Gdzie w Krakowie większa rodzina znajdzie lokum?
Data publikacji: 09.06.2021, Data aktualizacji: 21.06.2021
Średnia ocen 3/5 na podstawie 5 głosów
Mimo niekorzystnych tendencji demograficznych, rodzice posiadający więcej niż dwójkę - trójkę dzieci nadal są dość częstymi klientami firm deweloperskich. Taka sytuacja jest obserwowana również w Stolicy Małopolski.
Optymalne rozwiązanie dla większych rodzin to lokal o powierzchni przekraczającej 75 mkw. - 80 mkw. (sprawdź ofertę czteropokojowych mieszkań w Krakowie) lub dom usytuowany w jednej z podkrakowskich miejscowości.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- jak w Krakowie wygląda podaż dużych mieszkań od dewelopera
- ile wynosi średnia ofertowa cena 1 mkw. nowego krakowskiego lokalu
- kto najczęściej kupuje duże mieszkania
Pierwsza spośród wymienionych opcji wydaje się szczególnie atrakcyjna dla klientów, którzy z różnych względów nie chcieliby opuszczać Krakowa. Osoby zainteresowane większym metrażem w Krakowie, często obawiają się kosztów zakupu dużego mieszkania. Po przeanalizowaniu oferty krakowskiego rynku pierwotnego okazuje się jednak, że większe lokale nie są zarezerwowane tylko dla zamożnych nabywców.
Lokale posiadające min. 4 pokoje to 11% krakowskiej oferty
Przed zaprezentowaniem danych na temat dużych i niedrogich mieszkań w poszczególnych dzielnicach Krakowa, warto najpierw przyjrzeć się ogólnej podaży większych „M”. Dane portalu RynekPierwotny.pl z początku czerwca 2021 r. wskazują, że na krakowskim rynku pierwotnym mieszkania posiadające cztery pokoje stanowiły 9% całej podaży (1036 propozycji). W ofercie deweloperów można było też znaleźć pięciopokojowe „M” (190 ofert/2% podaży). Krakowskie nowe mieszkania o większej liczbie pokoi niż pięć stanowiły rynkowy margines.
Niedrogiego „M” dla większej rodziny trzeba dobrze szukać
Mieszkania posiadające większą liczbę pokoi i powierzchnię ponad 80 mkw., w polskich warunkach nie bez przyczyny kojarzą się z luksusem. W tej grupie znajdziemy między innymi apartamenty, które pozostają poza zasięgiem typowej większej rodziny. Właśnie dlatego eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili sprawdzić, jak wygląda w Krakowie podaż dużych mieszkań od dewelopera o powierzchni min. 80 mkw., które jednocześnie posiadają cztery pokoje i stosunkowo niską cenę. Mowa o limicie cenowym wynoszącym 750 000 zł. W tym kontekście, warto przypomnieć, że średnia ofertowa cena 1 mkw. nowego krakowskiego mieszkania w maju 2021 r. wynosiła już prawie 10 500 zł.
Poniższa tabela opierająca się na danych RynekPierwotny.pl z początku czerwca 2021 r. wskazuje, że duże i stosunkowo tanie nowe mieszkania nie są bardzo popularne. Ich łączną podaż na terenie wszystkich dzielnic Krakowa wynosiła około 90 - 100 ofert w połowie 2021 r. Faktycznie mieszkań spełniających założone kryteria mogło być nieco więcej, bo deweloperzy nie zawsze podają ceny ofertowe (nawet przybliżone).
Wśród lokali z podaną ceną zdecydowanie przeważały oferty z Podgórza Duchackiego (w tym m.in. nowe mieszkania czteropokojowe na Podgórzu Duchackim) i Prądnika Białego (w tym nowe mieszkania pięciopokojowe na Prądniku Białym). Najtańsze propozycje były jednak dostępne na terenie Bieżanowa-Prokocimia - czteropokojowe nowe mieszkanie w dzielnicy Biażanów-Prokocim wyróżnia konkurencyjna cena za mkw. To właśnie w tej części miasta lokum powinny szukać osoby, którym zależy na niskiej cenie metrażu.
Nowy Ład może zwiększyć zainteresowanie większymi „M”
Nie można wykluczyć, że rządowy program Nowy Polski Ład dzięki zapowiadanym bonom mieszkaniowym nieco zwiększy zainteresowanie zakupem dużych i niedrogich mieszkań od dewelopera. Na taki impuls popytowy związany z dopłatami do lokum dla rodzin wielodzietnych na pewno zareagują inwestorzy (nie tylko z Krakowa). Trudno spodziewać się jednak, że mieszkania o dużym metrażu i cenie 1 mkw. mniejszej od przeciętnej kiedykolwiek będą dla deweloperów strategicznym elementem oferty.
Ekspert i analityk portalu RynekPierwotny.pl od 2012 roku.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ:
KATEGORIE: