Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Parki kieszonkowe w Polsce - które warto odwiedzić?

Marzena Zbierska
Marzena Zbierska

Data publikacji: 31.12.2021, Data aktualizacji: 03.01.2022

3 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 17 głosów

Park kieszonkowy
Parki kieszonkowe cieszą się sporym powodzeniem również w naszym kraju. Co warto o nich wiedzieć i które z nich warto odwiedzić? Sprawdź.

Parki kieszonkowe (ang. pocket parks) zdobywają popularność wszędzie tam, gdzie zwarta zabudowa mieszkaniowa wyparła tereny zielone. Nierzadko sami mieszkańcy wkładają sporo pracy w urządzenie takich niewielkich ogrodów i dzięki temu zyskują przestrzeń do odpoczynku oraz spotkań na świeżym powietrzu.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jak wyglądają parki kieszonkowe
  • jaka jest ich historia
  • w jakich miastach powstają tego typu tereny zielone 

Co to jest park kieszonkowy? Definicja i znaczenie

Parki kieszonkowe to niewielkie, publiczne tereny zielone tworzone między budynkami w centrach miast lub na osiedlach, z elementami małej architektury, przeznaczonymi do rekreacji lub wypoczynku. Najczęściej mają one od 300-1000 mkw. powierzchni. Powstają na niezagospodarowanych terenach dzięki finansowaniu crowdfundingowemu lub funduszom pozostającym w dyspozycji samorządu, np. w ramach budżetu obywatelskiego.

Miniparki są często wyposażone w niewielkie place zabaw dla dzieci, stoliki, ławki, leżaki. Mogą być tworzone wokół pomników, miejsc pamięci, rzeźb czy instalacji artystycznych. Według urbanistów mają być receptą na niedobór terenów zielonych w wielkich, gęsto zabudowanych miastach i zapewniać mieszkańcom kontakt z naturą, chociaż na niewielkim terenie i z ograniczoną ilością drzew i krzewów.

co to jest park kieszonkowy

Historia parków kieszonkowych

Jeden z pierwszych, miejskich miniparków to Paley Park, który powstał w 1967 roku w Nowym Jorku na Manhattanie. Zajmuje powierzchnię zaledwie 390 mkw., a jego atrakcją jest sztuczny wodospad, który stanowi naturalną barierę dźwiękową, zagłuszającą odgłosy dochodzące z pobliskiej ulicy. Paley Park stał się inspiracją dla podobnego parku miejskiego w Charleston w Południowej Karolinie, który powstał w 2015 roku i został nazwany Theodora Park. Jego centralnym punktem jest basen z fontanną, w pobliżu znajduje się brama wykonana przez kowala-artystę.

Parki kieszonkowe na świecie

Niewielkie publiczne skwery powstały także w Sidney, Chile i w Wielkiej Brytanii, gdzie już w 1984 roku w tworzenie miniparków zaangażowała się lokalna społeczność. Co ciekawe, w Londynie powstał pierwszy na świecie pływający park kieszonkowy, nazywany Małą Wenecją. Z kolei w Meksyku władze miasta uruchomiły program aranżacji aż 150 parków kieszonkowych o powierzchni do 400 mkw., co pozwoli zagospodarować wolne przestrzenie miejskie, nawet w pobliżu dużych ulic i skrzyżowań. 

Szukaj nieruchomości

W Polsce
W Hiszpanii
Wakacyjne
  • Warszawa

    mazowieckie, Warszawa

    12999 ofert

  • Wrocław

    dolnośląskie, Wrocław

    6893 oferty

  • Kraków

    małopolskie, Kraków

    5736 ofert

  • Poznań

    wielkopolskie, Poznań

    5004 oferty

  • Łódź

    łódzkie, Łódź

    3437 ofert

W Polsce
W Hiszpanii
Wakacyjne
parki kieszonkowe na świecie

Parki kieszonkowe w Polsce

Pierwszy park kieszonkowy w Polsce powstał w Krakowie w 2016 roku na Zabłociu w Dzielnicy Podgórze, u zbiegu ulic Dekerta, Wałowej i Kiełkowskiego. Ma powierzchnię ok. 550 mkw. Kolejne w Łodzi, Wrocławiu, Warszawie - obecnie jest ich kilkaset i wciąż powstają kolejne, już nie tylko w największych miastach.

Park kieszonkowy we Wrocławiu

Tworzenie parków kieszonkowych we Wrocławiu to spore przedsięwzięcie, w które zaangażowało się miasto. Jest ich wiele, a jednym z popularniejszych jest Ptasi Zagajnik. Oprócz modernizacji alejek, nowych nasadzeń i małej architektury, zadbano tam również o poidełka, karmniki i budki lęgowe dla ptaków. Inny przykład to parki na Ołbinie, gdzie w ramach projektu Grow Green powstało ich siedem oraz „zielona” ulica Daszyńskiego, przy której zasadzono 41 drzew, 913 krzewów oraz 369 pnączy. Grow Green jest projektem z programu Horyzont 2020, czyli największego w historii programu finansowania badań naukowych i innowacji w Unii Europejskiej. Celem projektu jest przystosowanie miasta do zmian klimatu między innymi poprzez stworzenie parków kieszonkowych, zielonych ścian i ulic.

Park kieszonkowy w Krakowie

Od powstania pierwszego krakowskiego miniparku minęło pięć lat, dziś w całym mieście jest ich kilkadziesiąt. To efekt realizacji projektu Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie - Ogrody Krakowian. Jednym z najmłodszych parków kieszonkowych w Krakowie jest Ogród Kasztanowy. Znajduje się on na terenie Dzielnicy I – Stare Miasto, tuż obok Dworca Głównego przy ulicy Wita Stwosza. Minipark jest jak rekreacyjny ogród w skali mikro. To miejsce, które zdobią nie tylko kolorowe rośliny, ale także domki dla dzieci w kształcie kasztanów, huśtawko-ławki, stoliki piknikowe i instrumenty muzyczne wielkiego formatu. Wcześniej był tam parking, dziś to ostoja przyrody.

park kieszonkowy w Krakowie Park kieszonkowy w Krakowie, źródło: Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie, https://zzm.krakow.pl/aktualnosci/461-projekt-parku-kieszonkowego-dzielnica-xiv-czyzyny.html

Park kieszonkowy w Łodzi

Łódzkie miniparki są zlokalizowane na Starym Polesiu i na Bałutach. Najnowszym jest skwer przy skrzyżowaniu ulic Jaracza i Kilińskiego. Ma 900 mkw. i jest otoczony stylowym ogrodzeniem. Wewnątrz pojawiły się nowe nasadzenia, m.in. klony i magnolie, prawie 100 krzewów i 3 tys. traw ozdobnych. Są ławki, stojaki rowerowe oraz plac zabaw, a na nim huśtawki, zjeżdżalnie, piaskownice oraz linowa piramida wspinaczkowa.

 

Marzena Zbierska

Dziennikarz, redaktor, copywriter. Publikuje na łamach magazynów i portali branżowych. Zafascynowana SEO i content marketingiem. Z branżą deweloperską związana od ponad 10 lat – jako autor tekstów eksperckich i poradników na potrzeby promocji inwestycji mieszkaniowych.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Gdzie kupić mieszkanie w Krakowie?

      Gdzie kupić mieszkanie w Krakowie?

      Jeśli wciąż nie masz wymarzonego mieszkania lub planujesz przeprowadzkę do Krakowa, sprawdź, co warto wziąć pod uwagę, szukając miejsca do życia w stolicy Małopolski.

      15 listopada 2021

      Marta Gług

    • Przed nami Targi Mieszkań i Domów w Krakowie

      Przed nami Targi Mieszkań i Domów w Krakowie

      Zapraszamy na pierwszą w tym roku, wiosenną edycję Targów Mieszkań i Domów na terenie Expo Kraków. Pierwszego i drugiego marca będzie można sprawdzić oferty deweloperów, doradców kredytowych, agentów nieruchomości i projektantów wnętrz. Jak zawsze na targach organizowanych przez spółkę Nowy Adres, nie zabraknie dawki rzetelnych informacji i porad na temat tego, jak znaleźć, kupić, sfinansować i urządzić swoje nowe mieszkanie.

      25 lutego 2025

      Redakcja

    • Targi mieszkaniowe w Krakowie

      Targi mieszkaniowe w Krakowie

      By sprawnie poruszać się po rynku nieruchomości, nie trzeba być ekspertem – wystarczy pojawić się na krakowskich targach nieruchomości. Organizowany cyklicznie event, to nie tylko okazja do uzyskania informacji na ważne dla nas tematy od ekspertów finansowych, inspektorów budowlanych czy analityków rynku mieszkaniowego. Targi nieruchomości w Krakowie to także miejsce, w którym można spełnić marzenia o własnym domu.

      18 listopada 2024

      Dominika Perkowska

    • Przed nami 154. Targi Domów i Mieszkań w Krakowie

      Przed nami 154. Targi Domów i Mieszkań w Krakowie

      W weekend 23-24 listopada w Hali Cracovia przy al. Focha 40 w Krakowie odbędzie się ostatnia w tym roku edycja targów mieszkaniowych organizowanych przez Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań. Przez oba dni analitycy rynku mieszkaniowego, eksperci finansowi i inspektorzy budowlani będą się dzielić swoim doświadczeniem podczas darmowych prelekcji. Doradzą na co zwrócić uwagę przy zakupie i odbiorze technicznym domu lub mieszkania, omówią bieżące tematy związane z kredytami hipotecznymi. Na uczestników targów czekać będą specjalne oferty i promocje przygotowane przez deweloperów.

      12 listopada 2024

      Redakcja

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023