Perspektywiczna lokalizacja - jak sprawdzić rozwój okolicy przed zakupem mieszkania?
![Marcin Moneta](https://thumbs.rynekpierwotny.pl/e895255e:TE0Kal7ntifKpA1A1YzlNnbEGwE/40x40/articles/author/image/marcin-moneta_5f8afd.jpg)
Data publikacji: 31.03.2021, Data aktualizacji: 10.06.2021
Średnia ocen 4/5 na podstawie 29 głosów
![Jak sprawdzić rozwój okolicy przed zakupem mieszkania?](https://thumbs.rynekpierwotny.pl/2fafa89d:MjHQ9MWhJB_SF-6rl0V-32qq_fI/440x440/filters:upscale():format(jpg)/articles/gallery/image/8062/jak-sprawdzic-rozwoj-okolicy-przed-zakupem-mieszkania.jpg)
Nawet pozornie nieatrakcyjna, peryferyjna lokalizacja może być z inwestycyjnego punktu widzenia strzałem w dziesiątkę, pod warunkiem, że w następnych latach będzie zyskiwać na atrakcyjności.
Z tego powodu osoba, która przymierza się do kupna mieszkania, powinna koniecznie zaznajomić się z sąsiedztwem, planowanymi inwestycjami, rodzajem i przeznaczeniem zabudowy.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- w jakich dokumentach znajdziesz informacje o rozwoju Twojej okolicy
- co wpływa na wycenę nieruchomości
- czy plany miejscowe mogą być zmieniane
Infrastruktura inwestycji - wpływ na wycenę nieruchomości
Bardzo duży wpływ na wycenę nieruchomości mają inwestycje infrastrukturalne. Mogą podnosić lub zaniżać wartość nieruchomości. Jeśli np. sąsiedztwo lotniska, drogi, linii kolejowej wiąże się z hałasem i utrudnieniami transportowymi (szlabany, przejazdy), wartość nieruchomości może się zmniejszać. Jeśli jednak nowe inwestycje poprawiają komunikację z danym osiedlem, wpływają na szybszy dojazd w różne części miasta - wtedy wartość nieruchomości w okolicy rośnie. Świetnym przykładem jest tu rozwój sieci warszawskiego metra. Wraz z rozwojem drugiej linii metra, rosły ceny nieruchomości w dotychczas drugorzędnych lokalizacjach, jak Praga-Północ czy Targówek (sprawdź oferty nowych mieszkań w dzielnicy Targówek).
Większe wyceny to efekt “zbliżenia” tych części miasta do centrum i pozostałych lokalizacji. Metro zwiększa mobilność i poprawia komunikację. Na wycenę nieruchomości wpływa też szereg innych czynników, jak reputacja, opinia o okolicy, sąsiedztwo ważnych, rozpoznawalnych miejsc - galerii handlowych, parków, dostęp do żłobków, przedszkoli, placówek służby zdrowia itp.
![lokalizacja inwestycji](https://media.propertygroup.pl/uploads/8062/lokalizacja-inwestycji.jpg)
MPZP - lektura obowiązkowa
Każda osoba zainteresowana zakupem nieruchomości powinna zapoznać się z możliwościami zabudowy okolicy. Najważniejszym dokumentem w tym zakresie pozostaje Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. To akt prawa miejscowego, ustanawiany w formie uchwały Rady Gminy.
Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego zawiera informacje o:
- przeznaczeniu terenu,
- typie i gabarytach dopuszczalnej zabudowy,
- o przebiegu ulic ( aktualnym i docelowym),
- zasadach i warunkach podziału terenów na działki budowlane,
- strefach ochrony konserwatora zabytków,
- planowanych budynkach w okolicy (publicznych i prywatnych).
Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego to pozycja obowiązkowa dla każdej osoby zainteresowanej zakupem nieruchomości. Plan jest dokumentem jawnym i ogólnodostępnym. Zapoznamy się z nim bezpośrednio w gminie lub przez internet (funkcjonują gminne i ogólnopolskie bazy MPZP)
Jednak nie zawsze - a nawet często - okolica nie ma uchwalonego planu miejscowego. Co w takiej sytuacji?
Studium Uwarunkowań i WZiZT - ważne dokumenty
Próbując ustalić, jakie są ogólne plany gminy w zakresie danej lokalizacji, możemy zapoznać się z dwoma dokumentami. Jednym z nich jest Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego gminy, a drugim WZZT - warunki zabudowy i zagospodarowania terenu.
Studium to dokument nie mający statusu aktu prawa miejscowego, a więc w oparciu o ten dokument nie mogą być wydawane decyzje administracyjne. Studium określa jednak politykę przestrzenną gminy i planowaną zabudowę w poszczególnych jej częściach. Z jego analizy dowiemy się, jakie są kierunki przyszłej zabudowy i przeznaczenie terenu. Co prawda przyjęte przez gminę studium nie jest ostatecznie wiążące, ale dla inwestora będzie to ważna informacja przynajmniej o stanie „na dziś”.
Jeśli chodzi natomiast o warunki zabudowy - to dokument konieczny dla każdego, kto planuje realizować inwestycję budowlaną na terenie, gdzie nie ma uchwalonego MPZP. Co ważne - o określenie warunków zabudowy może zwrócić się do gminy każdy, nie tylko właściciel. Dlatego osoba planująca kupno działki, jeszcze przed transakcją może uzyskać taki dokument. Z tzw. „wuzetki” dowiemy się jaki budynek, o jakich gabarytach i przeznaczeniu, może stanąć na danej działce.
Urząd gminy wyda „wuzetkę” w ciągu dwóch miesięcy. Co ważne - uzyskamy też wiedzę o tym, jak na taką inwestycję zapatrują się sąsiedzi. Decyzję o warunkach zabudowy otrzymuje bowiem zarówno inwestor, jak i sąsiedzi. Każdy kto dostał „wuzetkę” ma 14 dni na ewentualne odwołanie do samorządowego kolegium odwoławczego. Nie musi podać szczegółowego uzasadnienia. Dalsza ścieżka odwoławcza od decyzji kolegium prowadzi do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
![Studium Uwarunkowań i WZiZT](https://media.propertygroup.pl/uploads/8062/wazne-dokumenty.jpg)
Prospekt Informacyjny
Osoby, które kupują mieszkanie na rynku pierwotnym, dostaną też do ręki prospekt informacyjny o inwestycji - gdzie oprócz parametrów mieszkania i budynku, zagospodarowania działki, znajdują się także informacje o planowanych inwestycjach w sąsiedztwie (w promieniu 1 kilometra).
Prospekt zawiera ustawowo określony zakres informacji, w którym zawierają się również te dotyczące planowanego zagospodarowania nieruchomości sąsiednich. Deweloper musi poinformować klientów o przewidzianych inwestycjach, w szczególności o budowie lub rozbudowie dróg, budowie linii szynowych oraz przewidzianych korytarzach powietrznych, a także innych inwestycjach komunalnych, w szczególności oczyszczalniach ścieków, spalarniach śmieci, wysypiskach, cmentarzach.
Niezależnie jednak od tego, każdy kto chce dobrze zainwestować, powinien interesować się kierunkami rozwoju gminy. Zarówno studium, jak i plany miejscowe mogą być zmieniane. Gminy cały czas się rozrastają, przybywa inwestycji infrastrukturalnych, samorządy sprzedają działki. Świadomy inwestor będzie obserwował te procesy, by wybrać nieruchomość perspektywiczną. Co więcej, w wielu gminach można wpływać na pozytywne zmiany otoczenia (a tym samym wzrost wartości lokalizacji) poprzez angażowanie się w działalność obywatelską, lobbowanie za inwestycjami w ramach budżetów obywatelskich, czy mikrograntów.
Gra jest warta świeczki - mieszkania w miejscowościach satelickich wobec dużych miast, takich jak Warszawa, Kraków, Wrocław są nawet o kilkadziesiąt procent tańsze, od nieruchomości w samych miastach. Duże aglomeracje jednak szybko się rozbudowują, coraz bardziej „wiążąc” ze sobą tzw. sypialnie. Odpowiedni wybór nieruchomości w dziś peryferyjnej, ale perspektywicznej lokalizacji może w perspektywie czasu wiązać się ze znacznym wzrostem jej wartości.
![Marcin Moneta](https://thumbs.rynekpierwotny.pl/e895255e:6d_Xvk0vU3KZNB6gT_wJ9qxPSlQ/130x130/articles/author/image/marcin-moneta_5f8afd.jpg)
Marcin Moneta - dziennikarz z Wrocławia. Od wielu lat obserwuje i opisuje rynek nieruchomości. Główne zainteresowania to rynek najmu mieszkań oraz nieruchomości komercyjne.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ:
KATEGORIE: