Krakowskie Stare Miasto – dzielnica warta uwagi

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 25.10.2022, Data aktualizacji: 08.12.2022

15 minut czytania

Średnia ocen 5/5 na podstawie 2 głosów

Krakowskie Stare Miasto – dlaczego warto tu zamieszkać?
Stare Miasto to jedna z dzielnic Krakowa, która cieszy się sporym powodzeniem wśród osób zainteresowanych zakupem mieszkania. Dlaczego nie traci na popularności? Co warto wiedzieć o dzielnicy? Czytaj.

Krakowskie Stare Miasto jest jedną z najbardziej reprezentacyjnych i zabytkowych dzielnic miasta. To najstarszy obszar Krakowa, który został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na Starym Mieście znajdują się liczne zabytki i historyczne kamienice oraz miejsca przeznaczone na potrzeby rekreacji, rozrywki czy kultury.

Z tego artykułu dowiedz się m.in.:

 • dlaczego Stare Miasto cieszy się dużym zainteresowaniem wśród osób poszukujących mieszkania
 • dla kogo dzielnica jest rekomendowana
 • jak się tu mieszka

Stare Miasto – informacje ogólne

Stare Miasto to jedna z 18 dzielnic Krakowa, która jest doskonale skomunikowana z pozostałymi częściami miasta. Do niedawna wchodziła w skład Śródmieścia. Dzielnica I Stare Miasto została podzielona na 9 jednostek urbanistycznych zwanych osiedlami.

 • Kazimierz – zaliczany jest do grona najatrakcyjniejszych miejsc w dzielnicy. Na terenie osiedla znajduje się wiele zabytkowych kościołów oraz synagog.
 • Kleparz – obszar wchodzący w skład dzielnicy położony jest na północ od Starego Miasta. Podzielony został na dwie części: Stary i Nowy Kleparz.
 • Nowe Miasto – przeważają tu wieżowce, biurowce oraz punkty handlowo-usługowe. W granicach osiedla znajduje się Dworzec Główny PKP oraz Galeria Krakowska.
 • Stare Miasto – na najstarszym obszarze Krakowa mieści się Rynek Główny i mnóstwo zabytków, m.in. Sukiennice, Kościół Mariacki czy Brama Floriańska.
 • Nowy Świat – dominuje tu wielorodzinna zabudowa mieszkaniowa, w tym trzy- i czterokondygnacyjne bloki mieszkalne. Granice jednego z najstarszych osiedli Starego Miasta wyznaczają ulice: Straszewskiego, Podzamcze, Krasińskiego, Piłsudskiego, Garncarska, Loretańska, Kapucyńska, pl. Sikorskiego oraz Wisła.
 • Piasek – nie brakuje tu obiektów sakralnych, kulturalnych i edukacyjnych. Osiedle rozciąga się od północno-zachodnich granic Starego Miasta.
 • Stradom – w tym miejscu przeważa zabudowa kamieniczna. W otoczeniu urokliwych zabytków znajduje się wiele nowoczesnych inwestycji i apartamentowców.
 • Warszawskie – częściowo położone jest na Starym Mieście oraz wchodzi w skład Prądnika Czerwonego. Na terenie osiedla znajduje się m.in. jednostka wojskowa 2771 oraz zabytkowy fort Luneta Warszawska.
 • Wawel – jest najbardziej znanym miejscem w dzielnicy Stare Miasto. W jego skład wchodzą średniowieczne zabudowania oraz fortyfikacje zamku.

Zobacz oferty nowych mieszkań na Starym Mieście

Stare Miasto, Kraków

Położenie dzielnicy na mapie Krakowa

Stare Miasto znajduje się w centralnej części dawnej stolicy Polski. Od północnego zachodu sąsiaduje z dzielnicą V (Krowodrza), od północnego wschodu z III (Prądnik Czerwony), od południa z VIII i XIII (Dębniki i Podgórze), od zachodu z VII (Zwierzyniec), od wschodu z II (Grzegórzki). Stare Miasto rozciąga się na powierzchni 556,76 ha.

Planowany rozwój dzielnicy

Stare Miasto tętni życiem i słynie z rozbudowanej infrastruktury. W tym miejscu powstaje sporo nowych inwestycji mieszkaniowych oraz biznesowych. Renowacji poddawane są zarówno historyczne zabudowania, jak i popularne place czy skwery miejskie. Pod koniec sierpnia 2022 roku ogłoszony został przetarg na przebudowę centralnego miejsca na krakowskim Kazimierzu. Modernizacja Placu Nowego to inwestycja podzielona na dwa etapy, która jest zaplanowana na lata 2022-2025. Obejmuje przebudowę pasa drogowego wraz z zielenią i wymianę oświetlenia.

Niedawno rozpoczęły się również prace nad aktualizacją projektu o nazwie „Strategia Rozwoju Krakowa. Tu chcę żyć. Kraków 2030”, w którym uczestniczy też Stare Miasto. Po wypracowaniu zaktualizowanego dokumentu zostanie on poddany konsultacjom społecznym oraz przekazany Radzie Miasta (prawdopodobnie na przełomie III i IV kwartału 2023 r.).

Rynek w Krakowie Rynek w Krakowie 

Atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Stare Miasto przepełnione jest historią i słynie z wyjątkowego klimatu. Stanowi ważny punkt na turystycznej mapie Polski. Dzielnica jest tłumnie odwiedzana przez turystów z całego świata. Na terenie Starego Miasta w Krakowie znajduje się niezliczona ilość restauracji, pubów, klubów jazzowych, hoteli, sklepów z antykami i pamiątkami. Nie brakuje tu lokalnych atrakcji oraz miejsc wartych odwiedzenia.

 • Zamek Królewski na Wawelu – został wzniesiony w XIV wieku i należy do zabytków o wyjątkowych walorach historycznych. Obecnie jest jednym z najważniejszych muzeów w kraju, w który przechowuje się wiele cennych dzieł sztuki. Wraz z rozległym zespołem zabudowań na Wzgórzu Wawelskim stanowi miejsce o największym znaczeniu historycznym oraz kulturalnym.
 • Kościół Mariacki – zabytkowy obiekt sakralny jest jednym z najważniejszych symboli Krakowa. Godnym uwagi jest zwłaszcza słynny, rzeźbiony ołtarz Wita Stwosza oraz gotycka wieża, z której rozbrzmiewa hejnał. Z góry można podziwiać piękną panoramę Krakowa.
 • Sukiennice – zabytkowy budynek, w którym usytuowane są kolorowe kramy, składy oraz kantory. Można tu znaleźć niezliczoną ilość biżuterii, pamiątek czy rękodzieł. Na piętrze Sukiennic zlokalizowana jest Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku, będąca oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie.
 • Katedra Wawelska – w bazylice archikatedralnej odbywały się koronacje polskich monarchów. To miejsce, w którym pochowani zostali prawie wszyscy królowie, członkowie rodzin królewskich, przywódcy polityczni, bohaterowie narodowi oraz literaci. Na wieży Katedry Wawelskiej znajduje się Dzwon Zygmunta.
 • Rynek Główny – XIII w. plac otoczony jest kościołami, kamienicami oraz pałacami. Miejsce o wyjątkowym znaczeniu kulturowym, historycznym i społecznym rozciąga się na powierzchni 4 hektarów. Na tym obszarze znajduje się m.in. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Międzynarodowe Centrum Kultury, liczne sklepy oraz renomowane restauracje.
 • Planty Krakowskie to jeden z najstarszych parków miejskich, który otacza Stare Miasto. Rozpościera się na powierzchni 21 ha i 4 km długości. Miejski pas zieleni o nazwie Planty jest popularnym miejscem spotkań towarzyskich, które znajduje się w bliskim sąsiedztwie zabytkowych obiektów.
 • Rynek Podziemny – nowoczesne muzeum miejskie mieści się pod powierzchnią, pomiędzy Sukiennicami a Kościołem Mariackim. Na głębokości kilku metrów pod ziemią kryje się skarbiec wiedzy o historii miasta. Podziemia Rynku Głównego to oddział Muzeum Historycznego Krakowa, który zajmuje powierzchnię ponad 6 tys. metrów kwadratowych.
Bazylika Mariacka Bazylika Mariacka 

Bezpieczeństwo dzielnicy

Na Starym Mieście funkcjonuje 1 Posterunek Policji i Straży Miejskiej. Według policyjnych statystyk, dzielnica należy do najbezpieczniejszych rejonów Krakowa. Odczucie mieszkańców jest nieco odmienne. W ankietach przeprowadzanych przez agencje badawcze wskazują, że największy problem stanowią próby włamań do mieszkań oraz spora liczba pijanych osób. Podobnie jak w wielu śródmiejskich dzielnicach miast w Polsce, najczęściej odnotowywane są przestępstwa i incydenty, takie jak: pobicia, rozboje czy bójki. Warto też uważać na kieszonkowców, szczególnie w miejscach takich jak pasaż Sukiennic czy bazar Stary Kleparz.

Oferta dla dzieci

Stare Miasto jest miejscem wyjątkowo przyjaznym najmłodszym mieszkańcom. Prestiżowa dzielnica Krakowa sprzyja zabawie w rodzinnym gronie. Nie bez powodu cieszy się sporym powodzeniem wśród młodych rodzin z dziećmi, które chętnie odwiedzają Sukiennice i korzystają z możliwości zejścia do Rynku Podziemnego. Nie brakuje tu pozostałości po średniowiecznych czasach oraz multimediów wprowadzających w klimat miasta sprzed kilkunastu lat. W Podziemiach Rynku Głównego znajdują się m.in. sale kinowe oraz strefy dla dzieci – teatrzyk „Legenda o dawnym Krakowie” i pokoje zabaw.

Nie można też przepuścić okazji do zwiedzania Zamku Królewskiego na Wawelu. Dzieci będą zachwycone możliwością zobaczenia Smoczej Jamy oraz rzeźby legendarnego Smoka Wawelskiego. Każdego roku odbywa się tu plenerowe widowisko, a nad Wisłą organizowany jest piknik. Na terenie dzielnicy znajduje się wiele atrakcyjnych placów zabaw dla dzieci. Najpopularniejsze z nich są usytuowane przy ulicy Kanonicznej (Plantuś), Świętej Gertrudy (Dzikie Planty) czy Senackiej (Archeologiczny Ogród Zabaw). Szczególnym powodzeniem cieszy się plac zabaw na krakowskim Kazimierzu, który nawiązuje tematycznie do dżungli.

Zamek Królewski na Wawelu Zamek Królewski na Wawelu

Komunikacja na Starym Mieście 

Mieszkańcy dzielnicy mogą korzystać z transportu zbiorowego organizowanego przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne S.A. (MPK Kraków). Przez obszar Starego Miasta przebiega wiele linii tramwajowych oraz autobusowych. W historycznym centrum Krakowa znajduje się również dworzec kolejowy.

Ile zajmuje dojazd do centrum?

Stare Miasto położone jest w samym sercu miasta. Można stąd szybko dotrzeć do sąsiadujących dzielnic Krakowa. Podróż ze Starego Miasta do centrum Grzegórzki zajmuje średnio 10-15 minut. Na dojazd w korkach trzeba przeznaczyć do 30-40 minut. Natomiast dotarcie transportem publicznym do centrum Podgórza jest możliwe w około 30 min. W godzinach szczytu czas dojazdu może się wydłużyć do 50 minut.

Tramwaje

Stare Miasto posiada dogodne połączenia komunikacyjne z pozostałymi dzielnicami. Tramwaje są jednym z kluczowych środków transportu w centralnej części Krakowa. Spośród najważniejszych linii tramwajowych przebiegających przez Stare Miasto warto wymienić:

 • 1 (Wzgórza Krzesławickie – przez Starowiślna – Sakwator);
 • 3 (Bratysława – Starowiślna – Miodowa – Nowy Bieżanów P+R);
 • 8 (Borek Fałęcki – Stradom – Bronowice Małe);
 • 18 (Czerwone Maki P+R – Wawel – Stary Kleparz – Dworzec Towarowy);
 • 74 (Kopiec Wandy – Starowiślna – Nowy Bieżanów P+R).
Krakowskie tramwajekrakowskie tramwaje 

Autobusy

Do dyspozycji mieszkańców Starego Miasta pozostaje wiele dogodnych połączeń autobusowych. Mają możliwość dotarcia autobusem miejskim w niemal każdy rejon Krakowa. Do najważniejszych linii autobusowych można zaliczyć:

 • 124 (Osiedle Podwawelskie – Stary Kleparz – TAURON Arena Kraków Wieczysta);
 • 152 (Czyżyny Dworzec – Teatr Bagatela – Chełm);
 • 424 (Osiedle Podwawelskie – Stary Kleparz – Ugorek);
 • 502 (Aleja Przyjaźni – Teatr Słowackiego – Cracovia Stadion);
 • 601 (Aleja Przyjaźni – Stary Kleparz – Mydlniki Wapiennik P+R).

Dworce/zajezdnie

Na terenie Starego Miasta znajduje się jedna z najważniejszych stacji kolejowych w południowej Polsce. Usytuowany jest Dworzec Kraków Główny im. Józefa Piłsudskiego, który został przystosowany do obsługi osób niepełnosprawnych. Na stacji znajduje się 5 peronów oraz 12 torów. W bliskim sąsiedztwie mieści się dwukondygnacyjny dworzec autobusowy MDA (od strony ul. Bosackiej), tunel szybkiego tramwaju oraz pętla autobusowa MPK (Dworzec Główny Wschód).

Kraków Główny Dworzec Kraków Główny

Ścieżki rowerowe

Stare Miasto jest miejscem przyjaznym rowerzystom. Na terenie centralnej dzielnicy znajduje się wiele ścieżek rowerowych, wypożyczalni oraz stacji napraw rowerów. Jedna z najatrakcyjniejszych tras o długości 9 km stanowi pętlę po Rynku Głównym, Kazimierzu i wiślanych Bulwarach. Główne ścieżki rowerowe przebiegają na Starym Mieście wzdłuż ulic i obszarów, takich  jak:

 • Krupnicza – Czysta – Reymonta – Armii Krajowej;
 • Matejki – Warszawska – Nowy Kleparz;
 • Bernardyńska – Wawel – Bulwar Czerwieński – Most Grunwaldzki.

Korki – gdzie najczęściej występują?

Najbardziej problematyczne jest poruszanie się po centrum miasta w godzinach szczytu, czyli pomiędzy godz. 7:00 a 9:00 oraz 16:00-18:00. Szczególnie uciążliwe staje się podróżowanie samochodem. Na Starym Mieście i Kazimierzu obowiązują strefy ograniczonego ruchu, jednocześnie trudno znaleźć wolne miejsce do parkowania. Korki tworzą się najczęściej w pobliżu głównych szlaków komunikacyjnych. Najbardziej zakorkowane są ulice, takie jak: Dietla, Kapelanka, Aleja Adama Mickiewicza oraz Korfantego. Z utrudnieniami trzeba się także liczyć podróżując ul. Podwale czy Piłsudskiego.

Kazimierz, Stare Miasto Kazimierz, Kraków

Planowane inwestycje drogowe

Zarząd Dróg Miejskich Krakowa planuje przebudowę węzła rozjazdowego na skrzyżowaniu ulic Straszewskiego i Piłsudskiego. W ramach nowej inwestycji ma być zmieniony układ drogowo-torowy w Straszewskiego oraz odcinek Piłsudskiego do przystanku Uniwersytet Jagielloński. Projekt uwzględnia wykonanie peronu przystankowego dosuniętego do torowiska i zastosowanie krawężników typu kassel. Jednocześnie trwa również przetarg na opracowanie dokumentacji i uzyskanie pozwoleń na przebudowę węzła komunikacyjnego u zbiegu ulic Dunajewskiego, Karmelickiej oraz Podwale.

Edukacja na Starym Mieście 

Na terenie dzielnicy funkcjonują zarówno publiczne, jak i prywatne placówki edukacyjne. Wiele z nich cieszy się dobrą renomą i zajmuje wysokie miejsce w rankingu szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz wyższych. Oferta dydaktyczna jest dość zróżnicowana i bogata.

Żłobki i przedszkola

Na Starym Mieście mieści się kilka placówek edukacyjnych dla najmłodszych dzieci. Na terenie dzielnicy funkcjonuje jeden żłobek samorządowy oraz 7 przedszkoli publicznych. Oprócz tego znajdują się również placówki prywatne. Z listy finansowanych z budżetu miasta warto wymienić:

 • Żłobek Samorządowy nr 1 przy ulicy Podzamcze;
 • Przedszkole Mali Przyjaciele przy ul. Michałowskiego;
 • Samorządowe Przedszkole nr 61 przy ul. Rajskiej;
 • Samorządowe Przedszkole nr 45 na ulicy Piekarskiej 14;
 • Samorządowe Przedszkole nr 44 przy ul. Żuławskiego;
 • Samorządowe Przedszkole nr 4 na ulicy Piekarskiej 12;
 • Samorządowe Przedszkole nr 114 przy ul. Stradomskiej;
 • Przedszkole nr 40 Zgromadzenia Córek Bożej Miłości przy ul. Pędzichów.

Szkoły podstawowe

Na terenie Starego Miasta funkcjonuje aż 19 placówek edukacyjnych z programem nauczania dla dzieci powyżej 7. roku życia. Większość z nich to publiczne szkoły podstawowe, które dysponują łącznie kilkuset miejscami. Niestandardowy program nauczania oferują placówki, takie jak: Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 22 przy ulicy Chmielowskiego, Szkoła Podstawowa Specjalna nr 6 przy ul. Hieronima Wietora czy Szkoła Podstawowa z Oddziałem Dwujęzycznym TSSP przy ul. Michałowskiego.

Według rankingu 2022 r. stworzonego na podstawie wyników z egzaminów ośmioklasistów, wysokie miejsce zajmuje m.in.:

 • Szkoła Podstawowa nr 160 im. św. Augustyna Zgromadzenia Sióstr Augustianek;
 • Społeczna Szkoła Podstawowa nr 4 im. Juliusza Słowackiego;
 • Katolicka Szkoła Podstawowa im. Świętej Rodziny z Nazaretu;
 • Szkoła Podstawowa z Oddziałem Dwujęzycznym im. Piotra Michałowskiego TSSP.

Licea i technika

Na Starym Mieście znajduje się ponad 30 szkół średnich. Na terenie dzielnicy funkcjonują 24 licea ogólnokształcące, w tym kilka prywatnych. Młode osoby poszukujące konkretnego zawodu mogą też skorzystać z oferty 9 szkół technicznych. Z listy popularnych placówek edukacyjnych warto wymienić:

 • II Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego;
 • V LO im. Augusta Witkowskiego;
 • VI Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza;
 • Technikum Chemiczne i Ochrony Środowiska nr 3;
 • Technikum Ekonomiczno-Hotelarskie nr 4;
 • Technikum Energetyczno-Elektroniczne nr 9.

Uczelnie wyższe

Kraków jest drugim co do wielkości ośrodkiem akademickim. Na Starym Mieście znajdują się zarówno publiczne szkoły wyższe, jak i uczelnie prywatne. Spośród najpopularniejszych warto wymienić, tj.:

 • Uniwersytet Jagielloński;
 • Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki;
 • Akademia Muzyczna im. Krzysztofa Pendereckiego;
 • Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki;
 • Uniwersytet Papieski Jana Pawła II.
Uniwersytet Jagielloński Uniwersytet Jagielloński

Rekreacja na Starym Mieście

Mieszkańcy nie mogą narzekać na brak miejsc, które są wprost idealne na piesze i rowerowe wycieczki. Szczególnym powodzeniem cieszy się Rynek Główny oraz rozległy obszar bulwarów wiślanych. Na terenie Starego Miasta znajduje się wiele skwerów i parków o stosunkowo niewielkiej powierzchni. Z pewnością odnajdą się tu miłośnicy aktywnego wypoczynku i spędzania wolnego czasu na otwartej przestrzeni. W zabytkowej dzielnicy Krakowa funkcjonuje kilkadziesiąt siłowni oraz klubów fitness. 

Tereny zielone

Niezwykle popularnym miejscem na mapie Starego Miasta są Planty, które zostały podzielone na 8 ogrodów. Na terenie najstarszego parku miejskiego w Krakowie znajduje się ponad 40 gatunków drzew i krzewów, w tym majestatyczne pomniki przyrody. Nie brakuje tu romantycznych alejek, elementów małej architektury, kwiatów, rabatek czy sadzawek. Spośród pozostałych terenów zielonych na Starym Mieście warto też wymienić: Park Kieszonkowy-Ogród Kwietny, Grażyna Park, Kwietny Park Kieszonkowy przy Łobzowskiej.

Park Planty Kraków Park Planty

Miejsca przeznaczone do rekreacji

Mieszkańcy mogą skorzystać z oferty klubów fitness (np. „R&K Siłownia. Sauna. Fitness. Treningi” czy „My Fitness Place”), Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego lub siłowni plenerowej, która znajduje się przy ulicy Skawińskiej na krakowskim Kazimierzu. Na Starym Mieście funkcjonuje też Pływalnia Kryta YMCA, która oferuje możliwość nauki i doskonalenia pływania dla dzieci oraz dorosłych. Dodatkowo na terenie basenu przy ul. Krowoderskiej są prowadzone zajęcia typu gimnastyka dla seniorów i aerobik w wodzie.

Gastronomia i kultura

Stare Miasto słynie z bogatej oferty gastronomicznej. Przy Rynku Głównym i w jego bliskim sąsiedztwie znajdują się restauracje, które serwują potrawy z różnych stron świata. Niektóre z nich są polecane przez prestiżowe przewodniki Michelin. W prestiżowej dzielnicy Krakowa można zakosztować w przysmakach, m.in. kuchni polskiej, francuskiej, włoskiej i śródziemnomorskiej. Mieszkańcy Starego Miasta mają też dostęp do zróżnicowanej oferty kulturalnej. Funkcjonuje tu wiele kin, teatrów, muzeów, galerii sztuki, bibliotek oraz czytelni uczelni wyższych.

co zjeść w Krakowie

Gdzie zjeść w dzielnicy?

Na Starym Mieście znajduje się szeroki wybór lokali gastronomicznych. Spośród najbardziej prestiżowych miejsc docenianych przez turystów warto wymienić, tj.: Szara Restaurant, Wierzynek, Szara Gęś w Kuchni, Hawełka, Restauracja Europejska. Wszystkie wymienione lokale usytuowane są przy Rynku Głównym. Dużą popularnością wśród mieszkańców cieszy się np. restauracja w podziemiach pasażu 13 LConcept oraz La Grande Mamma, w której dominuje kuchnia włoska.

Rozrywka w dzielnicy

Na terenie Starego Miasta znajdują się zarówno studyjne kina (Agrafka przy ul. Krowoderskiej czy Pod Baranami przy Rynku Głównym), jak i nowoczesne (7D Max & Virtual Reality). Mieszkańcy mają do wyboru kilkanaście teatrów. Do najpopularniejszych można zaliczyć:

 • Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej;
 • Teatr im. Juliusza Słowackiego;
 • Teatr Ludowy – Scena pod Ratuszem;
 • Teatr Bagatela im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego;
 • Teatr BARAKAH.

Na Starym Mieście organizowane są liczne wydarzenia kulturalne i rozrywkowe. Odbywają się tu cykliczne imprezy, koncerty znanych artystów, spektakle oraz widowiska w plenerze. Mieszkańcy mają też możliwość zapoznania się z wystawami w galeriach sztuki współczesnej lub multimedialnymi prezentacjami w Podziemiach Rynku Głównego.

Rynek w Krakowie Rynek w Krakowie 

Gdzie wybrać się na zakupy?

Na terenie dzielnicy znajduje się spora ilość supermarketów oraz centrów handlowych. Większe zakupy można zrobić w Galerii Krakowskiej, Pasażu Handlowym przy Floriańskiej lub Domu Handlowym Elefant przy ul. Podwale. Mieszkańcy chętnie korzystają także z oferty lokalnych targowisk. Najpopularniejsze bazary mieszczą się na Starym i Nowym Kleparzu. Oprócz tego dzielnica posiada bogatą ofertę usługową. Bez problemu można tu znaleźć fryzjera czy kosmetyczkę. 

Zdrowie na Starym Mieście – oferta dzielnicy

Na terenie dzielnicy funkcjonują poradnie POZ, przychodnie specjalistyczne oraz szpitale publiczne. Mieszkańcy mogą otrzymać pomoc medyczną również w wielu placówkach prywatnych. Na Starym Mieście znajduje się kilkadziesiąt aptek. Niektóre placówki są czynne całodobowo.

Jakość powietrza i wody

W Krakowie występuje problem smogu. Dotyczy w znacznym stopniu Starego Miasta, szczególnie w okresie od października do marca. Związane jest to z ogrzewaniem mieszkań piecami na paliwa stałe oraz dużą ilością spalin samochodowych. Poziom zanieczyszczenia powietrza warto sprawdzać na stronie airly.org. Zdaniem przedstawicieli MPWiK w Krakowie woda kranowa jest bezpieczna i nadaje się do picia nawet bez przegotowania.

Kleparz, Kraków Kleparz, Kraków

Oferta placówek medycznych

Mieszkańcy Starego Miasta mogą skorzystać z opieki profilaktycznej i specjalistycznej w kilkudziesięciu poradniach oraz kilku szpitalach publicznych. Świadczone usługi medyczne są w nich nieodpłatne dla osób ubezpieczonych. Z listy publicznych placówek medycznych warto wymienić:

 • Szpital Specjalistyczny im. Józefa Dietla;
 • Szpital Zakonu Bonifratrów św. Jana Grandego;
 • Szpital Ginekologiczno-Położniczy im. Rafała Czerwiakowskiego.

W okolicy usytuowany jest również Szpital Uniwersytecki z oddziałami klinicznymi oraz poradniami specjalistycznymi. Natomiast przy ulicy Długiej mieści się placówka NZOZ Śródmieście, która ma podpisany kontrakt z NFZ na udzielanie niektórych świadczeń medycznych.

Warto wiedzieć o krakowskim Starym Mieście

Historyczna dzielnica Krakowa jest przepełniona atrakcjami turystycznymi i słynie z niepowtarzalnej atmosfery. Z pewnością przypadnie do gustu osobom, które doceniają bliskość tętniącego życiem rynku oraz najważniejszych udogodnień (placówek handlowo-usługowych, restauracji, klubów, uczelni wyższych czy miejsc pracy). Mieszkanie na Starym Mieście kojarzy się z prestiżem i wygodą. Może być jednak problematyczne dla osób, którym przeszkadza zgiełk uliczny, korkowanie się ulic oraz wysokie zanieczyszczenie powietrza.

Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: