Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Jak wybrać grzejniki dekoracyjne?

Joanna Rodnicka
Joanna Rodnicka

Data publikacji: 04.10.2019, Data aktualizacji: 12.08.2022

4 minuty czytania

Średnia ocen 1/5 na podstawie 1 głosu

Grzejniki dekoracyjne
Grzejniki dekoracyjne do domu i mieszkania. Co wybrać i jak odmienić wnętrze?

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom coraz bardziej wymagających klientów, producenci dwoją się i troją, aby ich produkty były nie tylko funkcjonalne, ale też pięknie się prezentowały. Od kilku sezonów możemy zauważyć bardzo duży rozwój na rynku grzejników dekoracyjnych. Znane nam sprzed lat 'jedyne słuszne' kaloryfery wypierane są przez pięknie dopracowane, często zdobione urządzenia grzewcze.

Poniżej kilka inspirujących informacji oraz ciekawych rozwiązań na zastosowanie grzejników dekoracyjnych w domu i mieszkaniu.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • czym kierować się wybierając grzejnik dekoracyjny
  • jakie są zalety tego typu grzejników
  • czy grzejniki na podczerwień są zdrowsze od tradycyjnych

Kaloryfery odchodzą do lamusa

Przeglądając propozycje grzejników dekoracyjnych dostępnych na rynku nie tylko polskim, ale i światowym będziecie mieli szansę przekonać się, jak ogromny postęp dokonał się w tej materii. Wybór ozdobnych grzejników jest ogromny i może przyprawić o ból głowy podczas podejmowania decyzji.

Mnogość przeróżnych form i kształtów, jakie przybierają grzejniki sprawia, że zadowolą każdego, nawet najbardziej wymagającego klienta. Są one bardzo dobrą alternatywą dla tradycyjnych kaloryferów, które w nowoczesnych wnętrzach nie prezentują się zbyt dobrze (chyba że nawiązują do stylu retro i w tym duchu są też ozdabiane). Grzejniki ozdobne wprowadziły zupełnie nowe światło w postrzeganiu elementów ogrzewania wnętrza, ponieważ nie trzeba ich już niejako 'ukrywać' za firanami i zasłonami.

Grzejniki jak dzieła sztuki

Przepiękne formy grzejników, które dostępne są na rynku, z powodzeniem dopełnią wnętrze i wpłyną na jego charakter. Wiele z propozycji przypomina prawdziwe dzieła sztuki. To, co determinuje ich atrakcyjność, to niestety najczęściej cena. Przeglądając katalogi grzejników dekoracyjnych, znaleźć możemy naprawdę kosztowne propozycje, niedostępne dla przeciętnego portfela. Mimo to zachęcamy do przyjrzenia się temu, co proponuje rynek, ponieważ możemy znaleźć wiele inspiracji do poszukiwania tańszej alternatywy.

Co ciekawe, grzejniki ozdobne mogą przybrać właściwie każdą postać. Fascynujące jest to, że przybierają kształty mebli, luster czy rzeźb. Piękno ich wykonania sprawia, że chcemy je eksponować, a nie chować w kącie, jak to dawniej bywało. Jest to też znacznie bardziej praktyczna opcja, bo grzejniki nie zasłaniane, tylko otwarcie eksponowane, dają więcej ciepła, co wpływa na aspekt ekonomiczny.

Rodzaje grzejników dekoracyjnych

Rynek ozdobnych urządzeń grzewczych daje ogromne możliwości wyboru. Znaleźć możemy zarówno grzejniki naścienne, jak i wolnostojące, pionowe i poziome, przeznaczone do łazienek, salonów czy sypialni. Ze względu na to, w jaki sposób oddają ciepło, dzielimy je na: członowe, płytowe oraz konwektorowe. Coraz więcej z dostępnych propozycji posiada doskonałe parametry techniczne, co przekłada się na wysoką wydajność urządzeń.

Jednorazowy wydatek staje się więc dobrą inwestycją na wiele lat i spełnia jedną z bardzo ważnych, choć podstawowych potrzeb każdego człowieka, a mianowicie poczucie komfortu we własnym domu. Podejmując decyzję o posiadaniu grzejników ozdobnych, nie musimy się też ograniczać w sprawie doboru zasilania, ponieważ tego typu urządzenia grzewcze występują zarówno w formie elektrycznej, jak i wodnej oraz mieszanej.

Grzejniki dekoracyjne na podczerwień

Na uwagę zasługuje coraz bardziej popularna forma zasilania elektrycznego wykorzystująca fale elektromagnetyczne, czyli pod postacią promieniowania podczerwonego przetwarzają dostępną energię elektryczną w ciepło. Jak pokazują badania, grzejniki na podczerwień, jak są potocznie nazywane, są jednym z lepszych rozwiązań, przede wszystkim dlatego, że nie ogrzewają powietrza w mieszkaniu, a to, co się w nim znajduje, czyli ściany, podłogi, a także nas domowników.

Badania pokazują także, iż tego typu rozwiązanie jest znacznie zdrowsze dla mieszkańców i poleca się je alergikom oraz osobom wrażliwym na suche powietrze we wnętrzu. Fakt, iż powietrze jest nieogrzewane, powoduje brak jego ruchu, co sprawia, iż problem unoszącego się kurzu właściwie znika. Patrząc z ekonomicznego punktu widzenia, zauważymy również same zalety. Ciepło skumulowane w ścianach czy podłogach pozostaje we wnętrzu na dłużej niż gdyby ogrzewane zostało tylko powietrze, więc i oszczędności będą większe. Producenci zadbali także o łatwość montażu, dzięki czemu ich instalacja nie przysporzy zbyt wielu kłopotów.

Co wiedzieć przed zakupem?

Przeglądanie katalogów to nie wszystko. Podejmując decyzję o zainstalowaniu grzejników dekoracyjnych we własnym domu, musimy zaczerpnąć trochę wiedzy z dziedziny dostępnych urządzeń grzewczych. Najważniejsza sprawa, którą musicie przemyśleć to moc grzejników, jaka potrzebna będzie do ogrzania danej powierzchni.

Dużo zależało będzie od tego, w jakim stanie jest izolacja budynku, a im mniejszy ubytek ciepła, tym niższa moc grzejników będzie Wam potrzebna. Do ważnych spraw należy także sprawdzenie posiadanej instalacji. Posiadając rury plastikowe lub stalowe, możemy zdecydować się na każdy, nawet najbardziej wymyślny grzejnik. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku rur miedzianych nie zaleca się podłączania urządzeń aluminiowych, ponieważ może to wpływać negatywnie na całą instalację grzewczą (w tym wypadku doprowadzić do korozji).

Jak widzicie, wytyczne nie różnią się właściwie od tych, które dotyczą tradycyjnych grzejników, znanych nam bardzo dobrze z domów i mieszkań. Warto więc zagłębić się w temat i wybrać coś zupełnie innego niż klasyczne rozwiązania. Grzejniki dekoracyjne, jak już wspomnieliśmy to nie tylko ekonomiczne i praktyczne rozwiązanie, ale przede wszystkim piękne wykończenie wnętrza.

wykończenie mieszkania z architektem
Joanna Rodnicka
Joanna Rodnicka

Dziennikarz z wykształcenia, kierownik zamieszania z zamiłowania. Zawodowo uwielbia organizować imprezy, a prywatnie życie wszystkim dookoła. Ciągle sie przemieszcza, szukając swojego raju na ziemi, zakochana w Skandynawii, marzy, że kiedyś wróci na stałe do Polski.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Slow home: czym jest dobrostan w Twoim domu i jak wspierać well-being?

      Slow home: czym jest dobrostan w Twoim domu i jak wspierać well-being?

      Dziewięćdziesiąt procent czasu spędzamy wewnątrz budynków. Średnio czternaście godzin dziennie przebywamy we własnych domach. Tak wynika z badań organizacji non-profit World Green Building Council. Nie ulega zatem wątpliwości, że to jak wyglądają wnętrza, ma ogromne znaczenie. Ich wygląd wpływa na nasze samopoczucie i poziom energii. Jak zatem zadbać o wygląd najbliższego otoczenia? Na czym polega idea slow home i jak ją wprowadzić w życie? Przede wszystkim warto skupić się na tym, na co mamy wpływ, czyli na naszych mieszkaniach. Poznaj sposoby na zaaranżowanie czterech ścian tak, aby stały się przyjaznym miejscem do odpoczynku i wspierały Twój dobrostan.

      05 kwietnia 2024

      Marlena Rzepniewska

    • Jak oddzielić kuchnię od salonu: inspiracje na aranżacje kuchni z salonem

      Jak oddzielić kuchnię od salonu: inspiracje na aranżacje kuchni z salonem

      Moda na otwarte przestrzenie we wnętrzach trwa w najlepsze. Jak oddzielić kuchnię od salonu? Kuchnia z salonem to rozwiązanie polecane szczególnie do małych mieszkaniach. Warto wyznaczyć granice między pomieszczeniami. Oto 10 sposób na oddzielenie aneksu kuchennego do salonu.

      04 kwietnia 2024

      Dagmara Osińska

    • Wnętrza w stylu modern classic: salon, kuchnia, sypialnia, przedpokój i łazienka w stylu modern classic

      Wnętrza w stylu modern classic: salon, kuchnia, sypialnia, przedpokój i łazienka w stylu modern classic

      Modern classic to styl, który łączy przede wszystkim tradycyjne formy i współczesne techniki aranżacji wnętrz. Tutaj spotyka się XIX-wieczne wzornictwo i nowoczesność. Oznacza to, że elegancja i dyskretny luksus łączą się z funkcjonalnością i wygodą. Czym charakteryzuje się styl wnętrz modern classic i jak wprowadzić go do swojej aranżacji? Podpowiadamy, jak przenieść ponadczasowy styl klasyczny w pałacowym wydaniu do współczesnych mieszkań.

      19 stycznia 2024

      Dominika Perkowska

    • Pakiety wykończeniowe

      Pakiety wykończeniowe

      Marzy Ci się pięknie, nowe i wykończone już wnętrze? Nie masz jednak czasu ani wiedzy, aby zrobić to samodzielnie? Skorzystaj z pakietów wykończeniowych! Czym dokładnie są i co warto o nich wiedzieć? Czytaj dalej.

      19 maja 2023

      Marlena Rzepniewska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023