Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Raport cenowy czerwiec 2024: Kredytu #naStart nie ma, a ceny nowych mieszkań i tak wzrosły. Czy są szanse na cenową stabilizację?

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 09.07.2024, Data aktualizacji: 10.07.2024

6 minut czytania

Średnia ocen 5/5 na podstawie 29 głosów

Raport cenowy czerwiec 2024
Jak kształtowały się ceny mieszkań w czerwcu 2024 roku? Czy ceny lokali deweloperskich będą spadać? Jakie zmiany obserwujemy na rynku nieruchomości? Zobacz analizę ekspertów portalu RynekPierwotny.pl.

Sytuacja na rynku nieruchomości jest bardzo dynamiczna. Według danych BIG DATA RynekPierwotny.pl w czerwcu 2024 roku w wielu miastach odnotowano zmiany względem ubiegłego miesiąca. Sprawdź, w których miastach były one najbardziej widoczne.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jak kształtowały się ceny mieszkań z rynku pierwotnego oraz ceny mieszkań z rynku wtórnego,
 • gdzie mieszkania są najdroższe, a gdzie najtańsze,
 • w których miastach ceny mieszkań odnotowały największy wzrost.

Średnie ceny mieszkań na rynku wtórnym i pierwotnym: wzrosty i spadki w czerwcu 2024 roku

Sprawdźmy, jak kształtują się stawki za m kw. w Warszawie, Krakowie, Trójmieście, Wrocławiu, Łodzi, Poznaniu i Aglomeracji Katowickiej.

W ostatnich dwóch miesiącach firmy deweloperskie zaczęły wprowadzać na rynek więcej mieszkań w segmencie popularnym, co zatrzymało wzrost średniej ceny metra kwadratowego. Według danych BIG DATA RynekPierwotny.pl, w Krakowie i Trójmieście średnia utrzymała poziom z maja, zaś w Poznaniu spadła o 1%. Należy pamiętać jednak, że sytuacja na rynkach mieszkaniowych jest wciąż dynamiczna. W skali miesiąca średnia cena metra kwadratowego może wzrosnąć, jeśli na rynek trafi pula drogich – jak na dany rynek – mieszkań - mówi Marek Wielgo, ekspert portalu RynekPierwotny.pl 

Średnie ceny mieszkań w Warszawie

Średnia cena mieszkań w Warszawie w czerwcu 2024 roku wynosiła 17 688 za m kw. Tym samym stolica odnotowała zmianę średniej ceny ofertowej względem poprzedniego miesiąca o 1%, kiedy to kupujący musieli zapłacić za swoje M średnio 17 595 za m kw.

Ceny mieszkań Warszawa

Co ciekawe, w czerwcu 2024 r. liczba lokali, która trafiła do sprzedaży spadła. Na koniec miesiąca warszawscy deweloperzy posiadali w swojej bazie dokładnie 12 700 ofert nowych mieszkań, czyli o 578 szt. więcej niż w maju 2024. 

Ponadto, rynek wtórny w Warszawie stanął pod znakiem spadków cen mieszkań względem poprzedniego miesiąca. Właśnie tutaj w czerwcu 2024 roku statystycznie kupujący musiał się liczyć z wydatkiem rzędu 18 567 zł za m kw., decydując się na M “z drugiej ręki”.

Zobacz ofertę mieszkań w Warszawie

 Warszawa

Średnie ceny mieszkań w Krakowie

Średnia cena mieszkań w Krakowie w czerwcu 2024 roku wynosiła 16 285 zł za m kw. Tym samym stolica Małopolski odnotowała stabilizację cen względem poprzedniego miesiąca, kiedy to kupujący musieli zapłacić za swoje M średnio 16 325 zł za m kw.

Co ciekawe, w tym czasie liczba lokali, która trafiła do sprzedaży spadła. Na koniec miesiąca krakowscy deweloperzy posiadali w swojej ofercie dokładnie 5 857 ofert nowych mieszkań, czyli o 352 szt. więcej niż w maju 2024.

Ponadto, rynek wtórny w Krakowie stanął pod znakiem stabilizacji cen mieszkań względem ubiegłego miesiąca. Właśnie tutaj w czerwcu 2024 roku statystycznie kupujący musiał się liczyć z wydatkiem rzędu 17 584 zł za m kw., decydując się na M “z drugiej ręki”.  

Zobacz ofertę mieszkań w Krakowie

 kraków

Średnie ceny mieszkań w Trójmieście

Średnia cena mieszkań w Trójmieście w czerwcu 2024 roku wynosiła 15 312 zł za m kw. Tym samym w Gdańsku, Gdyni i Sopocie odnotowano stabilizację średniej ceny ofertowej względem poprzedniego miesiąca, kiedy to kupujący musieli zapłacić za swoje M średnio 15 311 zł za m kw.

Ceny mieszkania Gdańsk

Co ciekawe, w tym czasie liczba lokali, która trafiła do sprzedaży spadła. Na koniec miesiąca trójmiejscy deweloperzy posiadali w swojej ofercie dokładnie 5 856 ofert nowych mieszkań, czyli o 266 szt. mniej niż w maju 2024.

Ponadto, rynek wtórny w Trójmieście stanął pod znakiem spadku cen mieszkań względem poprzedniego miesiąca. Właśnie tutaj w czerwcu 2024 roku statystycznie kupujący musiał się liczyć z wydatkiem rzędu 15 299 zł za m kw., decydując się na M “z drugiej ręki”. 

Zobacz ofertę mieszkań w Trójmieście

 Trójmiasto

Średnie ceny mieszkań we Wrocławiu

Średnia cena mieszkań we Wrocławiu w czerwcu 2024 roku wynosiła 13 996 zł za m kw. Tym samym w stolicy Dolnego Śląska odnotowano zmianę średniej ceny ofertowej o 1% względem poprzedniego miesiąca, kiedy to kupujący musieli zapłacić za swoje M średnio 13 905 zł za m kw.

Co ciekawe, w maju 2024 r. liczba lokali, która trafiła do sprzedaży spadła. Na koniec miesiąca wrocławscy deweloperzy posiadali w swojej ofercie dokładnie 7 349 ofert nowych mieszkań, czyli o 390 szt. więcej niż w maju 2024.

Ponadto, rynek wtórny we Wrocławiu stanął pod znakiem wzrostu cen mieszkań względem poprzedniego miesiąca. Właśnie tutaj w czerwcu 2024 roku statystycznie kupujący musiał się liczyć z wydatkiem rzędu 14 110 zł za m kw., decydując się na M “z drugiej ręki”. 

Zobacz ofertę mieszkań we Wrocławiu

 Wrocław

Średnie ceny mieszkań w Łodzi

Średnia cena mieszkań w Łodzi w czerwcu 2024 roku wynosiła 11 257 zł za m kw. Tym samym w stolicy Ziemi Łódzkiej odnotowano zmianę średniej ceny ofertowej o 2% względem poprzedniego miesiąca, kiedy to kupujący musieli zapłacić za swoje M średnio 11 033 zł za m kw.

Ceny mieszkań w Łodzi

Co ciekawe, w tym czasie liczba lokali, która trafiła do sprzedaży spadła. Na koniec miesiąca łódzcy deweloperzy posiadali w swojej ofercie dokładnie 8 650 ofert nowych mieszkań, czyli o 130 szt. więcej niż w maju 2024 roku.

W Łodzi ceny nowych mieszkań, w przeliczeniu na metr kwadratowy, rosną nieprzerwanie od trzech miesięcy, a w czerwcu br. średnia poszybowała w górę o 2%. Tym samym Łódź objęła prowadzenie w wyścigu o miano tegorocznego lidera podwyżek. Od początku tego roku średnia cena metra kwadratowego wzrosła w tym mieście aż o 8% - wyjaśnia Marek Wielgo, ekspert portalu RynekPierwotny.pl. 

W czerwcu rynek wtórny w Łodzi stanął pod znakiem stabilizacji cen mieszkań względem poprzedniego miesiąca. Właśnie tutaj w ubiegłym miesiącu 2024 roku statystycznie kupujący musiał się liczyć z wydatkiem rzędu 8 661 zł za m kw., decydując się na M “z drugiej ręki”. 

Zobacz oferty mieszkań w Łodzi

 Łódź

Średnie ceny mieszkań w Poznaniu 

Średnia cena mieszkań w Poznaniu w czerwcu 2024 roku wynosiła 13 071 zł za m kw. Tym samym w stolicy Wielkopolski odnotowano spadek średniej ceny ofertowej względem ubiegłego miesiąca o 1%, kiedy to kupujący musieli zapłacić za swoje M średnio 13 151 zł za m kw.

Ceny mieszkań Poznań

Co ciekawe, w czerwcu 2024 r. liczba lokali, która trafiła do sprzedaży spadła. Na koniec miesiąca poznańscy deweloperzy posiadali w swojej ofercie dokładnie 7 264 ofert nowych mieszkań, czyli o 167 szt. więcej niż w maju 2024.

Ponadto, rynek wtórny w Poznaniu stanął pod znakiem wzrostu cen mieszkań względem ubiegłego miesiąca. Właśnie tutaj w czerwcu 2024 roku statystycznie kupujący musiał się liczyć z wydatkiem rzędu 11 653 zł za m kw., decydując się na M “z drugiej ręki”. 

Zobacz oferty mieszkań w Poznaniu

 Poznań

Średnie ceny mieszkań w Aglomeracji Katowickiej

Średnia cena mieszkań w Aglomeracji Katowickiej w czerwcu 2024 wynosiła 10 800 za m kw. Tym samym w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii odnotowano wzrost średniej ceny ofertowej względem poprzedniego miesiąca o 1%, kiedy to kupujący musieli zapłacić za swoje M średnio 10 663 zł za m kw. 

Co ciekawe, w czerwcu 2024 r. liczba lokali, która trafiła do sprzedaży spadła. Na koniec miesiąca lokalni deweloperzy posiadali w swojej ofercie dokładnie 7 866 ofert nowych mieszkań, czyli o 75 szt. więcej niż w maju 2024 r.

Ponadto, rynek wtórny w Aglomeracji Katowickiej stanął pod znakiem wzrostu cen mieszkań względem ubiegłego miesiąca. Właśnie tutaj w maju 2024 roku statystycznie kupujący musiał się liczyć z wydatkiem rzędu 8 573 zł za m kw., decydując się na M “z drugiej ręki”.

Zobacz oferty mieszkań w Aglomeracji Katowickiej

Aglomeracja Katowicka
Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023