Piec kaflowy w domu

Joanna Rodnicka
Joanna Rodnicka

Data publikacji: 14.05.2020, Data aktualizacji: 25.11.2021

Średnia ocen 4/5 na podstawie 54 głosów

Piec kaflowy w domu
Stare piece kaflowe wracają do łask! Jakie są zalety tego rozwiązania? Sprawdź!

Tradycyjny piec kaflowy obecny był w domach od wieków. Znany nam wszystkim sposób na ogrzewanie mieszkania znowu zaczyna wracać do łask. Przez ostatnią dekadę skutecznie pozbywano się z domów klasycznych pieców i ochoczo zastępowano je nowoczesnymi rozwiązaniami. Dziś wielu projektantów przekonuje inwestorów do odrestaurowania starych pieców, które nie tylko nadają wnętrzom wyjątkowego charakteru, ale przede wszystkim są bardzo dobrym źródłem ciepła.

Zobaczcie poniżej, co warto o piecach kaflowych wiedzieć.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jakie są zalety posiadania pieca kaflowego
  • czy piec kaflowy jest oszczędnym sposobem na ogrzewanie domu
  • czy do obudowy kominka można użyć kafli ceramicznych

Zalety posiadania pieca kaflowego

Mimo iż lata 90-te skutecznie wmawiały nam, iż piece kaflowe są reliktem przeszłości i tylko nowoczesne rozwiązania mają sens, dziś wiemy, że wiele z pięknych pieców rozebranych zostało zupełnie niepotrzebnie. Ci, którzy mieli w domu tego typu piece, pamiętają zapewne ten sepcjalny rodzaj ciepła, który od nich bił. Nie da się tego porównać ani do kominka, ani do żadnego innego rodzaju ogrzewania. To, co wyróżnia piece kaflowe to budulec, z jakiego zostały wykonane, dzięki czemu mogą na długi czas zatrzymać i oddawać ciepło.

Piece zbudowane są przede wszystkim z ceramiki pokrytej szkliwem, odpornym na wysokie temperatury (kafle, cegły szamotowe, glina) i jak już wspomnieliśmy, są świetnym, na szczęście znowu docenianym źródłem ciepła. Z uwagi na możliwość długiego magazynowania ciepła, piece są też bardzo oszczędne. Ciekawostką jest fakt, iż piece kaflowe oddają zupełnie inny rodzaj ciepła, a niżeli grzejniki metalowe. W przypadku grzejników otrzymujemy powietrze zjonizowane dodatnio, piece zaś dostarczają nam bardzo przyjaznego i odbieranego na poziomie komfortu promieniowania podczerwonego, porównywalnego to słonecznego. Dzięki temu ciepło jakie otrzymujemy używając pieca kaflowego, nazwać możemy zdecydowanie najzdrowszym, sztucznym sposobem ogrzewania.

odnowiony piec kaflowy

Budowa pieca kaflowego

Decydując się na budowę pieca kaflowego w domu, o pomoc poprosić powinniśmy zduna. Zawód, który w ciągu ostatnich kilkunastu lat wydawał się coraz bardziej zapomnianym i niedocenianym, dziś wydaje się na wagę złota. Tylko i wyłącznie doświadczony zdun może pomóc w budowie pieca kaflowego z prawdziwego zdarzenia. Decydując się na takie źródło ciepła, warto swoje plany nanieść na projekt, jeszcze przed podjęciem jakichkolwiek działań. Warto wraz ze zdunem prześledzić całą planowaną instalację, zastanowić się, w którym miejscu najkorzystniej będzie ustawić, piec, czy ściany, które powstaną, mają odpowiednią izolację etc.

Co ciekawe wielu inwestorów decyduje się nie tylko na piece kaflowe przylegające do ściany, ale też na instalacje wolnostojące, które wymagają mniej prac remontowych z uwagi na łatwość montażu. Zauważyć można także powrót kuchni kaflowych zamiast nowoczesnych kuchenek elektrycznych, tudzież łączenia starego z nowym. Decydując się na kuchnię, opalaną drewnem lub węglem możemy być pewni, że brak w dostawie prądu nie będzie przeszkodą w ugotowaniu pysznych posiłków, a ogień wykorzystywany do gotowania będzie dodatkowym źródłem ciepła w pomieszczeniu.

Kominek à la piec kaflowy

Mimo szczerych chęci, w wielu wnętrzach przywrócenie, bądź zainstalowanie nowego pieca kaflowego wiązałoby się z dużym remontem i sporym kosztem finansowym. Z tego względu wielu nawet najbardziej zagorzałych fanów tego typu ogrzewania nie może sobie na nie pozwolić. Ciekawym i praktycznym rozwiązaniem dla posiadaczy kominków będzie użycie kafli ceramicznych do obudowy kominka.

Poza niekwestionowanymi zaletami estetycznymi takiego zabiegu zyskamy także znacznie dłużej utrzymujące się ciepło, dzięki magazynowaniu go nawet po wygaśnięciu ognia w kominku. Dzięki możliwości obudowania kominka kaflami otrzymujemy zdecydowanie więcej ciepła, ale też ciekawe rozwiązania estetyczne. Decydując się na obudowanie kominka kaflami w sposób taki, aby przypominał on piec, otrzymamy element wystroju, który przełamie tradycyjną i czasem nudną bryłę starego pieca z uwagi na umiejscowienie drzwi kominka na frontowej ścianie. Kominki à la piece pasować będą (w zależności oczywiście od inwencji twórczej wykonawcy) zarówno do wnętrz klasycznych, jak i bardzo nowoczesnych.

Zdecydowanie warto się nad takimi rozwiązaniami zastanowić, ponieważ oszczędność ciepła, a tym samym zmniejszenie rachunków jest naprawdę wyraźne. Dla tych z Was, którzy nie mogą do końca zdecydować czy instalować tradycyjny piec kaflowy, czy też obudowywać kominek, rynek podsuwa gotowe rozwiązania. Zamiast tradycyjnego kominka możecie zakupić już gotowy produkt obudowany kaflami ceramicznymi, w postaci tzw. 'kozy', czyli pieca wolnostojącego. Do jego największych zalet należy łatwość montażu, możliwość zmiany miejsca (w ramach dostępu do przewodu kominowego) oraz oszczędność w użytkowaniu. Mnogość wzorów i możliwości przyprawić może o prawdziwy zawrót głowy, co pokazuje, iż tego typu rozwiązania zdecydowanie wracają do łask.

 
 
wykończenie mieszkania z architektem
Joanna Rodnicka
Joanna Rodnicka

Dziennikarz z wykształcenia, kierownik zamieszania z zamiłowania. Zawodowo uwielbia organizować imprezy, a prywatnie życie wszystkim dookoła. Ciągle sie przemieszcza, szukając swojego raju na ziemi, zakochana w Skandynawii, marzy, że kiedyś wróci na stałe do Polski.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

1 Komentarz

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
  • Kinga Luty

    Zgodnie z prawem piece kaflowe nie są już dozwolone, przynajmniej w niektórych regionach jest wręcz nakazana ich rozbiórka, bo nie wolno ogrzewać mieszkań węglem i drewnem. Walka ze smogiem.

    12 kwietnia 2021, 15:30

Artykuły powiązane

Nagrody i wyróżnienia

nagroda forbes 2022
nagroda forbes 2021
nagroda digital excellence awards 2022
nagroda laur klienta 2023
nagroda dobry pracodawca 2023
nagroda gazele biznesu 2023
Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: