Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Jak dobrać oświetlenie do wnętrza?

Dominika Perkowska
Dominika Perkowska

Data publikacji: 17.02.2023, Data aktualizacji: 17.02.2023

6 minut czytania
Jak odpowiednio oświetlić wnętrze?
Jakie oświetlenie będzie najlepsze do kuchni, salonu, sypialni i łazienki? Jak dobrać odpowiednią barwę światła? Jaka jest wymagana ilość światła względem pomieszczeń? Czytaj.

Oświetlenie mieszkania czy domu to temat często traktowany po macoszemu. Zostawiany na ostatnią chwilę, gdy mało kto ma jeszcze siłę, by poświęcać temu czas i uwagę. Odpowiednie oświetlenie to jednak kluczowy element wnętrza i nie chodzi tu o względy estetyczne (choć to również ma znaczenie), a o funkcjonalność każdego z pomieszczeń. Istotna jest barwa światła, jego ilość i moc. Jak dobrać odpowiednie oświetlenie? Podpowiadamy!

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • czy lepsze jest światło ciepłe, czy zimne
  • ile mocy powinny mieć punkty świetlne
  • jaka jest wymagana ilość światła względem pomieszczeń

Jakie barwy światła wyróżniamy?

Oświetlenie do domu musi być przede wszystkim funkcjonalne. Odpowiednio dobrane do każdego pomieszczenia pozwoli w pełni wykorzystać jego przeznaczenie, pozytywnie wpływając na nasz wzrok, nastrój oraz zdolność do koncentracji lub relaksu. Dobre lampy mogą zapewniać nie tylko nowoczesny wygląd, ale też komfort i bezpieczeństwo dla oka.

Podstawowym kryterium jest barwa światła. Wyróżniamy trzy barwy mierzone w kelwinach: ciepłą, neutralną i zimną, przy czym pierwsza jest nazywana światłem żółtym, ostatnia światłem białym, natomiast barwa naturalna jest najbardziej porównywalna do światła dziennego. Która z nich jest najlepsza?

Jakie barwy światła wyróżniamy?

Światło ciepłe czy zimne?

Warto mieć świadomość, że oświetlenie we wnętrzach ma bezpośredni wpływ na domowników. W zależności od tego, jakie lampy zastosujemy, będą przyczyniać się do relaksu i wyciszenia lub przeciwnie - skupienia i koncentracji. Dlatego tak ważne jest, aby dokładnie przemyśleć, gdzie mamy umiejscowione punkty świetlne i podczas jakich czynności będziemy z nich korzystać.

Światło ciepłe nada wnętrzu również ciepły charakter. Wprowadzi wspomnianą atmosferę relaksu, a nawet może powodować błogość i senność.

Światło zimne z kolei zadziała pobudzająco - zwykle przyczyni się do podwyższonej koncentracji i efektywności. Często jest słusznie kojarzone ze szpitalami, choć nie tylko tam spełni swoją funkcję. Oświetlenie wnętrz o barwie zimnej nada się do pomieszczeń, w których pracujemy. Jest też wykorzystywane w biurach, sklepach czy innych budynkach użyteczności publicznej.

Światło neutralne jest najbardziej uniwersalne, właśnie przez to, że najbliżej mu do oświetlenia słonecznego. Co dla niektórych może być istotne, nie zmienia ono kolorów otaczającego nas wnętrza.

Jakie oświetlenie jest teraz w modzie? Sprawdź

światło ciepłe czy zimne

Barwa światła a kelwiny - co warto wiedzieć?

Jak już wspomnieliśmy, trzy barwy światła, które wyróżniamy, mierzone są w kelwinach. To właśnie ten parametr na opakowaniu żarówki da nam informację, czy konkretne oświetlenie dla domu da nam barwę ciepłą, naturalną czy zimną. Im mniej kelwinów, tym barwa będzie cieplejsza. Jak dokładnie wyglądają przedziały wartości?

Nastrojowe światło świecy to około 2000 kelwinów. Oświetlenie wnętrza o barwie ciepłej będzie miało wartość około 3000 K. Barwa naturalna, zbliżona do światła słonecznego, to około 4000-5000 K, natomiast za barwę zimną uznaje się żarówki o wartości 6000 K i więcej. Skala jest oczywiście dużo szersza, bo w obrębie światła zimnego możemy wybrać takie o wartości 6500 K lub takie z barwą 10 000 K.

Podane wyżej liczby są jednak wartościami granicznymi, które wskazują podział na trzy barwy. Często w sklepach z tego typu produktami, można sprawdzić każdą żarówkę, jeszcze zanim zdecydujemy się na zakup i montaż. 

barwy światła a kelwiny

Jaką temperaturę barwową LED wybrać?

Istnieje kilka prostych zasad, które podpowiedzą nam, jaka barwa światła nada się do konkretnych pomieszczeń, choć ostatecznie wszystko zależy od Twojej aranżacji domu i preferencji domowników. Co ważne, barwy możemy ze sobą łączyć w obrębie jednego pokoju za pomocą kilku punktów oświetleniowych (np. światło górne, boczne i punktowe).

Przyjmuje się, że światło ciepłe powinno znaleźć się w tych wnętrzach, gdzie poświęcamy czas na relaks i odpoczynek. Będzie to na pewno sypialnia, gdzie ciepłe, punktowe światło pozwoli wyciszyć się po ciężkim dniu. Z powodzeniem barwy ciepłej można użyć także w salonie, gdzie chcemy spędzić przyjemne popołudnie np. przed telewizorem.

Jeśli jednak w salonie zdarza się nam pracować lub czytać - warto zainwestować w dodatkowy punkt, który da nam barwę neutralną lub zimną, co wpłynie na pracę umysłu, a nie nas „uśpi”. Podobnie jest w łazience, która może być zarówno przytulnym zakątkiem domowego SPA, ale także miejscem wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych czy makijażu. Z tego względu w pomieszczeniu powinno znaleźć się zarówno światło ciepłe, jak i to chłodniejsze.

Z kolei w kuchni potrzebujemy zimniejszej barwy, szczególnie bezpośrednio nad blatami - oświetlenie LED główne (górne) może być w barwie neutralnej. W ten sam sposób możemy zaplanować biuro czy pokój dzieci. Całość może oświetlać barwa neutralna, jednak miejsce do pracy lub nauki powinno mieć barwę zimną, która sprzyja koncentracji.

Jakie lampy wybrać do mieszkania? Podpowiadamy

jaką temperaturę barwową LED wybrać?

Jaka jest wymagana ilość światła względem pomieszczeń?

Barwa oświetlenia w mieszkaniu to tylko jeden z elementów, które należy wziąć pod uwagę. Inną kwestią jest ilość światła potrzebna w każdym pomieszczeń. Choćbyśmy wybrali żarówkę o dużej liczbie kelwinów, jeśli w pomieszczeniu umieścimy tylko jedną żarówkę o małej mocy - nie oświetlimy wnętrz wystarczająco. 

O ilości światła, jaką emituje dana żarówka, informuje nas liczba lumenów. To, ile lumenów będzie potrzebne w naszym mieszkaniu, zależy od kilku kwestii, np. koloru ścian - im one ciemniejsze, tym więcej światła będziemy potrzebować. I tutaj jednak istnieją uproszczone zasady, którymi możemy się kierować. Chodzi o liczbę lumenów na jeden metr kwadratowy. Jak to wygląda dla poszczególnych pomieszczeń?

W sypialni światło może być delikatne, rekomenduje się więc oświetlenie o 200-250 lumenach na 1 mkw. W salonie często potrzebujemy, by światła było więcej - wybierzmy więc oświetlenie o mocy 250-500 lumenów na 1 mkw, przy czym miejsce do pracy lub czytania powinno być w górnej granicy.

W kuchni górne oświetlenie to około 300-500 lm/mkw, natomiast bezpośrednio nad blatem roboczym wartość to powinna wzrosnąć nawet do 700 lm/mkw. Łazienka z kolei to około 400 lumenów na metr kwadratowy. W przedpokoju wystarczy 100-200 lumenów.

jaka jest wymagana ilość światła względem pomieszczeń

Podsumowanie

To, jak dobrać oświetlenie do mieszkania, to istotna kwestia, o której zapomina wiele osób. Nad tematem warto się jednak pochylić, bo barwa światła, jego ilość oraz rozmieszczenie to rzeczy, które wpływają na nasz nastrój, koncentrację i wzrok. Ostatecznie oświetlenie wewnętrzne powinniśmy wybierać nie tyle do pomieszczenia, a do konkretnej strefy - w końcu dzisiejsze wnętrza spełniają kilka funkcji jednocześnie. Zadbajmy więc o to, by miejsca pracy czy nauki były dobrze doświetlone zimnym światłem. Z kolei tam, gdzie odpoczywamy i się relaksujemy, postawmy na barwę ciepłą, która pomoże się nam wyciszyć. 

wykończenie mieszkania z architektem
Dominika Perkowska

Copywriterka i korektorka z kilkuletnim doświadczeniem i zamiłowaniem do komunikacji w intrenecie. Zawodowo i hobbystycznie uczestniczy w prowadzeniu kilku blogów branżowych. Lubi podejmować trudne tematy i przedstawiać je w sposób przystępny.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Życie bez długoterminowych zobowiązań finansowych jest znacznie prostsze. Dlatego wielu kredytobiorców decyduje się na spłacenie długu przed wyznaczonym terminem. Kto najczęściej dokonuje częściowej lub całkowitej spłaty kredytu? Dlaczego warto o tym pomyśleć? Czy można uzyskać zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu? Wyjaśniamy.

      29 lutego 2024

      Daniel Grzegorzek

    • Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Garderoba jest miejscem, do którego zaglądamy codziennie. Coraz częściej zastępuje duże szafy i komody w nowocześnie zaprojektowanych mieszkaniach i domach. Takie pomieszczenie powinno być zaaranżowane w przemyślany sposób, tak by wszystko, co potrzebne znaleźć nawet w pośpiechu. Czym charakteryzuje się funkcjonalna garderoba? Jak urządzić stylowe pomieszczenie o niewielkim metrażu? Wyjaśniamy.

      07 lutego 2024

      Dagmara Osińska

    • Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Sprzedać czy nie sprzedać? Oto jest pytanie. Decyzja o zbyciu własnej nieruchomości nigdy nie należała do najprostszych. Uzyskanie satysfakcjonującej ceny zależy bowiem od wielu czynników. Istotny jest popyt na rynku, wielkość oferty mieszkaniowej, dostęp do kredytów hipotecznych czy ogólna sytuacja gospodarcza. Zatem czy aktualna sytuacja na rynku nieruchomości to dobry moment na sprzedaż nieruchomości? Tego dowiesz się w naszym tekście.

      26 stycznia 2024

      Marcin Moneta

    • Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Zadbany ogród powinien być starannie pokryty trawą w soczyście zielonym kolorze. Utrzymanie pięknej zieleni wymaga jednak sporych nakładów pracy oraz cierpliwości. Jak dbać o trawnik wiosną, latem i w okresie jesienno-zimowym? Przedstawiamy najważniejsze zasady pielęgnacji.

      19 stycznia 2024

      Dagmara Osińska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023