieczne jest poprowadzenie do tych urządzeń osobnych obwodów elektrycznych. Jeśli chcemy na wyspie korzystać z drobnych urządzeń AGD, należy zaplanować dodatkowe gniazdka.

Wykorzystanie gazu z butli stanowi dość proste rozwiązanie. Pamiętajmy jednak o tym, że jej miejsce pod wyspowym blatem nie może być szczelnie zamknięte. Więcej kłopotu sprawi nam doprowadzenie do wyspy gazu sieciowego. Zgodnie z obowiązującymi przepisami przewody gazowe powinny być poprowadzone w taki sposób, aby uniemożliwić jego koncentrację w zamkniętej przestrzeni. W przypadku, gdy zdecydujemy się je zasłonić, warto postarać się o stałe przewietrzanie. Dostęp do przewodów i zaworów musi być jak najłatwiejszy. Do niezbędnych instalacji na wyspie należy okap wyspowy, mocowany i podłączany do sufitu podwieszanego.

Kuchnia z wyspą w klasycznej aranżacji

Jak urządzić kuchnię z wyspą?

Organizując przestrzeń wyspy kuchennej, pamiętajmy o zasadzie trójkąta roboczego. Zaplanujmy kuchnię tak, by najważniejsze sprzęty były ułożone na planie trójkąta. Jeśli na wyspie kuchennej ma się znaleźć miejsce na gotowanie czy zmywanie, musimy również pomyśleć o zaplanowaniu powierzchni obok. Dodatkowy blat przyda się na odstawienie naczyń.

Wyspa kuchenna doskonale sprawdzi się podczas przygotowywania posiłków. Z powodzeniem może też posłużyć jako stół lub jadalnia, gdy dostawimy do niej krzesła. Podczas projektowania tego typu rozwiązania, warto też zaplanować pojemne i praktyczne elementy dekoracyjne. Nie należy też zapominać o względach bezpieczeństwa. Najlepiej zainwestować w wyspę o zaokrąglonych bądź dobrze oszlifowanych rogach blatu.

Wyspa w kuchni jest bardzo efektownym rozwiązaniem. Bez problemu możemy ją urządzić w dowolnym i preferowanym stylu. Wyspa kuchenna charakteryzuje się nie tylko funkcjonalnością, ale też walorami estetycznymi. Aby nie zakłócała komunikacji wewnątrz całej przestrzeni, istotny jest dostęp do niej z każdej strony. Minimalne przejście pomiędzy otwieranymi elementami musi mieć około 60 cm. Taka konstrukcja może być także nie lada ozdobąkuchni.

 

Wyspa z kuchnią - jak zaaranżować?

Aranżacje wyspy kuchennej

Wyspę kuchenną można zaaranżować na kilka sposobów - możliwości aranżacyjnych jest całe mnóstwo. Poniżej prezentujemy sprawdzone patenty na dostosowanie wyspy kuchennej do popularnych stylów.

Styl klasyczny

Biała kuchnia charakteryzuje się tradycyjnymi meblami, marmurowym blatem i drewnianą podłogą. Idealnie sprawdzą się nie tylko odcienie bieli, ale też beże, brązy oraz butelkowa zieleń. Wyspa kuchenna w stylu klasycznym jest zazwyczaj wyposażona w powierzchnię roboczą, która służy do komfortowego przygotowywania posiłków. W dużej kuchni warto zorganizować dodatkowe miejsce w postaci szuflad na przechowywanie produktów spożywczych i akcesoriów kuchennych.

Styl skandynawski

Nowoczesna kuchnia z wyspą charakteryzuje się prostotą oraz funkcjonalnością. Minimalistyczny design nie wyklucza jednak elementów dekoracyjnych. Warto postawić na kolorowe ręczniki i zasłonki lub fototapety na ścianie. Wyspa w kuchni skandynawskiej powinna być wyposażona w eleganckie pojemniki na przyprawy oraz stojak na noże z litego drewna. Dużym zainteresowaniem cieszą się kompozycje z wmontowanym zlewem.

Styl minimalistyczny

Zazwyczaj to wyspa w kuchni w formie baru, który został urządzony w biało-czarnej kolorystyce. W mieszkaniu minimalistycznym powinien znaleźć się niewielki aneks kuchenny z eleganckimi i efektownie prezentującymi się meblami. Bardzo modne są pomieszczenia w stylu industrialnym, w których wyspa w kuchni została wykonana z płyt MDF, a następnie pokryta masą dekoracyjną imitującą beton.

Wyspa kuchenna - nowoczesna aranżacja

Styl retro

Ostatnimi czasy zrobił zawrotną karierę. Wyspa w kuchni utrzymana w duchu retro może przybierać barwy typowe dla estetyki lat 50. i 60. Najbardziej popularny jest seledyn i brudny róż. Do tego dochodzi odcień naturalnego drewna, biel, butelkowa zieleń, granat.

Styl glamour

Taka wyspa kuchenna przypadnie do gustu osobom, które lubią luksusowe wnętrza. W kuchni glamour powinny się znaleźć meble na wysoki połysk, metaliczne lampy, okap ze stali, marmurowe blaty. Aby nadać pomieszczeniu przytulności, warto postawić na drewnianą i jasną podłogę

Sprawdzone patenty na aranżację kuchni z wyspą

Jeśli mamy do dyspozycji niewielką przestrzeń, najlepiej wybrać mebel na wymiar. Wyspa w kuchni może być wykorzystana na wiele sposobów. Dlatego niezwykle ważne jest właściwe rozmieszczenie poszczególnych stref: zmywania, przechowywania, zapasów, przygotowywania i gotowania. Praktycznym trikiem bywa umieszczenie pojemnej szufladki z pomocami roboczymi takimi, jak noże, tłuczki, deski do krojenia. Niezbędne jest także miejsce na naczynia do gotowania, na przykład pod płytą grzewczą.

  1. Organizując strefę zmywania, mamy zapewniony kontakt z pozostałymi osobami przebywającymi w kuchni.
  2. Jako centrum gotowania, znacznie ułatwia przygotowywanie wielu dań. W takim przypadku możemy obierać i siekać warzywa, oglądając ulubiony program telewizyjny.
  3. Uniwersalny mebel zastępuje z powodzeniem barek domowy. To idealna propozycja dla osób, którym brakuje miejsca na wstawienie stołu.
  4. Jako pojemna strefa do przechowywania, umożliwia magazynowanie zapasów jedzenia, sprzętów i elementów dekoracyjnych.
  5. Praktyczny mebel może też być oryginalną dekoracją kuchni i daje możliwość zaprezentowania kolekcji win czy wyjątkowej zastawy stołowej.

Zastanawiasz się jak urządzić funkcjonalną kuchnie? Sprawdź nasz poradnik

Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Życie bez długoterminowych zobowiązań finansowych jest znacznie prostsze. Dlatego wielu kredytobiorców decyduje się na spłacenie długu przed wyznaczonym terminem. Kto najczęściej dokonuje częściowej lub całkowitej spłaty kredytu? Dlaczego warto o tym pomyśleć? Czy można uzyskać zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu? Wyjaśniamy.

      29 lutego 2024

      Daniel Grzegorzek

    • Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Garderoba jest miejscem, do którego zaglądamy codziennie. Coraz częściej zastępuje duże szafy i komody w nowocześnie zaprojektowanych mieszkaniach i domach. Takie pomieszczenie powinno być zaaranżowane w przemyślany sposób, tak by wszystko, co potrzebne znaleźć nawet w pośpiechu. Czym charakteryzuje się funkcjonalna garderoba? Jak urządzić stylowe pomieszczenie o niewielkim metrażu? Wyjaśniamy.

      07 lutego 2024

      Dagmara Osińska

    • Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Sprzedać czy nie sprzedać? Oto jest pytanie. Decyzja o zbyciu własnej nieruchomości nigdy nie należała do najprostszych. Uzyskanie satysfakcjonującej ceny zależy bowiem od wielu czynników. Istotny jest popyt na rynku, wielkość oferty mieszkaniowej, dostęp do kredytów hipotecznych czy ogólna sytuacja gospodarcza. Zatem czy aktualna sytuacja na rynku nieruchomości to dobry moment na sprzedaż nieruchomości? Tego dowiesz się w naszym tekście.

      26 stycznia 2024

      Marcin Moneta

    • Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Zadbany ogród powinien być starannie pokryty trawą w soczyście zielonym kolorze. Utrzymanie pięknej zieleni wymaga jednak sporych nakładów pracy oraz cierpliwości. Jak dbać o trawnik wiosną, latem i w okresie jesienno-zimowym? Przedstawiamy najważniejsze zasady pielęgnacji.

      19 stycznia 2024

      Dagmara Osińska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023