Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Jaka konsola do gry?

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 28.07.2020, Data aktualizacji: 15.09.2021

4 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 5 głosów

Jaka konsola do gry?
Konsola do gry – jak wybrać odpowiednią? Przeczytasz na RynekPierwotny.pl.

Konsola do gry to nie tylko sprzęt dla miłośników gier. Urządzenie stanowi idealne centrum domowej rozrywki. Na konsoli możemy m.in. oglądać filmy czy surfować po Internecie. Zakup konsoli do gry wiąże się jednak z większym wydatkiem, dlatego powinien być dobrze przemyślany. Jak wybrać odpowiedni sprzęt? Podpowiadamy.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • na co zwrócić uwagę kupując konsolę do gry
 • jakie powinna mieć parametry techniczne 
 • jaka konsola uważana jest za najładniejszą

Konsola do gry

W przypadku zakupu konsoli do gry najważniejsze jest określenie naszych potrzeb. Warto się zastanowić, na jakich efektach najbardziej nam zależy. Czy będzie to oprawa audiowizualna, większa mobilność czy doskonała grafika?

Stawiając na pierwsze rozwiązanie powinniśmy zwrócić uwagę na największych graczy na rynku. Są nimi PlayStation 4 oraz Xbox One. Drugi rodzaj to tak naprawdę hybrydowe Nintendo Switch. Jest to konsola mobilna, która posiada pakiet ciekawych rozwiązań, pozwalających na szybkie przełączanie się z trybu stacjonarnego na przenośny. Jest to jednak najsłabsze rozwiązanie z rankingu TOP 3, ponieważ nie ma tu rozdzielczości 4K, szerokiej palety barw, zaawansowanych efektów graficznych czy HDR.

Konsola do gry

Jaka konsola do gry?

Na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie konsoli do gry?

 • Rodzaj – na rynku dostępne są modele przenośne lub stacjonarne.
 • Rodzaje i ceny gier – warto zorientować się, jakie gry są dostępne na daną konsolę. Największą ich liczbę znajdziemy na Xbox. Jednak konsola PS4 też ma wiele do zaoferowania. Ważna jest również cena gier.
 • Sieć – możliwość podłączenia do sieci oraz tryb online. Większość urządzeń pracuje na WiFi oraz kablu.
 • Dysk twardy – im większa jego pojemność, tym lepiej.
 • Rozdzielczość – im większa, tym lepsza. Ale nie ma to znaczenia, jeśli nie posiadamy ekranu, który obsługuje daną rozdzielczość.
 • Sterowanie – chodzi o kontrolery. Niektóre modele mogą angażować nie tylko palce gracza, ale i całe ciało.
 • Funkcje dodatkowe – konsola do gry może służyć także do oglądania filmów czy przeglądania Internetu.

Konsola PS4 czy Xbox One?

Wybór zależy od tego, jakie mamy preferencje. Na rynku dominuje PlayStation, czego dowodem jest liczba sprzedanych egzemplarzy – ponad 100 milionów konsoli PS4, a tylko niespełna 40 milionów Xboxów One. Jest to spowodowane wyższą ceną przy premierze drugiego modelu. Nowy Xbox One był przy zakupie droższy o 30% od nowej konsoli Sony PlayStation 4.

Konsola PS4 czy Xbox One

Parametry techniczne

Odpowiednio dobrane parametry techniczne to cecha, którą powinna posiadać konsola do gry. Zarówno konsola PS4 oraz Xbox posiadają procesor ośmiordzeniowy firmy AMD Jaguar, oparty o architekturę x86 znaną z komputerów domowych. To pozwoliło również na ujednolicenie produkcji oprogramowania i gier. Dzięki temu gracze mają dostęp do tych samych tytułów mniej więcej w tym samym czasie. Modele różnią się natomiast mocą obliczeniową, jak i układem graficznym czy wielkością pamięci RAM.

Najpotężniejsza jest konsola Xbox One X. Posiada procesor o wydajności aż 6 teraflopsów. Co sprawia, że jest ponad 40% szybszy niż w modelu PS4 Pro (4,2 teraflopsy). W przypadku pamięci graficznej w Xbox One X (12 GB) jest ona prawie o połowę większa od tej, którą posiada konsola ps4 Pro (8 GB pamięci). Dzięki takim parametrom tekstury mają dużą rozdzielczość a obraz jest zawsze płynny.

Modele Sony PlayStation 4 Slim oraz Microsoft Xbox One Slim różnią się wydajnością. Konsola PS4 jest o około 30% wydajniejsza. Uzyskała także zdecydowaną przewagę w szybkości ładowania i wyświetlania grafiki na ekranie telewizora. Niweluje to 5GB, dostępna dla grafiki pamięć operacyjna uwolniona przez procesor w konsoli Xbox One S. Dodatkowo obsługuje format 4K.

Wygląd

Dwóch największych graczy na rynku zdecydowanie odróżnia wygląd zewnętrzny. Zgodnie z najnowszymi trendami zbudowano je z czarnego, matowego plastiku wysokiej jakości. Znajduje się też w nich duża szczelina napędu Blu-ray na przednim panelu. Za najładniejszą uważana jest natomiast PlayStation 4 Pro. Ma asymetryczny, składający się z 3 oddzielnych modułów design oraz zdobienia z błyszczącego plastiku, podkreślone elementami świetlnymi. Sprawdzi się w nowoczesnym wnętrzu. W przednim panelu znajdują się porty USB 3.0, co jest dużą zaletą.

Konsola ps4 Slim jest mała i łatwa do ustawienia na półce. Ma zwykłą, matową obudowę. Co ważne, można ją ustawić zarówno w pionie, jak i poziomie. Xbox One X i Xbox One S są do siebie bardzo podobne. Zbudowano jest z wysokiej jakości tworzywa - białego w przypadku Xbox One S oraz czarnego - dla Xbox One X.

Podsumowując – co wybrać?

Jaka konsola do gry będzie najlepsza? Wybór będzie zawsze uzależniony od subiektywną opinii danego gracza. PlayStation 4 PRO to nowoczesna konsola do gier o dużej mocy. Stworzona jest dla fanów najbardziej wymagających tytułów. Można ją podłączyć do TV 4K oraz przesyłać strumieniowo filmy i programy telewizyjne. Gra zdalna jest na niej możliwa w jakości 1080p. Użytkownicy mogą korzystać ze standardowego łącza szerokopasmowego.

Xbox One X to z kolei konsola do gier wysokiej jakości z rozdzielczością 4K. Posiada funkcję Spatial Audio, co zdecydowanie poprawia efekty dźwiękowe. Pozwala na streamowanie video 4K z Amazona, Netflixa i wielu innych. Będąc użytkownikiem można często kupować gry z rabatami.

Nintendo SWITCH to z kolei idealne rozwiązanie na podróże. Ma ekran o przekątnej 6.2 cala.  Można z niego transmitować obraz do telewizora i komputera. Posiada wiele funkcji dodatkowych, co sprawia, że również można na nim przetestować wiele gier.

Konsola do gry
Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023