Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Nietypowe pomysły na sufit

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 15.07.2022, Data aktualizacji: 13.10.2022

6 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 29 głosów

Pomysł na sufit
Oryginalna aranżacja sufitowa ma kluczowe znaczenie w odbiorze całego wnętrza. Co położyć na suficie? Sprawdź nasze pomysły.

Trend odchodzenia od koloru białego w aranżacji sufitu na rzecz innego wzornictwa jest zauważalny zwłaszcza w loftach i nowoczesnych domach. Popularne stają się eksperymenty nie tylko z kolorem, ale również materiałem i jego fakturą. Jakie są rodzaje wykończenia sufitów? Co warto wprowadzić we własnych czterech kątach?

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jak można wykończyć sufit
  • czym charakteryzuje się sufit szklany a czym drewniany
  • gdzie sprawdzi się czarny sufit

Aranżacja sufitu - nietypowe rozwiązania

Jeszcze do niedawna sufit miał być elementem nierzucającym się w oczy. Pomalowany na biało zwykle tworzył tylko tło do wnętrzarskich dodatków jak zasłony czy lampy. Dziś może być kolejnym elementem dekoracyjnym, a mnogość możliwości zapewnia bezproblemowe znalezienie rozwiązania idealnego.

Jako ponadczasowe rozwiązanie można na pewno wymienić sufity wykonane ze szkła czy drewna. Pojawiają się także rozwiązania z tapetą lub fototapetą albo po prostu powierzchnie pomalowane, ale na znacznie odważniejszy kolor niż popularny biały – na przykład czarny. Niektórzy decydują się na położenie paneli na suficie. Które z rozwiązań sprawdzą się u Ciebie?

Sufit napinany czy podwieszany - który wybrać? Podpowiadamy

jakie są rodzaje sufitów

Sufit szklany

Wykonany ze szkła, solidny i trzymający ciepło – szklany sufit robi ogromne wrażenie i na pewno docenimy go latem podczas bezchmurnej nocy. Może być pięknym elementem dekoracyjnym, ale mieć także praktyczne zastosowanie. Sprawdzi się w ciemnych miejscach, gdzie rozwiąże problem zbyt małej ilości światła dziennego albo po prostu stanie się dodatkowym źródłem doświetlenia.

Ponadto szkło to wdzięczny materiał – można utworzyć z niego wiele ciekawych kształtów i połączyć z innymi materiałami. Szklane elementy daja wiele możliwości aranżacji - mogą przybrać formę kopuły, liścia czy kwiatu. Możliwość zabarwienia szkła to kolejny jego atut. Kolorowe witraże mogą zdobić nie tylko kościoły, ale również nasze domy.

Szklany sufit możemy z łatwością wkomponować w styl nowoczesny (na przykład w połączeniu z minimalistyczną, czarną ramą), ale też boho czy rustykalny, gdzie kolorowe szyby w towarzystwie drewna idealnie dopełnią efekt wizualny. 

Plusem rozwiązania, poza walorami estetycznymi, jest jego trwałość. Wadą niestety konieczność regularnego mycia.

Opcja jest raczej przeznaczona do domów ze względu na ograniczenia budowlane w budynkach wielomieszkaniowych. 

szklany sufit

Drewniany sufit

Typowy drewniany sufit można często spotkać w góralskich chatach lub domkach letniskowych w pięknym otoczeniu przyrody. To rozwiązanie, które nie wszędzie się sprawdzi – drewniany sufit to ciężka konstrukcja zajmująca dużo miejsca. Będzie to jednak idealna opcja dla osób lubiących naturalne i trwałe rozwiązania w domu. Pięknie wpasuje się w style hygge czy góralski. Coraz częściej można też spotkać taką opcję w domach typu nowoczesna stodoła, gdzie wysokie, skośne stropy aż proszą się o drewniane wykończenie.

Wysoki sufit w mieszkaniu? Czytaj

Do zalet rozwiązania możemy zaliczyć piękny zapach drewna, wygląd, uniwersalność i solidność. Wada to koszt wykonania oraz potencjalny problem ze znalezieniem odpowiedniej firmy, która zrealizuje nasz pomysł. Trzeba także pamiętać o regularnej impregnacji, jednak odpowiednio zadbane drewno posłuży nam przez długie lata.

drewno na suficie

Panele na sufit

To zdecydowanie lżejszy i elastyczniejszy odpowiednik drewnianego sufitu. Wobec tego będzie świetnym rozwiązaniem do mieszkań w blokach. Panele na suficie stosunkowo łatwo zamontować, dodatkowo stworzą wyciszenie akustyczne. Montaż sufitu z paneli jest stosunkowo tani, a materiały łatwo dostępne – praktycznie każdy może sobie na nie pozwolić. Dobrze wykonany sufit tego typu posłuży długie lata.

Rozwiązanie pasuje do różnych styli, w zależności od tego, jaki rodzaj, kolor i wzór materiału wybierzemy. Panele na suficie można można układać skośnie, prosto, pionowo czy poziomo… Dostępne są klasyczne elementy podłużne, ale też ażurowe czy heksagony.

Jednak pomimo wszystkich zalet, panele na suficie mają także wady. Przede wszystkim związane one są z odpowiednim montażem. Źle ułożone będą wyglądać brzydko i nieestetycznie. Są także wrażliwe na wilgoć – jeśli zaleje nas sąsiad, sufit może się odkształcić.

panele na suficie

Tapeta na suficie

Zarówno tapetę, jak i fototapetę na sufit kładzie się w podobny sposób – przyklejając poszczególne pasy na wcześniej przygotowany strop. Niemniej różnica między nimi jest znacząca w zakresie oddziaływania na przestrzeń. Fototapeta często stanowi mocny akcent, zmieniając pokój nie do poznania.

Wykorzystywana jest szczególnie w pokojach dziecięcych, ponieważ można na niej odwzorować postacie z bajki, obrazy kosmosu, zwierząt itd., co daje niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne. Znajdzie też swoje zastosowanie w łazience (obrazy morza itd.) czy w salonie (motyw nieba, delikatnych roślin). Do małych wnętrz polecana jest właśnie fototapeta z motywem, który optycznie powiększy przestrzeń. 

Z kolei tapeta na sufit sprawdzi się jako dopełnienie konkretnej stylistyki. Często optycznie zmniejsza pomieszczenie ze względu na bogate wzornictwo. Może również przytłaczać, dlatego dobrze zastanowić się nad jej zastosowaniem.

Decydując się na wzór z wieloma elementami, trzeba na pewno zmniejszyć liczbę dodatków i zastosować minimalistyczny wystrój. Rozwiązanie stanowi jednak ciekawą alternatywę dla popularnej farby. Mniej się brudzi, a jej czyszczenie jest łatwiejsze. Jeśli zależy nam na efektownym, ale i praktycznym dopełnieniu przestrzeni, najlepsza będzie tapeta. Na sufit można wybrać opcję matową lub z połyskiem.

Czarny sufit

Czarny sufit staje się coraz modniejszy. Może się wydawać dość odważnym krokiem, jednak przemyślana i odpowiednio wkomponowana czerń potrafi nadać pomieszczeniu niepowtarzalny klimat.

Czarny kolor na suficie może „przeciążyć” wnętrze. Wybór czarnego sufitu z połyskiem, zmniejszy jego „ciężar”, a dzięki temu nie przytłoczy tak bardzo pokoju.

Czerń na suficie spotkać można w sypialni, kuchni, czy w pokojach gier dla dorosłych. Najczęściej stosowana jest jednak w łazience. Sprawdzi się znakomicie w pomieszczeniach, gdzie strop jest naprawdę bardzo wysoki (np. w kamienicach). Czarny sufit będzie dobrze kontrastował z bielą – ścianami w tym kolorze, meblami itp.

czarny sufit napinany w mieszkaniu

Jakie wykończenie sufitu wybrać?

Jak widzisz, możliwości jest bardzo wiele. Pierwszym kryterium wyboru powinny być czynniki techniczne. Szklany czy drewniany sufit będzie zwykle niemożliwy do wykonania w mieszkaniu w bloku czy kamienicy. Będzie za to świetnym rozwiązaniem w domach, zarówno w stylu boho czy rustykalnym, jak i w nowoczesnych aranżacjach. Jednak na instalacji takiego sufitu może ucierpieć akustyka wnętrza.

Panele, tapeta czy czarna farba to z kolei opcja dla każdego – można je bowiem wykonać tak w domu, jak i w mieszkaniu. Zwróć uwagę na wielkość pokoju: wysokość pomieszczenia i powierzchnię całego sufitu i na to, jak dane wykończenie wpłynie na jego optyczne postrzeganie. Mocne kolory czy bogate wzornictwo sprawdzą się przede wszystkim w wysokich pomieszczeniach. Ostatecznie sufit nie powinien przytłaczać, jednak z powodzeniem może stanowić atrakcyjny element aranżacji wnętrza.

Jak przykleić taśmę LED do sufitu? Sprawdź

Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Życie bez długoterminowych zobowiązań finansowych jest znacznie prostsze. Dlatego wielu kredytobiorców decyduje się na spłacenie długu przed wyznaczonym terminem. Kto najczęściej dokonuje częściowej lub całkowitej spłaty kredytu? Dlaczego warto o tym pomyśleć? Czy można uzyskać zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu? Wyjaśniamy.

      29 lutego 2024

      Daniel Grzegorzek

    • Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Garderoba jest miejscem, do którego zaglądamy codziennie. Coraz częściej zastępuje duże szafy i komody w nowocześnie zaprojektowanych mieszkaniach i domach. Takie pomieszczenie powinno być zaaranżowane w przemyślany sposób, tak by wszystko, co potrzebne znaleźć nawet w pośpiechu. Czym charakteryzuje się funkcjonalna garderoba? Jak urządzić stylowe pomieszczenie o niewielkim metrażu? Wyjaśniamy.

      07 lutego 2024

      Dagmara Osińska

    • Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Sprzedać czy nie sprzedać? Oto jest pytanie. Decyzja o zbyciu własnej nieruchomości nigdy nie należała do najprostszych. Uzyskanie satysfakcjonującej ceny zależy bowiem od wielu czynników. Istotny jest popyt na rynku, wielkość oferty mieszkaniowej, dostęp do kredytów hipotecznych czy ogólna sytuacja gospodarcza. Zatem czy aktualna sytuacja na rynku nieruchomości to dobry moment na sprzedaż nieruchomości? Tego dowiesz się w naszym tekście.

      26 stycznia 2024

      Marcin Moneta

    • Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Zadbany ogród powinien być starannie pokryty trawą w soczyście zielonym kolorze. Utrzymanie pięknej zieleni wymaga jednak sporych nakładów pracy oraz cierpliwości. Jak dbać o trawnik wiosną, latem i w okresie jesienno-zimowym? Przedstawiamy najważniejsze zasady pielęgnacji.

      19 stycznia 2024

      Dagmara Osińska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023