Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Jak urządzić salon z kominkiem w domu lub bloku?

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 17.11.2020, Data aktualizacji: 17.11.2023

10 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 56 głosów

Kominek w salonie - inspiracje i porady
Jak zaaranżować kominek w salonie? Jak zamontować i obudować kominek? Przeczytasz na RynekPierwotny.pl!

Czy ktoś z Was choć raz nie marzył o kominku, przy którym w zimowe wieczory można napić się grzanego wina i poczytać książkę? Rozważając jego zakup, warto wziąć pod uwagę, że jest to nie tylko element niezwykle dekoracyjny, ale także - dodatkowe źródło ciepła. Zanim się do tego zabierzemy, warto przyjrzeć się uważnie propozycjom katalogowym i zaczerpnąć choć podstawowej wiedzy na ten temat.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jaki kominek wybrać do salonu
  • jakie są zalety kominka elektrycznego
  • jak działa kominek bio

Jaki kominek do salonu wybrać i jak zaaranżować przestrzeń wokół niego? Podpowiadamy.

Kominek w salonie – jak wybrać odpowiedni?

Kominki w salonie to coraz popularniejsze rozwiązanie, które tworzy romantyczny klimat, ale przede wszystkim grzeje w zimniejsze miesiące. Odpowiednio zaaranżowany kominek w salonie stanie się miejscem spotkań i relaksu, przy którym będzie panować przytulna atmosfera. Kominek w salonie podkreśli charakter tradycyjnego wnętrza oraz ociepli nowoczesne aranżacje.

Kominek to zwykle centralny element salonu. Skupia uwagę, dlatego też powinien dobrze komponować się ze stylem, w jakim wnętrze będzie (lub już zostało) zaprojektowane. Warto pamiętać, że będzie to najprawdopodobniej miejsce, wokół którego domownicy będą spędzać sporo czasu w jesienne i zimowe wieczory. Wybierając projekty kominków do nowocześnie urządzonego salonu, warto wziąć pod uwagę funkcjonalność i wygląd. Prosty kominek w salonie powinien zapewnić ciepło i wprowadzać przytulną atmosferę. Jednak funkcja dekoracyjna również jest istotna. Wpływ na nią ma odpowiednia rama, kratka wentylacyjna i design samego urządzenia - każdy model cechują inne walory estetyczne.

Obecnie najpopularniejszy jest kominek nowoczesny w salonie z wkładem żeliwnym lub stalowym. Pierwszy z nich wyróżnia się solidną konstrukcją i idealnie współgrają z klasycznymi wnętrzami i kamienną zabudową. Z kolei stalowy kominek wybierany jest do wnętrz urządzonych przytulnie z nutką nowoczesności. Często wybieranym rozwiązaniem jest wkład kominkowy z tzw. płaszczem wodnym. Podłącza się go do systemu centralnego ogrzewania. Bardzo modne są również wkłady przeszklone z panoramicznymi szybami czy dekoracyjnymi panelami. To wprowadza bardzo elegancki charakter do wnętrza. Natomiast z rustykalnym stylem idealnie sprawdzi stylizowany na dawne - kominek koza lub piec kaflowy. Co ważne, do wyboru mamy różne ramy, kształty i typy przeszkleń.

Kominek tradycyjny

Kominki do salonu - grzanie

Nowoczesny salon z kominkiem powinien spełniać funkcje grzewcze. W związku z tym, konieczne jest wybór urządzenia o odpowiedniej mocy, ponieważ zbyt wysoka może doprowadzić do przegrzania się wnętrza. Natomiast zbyt niska nie zagwarantuje wystarczającej ilości ciepła. Jeżeli chcemy, aby nasz kominek stał się głównym źródłem ogrzewania, należy zapotrzebowanie na ciepło domu porównać z mocą nominalną wkładu kominkowego.

Z kwestii technicznych należy pamiętać o bezpiecznej odległości paleniska od mebli tapicerowanych. Moc wkładu określa, jaki dystans powinien być zachowany. Przy kominku zamkniętym jest to 110-160 cm. Przy otwartych potrzebne będzie więcej przestrzeni – około 200 cm. Przed drewnami wypadającymi z kominka powinna chronić podłogę płytka. Najlepiej, aby miała co najmniej 60-70 cm długości przy kominku zamkniętym oraz mniej więcej 100 cm przy otwartym. Warto wspomnieć, że kominek może być wykorzystywany do ogrzewania okazjonalnego lub w okresach przejściowych.

Kominek aranżacja

Jak urządzić salon z kominkiem? Dzisiejsze rozwiązania to nie tylko tradycyjne kominki z cegły, zdobiące ściany frontalne salonów. Jeśli zdecydowaliśmy się na minimalistyczną i nowoczesną aranżację, można znaleźć takie propozycje, które będą idealnie współgrać ze stylem przewodnim pomieszczenia.

Nie oznacza to jednak, że powinniśmy z cegły czy kamienia rezygnować. Tworzą one bowiem niepowtarzalny klimat, nawiązując wyglądem do górskiej chaty czy wiejskich palenisk, a tym samym - kojarzą się z ciepłem domowego ogniska. Jeśli jednak zależy nam na nowoczesności, wybór prostych form jest ogromny i tylko od nas zależy, na co postawimy. Wiele firm zajmuje się jednak montażem i wykonywaniem kominków według indywidualnych potrzeb. Jest to niezwykłe ułatwienie, bo nie zawsze to, co znajdziemy w katalogach, będzie pasować do naszego wnętrza.

Pomysł na kominek w salonie zależy od naszych preferencji i możliwości aranżacyjnych pomieszczenia. Często staje się główną dekoracją salonu i to do niego dostosowujemy resztę wystroju. Możemy wybrać spośród wielu modeli i tutaj trzeba się zastanowić, czy stawiamy na kominek narożny w salonie, tradycyjny, w starym stylu, a może na nowoczesny biokominek?

Następnie dobieramy nie tylko materiały i kolory, ale również ustawienie mebli. Nie musimy myśleć szablonowo i kominek obudowywać kamieniem, kaflami czy cegłą. Można postawić np. na ocynkowaną blachę, metal, drewno, beton lub gipsowe ornamenty. Odpowiednie wykończenie kominka sprawi, że salon zyska na oryginalności.

Kominek bio w salonie – idealne rozwiązanie w bloku

Jeśli jesteśmy posiadaczami mieszkania w bloku, wcale nie oznacza, że zmuszeni jesteśmy zrezygnować z kominka. Wręcz przeciwnie, dzisiejsze rozwiązania rynkowe pozwolą cieszyć się wyjątkową atmosferą nawet na niewielkim metrażu. Biokominek w salonie to również dobra alternatywa dla posiadaczy domów, którzy nie chcą inwestować w przebudowy, remonty i koszty, jakie generuje zaprojektowanie i wykonanie tradycyjnego urządzenia. Doskonałą alternatywą jest biokominek, który może zostać zamontowany w każdym pomieszczeniu.

To świetny patent na kominek w małym salonie. Nie trzeba go podłączać do instalacji kominowej, a jedynym wymogiem jest w tym przypadku dobra wentylacja. Biokominek opalany jest spalającym się w prawie 100% etanolem w żelowej bądź płynnej formie. Do plusów takiej konstrukcji zaliczyć możemy przede wszystkim jego mobilność, dzięki czemu (jeśli nie przymocujemy go na stałe) możemy zmieniać jego miejsce położenia w zależności od potrzeb.

Jest on także wynalazkiem całkowicie ekologicznym i bezpiecznym (co zdecydowanie przypadnie do gustu miłośnikom ochrony środowiska). Podczasużytkowania nie są wydzielane spaliny, dym, nie tworzy się popiół. Producenci prześcigają się w projektach, do wyboru są bowiem przeróżne formy - wiszące, wolnostojące czy naścienne. Dzięki rozwojowi technologii możemy też stworzyć najbardziej wyszukane aranżacje i powiesić swój kominek na przykład na ścianie z luster.

Dziś kominki ekologiczne są jednym z najbardziej pożądanych elementów wystroju nowoczesnego wnętrza. Pozwalają się cieszyć z kominków tym, którzy nie mają specjalnego komina i nie mogą zainstalować tradycyjnych rozwiązań. Wyróżnia je różnorodność form przez co doskonale wpisują się w aranżacje każdego wnętrza. Znajdziemy je w salonach w klasycznym stylu, w których dominuje naturalna kolorystyka i tradycyjne wyposażenie, aż po industrialne pomieszczenia przypominające stare fabryki. Może to być również kominek wolnostojący w salonie, który wyróżniają designerskie formy. Taka aranżacja sprawdzi się w klimacie minimalistycznych wnętrz.

Dla wielbicieli tradycyjnych kominków idealnym rozwiązaniem okażą się portalowe biokominki - proste i eleganckie, przez co doskonale wpiszą się we wnętrza urządzone w stylu klasycznym, prowansalskim czy skandynawskim.

Salon z kominkiem - rustykalna aranżacja

Aranżacje kominków w starym stylu

Aranżacja kominka w starym stylu to doskonały pomysł. Możemy postawić na coś, co nawiązuje do przeszłości. W takim wnętrzu główną rolę będą odgrywały meble z litego drewna, zwykle w naturalnym kolorze. Wyróżnia je elegancja i klasyczna forma. Sprawdzą się fotele, szafki i stoliki z giętymi nogami. Drewno będzie również mile widziane w niektórych elementach mebli - podłokietnikach czy podnóżkach. Klasy dodadzą z pewnością zdobienia roślinne lub dodatki kojarzące się z secesją.

W takim salonie musi znaleźć się również odpowiedni kominek. Jego obudowa powinna być elegancka, może nawet przypominać wiktoriański portal. Stawiamy tutaj na bogate zdobienia, wykończenie marmurem lub innym szlachetnym kamieniem. Formę natomiast należy dostosować do stylu retro. Palenisko wewnątrz można zasłonić ozdobną, giętą lub kutą kratą. Nad kominkiem najlepiej powiesić obraz w dekoracyjnych ramach lub lustro. Na samym obramowaniu możemy postawić rodzinne zdjęcia. Ozdoby na kominek w salonie doskonale wypełnią wnętrze.

Tradycyjny kominek ma otwarte i wymurowane palenisko. Jego źródłem ciepła jest promieniowanie z komory spalania. Warto natomiast pamiętać, że kominek z otwartym paleniskiem jest mniej bezpieczny niż ten z zamkniętym paleniskiem. Decydując się na zakup takiego kominka trzeba szczególnie zadbać o bezpieczeństwo podczas użytkowania.

Kominki narożne - aranżacja

Kominek narożny pozwala na oglądanie ognia z dwóch, a nawet trzech stron. Dlatego też, najczęściej umieszcza się go na styku dwóch pomieszczeń np. salonu z kuchnią. Jego zabudowa ma ogromny wpływ na wygląd wnętrza, ponieważ zbyt duża w pokoju o niewielkim metrażu stanie się po prostu przytłaczająca. Z drugiej strony, za mała zabudowa w przestronnym wnętrzu nie będzie efektowna.

Do obudowy kominka narożnego wybiera się drewno, marmur, granit, wapień i piaskowiec. Marmur jest niezwykle elegancki i sprawdzi się w stylu klasycznym, natomiast drewno we wnętrzu o charakterze rustykalnym. Stalowe obramowanie to idealne rozwiązanie do nowoczesnego mieszkania o charakterze loftowym.

To może być również kominek w salonie w rogu pomieszczenia. Jednak w przypadku kominków narożnych dla wielu osób problemem może być asymetria. Oczywiście, taki kominek nie jest umieszczony w osi ściany, przez co jest przesunięty w jedną ze stron. Asymetria może być jednak zaletą i stworzyć doskonały wystrój. W aranżacji kominków narożnych świetnie sprawdzą się kontrastowe dekoracje. Dzięki temu asymetria będzie optycznie wyrównana, a ściana z kominkiem nabierze równowagi. Takie piece mogą z powodzeniem wydzielać strefy w domu - oddzielą przestrzeń salonową od jadalnianej.

Kominek narożny - aranżacja

Pomysł na kominek w salonie

Aranżacja salonu z kominkiem na środku to bardzo ciekawe rozwiązanie. Wymaga natomiast dużej przestrzeni, która zostanie spójnie z nim zaprojektowana. W dodatku kominek powinien być umiejscowiony możliwie blisko komina, tak aby przewód dymowy łączący kominek z kominem nie był dłuższy niż 2 m i miał jak najmniej załamań. Kiedy urządzenie znajduje się bezpośrednio pod kominem, generuje najmniejsze straty ciepła i mały opór dla dymu.

Takie ustawienie daje możliwość oglądania paleniska z obu stron. Kominek umiejscowiony na środku salonu może powstać w specjalnej zabudowie, która będzie obudowana - w zależności od stylu wnętrza - wybranym materiałem. Taka aranżacja stanowi ciekawe rozwiązanie, podkreślające charakter pomieszczenia.

Ściana z kominkiem aranżacja

Salon z kominkiem nie musi być nudny. Jak ozdobić kominek w salonie? Sama aranżacja nie musi dotyczyć tylko urządzenia, ale także ściany przy której się znajduje. Na początek planowanie warto zacząć od wyboru stylu całego wnętrza. Jeśli salon będzie w stylu nowoczesnym, to otoczenie na pewno nie powinno być zbyt obfite w ozdoby. Jeśli motywem przewodnim wnętrza jest styl klasyczny, angielski czy prowansalski, mamy większe możliwości wyboru urządzenia. W takich aranżacjach świetnie sprawdzą się kominki ozdobne, które doskonale wpisują się w klimat klasycznego stylu. Warto też postawić na dodatki. Na kominku z pewnością znajdzie się miejsce na wszelkiego rodzaju obrazki, kwiaty, świeczniki czy książki.

Salon z kominkiem i telewizorem aranżacje

Przy projektowaniu salonu i kominka bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na odpowiednią odległość od telewizora. Częstym problemem jest również ustawienie mebli. Telewizor można powiesić na ścianie tuż nad kominkiem. Taki układ prezentuje się nowocześnie i niezwykle stylowo.  Nie oznacza to natomiast, że nie sprawdzi się we wnętrzach klasycznych. Jeśli mamy dobry pomysł ścianę nad kominkiem, to i telewizor zawieszony nad nim może dopełnić całości.

Salon z kominkiem - jak zbudować?

Podstawową sprawą jest podjęcie decyzji o konstrukcji, a mianowicie czy chcemy, aby była ona otwarta czy zamknięta. Wszystko zależy od tego, czego oczekujemy. Konstrukcje otwarte to te, które najbardziej przypominają prawdziwe ogniska i sprawdzą się w tych domach, w których nie ma dzieci. Są bowiem zwykle zabezpieczone jedynie żeliwną (bądź dowolnie wybraną) zasłoną i mogą stanowić zagrożenie. Do minusów tego rozwiązania zaliczyć możemy niewielkie wykorzystanie energii z drewna (około 20%) z uwagi na stały dopływ powietrza. Wiąże się to więc z koniecznością częstego uzupełniania drewna w kominku i generuje koszty. Do plusów zaliczyć możemy niepowtarzalny klimat, który daje otwarte źródło ognia.

Salon z kominkiem

Kominek inspiracje - płomień elektryczny

Ciekawym pomysłem jest kominek elektryczny w salonie. To element dekoracyjny, który jest dużo łatwiejszy w utrzymaniu i montażu niż tradycyjny na drewno czy gazowy. Co ważne, jego główną zaletą jest to, że nie wymaga odprowadzania dymu, gazu czy dokładania do ognia. Nie posiada natomiast prawdziwego, trzaskającego płomienia.

Źródłem światła takiego kominka są zazwyczaj diody LED. W środku ekranu mogą znajdować się węgle, drewno lub kryształki. Są one podświetlanie tak, aby dać wrażenie płonącego ognia. Taki salon z kominkiem również może być ogrzewany. Jest to zapewnione przez grzałkę lub podczerwień. W drugim przypadku koszty eksploatacji są nieco niższe, a powietrze nią ogrzewane nie wysusza się.

W przypadku konstrukcji zamkniętych wykorzystanie energii z opału wynosi aż do 70%. Kominek zabezpieczony jest szybą, która spełnia funkcję drzwiczek. Jest więc zdecydowanie bezpieczniejszy i wydajniejszy niż konstrukcja otwarta. Nośnikiem ciepła w przypadku kominka zamkniętego jest nie tylko powietrze, ale też woda. W przypadku takich rozwiązań, komorę, w której spalany jest opał otacza płaszcz wodny, a podgrzana woda przechodzi do instalacji centralnego ogrzewania. Kominek to nie tylko dodatkowe źródło ogrzewania, ale również istotny element dekoracyjny.

Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

3 Komentarze

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
  • Karol

    Ja mam kominek elektryczny z funkcją grzania. Niby spoko, ale trzeba liczyć się z dużo większym zużyciem prądu – szczególnie, jeśli korzysta się z tej opcji dość często. No i nie jest to opcja, którą należy traktować jako jedyne źródło ogrzewania.

    14 czerwca 2022, 14:03
  • Bruno

    Mieszkam w bloku i zdecydowałem się na wolnostojący kominek elektryczny. Teraz, gdybym miał taką możliwość, wziąłbym model z funkcją grzania. Dzięki temu nie musiałbym czekać aż włączą centralne ogrzewanie.

    8 czerwca 2022, 08:09
  • Lidka

    Biokominek wydaje się ciekawą opcją. Zastanawia mnie tylko to, czy można zainstalować go w każdym mieszkaniu. Są jakieś „przeciwwskazania” lub wymagania – poza wspomnianą w tekście dobrą wentylacją?

    3 czerwca 2022, 13:42

Artykuły powiązane

  • Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

    Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

    Życie bez długoterminowych zobowiązań finansowych jest znacznie prostsze. Dlatego wielu kredytobiorców decyduje się na spłacenie długu przed wyznaczonym terminem. Kto najczęściej dokonuje częściowej lub całkowitej spłaty kredytu? Dlaczego warto o tym pomyśleć? Czy można uzyskać zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu? Wyjaśniamy.

    29 lutego 2024

    Daniel Grzegorzek

  • Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

    Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

    Garderoba jest miejscem, do którego zaglądamy codziennie. Coraz częściej zastępuje duże szafy i komody w nowocześnie zaprojektowanych mieszkaniach i domach. Takie pomieszczenie powinno być zaaranżowane w przemyślany sposób, tak by wszystko, co potrzebne znaleźć nawet w pośpiechu. Czym charakteryzuje się funkcjonalna garderoba? Jak urządzić stylowe pomieszczenie o niewielkim metrażu? Wyjaśniamy.

    07 lutego 2024

    Dagmara Osińska

  • Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

    Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

    Sprzedać czy nie sprzedać? Oto jest pytanie. Decyzja o zbyciu własnej nieruchomości nigdy nie należała do najprostszych. Uzyskanie satysfakcjonującej ceny zależy bowiem od wielu czynników. Istotny jest popyt na rynku, wielkość oferty mieszkaniowej, dostęp do kredytów hipotecznych czy ogólna sytuacja gospodarcza. Zatem czy aktualna sytuacja na rynku nieruchomości to dobry moment na sprzedaż nieruchomości? Tego dowiesz się w naszym tekście.

    26 stycznia 2024

    Marcin Moneta

  • Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

    Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

    Zadbany ogród powinien być starannie pokryty trawą w soczyście zielonym kolorze. Utrzymanie pięknej zieleni wymaga jednak sporych nakładów pracy oraz cierpliwości. Jak dbać o trawnik wiosną, latem i w okresie jesienno-zimowym? Przedstawiamy najważniejsze zasady pielęgnacji.

    19 stycznia 2024

    Dagmara Osińska

Nagrody i wyróżnienia

Nagroda Forbes 2022
Nagroda Forbes 2021
Nagroda Digital Excellence Awards 2022
Nagroda Laur Klienta 2023
Nagroda Dobry Pracodawca 2023
Nagroda Gazele Biznesu 2023