Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Typy osobowości kupujących mieszkania. Sprawdź, czy reprezentujesz którąś z nich!

Marlena Rzepniewska
Marlena Rzepniewska

Data publikacji: 02.10.2024, Data aktualizacji: 03.10.2024

5 minut czytania

Średnia ocen 5/5 na podstawie 1 głosu

Którym typem osoby kupującej mieszkanie jesteś?
W jaki sposób podchodzisz do procesu zakupu mieszkania? Którym typem kupującego jesteś? Sprawdź na rynekpierwotny.pl.

Decyzja o wyborze mieszkania to nie tylko kwestia finansów, ale także samego podejścia do poszukiwań. Jedni z nas działają pod wpływem chwili, drudzy całymi miesiącami przeglądają oferty. Chcąc ułatwić Ci proces zakupu, z lekkim przymrużeniem oka przedstawiamy najpopularniejsze typy osobowości kupujących mieszkania. Może wśród nich znajdziesz cząstkę siebie? 

W naszym artykule przeczytasz o wyzwaniach, przed jakimi stoją kupujący. Znajdziesz również kilka praktycznych porad, które pomogą Ci uniknąć pułapek, w jakie łatwo wpaść reprezentując którąkolwiek z wymienionych postaw. 

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • dlaczego nie warto podejmować pochopnych decyzji przy zakupie mieszkania,
  • dlaczego warto interesować się aktualną sytuacją na rynku mieszkaniowym,
  • czy szukając mieszkania, warto sprawdzić najbliższe sąsiedztwo. 

Wiecznie poszukujący

Czy istnieje mieszkanie idealne? Wiecznie poszukujący nie spocznie, dopóki go nie znajdzie. Ważny jest każdy, nawet najdrobniejszy szczegół, który to często staje się pretekstem do odrzucenia oferty. Gdy wiecznie poszukujący znajdzie mieszkanie odzwierciedlające jego oczekiwania, to i tak pojawia się obawa, że niebawem na rynku pojawi się jeszcze lepsze lokum. 

wiecznie poszukujący

Ewentualne problemy:

  • Możliwość przegapienia okazji.
  • Znacznie wydłużenie procesu zakupu.

Nasze rady: Skup się na priorytetach. Określ, co jest dla Ciebie absolutnie niezbędne, a co może być kompromisem. Pamiętaj, że idealne mieszkanie może nie istnieć. Czasem warto podjąć decyzję, nawet jeśli nie spełnia ona 100% oczekiwań. Oczywiście nie warto przesadzać też w drugą stronę. Pośpiech w podejmowaniu decyzji, nigdy nie jest dobrym doradcą. Obejrzyj tyle mieszkań, na ile pozwala Ci czas i podpowiada zdrowy rozsądek. 

Czym kierować się przy zakupie mieszkania? Sprawdź

Rozrzutny

“Jakoś to będzie” - to hasło, którym często posługuje się rozrzutny. Jest w stanie zapłacić za mieszkanie zdecydowanie więcej, niż początkowo zakładał. Często podejmuje decyzje pod wpływem emocji i impulsu. Nie analizuje długo i lubi działać z rozmachem.

Ewentualne problemy:

Nasze rady: Po pierwsze analiza finansowa. Zanim podejmiesz decyzje o zakupie, musisz mieć świadomość, na co Cię stać zarówno obecnie, a także jak Twoje finanse będą wyglądały w najbliższej przyszłości. Wiemy, że nie wszystko można przewidzieć, jeżeli jednak masz świadomość, że niebawem musisz zrobić przerwę w pracy, czy podreperować zdrowie, nie decyduj się na zakup. Porozmawiaj z doradcą finansowym, który pomoże Ci realnie ocenić Twoje możliwości. 

rozrzutny

Wizjoner

“Ze wszystkiego można zrobić pałac…” - myśli sobie wizjoner, stojąc przed mieszkaniem z odpadającym tynkiem. Ten typ kupującego widzi potencjał tam, gdzie inni uciekają w popłochu. Uważa siebie za artystę, który zamieni byle jakie lokum w prawdziwe arcydzieło. Planuje wielki remont, nie zdając sobie sprawy z jego rzeczywistych kosztów i trudności. 

Ewentualne problemy:

  • Przekroczenie budżetu zaplanowanego na remont.
  • Długie oczekiwanie na efekty. 

Nasze rady: Zakup mieszkania wymagającego gruntownego remontu wymaga dokładnej analizy. Nie kupuj kota w worku. Poproś o profesjonalną opinię eksperta budowlanego.  Stwórz plan prac, wylicz koszty remontu i zastanów się, czy masz na tyle czasu i cierpliwości, aby przeprowadzać remont. 

Jakich błędów unikać podczas samodzielnego remontu mieszkania? Sprawdź

Łowca okazji

Promocje, licytacje i negocjacje - dla łowcy okazji to chleb powszedni. Skupia się na znalezieniu mieszkania za jak najniższą cenę. Choć może znaleźć bardzo korzystną ofertę, często ignoruje inne ważne aspekty mieszkania, takie jak jego stan techniczny, lokalizacja czy przyszłe koszty remontu.

Ewentualne problemy:

  • Zakup taniego mieszkania kosztem jakości i wygody.
  • Możliwość podjęcia decyzji wyłącznie na podstawie krótkoterminowej korzyści.

Nasze rady: Tanio nie zawsze znaczy dobrze. To oczywiste, że chcesz kupić mieszkanie w dobrej cenie. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup, przeanalizuj stan techniczny mieszkania i inne koszty, które mogą pojawić się w przyszłości. Cena to nie jedyny czynnik, który powinien decydować o zakupie – ważna jest także funkcjonalność i lokalizacja nieruchomości. 

Jak negocjować cenę mieszkania? Sprawdź

Niecierpliwy

Niecierpliwy nigdy nie ma czasu i szybko się nudzi. Nie lubi zbyt długo zastanawiać się nad ofertą. Kiedy znajdzie mieszkanie, które wydaje się mu odpowiednie, od razu składa ofertę. 

Ewentualne problemy:

  • Możliwość dokonania nieprzemyślanego zakupu.
  • Brak porównania ofert i alternatywnych opcji.

Nasze rady: Przed podjęciem decyzji warto dać sobie trochę czasu na przemyślenie zakupu i porównanie różnych opcji. Upewnij się, że masz pełen obraz sytuacji i czy zwróciłeś uwagę na wszystkie istotne kwestie, takie jak cena, lokalizacja, sytuacja na rynku mieszkaniowym itd. Pośpiech nie jest dobrym doradcą. Decyzję o zakupie warto również skonsultować z osobami, którym ufasz - z najbliższymi czy z profesjonalistami pracującymi w branży. 

niecierpliwy

Sąsiadolog

“Najważniejsi są sąsiedzi” - mówi sąsiadolog, szukając mieszkania. I przeprowadza dogłębne śledztwo na temat mieszkańców interesującego go budynku. Rozpytuje portiera, rozmawia z lokatorami na klatce, prosi dzielnicowego o statystyki dotyczące liczby interwencji w tej okolicy. Przy tym wszystkim zapomina zwrócić uwagę na samo mieszkanie. I zastanowić się, czy faktycznie mu ono odpowiada. 

Ewentualne problemy: 

  • Wchodzenie w konflikty sąsiedzkie przez nadmierną ciekawość.
  • Zbyt mała ilość czasu poświęcona samemu mieszkaniu. 

Nasze rady: Pamiętaj, że sąsiedzi mogą się zmienić, a ich styl życia może nie mieć większego wpływu na Twoją codzienność. Z drugiej strony nie warto też lekceważyć najbliższego sąsiedztwa. Znajdź złoty środek. Skup się na tym, aby wybrać lokum jak najbliższe Twoim oczekiwaniu (m.in. pod względem lokalizacji czy metrażu). Poznaj również najbliższą okolicę i jej mieszkańców. 

sąsiedztwo

Marzyciel

Marzyciel to osoba, która buja w obłokach i nie orientuje się w aktualnej sytuacji na rynku mieszkaniowym. Nie wie, jaka jest średnia cena m kw. mieszkania, w mieście, w którym chce kupić własne M. Pragnienia marzyciela często wykraczają poza jego możliwości finansowe. 

Ewentualne problemy: 

  • Niewspółmierne oczekiwania względem budżetu.
  • Trudności z zaakceptowaniem rzeczywistości rynkowej.

Nasze rady: Zacznij od oszacowania swoich możliwości finansowych. Skoncentruj się na najważniejszych cechach mieszkania, które są zgodne z Twoim budżetem. Pamiętaj również, że w procesie zakupu mieszkania bardzo ważna jest świadomość rynkowych realiów. Aby trzymać rękę na pulsie. 

Jak wygląda aktualna sytuacja na rynku mieszkaniowym? Sprawdź

Którym kupującym jesteś? - podsumowanie

Zakup mieszkania to niezwykle angażujący proces. Nic więc dziwnego, że towarzyszą mu liczne emocje. Może pojawić się ich cały wachlarz z przechyleniem w tę stronę, która będzie bliższa naszej osobowości. W końcu każdy z nas jest inny i odmienne mamy też oczekiwania co do tej “wymarzonej” nieruchomości. Bez względu na to, czy jesteś marzycielem, gonisz za mieszkaniową okazją czy też kierujesz się dewizą “carpe diem” i prędko podejmujesz decyzje zakupowe, to pamiętaj o tym, że im większą masz wiedzę na temat sytuacji rynkowej i samego procesu zakupu mieszkania, tym spokojniej możesz przejść przez ten etap w swoim życiu. Zachęcamy zatem do lektury naszych artykułów. Znajdziesz w nich sporo wiedzy i liczne porady. 

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Życie bez długoterminowych zobowiązań finansowych jest znacznie prostsze. Dlatego wielu kredytobiorców decyduje się na spłacenie długu przed wyznaczonym terminem. Kto najczęściej dokonuje częściowej lub całkowitej spłaty kredytu? Dlaczego warto o tym pomyśleć? Czy można uzyskać zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu? Wyjaśniamy.

      29 lutego 2024

      Daniel Grzegorzek

    • Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Garderoba jest miejscem, do którego zaglądamy codziennie. Coraz częściej zastępuje duże szafy i komody w nowocześnie zaprojektowanych mieszkaniach i domach. Takie pomieszczenie powinno być zaaranżowane w przemyślany sposób, tak by wszystko, co potrzebne znaleźć nawet w pośpiechu. Czym charakteryzuje się funkcjonalna garderoba? Jak urządzić stylowe pomieszczenie o niewielkim metrażu? Wyjaśniamy.

      07 lutego 2024

      Dagmara Osińska

    • Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Sprzedać czy nie sprzedać? Oto jest pytanie. Decyzja o zbyciu własnej nieruchomości nigdy nie należała do najprostszych. Uzyskanie satysfakcjonującej ceny zależy bowiem od wielu czynników. Istotny jest popyt na rynku, wielkość oferty mieszkaniowej, dostęp do kredytów hipotecznych czy ogólna sytuacja gospodarcza. Zatem czy aktualna sytuacja na rynku nieruchomości to dobry moment na sprzedaż nieruchomości? Tego dowiesz się w naszym tekście.

      26 stycznia 2024

      Marcin Moneta

    • Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Zadbany ogród powinien być starannie pokryty trawą w soczyście zielonym kolorze. Utrzymanie pięknej zieleni wymaga jednak sporych nakładów pracy oraz cierpliwości. Jak dbać o trawnik wiosną, latem i w okresie jesienno-zimowym? Przedstawiamy najważniejsze zasady pielęgnacji.

      19 stycznia 2024

      Dagmara Osińska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023